Aposto

Pazartesi, 5 Aralık 2022
Pazartesi, Aralık 5, 2022
Premium'a Yüksel
Kısa Kısa
Haftanın Filmi
Odak
Bugünkü Destekçimiz
Haftanın Albümü
Tanışalım
Gişe

🎈 100. sayı, Radyo Modyan, I Don’t Live Here Anymore

Duende dalyan diyor; özgürce ve bir arada yaşamanın pratik edildiği müzikli bir temsiliyet, Radyo Modyan'ı tanıyoruz; I Don't Live Here Anymore çıktı.
Galataport İstanbul ile birlikte

Galataport İstanbul’da keyfi bol bir hafta sonuna hazırız Hafta sonunun habercisi Duende Bülteni bugün de seninle sevgili okuyucu. Bu hafta sonu ne yapıyorsun, programın nedir? Plan yaptıysan programını değiştirmeye, yapmadıysan da hemen şimdi aklını çelmeye geldik. Karaköy sahil şeridinde İstanbullularla buluşan Galataport İstanbul’da oldukça keyifli bir hafta sonu geçirmen için önerilerimiz şöyle; İstanbul’un en özel semtlerinden Karaköy’e yeni bir soluk getiren Galataport İstanbul’da boğaza karşı nefis bir kahve içerek gününe başladıktan sonra deniz havasını içine çeke çeke rıhtımda rahatlatıcı bir yürüyüşe çıkabilirsin. Deniz havası insanı acıktırır. Hiç merak etme; 200 yıl sonra yeniden açılan rıhtım boyunca yeni tatlar deneyimleyebileceğin pek çok restoran ve kafe seni bekliyor. Arkadaşlarınla eşsiz Tarihî Yarımada manzarasına karşı keyfi bol bir öğle yemeği yedikten sonra şehrin yeni kültür sanat noktası Galataport İstanbul’da iki yeni sergi gezerek gününü daha da güzel bir hâle getirebilirsin. Neler mi var? Usta fotoğrafçı Ara Güler’in gözünden Beyoğlu’na bakmak üzere, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’nden yeni fotoğrafların ikonik karelerle yer aldığı Denize İnen Yol sergisi ve 19. yüzyıl Paris’ini Monet ve birçok ünlü ressamla gezeceğin dijital sanat sergisi Monet Friends var. Galataport İstanbul mobil uygulamasını bu bağlantı üzerinden indirerek Monet Friends sergisinin sınırlı sayıdaki hediye biletlerine ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Kasım ayının ilk sayısından merhaba. Bu sayının bir önemi daha var. Birazdan okuyacağın sayı, 22 Mayıs 2020'de başlayan yolculuğumuzun 100. sayısı. 🎈 Kültür sanata adanmış bağımsız ve özgür bir ifade alanı oluşturmak için çıktığımız yolculukta yan yana gelen hisleri ve şimdiki anda buluşan tutkuları paylaşmaya devam ediyoruz. Her daim yanımızda olduğun için teşekkürler. 

Bu buluşmalardan sana Duende'yle ilgili düşünceleri, fikirleri, hisleri duymayı her zaman duymayı ve okumayı çok isteriz. Eğer paylaşmak istersen bu e-postaya cevap vermen yeterli.

Pazar günü Keşif Sahnesi'nin yeni bölümünde görüşmek üzere. O vakte kadar geçen haftanın konuğu Asena Hayal'in Artemis Günebakanlı'yla gerçekleştirdiği sohbete buradan eşlik edebilirsin.

Neler var bu sayıda?

📝 Kısa kısa: Radiohead'den Kid A Mnesiae, 32. Ankara Film Festivali
🎬 Haftanın filmi: Tam Sana Göreyim
📻 Odak: Özgürce ve bir arada yaşamanın pratik edildiği müzikli bir temsiliyet, Radyo Modyan
💿 Haftanın albümü: The War on Drugs, I Don’t Live Here Anymore
📷 Tanışalım: Mert Tugen
🎫 Gişe: MIX Festival, 32. Ankara Film Festivali, Crash! x HOOD Base

Bizi takip etmenin diğer yolları:

Instagram: @duendenewsletter
Twitter: @duende_______

Nicelerine,
Taner

Kısa Kısa

Radiohead, bir süre önce duyurduğu Kid A Mnesiae albümü bugün itibarıyla gün yüzüne çıktı. Grup, bu albümde yer alan ve kaydı 90'ların ortasındaki OK Computer dönemine dayanan Follow Me Around isimli şarkısını bir video kliple paylaştı.

  • İlk olarak 1998 yılında Meeting People is Easy belgeselinde duyduğumuz şarkıyı Guy Pearce'ın başrolde olduğu müzik videosu eşliğinde buradan izleyebilirsin.

• Dün başlayan 32. Ankara Film Festivali, 12 Kasım'a kadar sürecek. Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen festivalin gösterimleri Kızılay Büyülü Fener Sineması'nda gerçekleştiriliyor. 

  • Festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması'nda, aralarında Adana, Antalya ve Boğaziçi film festivallerinde ödüller kazanmış, Anadolu Leoparı, Çatlak, İki Şafak Arasında ve Okul Tıraşı gibi filmlerin de bulunduğu on film yarışıyor.
Haftanın Filmi

Tam Sana Göreyim

Rüyalarınızın erkeği ayağınıza geldi.

Film: Ich bin dein Mensch / I'm Your Man

Yönetmen: Maria Schrader

Süre: 108 dakika

Jenerik: Schrader'in yeni filminin gösterimi geçtiğimiz yılki Berlin Film Festivali'nde yapıldı ve festivalde başrol oyuncusu Maren Eggert'e En İyi Başrol Performansı ödülünü kazandırdı. Film, bir deney için tamamen karakter uyumu, ilişki beklentileri ve fiziksel beğenisine göre "hayatının erkeği" olmak üzere kişiselleştirilmiş bir yapay zekâ sevgiliyle aynı evi paylaşmayı kabul eden müze araştırmacası Alma'nın bu süreçte yaşadıklarını anlatıyor.

Neden izleyelim? Birkaç yıl önce Maren Ade'nin Toni Erdmann filmiyle yükselişe geçen Alman mizahının bu son örneği, mizah anlayışı olan bir Black Mirror bölümü gibi — yapay zekanın insandan daha iyi bir sevgili olup olamayacağını aşk, aidiyet ve teknoloji ekseninde işleyen film, bu olasılığın çok da uzak, çok da imkansız olmadığını gösteriyor sanki. 

Maren Eggert'in ödüllü performansı bir yana, İngiliz aksanlı Almanca konuşan yapay zekâ rolündeki Dan Stevens ve ufacık rolünde kahkahalara boğan Sandra Hüller, ilgi ve dikkati hak ediyor.

Nerede izleyebilirsin? I'm Your Man, 5 Kasım haftasının vizyon filmleri arasında ve Türkiye'deki 26 salonda gösterime giriyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Odak

"İnternette yaygın akım dışında bulunmak isteyenlerin alanı": Radyo Modyan

Özgürce ve bir arada yaşamanın pratik edildiği müzikli bir temsiliyet.

Neler oluyor? İstanbul merkezli bağımsız internet radyosu Radyo Modyan, 2016 yılından beri müzik etrafında özgür bir paylaşım ve etkileşim alanı oluşturmaya devam ediyor. Bu hafta yeni yayın dönemine başlayan Radyo Modyan'dan çıkan seslere kulak verdik.

Neden önemli? Özgürce üreterek, birbirini dinleyerek ve birlikte eğlenerek oluşan toplulukların değeri her geçen daha da artıyor. Bu topluluklara ses veren oluşumların sunduğu ifade alanları da bir yayın akışının çok daha ötesinde — Radyo Modyan da onlardan biri. Özgürce ve bir arada yaşamanın pratik edildiği müzikli bir temsiliyet.

Ne söyledi? Yeni yayın dönemi haftasında Radyo Modyan'ın günceline yanaşmak, bugün oluşturdukları alanın değerini anlamak için aklımızda dönen soruları onlara yönelttik. Modyan ekibinden Ayşe İdil İdil, Barış Yalaz, Kerem Yalçıner, Ömer Ergün ve Serap Dakak da soruları birlikte cevapladı.

Bartu Kafa ve Deniz Braderin, Cennet Bahçesi Burgazada


1960’larda BBC Radio tekelliğine karşı doğan, korsan radyo olarak bilinen özgür radyoların taşıdığı ruhun bugün bağımsız internet radyolarının arasında dolaştığına inanıyorum. Radyo Modyan’ın 2020’lerde yaptığı internet yayınıyla kapladığı alan ne?

BBC, gerek otorite-özgürlük dengesi olsun gerek teknik ve yayıncılık hizmetlerinin kalitesi olsun "kamu hizmeti yayıncılığı"nın en mükemmel örneği olarak görülüyor ve bütün ulus-devletlere model teşkil ediyor. Fakat neticede bu bir kamu yayını ve siyasi otoritenin belirlediği “kamu yararı,” onun hâkim kültür dünyası çerçevesinin içerisinde hareket edebiliyor. 

Kamu yararı nedeniyle özgürlükler çerçeveleniyor ve hatta askıya alınıyor. Dolayısıyla kamuyu oluşturan farklı kültürlere ait farklı sesler kısılıp sansürleniyor. Dünyada korsan radyolar (Fransa’da siyasi bağlamından dolayı buna “özgür radyo” deniyor) aslında buna bir tepki olarak çıkıyor.

Radyo Modyan’ın 2016’dan beri yapmaya çalıştığı şey de internette yaygın akım dışında bulunmak isteyenlere alan açmak.

İnternet ekosistemi de kocaman bir okyanus. Yayınlar artık evimize, cebimize, arabamıza ve televizyonumuza uzanan zengin bir ağa sahip. Orada da siyasi otoritenin ve popüler kültürün temsilleri büyük çoğunlukta. İnternet radyoları da bu ağın bir parçası. Bazı bağımsız internet radyolarının tekel yayınlara ve yaygın akıma karşı farklı olana, ekonomik ve kültürel kâr vadetmeyene alan açtığını söyleyebiliyoruz. Radyo Modyan’ın 2016’dan beri yapmaya çalıştığı şey de internette yaygın akım dışında bulunmak isteyenlere alan açmak.

Bir yandan da sesi yaymaya çalışan insanların sayısının giderek arttığını görüyoruz. Bu noktada bağımsız internet radyolarının niteliksel özelliklerine ek olarak niceliksel bir boşluğu da doldurduğunu fark ediyoruz.

Utkanj ve Alphadub, Kadife Sokak No: 26, 2017


Gökçeada’da gerçekleştirdiğiniz Wunderfest’in açıklama metninde “Bizce festivali, festival yapan en önemli şey bütün bileşenlerle birlikte ortak bir mekânda var olmak, üretmek ve yapılan şeyin çevredeki bütün bileşenler için faydalı olmasıdır,” cümlesi var. Burada bütün bileşenlerin fayda elde etmesi en temel ilke olsa da gerçekleştirilmesi en zor olan da. Radyo Modyan'ın burada izlediği yol nedir?

İşletme-müşteri mantığının dışında, her şeyin hiyerarşisiz biçimde, imece usulü, herkesin bir arada gerçekleştirdiği işteş bir eylem “özgür-partilemek.”

Wunderfest aslında bir çeşit free-party. Yine iktidar meselesine geliyor konu. İnsanların, iktidar(lar)ın — burada karşıt-iktidarın da gettolaştığı bölgede bir iktidarı söz konusu — sıkıştırdığı mekânlara “sığamaması,” burada özgürlüklerini yaşayamamaları onları alternatif yerlerde özgürlüklerini yaşamaya itiyor. 

Bu konuda Hakim Bey’in, Deleuze ve Guattari’nin “nomadizm” kavramından etkilenerek oluşturduğu ve bir dogma hâline gelmesini istemediği anarşist “geçici otonom bölge” kavramı oldukça açıklayıcı — iktidara ve onun mekânlarına alternatif bir karşıt-iktidar alanı yaratmak.

Bunlara bağlı olarak ikinci bir nokta müştereklik meselesi. İşletme-müşteri mantığının dışında, her şeyin hiyerarşisiz biçimde, imece usulü, herkesin bir arada gerçekleştirdiği işteş bir eylem “özgür-partilemek.” Jamaika’dan çıkan Soundsystem kültürü ve günümüzdeki uygulamaları bunun en güzel örneklerinden. 

Sorudaki “birlik olmak” bu noktada devreye giriyor. Hatta bunun da ötesine geçerek sanatçılar ve festival katılımcılarına ek olarak içinde bulunulan doğal habitatın bileşenleri, yerel ortamın esnafı, yerel yönetimi ve işletmeleriyle birlik olma ve herkese kendi penceresinden faydalı olma söz konusu.

Bir şeyleri farklı yapmaya çalışıyoruz. Birçok faaliyetin ve etkinliğin bölgenin özelliklerine ve doğasına dikkat etmeden hatta ona karşı şekilde yapıldığını görüyoruz. Bu sebeple adanın fayda sağlamasını, ekonomisinin desteklenmesini, adayı bulduğumuz gibi bırakmayı önemsiyoruz. Bağımsız, genelde zarar eden ve her şeye rağmen birlikte olmayı arzulayan bir oluşum olarak eksik olduğumuzu düşündüğümüz, her sene geliştirmeye çalıştığımız konular ve durumlar oluyor. 

Eksik gördüğümüz şeyler konusunda şeffaf olmak, müzisyenlerin ve üretimin desteklenmesi için farklı yollar bulmak adına çabalıyoruz. Bütün bileşenler denildiğinde bir de işin içine üzerinde alan kapladığınız mekan giriyor. Gökçeada’nın sert doğasında, her şey için ve her şeye rağmen orada olmayı arzulatmayı istiyoruz. Bu hafta sonu da gördüğümüz üzere bizce özverili ve büyülü bir enerjisi var Radyo Modyan ve etrafındaki topluluğun. 

Başka bir çerçeveden ele alırsak, festival insanların duygularını, zevklerini, coşkularını ve enerjilerini kutladıkları bir organizasyondur. Modyan bu organizasyonda arkadaşlık temelleriyle kurduğu ilişkilerin gelişmesini ve gerçek birlikteliği kutlar. Bir internet radyosu olarak her ne kadar internet aracılığıyla var oluyor olsak da düzenlediğimiz tüm etkinliklerin amacı aslında fiziksel birlikteliğimizle tüm değerlerimizi ve zevklerimizi pekiştirmektir. 

Wunderfest de bu noktada Radyo Modyan ve çevresini en samimi şekilde bir araya getirmeye çalışır. Bizim için faydası, bu birliktelikteki anıları, paylaşımları, diyalogları, sesleri ve tatları yanımızda götürüyor olmamızdır. Bunlar daha iyisini hayal etmek, daha iyisine enerji bulmak ve daha iyisine inanmak için bize besin oluyor. Enerjisiyle bize de enerji veren, yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz.

Bartu Kafa'nın Karga'da sunduğu Sohbet Kuaför programında konuklar Soft Analog ve Alara Demirel


Bu hafta yeni sezon yayınlarına başladınız. Bir nevi fırtına sonrası durulan havada olan bitene daha geniş açıdan bakma zamanı. Radyo Modyan’ın yeni sezonunda neler var gündemde? Değişiklikler var mı?

Kimimiz bu dönemi, pandemi sürecinde kaybettiğimiz morali, fiziki enerjiyi ve kaynakları yeniden tesis etmek olarak görüyor. Kimimiz pandemi öncesi olduğumuz yere geri döneceğimizi düşünüyor kimimiz de pandemi döneminin sarsıntısı, dinlenmesi ve bize kattığı yeni şeylerle daha farklı bir verimlilik haline geçiyor olduğumuza inanıyor. 

Pandemi öncesinde Radyo Modyan’ın haftada 30 saatin üstünde canlı yayın yaptığı dönemler oldu. Bunlar dışında kayıttan yapılan yayınlar da vardı. Bugün yeni yayın dönemi arifesinde 28 program ve 30’dan fazla programcıyla byte'lara geri dönüyoruz. 

Bu yeni sezonda haftalık programımız yenilendi ve bu bizi daha da heyecanlandırıyor. Bir yandan pandemide sarsılan ve programlara ara veren yayıncılar radyoya ve radyoculuğa olan tutkularını hatırlayarak yeni içerikler üretmek ve sınırlarını zorlamak üzere hareketlendi. Diğer yandan pandeminin yarattığı farklılık ve esneklikle aramıza katılma fırsatı yakalayan programcılarımız oldu. Umarız yeni yayın döneminde programcı ve dinleyicilerimize heveslerimiz, hayallerimiz ve çabalarımızla doğrultusunda hep beraber güzel dinleyici ve programcı deneyimleri yaşatmaya teşvik edebiliriz.

Ayrıca stüdyomuzun yanında Karga Bar’ın da sağladığı mekânsal imkanlarla yeni yayın dönemine başlıyoruz. Pandemi koşulları hâlâ devam ediyor — bunun bilincindeyiz. Onun için sağlık şartlarını göz önünde bulundurarak stüdyomuzda ve Karga Bar’da yapılacak yayınlarımızın dışında programcılarımıza evde canlı yayın yapma imkanı sunuyoruz. 

Bizi bu yeni yayın döneminde ayrıca heyecanlandıran başka bir gelişme de mekânı da kapsayan şekilde Karga Kabin’den canlı radyo yayını yapacak olmamız. Bunun için Murat "Mrt" Seçkin başta olmak üzere bütün Karga ailesine teşekkür ediyoruz!

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Bugünkü Destekçimiz

Galataport İstanbul’da keyfi bol bir hafta sonuna hazırız

Hafta sonunun habercisi Duende Bülteni bugün de seninle sevgili okuyucu. Bu hafta sonu ne yapıyorsun, programın nedir? Plan yaptıysan programını değiştirmeye, yapmadıysan da hemen şimdi aklını çelmeye geldik. 

Karaköy sahil şeridinde İstanbullularla buluşan Galataport İstanbul’da oldukça keyifli bir hafta sonu geçirmen için önerilerimiz şöyle; 

İstanbul’un en özel semtlerinden Karaköy’e yeni bir soluk getiren Galataport İstanbul’da boğaza karşı nefis bir kahve içerek gününe başladıktan sonra deniz havasını içine çeke çeke rıhtımda rahatlatıcı bir yürüyüşe çıkabilirsin. 

Deniz havası insanı acıktırır. Hiç merak etme; 200 yıl sonra yeniden açılan rıhtım boyunca yeni tatlar deneyimleyebileceğin pek çok restoran ve kafe seni bekliyor. Arkadaşlarınla eşsiz Tarihî Yarımada manzarasına karşı keyfi bol bir öğle yemeği yedikten sonra şehrin yeni kültür sanat noktası Galataport İstanbul’da iki yeni sergi gezerek gününü daha da güzel bir hâle getirebilirsin. Neler mi var? Usta fotoğrafçı Ara Güler’in gözünden Beyoğlu’na bakmak üzere, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’nden yeni fotoğrafların ikonik karelerle yer aldığı Denize İnen Yol sergisi ve 19. yüzyıl Paris’ini Monet ve birçok ünlü ressamla gezeceğin dijital sanat sergisi Monet & Friends var. 

Galataport İstanbul mobil uygulamasını bu bağlantı üzerinden indirerek Monet & Friends sergisinin sınırlı sayıdaki hediye biletlerine ulaşabilirsiniz.

Haftanın Albümü

1980’lerden bugüne yolculuk

I Don't Live Here Anymore, her açıdan üzerinde uzunca düşünülmüş bir albüm. Sabırla dinleyeni ödüllendiren sürükleyici ve zengin bir kayıt.

Albüm: The War on Drugs, I Don’t Live Here Anymore

Süre: 52 dakika

Plak Şirketi: Atlantic Recording

Kartonet: 2017 yılında A Deeper Understanding’le Yılın En İyi Rock Albümü etiketli Grammy ödülünü kataloğuna ekleyen The War on Drugs’ın stadyum konseri seviyesine çıkan müzikal kariyerindeki yeni hamlesini uzunca zamandır merak ediyordum. Zaman geçti ve grup geçtiğimiz hafta I Don't Live Here Anymore adını verdiği yeni albümünü gün yüzüne çıkardı. Üç yıl boyunca toplamda yedi stüdyoda kaydedilen albümde, grubun frontman’i Adam Granduciel’in söz yazarlığı yeteneği ve müzikal kimliklerinden rafine tatlar hâkim. 

The War on Drugs, I Don’t Live Here Anymore


Neden dinleyelim? İki The War on Drugs albümü arasındaki en önemli gelişmelerden biri 30’larında rock yıldızı statüsüne yükselen Adam Granduciel’in 40’larına baba olarak başlaması. Bu durumu Granduciel’in şarkı sözlerini karakterize eden varoluşsal endişelerin yerini umut ve kurtuluş önerilerine bırakmasından da anlamak mümkün. 

Albümün tümüne sirayet eden yalın enstrüman yürüyüşleri, özellikle gitar ve synth dalgalarının uyumuyla iyice belirgin hâle geliyor. I Don't Live Here Anymore, her açıdan üzerinde uzunca düşünülmüş bir albüm. Sabırla dinleyeni ödüllendiren sürükleyici ve zengin bir kayıt. 

Benzer işler: Kevin Morby, Sundowner & Kurt Vile, Bottle It In.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Tanışalım

Mert Tugen

"Çocuk kitapları resimlerim; animasyonlar yaparım; kağıt, kaykay, duvar bulursam boyarım. Bazen de evde müzik yapar, kaydederim."

Ne dinler?

Şu sıralar punk müziğin biraz daha özgün, basit versiyonlarını eşelemeye çalışıyorum. Bunun dışında lo-fi mantığıyla kaydedilen albümlere bayılırım — Nobunny, Snooper, Bass Drum of Death, Wavves, Bunu Sen İstedin, Kilink gibi.

Kimi takip eder?

Kedi, köpek, kuş ve maymun paylaşan hesapları.

Ne izler?

Fatih Akın, Agnes Varda, Wes Anderson.

Ne okur?

Derya Bengi'den Sazlı Cazlı Sözlük'ü ve Reşad Ekrem Koçu kitaplarını.

Neyi tekrar eder?

En sevdiğim Tarkan şarkılarını.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Gişe

🥁 Festival: MIX Festival

Ne zaman ve nerede? 5-6 Kasım tarihlerinde, Zorlu PSM’de

Dinle: Zorlu PSM’nin ilk kez 2016 yılında düzenlediği MIX Festival, farklı janrlardaki müzikal projelerin aynı programda buluştuğu iki günlük bir festival. Etkinlik, bu kimliğini taşımaya devam ediyor. Festival, Jakuzi’den, Islandman’e, Aaron’dan, Vitalic’e, Claire Laffut’tan, Nova Norda’ya, Far Caspian’dan Ah! Kosmos’a uzunan geniş bir programa sahip.

Duende öneriyor: Goose’un geçtiğimiz ay New York’ta verdiği enerji yüklü konserinin tam kaydını ve COMA’nın Cardinal Sessions’taki harika performansını dinleyerek festivale ön hazırlık yapmak mümkün.

👁‍🗨 Festival: Ankara Film Festivali

Ne zaman ve nerede? 12 Kasım tarihine kadar, Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda.

İzle: Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, Altın Portakal Film Festivali ve Filmekimi’nden sonra rota Ankara’ya döndü. Ankara Film Festivali, sürrealizm teması üzerinden üç filmiyle programın özel bir yer ayırdığı Luis Buñuel’in yanı sıra son iki yılın bol ödüllü yapımlarını da Dünya Festivallerinden bölümünde sinemaseverlere sunuyor. 

🖼 Sergi: Crash! x HOOD Base

Ne zaman ve nerede? 14 Kasım tarihine kadar, HOOD Base’de.

Gör: Çizgi roman evrenine sıralı ve paralel bakışlar atan bir buluşma. Çizgi roman sanaçıları Ege Avcı, Gizem Akgün, Kubilay Odabaş, Orkun Bozkurt ve Tolgahan Bayhan’ın farklı mecralarda ve farklı tarzlarda yolculuk yapan çalışmaları HOOD Base duvarlarında.

Bülteni beğendiniz mi?

Arşive Ekle

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende Yayınını Takip Et

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda ve Aposto uygulamalarında.

0%

;