HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #1
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #2
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #3
Bugünkü Destekçimiz
İSTANBUL'DA BU HAFTA
OYUN BAHÇESİ
ŞEHİR GÜNDEMİ
İSTANBUL'UN EN YENİSİ
GALATA'DAN SEVGİLERLE

🎗 19. Akbank Kısa Film Festivali, Second ve Konukları

Bu hafta şehrin ajandasında Yumuşak Karın, Kırlangıç, İnsan Hikâyeleri ve daha nicesi var.
Dardanel ile birlikte

Dardanel , Dünya Ton Balığı Günü’nü kutlar Dünya Ton Balığı Günü Türkiye’yi ton balığıyla tanıştıran Dardanel , 2 Mayıs Dünya Ton Balığı Günü ’nde ton balığının sağlıklı beslenmedeki yeri ve önemine dikkat çekiyor. Nedir? Her yıl 2 Mayıs’ta kutlanan Dünya Ton Balığı Günü, ton balığının hem insan sağlığına olan katkısına hem de üretimini ve tüketimini sürdürülebilir hâle getirme ihtiyacına dikkat çekiyor. Neden önemli? Besin değeri ve protein kalitesi bakımından sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası. 100 gram tüketildiğinde günlük protein ihtiyacının %47’sini karşılayan Dardanel ton balığı; aynı zamanda yüksek miktarda Omega-3, selenyum ve çeşitli mineral ve vitaminler içeriyor. Sağlıklı balığı temiz okyanuslardan doğal avcılıkla elde eden Dardanel , Atlantik ve Hint Okyanuslarının tertemiz sularında yetişen balıklardan seçtiği ürünleri tüketiciye sunuyor. Friend of the Sea ve Dolphin Safe gibi çevre dostu belgelere sahip olan Dardanel aynı zamanda Balığını Sorgula uygulamasıyla balığın avlanma aşamasını, cinsini ve hangi gemilerle taşındığını tüketicilerin takip edebilmesini sağlıyor. Dardanel kutularının üzerinde yer alan ve her kutuya özel olan kodu internet sitesindeki “Balığını Sorgula” bölümüne girerek balığın nerede tutulduğunu öğrenebilirsiniz. Türkiye’nin balık uzmanı Dardanel ’i buradan ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: Deniz Sabuncu

Merhaba. Şenliğin ve koşuşturmanın eksik olmadığı bir hafta daha... Elbette bu sırada hüzünler, hayal kırıklıkları ve kayıplar da hep bizimle. Geçtiğimiz ay ani vefatıyla bizi derinden sarsan Tolga Akyıldız da kaybettiklerimiz arasında. Herkesin yas süreçleri birbirinden farklı. Bazen biraz yalnız kalmaya ve sessizliğe ihtiyaç duyarken bazen de yanımızdakiyle aynı şarkıya eşlik etmenin coşkusuyla sağaldığımızı hissedebiliyoruz. %100 Açık Sahne'nin 32. etkinliği Tolga Akyıldız anısına düzenlenecek. Second ve konuklarına şarkılarla eşlik etmek istersen cuma akşamı %100 Studio'ya davetlisin.

Yollarımızın kesişeceği etkinliklerden bir diğeri, harika bir film gösterimini bir de film çıkışı partisiyle taçlandırıyor. Bildiğin gibi Duende’nin etkinlik serisi Başrol Müzik; 4 Mayıs’ta Across The Universe, 11 Mayıs’ta Cadillac Records ile devam ediyor. Yerini ayırttıysan önce Kadıköy Sineması'nda, sonra da filmlerin müzikal odağını gecenin teması hâline getiren DJ performanslarıyla BİNA'da buluşalım.

Görüşmek üzere,
Dilara

Aposto İstanbul

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #1

Şehirde ve ekranlarda: 19. Akbank Kısa Film Festivali

Akbank Kısa Film Festivali, 19. edisyonuyla 2 - 12 Mayıs tarihleri arasında Akbank Sanat'ta.

 • Nedir? Film festivali. 2004 yılında beri kısa filmlerin yapımını teşvik etmek ve izleyiciyle buluşturmak için yola çıkan Akbank Kısa Film Festivali 19. edisyonuyla karşımızda.
 • Nerede? Akbank Sanat
 • Ne zaman? 2 - 12 Mayıs
 • Neden gitmeli? Şimdiye kadar Abbas Kiarostami, Reha Erdem, Jessica Woodworth, Yeşim Ustaoğlu, Cafer Panahi, Ahmet Uluçay, Tayfun Pirselimoğlu, Coşkun Aral, Barış Pirhasan gibi çok sayıda yerli ve yabancı değerli sanatçıyı masterclasslar ve filmleriyle ağırlayan festivali kaçırmak istemeyebilirsin.
 • Not almalı: Festival programında ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ana yarışmalı bölümün yanı sıra atölye çalışmaları ve masterclasslar da bulunuyor. 10 gün boyunca Akbank Sanat’ta ücretsiz izleyebileceğin filmler “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” kategorilerinde seni bekliyor. Programda Cannes, Berlin, Venedik gibi dünyanın önde gelen film festivallerinden birçok film sinemaseverlerle buluşuyor. 2017'de açılan “Forum” bölümünde kısa film projelerinin desteklenmesi ve geliştirilmesi için eğitimler düzenlenirken Akbank Kısa Film Forum, bir kısa film senaryo yarışmasına da ev sahipliği yapıyor.Festival kapsamında düzenlenen tüm atölye çalışmalarının ve söyleşilerin de ücretsiz olduğunu ekleyelim. Akbank Sanat’ta gerçekleşecek bu etkinliklere katılmak için etkinlik saatinden bir saat önce danışmaya uğrayıp etkinlik katılım kartını alabilirsin. İstanbul’da değilsen üzülme, festivalin tüm filmleri filmonline.akbanksanat.com adresi üzerinden eş zamanlı olarak gösterilecek. Seanslardan 1 saat önce ekran başında olmaya dikkat et deriz. Zira gösterimlerden önce ücretsiz de olsa bir bilet alman gerekiyor ve sağlıklı bir izleme deneyimi için her seans 500 kişi ile sınırlı. Biletini aldığın filmleri 3 gün içinde 30 saat boyunca izleyebilirsin. Festival programını incelemek istersen şöyle buyur.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #2

Tolga Akyıldız’ın Anısına %100 Açık Sahne: Second ve Konukları

Second ve değerli konukları, Tolga Akyıldız’ın anısına düzenlenen konserde bir araya geliyor.

 • Nedir? Konser. Türkiye punk rock sahnesinin devlerinden Second ve değerli konukları, etkinliğin yaratıcısı Tolga Akyıldız’ın ani vefatı sonrasında kıymetli müzik yazarının anısına düzenlenecek etkinlikte buluşuyor.
 • Nerede? Zorlu PSM %100 Studio
 • Ne zaman? 5 Mayıs Cuma, 21.00
 • Neden gitmeli? Sevgili Tolga Akyıldız’ın anısını hep bir ağızdan söylediğimiz şarkılarla yaşatmak için.
 • Not almalı: 10 yılda 300'ü aşkın ismi sahnesinde ağırlayan %100 Açık Sahne’nin bu özel etkinliğinde izleyeceğimiz Second, geçen yıllarda yitirmeyip büyüttüğü enerjisiyle hayran kitlesini de genişletmeyi başardı. Punk rock janrının devleri NOFX, Yellowcard, Mxpx gibi gruplar ile İstanbul'da aynı sahneyi paylaşan grup, 2020 yılının başında çıkardıkları Aklımda Bi Kördüğüm ile yeni bir pop-punk hikâyesi yazmak için kolları sıvadı. Second’ın taze EP'si "biz bi şarkı olamadık'tan şarkılar dinleyeceğimiz gecede Özgün Semerci, Kerem Brumend, Alican Şalt ve Parham A.G'den oluşan Second’a eşlik edecek isimler arasında Batu Akdeniz, Can Temiz, In Hoodies, Melis Karaduman, Nilipek., Övünç Dan, Padme ve Samet Çiçek yer alıyor. Tolga Akyıldız'ın belirlediği vizyonu ve aynı bakış açısını sürdürmeyi hedefleyen %100 Açık Sahne’nin 32. etkinliğinin biletlerine buradan ulaşabilirsin.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #3

Kadıköy Sineması x Duende: Başrol Müzik

Duende’nin etkinlik serisi Başrol Müzik; 4 Mayıs’ta Across The Universe, 11 Mayıs’ta Cadillac Records ile devam ediyor.

 • Nedir? Film gösterimi ve film çıkışı partisi. Sinema ve müzik evrenlerini kesiştiren Duende, başrolde müziğin olduğu filmlerle Kadıköy Sineması’nın konuğu oluyor. Caz, rock, country, hip-hop, pop... Başrol Müzik seçkisi, her ay müziğin farklı türlerinden farklı hikâyeler anlatan bir filmi seninle buluşturuyor.
 • Nerede? Kadıköy Sineması ve BİNA
 • Ne zaman? 4 Mayıs Perşembe
 • Neden gitmeli? Müzik, sinemanın sessiz olduğu dönemde dahi ayrılmaz bir parçasıydı. Filmlerle özdeşleşmiş özgün müzikler, filmler için yazılmış şarkılar, başucu albümü hâline gelmiş soundtrack albümleri... Müziği kullanmanın, müzikten beslenmenin dışında müziği başrole yerleştiren filmlerin de sayısı hiç az değil üstelik. Müziğin birleştirici gücüne ya da müziği üretmenin hazzına dair kurmaca hikâyeler; müzisyen biyografileri, müzik belgeselleri, konser filmleri... Müziğin sesini açmakla kalmayıp müziği seyre dalmak için.
 • Not almalı: Duende’nin etkinlik serisi; Jam’s Session’ın desteğiyle 4 Mayıs’ta Across The Universe, 11 Mayıs’ta Cadillac Records ile devam ediyor. Üstelik bu sefer Başrol Müzik, filmlerin müzikal evrenini bant mag.'le BİNA'ya taşıyor. Kadıköy Sineması'ndaki gösterimin ardından rotayı BİNA’ya çeviriyoruz ve bant mag.’in DJ kabinindeki konuklarıyla filmlerin müzikal odağını gecenin teması hâline getiriyoruz. 4 Mayıs’ta BİNA’nın DJ kabininde The Beatles şarkılarından hazırladıkları özel setle Doruk Yurdesin & Deniz Bankal ikilisi olacak. 11 Mayıs’ta ise Cünort’la 1950’ler Chicago’sunda blues, soul, caz ve rock ‘n’ roll dokulu bir yolculuğa çıkacağız. Across The Universe’ün biletlerine buradan, Cadillac Records’ın biletlerine şuradan ulaşabilirsin.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Bugünkü Destekçimiz

Dardanel, Dünya Ton Balığı Günü’nü kutlar

Dünya Ton Balığı Günü

Dünya Ton Balığı Günü 

Türkiye’yi ton balığıyla tanıştıran Dardanel, 2 Mayıs Dünya Ton Balığı Günü’nde ton balığının sağlıklı beslenmedeki yeri ve önemine dikkat çekiyor.

Nedir? Her yıl 2 Mayıs’ta kutlanan Dünya Ton Balığı Günü, ton balığının hem insan sağlığına olan katkısına hem de üretimini ve tüketimini sürdürülebilir hâle getirme ihtiyacına dikkat çekiyor.

Neden önemli? Besin değeri ve protein kalitesi bakımından sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası. 100 gram tüketildiğinde günlük protein ihtiyacının %47’sini karşılayan Dardanel ton balığı; aynı zamanda yüksek miktarda Omega-3, selenyum ve çeşitli mineral ve vitaminler içeriyor.

Sağlıklı balığı temiz okyanuslardan doğal avcılıkla elde eden Dardanel, Atlantik ve Hint Okyanuslarının tertemiz sularında yetişen balıklardan seçtiği ürünleri tüketiciye sunuyor. Friend of the Sea ve Dolphin Safe gibi çevre dostu belgelere sahip olan Dardanel aynı zamanda Balığını Sorgula uygulamasıyla balığın avlanma aşamasını, cinsini ve hangi gemilerle taşındığını tüketicilerin takip edebilmesini sağlıyor. Dardanel kutularının üzerinde yer alan ve her kutuya özel olan kodu internet sitesindeki “Balığını Sorgula” bölümüne girerek balığın nerede tutulduğunu öğrenebilirsiniz.

Türkiye’nin balık uzmanı Dardanel’i buradan ziyaret edebilirsiniz.

İSTANBUL'DA BU HAFTA

Kontürlerin Eskizi, Boşlukların Eskizi, Kıvrımların Eskizi (Yunan ve Roma Heykellerinden), İz Öztat, 2022 | Kaynak: Zilberman Gallery

Kontürlerin Eskizi, Boşlukların Eskizi, Kıvrımların Eskizi (Yunan ve Roma Heykellerinden), İz Öztat, 2022 | Kaynak: Zilberman Gallery

1. Son şans: Yumuşak Karın

 • Nedir? Kişisel sergi. İz Öztat’ın yeni eserleriyle son on yılda ürettiği işlerden bir seçki, (oto)biyografik bir anlatı eşliğinde bir araya getiriyor.
 • Nerede? Zilberman Gallery
 • Ne zaman? 5 Mayıs’a kadar
 • Neden gitmeli? Sanatçının “kendisine tarihi bir figür, hayalet ve alter ego olarak görünen Zişan (1894-1970) işbirliğinde resmi tarih yazımını, sanatçı mitlerini ve sanat tarihsel kanonları şekillendiren dinamikleri” ele aldığı üretimlerini incelemek için son günlerdeyiz.
 • Not almalı: Sergiyi görmeden önce İz Öztat’ın eserlerine göz atmak istersen sanatçı sayfasını inceleyebilirsin.

Arvo Pärt | Fotoğraf: Betty Freeman

Arvo Pärt | Fotoğraf: Betty Freeman

2. Arvo Pärt’a adanmış bir gece: Tallinn Oda Orkestrası

 • Nedir? Konser. Grammy ödüllü şef Tonu Kaljuste yönetiminde Tallinn Oda Orkestrası, modern klasik müziğin yaşayan efsanelerinden Arvo Pärt’ın onyıllara yayılan diskografisinden sekiz eşsiz eseri seslendirecek.
 • Nerede? İş Kuleleri Salonu
 • Ne zaman? 2 Mayıs Salı, 20.30
 • Neden gitmeli? Für Alina, Spiegel im Spiegel ve Tabula Rasa’yı canlı dinleme imkânına kim bilir bir daha ne zaman kavuşacaksın. Üstelik Arvo Pärt diskografisiyle özdeşleşmiş bir şefin rehberliğinde…
 • Not almalı: Tallinn Oda Orkestrası'yla Arvo Pärt’ın büyüleyici zihnine bir yolculuk için satın alman gereken biletler burada.

3. Ders: müzik, konu: kırılganlıklarımız: Kırlangıç

 • Nedir? Oyun. Yakın zamanda kaybettiği annesinin anma töreninde şarkı söylemek isteyen Ramon’un, oldukça sert bir şan öğretmeni olan Amelia’nın evine gelmesiyle çalıştıkları şarkının anlamları ve yaralı geçmişlerinden detaylar su yüzüne çıkar. Guillem Clua'nın eseri, Gözde Kırgız çevirisi ve Birkan Uz rejisiyle sahnede.
 • Nerede? Oyun Atölyesi
 • Ne zaman? 6 Mayıs Cumartesi 20.30 ve 7 Mayıs Pazar 17.00
 • Neden gitmeli? Kimlikler, kayıpların kabulü ve kırılganlık üzerine derinlemesine düşünme fırsatı.
 • Not almalı: Sana uygun seansı seçtiysen tek perde ve 80 dakikadan oluşan oyunun biletleri işte burada.
OYUN BAHÇESİ

BabyConcerts | Kaynak: Kadıköy Belediyesi

BabyConcerts | Kaynak: Kadıköy Belediyesi

Çocuklar için Pazar Öğlen Konserleri: Babyconcerts ile Mevsimler’den İlkbahar

 • Nedir? Konser. Dört müzisyen, bir anlatıcı ve bir balerinin sahne alacağı konserde küçük sanatseverler Mozart, Rossini, Vivaldi ve J. Strauss’un eserlerini bir ilkbahar masalı eşliğinde dinleyecek.
 • Nerede? Yeldeğirmeni Sanat
 • Ne zaman? 07 Mayıs Pazar, 12.00 ve 14.00
 • Neden gitmeli? Biletler için yaş grubu belirtsek de her yaşa hitap eden masalsı bir dinletiye hepimizin ihtiyacı olabilir.
 • Not almalı: 0-4 yaş grubuna yönelik konserin biletleri burada, 4+ yaş grubuna yönelik konserin biletleri ise şurada.
ŞEHİR GÜNDEMİ

🔨 Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 18. edisyonuyla karşımızda

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bugün başlıyor. Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek açılışın sunuculuğunu Bülent Emrah Parlak üstlenecek. (Festivalin açılış filmi Cem Kaya imzalı Aşk, Mark ve Ölüm olacak. Filmin yönetmeni Cem Kaya ile etraflı bir söyleşi gerçekleştiren Koray Soylu'nun şahane yazısı naçizane tavsiyemizdir.) Bir hafta sürecek festivalde emek, toplumsal cinsiyet eşitliği, kent/çevre, göç/mültecilik, insan hakları, sağlık konularına eğilen 83 film seyirciyle buluşacak.

İSTANBUL'UN EN YENİSİ

İnsan Hikâyeleri | Fotoğraf: RS Sanat Alanı

İnsan Hikâyeleri | Fotoğraf: RS Sanat Alanı

Çağdaş sanatın yeni mekânı: RS Sanat Alanı

Nedir? Farklı kuşaklar ve disiplinlerden sanatçı ve eserleri geniş kitlelerle buluşturmayı hedefleyen mekân, çağdaş sanat dünyası için önemli bir sergileme platformu olarak kuruldu. Güncel sanatın disiplinlerarası yapısının yansıması olarak karma ve kişisel sergilere ev sahipliği yapacak RS Sanat Alanı, sanatçılara ve sanatseverlere dinamik ve yenilikçi bir ortam sunmayı amaçlıyor.

Nerede? Validebağ Konakları Barbaros Mh. Sedef Sk. No: 4/3A, Üsküdar/İstanbul

Yakında neler var? RS Sanat Alanı’nın dört önemli güncel sanatçıyı bir araya getiren ilk sergisi İnsan Hikâyeleri, 6 Mayıs’ta ziyarete açılacak. Marcus Graf küratörlüğünde gerçekleşecek sergide Baysan Yüksel, Didem Ünlü, Furkan Payas ve Haydar Akdağ’ın eserleri yer alıyor. Farklı kavramsal yaklaşımların yanı sıra estetik ve biçimsel çoğulculuktan güç alan İnsan Hikâyeleri’nde resimden kolaja, baskıdan heykele birçok işle karşılaşmak sergiyi 4 Haziran’a kadar pazartesi hariç her gün 11.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin.

GALATA'DAN SEVGİLERLE

👀
Fotoğraf: Deniz Sabuncu

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto İstanbul

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

YAZARLAR

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Akbank Kısa Film Festivali

Akbank Sanat

Abbas Kiarostami

Reha Erdem

Jessica Woodworth

Yeşim Ustaoğlu

Cafer Panahi

Ahmet Uluçay

+66 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;