aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Premium'a Yüksel
🏅 2022'nin Enleri
✨ 2023'ten Beklentiler
💰 Loot

✨ 2023'te oyun dünyasını neler bekliyor?

Starfield, yeni Zelda, Assassin's Creed Mirage ve dahası. Geçtiğimiz yılın en iyileri, sürprizleri ve hayal kırıklıkları.

Nintendo

Herkese selam,

2022 belki video oyun tarihinin en iyi yılı olarak anılmayacak ama tüketici olarak baktığımızda hiç de fena bir yıl olmadığını söyleyebiliriz. Oyun dünyası Elden Ring gibi bir şahesere kavuşurken bağımsız tarafta da Tunic, Cult of the Lamb, Immortality gibi birçok güzel iş gördüğümüz bu yılda bol bol sektörel dramaya da şahit olduk.

2023'te yine bizi güzel oyunlar bekliyor, en azından öyle olmasını umuyoruz. Bunun yanı sıra Microsoft & Activision Blizzard satın alımı ve abonelik servislerinin yükselişi ışığında oyun sektörünün geleceği için de belirleyici bir yıl olabilir.

Bağlamı her ne olursa olsun umarım sizin için o sene bu sene olur. 2023'ün herkese iyi gelmesi dileğiyle, mutlu yıllar.

Bu hafta gündemimizde neler var?

👋 2022'den akılda kalanlar

🙏 2023'ten beklentiler

❄️ Kış indirimleri

Her zaman olduğu gibi daha iyi bir Ludens için geri dönüşlerinizi bekliyorum. Çekinmeyin, [email protected] adresine yazın. Ayrıca yayını beğendiyseniz tanıdıklarınızla paylaşmayı da unutmayın.

Keyifli okumalar,

Tahsin


💫 Bilgiye ulaşma biçimimizde daha fazlasının mümkün olduğunu görebilmeniz için sizi, kısıtlı sayıda yayın takip etmenin ötesini sunan abonelik modelimiz Aposto Premium’a davet ediyoruz. 150'den fazla yayın ve podcasti, Aposto editörlerinin kaleminden özel dosyaları, sektör yayınları, köklü dergileri, gazetecilerin köşe yazıları ve uluslararası yayınlarla genişleyen derinlikli içerik kataloğunu bilgi alma tecrübesini yeniden inşa eden özelliklerle keşfedebilirsiniz.

Aposto Premium'a Katıl


🏅 2022'nin Enleri

Tamamen uydurma kategoriler ve son derece sübjektif bir şekilde hazırlanan 2022'nin enleri listesiyle geçtiğimiz yıla hızlıca göz atalım.

  • Yılın En İyisi: Elden Ring

Üzerine söylenmedik söz bırakmayan Elden Ring sadece bu senenin değil, video oyun tarihinin en iyi açık dünya oyunlarından birisi oldu. 

  • Yılın Çıkış Yapanı: Vampire Survivors

Basit oynanışını ve görünüşünü temel game design ilkeleriyle mükemmel bir şekilde harmanlayan Vampire Survivors milyonları ekrana bağlamakla kalmadı, kendi türünün de bayrak taşıyıcısı oldu.

  • Yılın Sürprizi: Marvel Snap

Oyun içi ödemelere boğulmamış, basit mekaniklerine karşın strateji olarak zengin bir kart oyunu olan Marvel Snap benim için yılın en büyük sürprizi oldu. Gelecekte pay to win batağına düşer mi bilemiyorum ama şu anda köklü rakiplerine rağmen piyasadaki en iyi CCG konumunda.

  • Yılın Hayal Kırıklığı: Spor Oyunları

Eskisi gibi olmasa da her yıl Football Manager, FIFA, NBA 2K, F1 gibi spor oyunlarını döndüğüm bir dönemim oluyor. Her yıl yeni oyunu çıkan bu seriler, ne yazık ki oyuncularına yeni bir şey sunamamak gibi büyük bir kriz içinde. Alanlarında rakipsiz olmaları ve her yıl yeni oyun çıkarmak gibi geliştiriciler için zorlu bir döngüyü sürdürmeleri bu krizin en büyük nedenleri. Maalesef 2022 de bu açıdan istisna bir yıl olmadı.

  • Yılın Geri Dönüşü: Cyberpunk 2077

2020'nin sonundaki korkunç çıkış sürecinin ardından Cyberpunk 2077, 2 yıl sonra ikinci baharını yaşadı. Edgerunners animesinin etkisi ve güncellemelerin oyunu toparlamasıyla birlikte bu yıl kendi oyuncu rekorunu kıran Cyberpunk 2077, 20 milyon kopya satarak sancılı da olsa bir geri dönüşe imza attı. Peki rezalet çıkışını unutturacak kadar iyi bir oyuna dönüştü mü? Hayır.

  • Yılın Olayı: Microsoft & Activision Blizzard satın alımı

2022'nin başlarında gerçekleşen 68,7 milyar dolarlık dev satın alma oyun dünyasını derinden sarstı. Microsoft, Bethesda'dan sonra Activision Blizzard gibi bir oyun devini de bünyesine katarak Xbox tarafını güçlendirmek isterken işler pek de beklenildiği gibi gitmedi.

  • Yılın Oyun Konsolu: Steam Deck

Oyun piyasası yeni bir konsol kazandı. İlk yılında 1 milyon adet satmayı başaran Steam Deck, eksikleri olmasına rağmen taşınabilir el konsolu olarak pazardaki yerini sağlamlaştırdı ve gelecek için heyecan veriyor.

  • Yılın Draması: Microsoft & Sony, Call of Duty

Microsoft'un Activision Blizzard kataloğunu Xbox'a getirme planları düzenleyici kurumların incelemelerine takılınca Sony de Call of Duty üzerinden bu anlaşmanın endüstriyi kötü etkileyeceğine dair bir anlatı kurmaya çalıştı. Yılın önemli bir bölümünde Sony'den Call of Duty'nin ne kadar önemli bir oyun olduğunu duyarken Xbox tarafı da defalarca Call of Duty'nin PlayStation'a gelmeye devam edeceğini söyledi. Karşılıklı atışmalara ve dramanın özetine önceki sayılarda da bolca yer vermiştik.

✨ 2023'ten Beklentiler

💼 Sektörün Beklentileri

Microsoft - Activision Blizzard davası sonucu

Ortaya saçılan perde arkası bilgiler dolayısıyla Microsoft'un Activision Blizzard satın alımının düzenleyici kurumlar tarafından incelenme sürecini takip etmek keyifli olsa da bir süre sonra 'artık herkes evine dönmeli' noktasına geldik. Bu sene sonuçlanacak davanın sektörün geleceği üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağı kesin. Sonucu her ne olursa olsun, umarım tüketiciye yarar.

Bulut tabanlı oyunculuk

Stadia'nın kapanmasına rağmen Microsoft, Sony, Nvidia ve Tencent gibi şirketlerin ayakları yere basan stratejilerle 2023'te büyük bir atılım yapmaları muhtemel. Özellikle Microsoft'un son zamanlarda hızla erişimini artırmaya ve içeriğini zenginleştirmeye odaklandığını görüyoruz. Özellikle Türkiye'de konsollara ve oyunlara erişim daha da zorlaşacaksa cloud gaming ciddi bir oyun oynama alternatifine dönüşebilir.

Oyun abonelik servisleri

Xbox Game Pass'in kararlı yükselişiyle birlikte bu sene Sony tarafından da beklenen hamle geldi ve PlayStation Plus hizmetini tam karşılığı olmasa da Game Pass benzeri bir abonelik servisine dönüştürdü. Oyun fiyatlarının artmasıyla birlikte özellikle alım gücü düşük ülkelerde çok daha cazip görünen bu servisler, 2023'te de kullanıcı sayısını hızla artıracak gibi görünüyor. Kim bilir, belki piyasaya yeni bir abonelik servisi daha dahil olur.

Zam

Maalesef daha yıl bitmeden Steam başta olmak üzere birçok platformda oyun fiyatlarının yükseldiğini gördük ya da yükseleceğine dair haberler aldık. Sadece Türkiye için dolar kuru ayarlaması değil, birçok firmanın AAA oyun fiyatlarını 70 dolar seviyesine yükseltme kararı almasından dolayı da 2023, oyun fiyatlarının zirve yapacağı bir yıl olacak gibi görünüyor.

🎮 Oyun Beklentileri

The Legend of Zelda: Tears of Kingdom

Önce odadaki fili bir dışarıya alalım. Tears of Kingdom yeni yılın merakla beklenen oyunlarından birisi. Çıkışından bu yana geçen 5 senede kıymetine kıymet katan Breath of the Wild'dan sonra hâliyle yeni bir Zelda oyunu için beklentiler yüksek. Yine de büyük ihtimalle eski nesil konsola çıkacak olması ve getirebilecekleri yeniliklere dair soru işaretleri beni biraz frenliyor.

Marvel's Spider-Man 2

2018'deki ilk oyun çıktıktan kısa bir süre sonra hemen hemen herkes bu evrenin tek bir oyunla sınırlı kalmayacağından emindi. Nitekim, Miles Morales genişlemesinden sonra 2. oyun da çok geçmeden duyuruldu. Yeni oyunda Peter Parker var, Miles Morales var. Eh, bir de Venom olmasın mı? Olsun.

Assassin's Creed: Mirage

Kambersiz düğün olmaz. Her yıl bu tür listelerde bir Assassin's Creed oyunu görmeye alışmışsınızdır. Çoğu zaman katılmasam da bu sefer ben de atladım o trene. Evet arkadaşlar, o kadar burun kıvırdıktan sonra şu basit pazarlama cümlesine düştüm: "15 yıldır Assassin's Creed'in alameti farikası olmuş ikonik özelliklerinin ve oynanışının modern bir yorumunu deneyimleyin." Göreceğiz.

Starfield

Bethesda'nın 25 yıl aradan sonra geliştirdiği ilk yeni IP olan Starfield sadece bu sebepten ötürü bile bu yıl en çok beklenen listelerinde tepeye oynuyor. Şirketin yeni nesil RPG olarak tanımladığı oyun Xbox'a özel olarak çıkacak. Oyun Microsoft'un satın alımlarının en büyük meyvesi niteliği taşıdığı için de merak konusu.

Elden Ring DLC

Bu beklentiden ziyade daha çok bir temenni. From Software tarafı resmî olarak böyle bir şey açıklamadı. Elden Ring hâlâ hatırı sayılır bir kitle tarafından aktif olarak oynanıyor, ancak yaklaşık 1 yıl sonra oyuna kapsamlı bir DLC gelmesi hem hayranlarını hem de From Software'in kasasını şenlendirecektir.

💰 Loot

Birkaç seferdir indirim dönemlerinde aynı şeyi söylüyorum ama şu sıralar indirim bulmuşken kaçırmayın, eskisi gibi bir daha bulacağınızın garantisi yok.

Steam'de kış indirimleri devam ediyor. İndirimler için son gün 5 Ocak Perşembe.

Yılın en iyi oyunu Elden Ring ilk kez yüzde 30 oranında indirime girerek 419 TL'ye düştü.

2018'in en iyilerinden Red Dead Redemption 2 yüzde 67'lik bir indirimle 98 TL'ye düştü.

Sürükleyici ve tatlı mı tatlı Ori and the Will of the Wisps yüzde 67'lik bir indirimle 16,50 TL'ye düştü.

Sıkılmadan bir ömür gömebileceğiniz Civilization VI yüzde 90 indirimle 21,90 TL'ye düştü.

HITMAN 3 yüzde 65 indirimle 104,65 TL'ye düştü. En sevdiğim serilerden, kaçmaz.

Artık bunu yazmalı mıyım emin değilim ama The Witcher 3: Wild Hunt 11,99 TL'ye düştü. Eh, hâlâ oynamadıysanız ayıp gibi biraz.

İlgili Başlıklar

açık dünya

2022'nin enleri listesi

Elden Ring

Vampire Survivors

Marvel Snap

Football Manager

NBA 2K

Geri

+25 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Ludens Yayınını Takip Et

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

0%

;