Bugünkü Destekçimiz

🎶 Altın Gün, Kadıköy Sineması, Toz

Bu sayıda Kadıköy'e yolumuz düştü, beyazperdenin kapısını araladık. Oradan Altın Gün dinlemeye geçtik ve yeni sesler keşfetmenin gücüne tutulduk.
OMM ile birlikte

OMM’dan: Maziye Bakma Mevzu Derin OMM - Odunpazarı Modern Müze , kutuplaşan bir bireysellik anlayışının hâkimiyet sürdüğü günümüzde “ ifade özgürlüğü nedir? ” sorusuna cevap arayan ve adını bir kamyon arkası yazısından alan Maziye Bakma Mevzu Derin sergisine 31 Mayıs’a kadar ev sahipliği yapıyor. Nedir? 31 sanatçıyı bir araya getiren Maziye Bakma Mevzu Derin karma sergisi, toplumsal normlara dayanan alışkanlıklara ve “öteki”yi tanımlama biçimlerine odaklanırken tabu, özgürlük ve ifade alanları gibi kavramları sosyal düzen ve bu düzenin ritüelleri üzerinden sorguluyor. Kaçınılmaz insan olma hâllerini araştıran; kutuplaşan ve çelişkili perspektiflerin yarattığı, kökleri geçmişe uzanan birey-toplum çatışmasını irdeleyen eserler seçkisi, izleyiciye roller, sınırlar ve alternatif hayatlar hakkında yeni fikirler veriyor, bu bağlamda içinde bulunduğu konum ve durumları yeni bir ışık altında tekrar düşünmeye davet ediyor. Dahası: Sergi programı kapsamında, sergide işleri bulunan sanatçıların yer aldığı Spotify üzerinden dinlenebilecek bir podcast serisi ve MUBI’de ücretsiz izlenebilecek özel bir film seçkisi yer alıyor. Toplam sekiz bölümden oluşan Podcast serisinde, Zeren Göktan popüler kültürde yer alan aşk anlatılarının kadına yönelik şiddet hakkında neler anlattığını sorguluyor; Cansu Yıldıran , “mahrum bırakılma” ve kabul görmeme arasındaki doğrusal ilişkiden, özgürce var olma mücadelesinden ve kuir gece masallarından bahsediyor; Şükran Moral sanat ve iktidar ilişkisi ve ataerkil düzeni toplumsal semboller üzerinden tersyüz etmek üzerine bir söyleşi paylaşırken Mustafa Boğa , yıllar içinde değişen “benliğini” anlatıyor. OMM x MUBI özel film seçkisi: MUBI koleksiyonundan La jetée , A Short Film About Love , Chocolat , Valparaíso , Bicycle, 2 or 3 Things I Know About Her , Vagabond , Japan , The Beekeeper , Workers , Melancholia ve Masculin Féminin filmleri OMM takipçileriyle ücretsiz olarak buluşuyor. Seçkide yer alan filmleri bu bağlantı üzerinden izlemek için "omm" kodunu kullanarak 30 günlük deneme üyeliğini başlatabilirsiniz. Zamanın derinliklerinde gezinirken kişisel ve kolektif bilinç arasında yeni bağlar keşfetme imkânı sunan sergiyle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Merhaba! Her daim albümler ve filmler üzerine konuşmayı sevsem de kış aylarında bunu yapmanın tadı bir farklı. Bugünlerde çoğunluğu pencere çerçevesine sığan fiziksel yaşam sınırlarına albüm ve filmlerle zihinsel sonsuzluk katmak çok kıymetli. Sende durumlar nasıl? Var mı bu aralar sürekli dinlediğin bir albüm ya da sahneleri aklından çıkmayan yakın zamanda izlediğin bir film?

Duende'de eylül ayından beri albüm ve önerileri sunmaya, kurduğumuz bağlamları ve aklımızdan taşan soruları paylaşmaya devam ediyoruz. Bu sayıda Haftanın Albümleri kanalımız için ufak bir anketimiz var. Düşüncelerini ve önerilerini merak ediyoruz. Aşağıdaki butona tıklayarak ankete, daha doğrusu sohbete katılabilirsin.

Görüşlerini paylaş

Daha kapsayıcı bir medya servisi için: 2021 yılının sonunda hazırladığımız anketimize katılan yüzlerce okurumuza teşekkür ederiz. Daha kapsayıcı bir medya servisi için belirli kategorilerde derinlikli görüşlerinizi ve beklentilerinizi duymaya ihtiyacımız var. Bu amaçla farklı kategorilerde bir anket serisi oluşturduk. Bu bağlantı üzerinden iki dakikadan kısa sürecek kültür sanat anketimize katılarak servisimizi geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz

Not: 28 Ocak'ta Keşif sayımızla 16.00'da e-posta kutundayız.

Neler var bu sayıda?

🎬 Haftanın filmi: The House
🎶 Odak: Kadıköy Sineması
💿 Haftanın albümü: Earl Sweatshirt, SICK!
📷 Tanışalım: Abraham (Studio Abraham)
🎫 Gişe: Altın Gün, Toz, Formun Özgürlüğü


Bizi takip et: Duende'yi Instagram (@duendenewsletter )'dan ve Twitter (@duende_______)'dan takip et.

Zihinsel sonsuzluklara,
Taner

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Bugünkü Destekçimiz

OMM’dan: Maziye Bakma Mevzu Derin


OMM - Odunpazarı Modern Müze, kutuplaşan bir bireysellik anlayışının hâkimiyet sürdüğü günümüzde “ifade özgürlüğü nedir?” sorusuna cevap arayan ve adını bir kamyon arkası yazısından alan Maziye Bakma Mevzu Derin sergisine 31 Mayıs’a kadar ev sahipliği yapıyor. 

Nedir? 31 sanatçıyı bir araya getiren Maziye Bakma Mevzu Derin karma sergisi, toplumsal normlara dayanan alışkanlıklara ve “öteki”yi tanımlama biçimlerine odaklanırken tabu, özgürlük ve ifade alanları gibi kavramları sosyal düzen ve bu düzenin ritüelleri üzerinden sorguluyor. 

Kaçınılmaz insan olma hâllerini araştıran; kutuplaşan ve çelişkili perspektiflerin yarattığı, kökleri geçmişe uzanan birey-toplum çatışmasını irdeleyen eserler seçkisi, izleyiciye roller, sınırlar ve alternatif hayatlar hakkında yeni fikirler veriyor, bu bağlamda içinde bulunduğu konum ve durumları yeni bir ışık altında tekrar düşünmeye davet ediyor.

Dahası: Sergi programı kapsamında, sergide işleri bulunan sanatçıların yer aldığı Spotify üzerinden dinlenebilecek bir podcast serisi ve MUBI’de ücretsiz izlenebilecek özel bir film seçkisi yer alıyor. 

  • Toplam sekiz bölümden oluşan Podcast serisinde, Zeren Göktan popüler kültürde yer alan aşk anlatılarının kadına yönelik şiddet hakkında neler anlattığını sorguluyor; Cansu Yıldıran, “mahrum bırakılma” ve kabul görmeme arasındaki doğrusal ilişkiden, özgürce var olma mücadelesinden ve kuir gece masallarından bahsediyor; Şükran Moral sanat ve iktidar ilişkisi ve ataerkil düzeni toplumsal semboller üzerinden tersyüz etmek üzerine bir söyleşi paylaşırken Mustafa Boğa, yıllar içinde değişen “benliğini” anlatıyor. 
  • OMM x MUBI özel film seçkisi: MUBI koleksiyonundan La jetée, A Short Film About Love, Chocolat, Valparaíso, Bicycle, 2 or 3 Things I Know About Her, Vagabond, Japan, The Beekeeper, Workers, Melancholia ve Masculin Féminin filmleri OMM takipçileriyle ücretsiz olarak buluşuyor. Seçkide yer alan filmleri bu bağlantı üzerinden izlemek için "omm" kodunu kullanarak 30 günlük deneme üyeliğini başlatabilirsiniz. 

Zamanın derinliklerinde gezinirken kişisel ve kolektif bilinç arasında yeni bağlar keşfetme imkânı sunan sergiyle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

YAZARLAR

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;