aposto-logo
TR
TREN
HAFTANIN ANKARA'SI
GERİ SAYIM
OLAN BİTEN
BURAYA BAKARLAR
YOLLUK

Ankara dev bir konser sahnesi, 🌅 Ada fragmanları

Bu hafta hareketli konser programları, açık hava film günleri, büyük yapımlar ve yeni festivaller bizleri bekliyor.

Ankara Havası

Yılın yarısını ve son uzun tatilini de geride bıraktığımıza göre temmuz ayından herkese merhabalar! Umarım güzelce dinlenip her ne kadar ülke izin vermese de bir miktar yenilenme şansı yakalayabilmişsinizdir. Fırsattan istifade Lavarla ekibi de Bozcaada'yı keşfetmek için tatilde adanın yolunu tutanlardandı ama ben Ankara'nın tadını çıkarmayı tercih ettim. Ne yalan söyleyeyim bir miktar sakinliği özlemişim. 

Bu hafta şehri iki büyük yabancı konser, bir Ankara prömiyeri, bir miktar sinema ve bolca açık hava etkinliği bekliyor. Ekibin ada ziyaretinin çok kısa bir özetini de Buraya Bakarlar'da okuyabilirsiniz.

Sanatla birlikte, eğlenceli tarafta kalmayı unutmayın!

Sevgiler
Ahmet Emre

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

HAFTANIN ANKARA'SI

1. Tatlış Salı Gün Batımları: İtalyan Yazlık Sineması

İtalyan Büyükelçiliği işbirliği ile gerçekleştirilecek İtalyan Yazlık Sineması, 12 Eylül'e kadar her salı bir İtalyan filmini sinemaseverlerle buluşturacak. İlk film, Francesco Amato'nun 2017 yapımı komedi filmi Bırak Kendini / Let Yourself / Lasciati Andare.

Tarih: 4 Temmuz - 12 Eylül / Her Salı | Yer: CerModern Açık Hava Sineması

Ne kaçırırsınız?: Dogman, Nostalgia, Padrenostro gibi başarılı yapımların yer aldığı 12 filmi açık havada izleme fırsatını. 

Not düşün: Biletler 50 TL ve kontenjan 700 kişi. Detaylı program için buradan, biletleri içinse buradan. Dilerseniz CerModern'e bizzat giderek de satın alabilirsiniz.


2. Enerjik Bir Kadın: Riff Cohen

Özgün müziği ve hit şarkılarıyla tanınan, dünyaca ünlü İsrailli sanatçı Riff Cohen, uzunca bir aranın ardından yeniden Ankaralı hayranlarıyla bir araya geliyor.

Tarih: 5 Temmuz | Yer: CSO Ada Ana Salon

Ne kaçırırsınız?: İngilizce, Fransızca, İbranice ve Arapça şarkılarla kendinizden geçeceğiniz, dans dolu, enerjik bir çarşamba akşamını.

Not düşün: Hatırlayabildiğim kadarıyla son Ankara konserini 12 Mayıs 2016 tarihinde veren sanatçının yeniden şehirle buluşacağı konserin biletleri için, buradan. Sanatçı ayrıca, 30. İstanbul Caz Festivali kapsamında Okay Temiz ile ortak "The Ritual" projesinin prömiyeri için 8 Temmuz'da Parkorman'da olacak.


3. The Winter Mı? Remembrance Mı?: Balmorhea

2006 yılında Rob Lowe ve Michael Muller tarafından kurulan Teksaslı enstrümantal deneysel grup Balmorhea, uzunca bir aranın ardından Ankaralı hayranlarıyla yeniden buluşuyor.

Tarih: 7 Temmuz | Yer: CSO Ada Ana Salon

Ne kaçırırsınız?: Post rock ve indie folk sevenlerin her zaman ilk sıralarında yer alan grubun Remembrance, The Winter, Clear Language, Masollan gibi şarkılarıyla hayaller dünyasında yolculuk etmeyi.

Not düşün: Pandemiden ötürü son Ankara konseri iptal edilmek zorunda kalan ekibin konser biletleri için, buradan.


4. Yeni Bir Deneyim: Food Truck Fest

Kötü hava koşullarından ötürü haziran ayında ertelenmek zorunda kalan kamyon, karavan yemek deneyimi, konserler, atölyeler ve DJ performanslarından oluşan ve Bilkent Center işbirliğiyle bu yıl ilk kez düzenlenen Food Truck Fest, yemek seven tüm Ankaralıları yeniden davet ediyor.

Tarih: 7 – 9 Temmuz | Yer: Bilkent Station

Ne kaçırırsınız: Türkiye'de ilk kez düzenlenen bir festivalin katılımcılara sağlayacağı bol yemeli üç günlük yepyeni bir festivali.

Not düşün: Akşam programı Retrobüs, Yüksek Sadakat, Jabbar ve Ceylan Ertem'den oluşan festivalin biletleri için, buradan.


5. Bir Prömiyerden Fazlası: Dünya Anne

Fazıl Say'ın 51. İstanbul Müzik Festivali'nin siparişi üzerine kadın şairlerin eserlerinden ilhamla bestelediği şarkılarından oluşan yeni projesi "Dünya Anne", Serenad Bağcan yorumuyla ilk kez Ankaralı izleyicinin beğenisine sunuluyor. 

Tarih: 8 Temmuz | Yer: Bilkent Odeon

Ne kaçırırsınız?: Fazıl Say'ın hissedişlerinin notalarla buluşması, Serenad Bağcan'ın yorumu, Ferit Odman ve Volkan Hürsever'in enstrümantal dokunuşları ile Yekta Kopan'ın betimlemesinin 11 kadın şairin şiiriyle buluşacağı yaklaşık 90 dakikalık keyifli bir akşamı. 

Not düşün: 14 Haziran'da Harbiye Cemil Topuzlu Sahnesi'nde dünya prömiyerini yapan etkinliğin Ankara prömiyeri biletleri için, buradan.


6. IF Armada Yaz Konserleri: Simge Sağın

16 Haziran'daki Emir Can İğrek konseriyle ısınma turlarına başlayan, şehrin son yıllarda yazların en güzel yanlarından olan IF Armada Yaz Konserleri, yoğun geçecek temmuz programına Simge konseriyle başlıyor.

Tarih: 8 Temmuz | Yer: Armada AVM Açık Otopark

Ne kaçırırsınız?: Bu sezon attığı gollerle Gatatasaray'ın şampiyonluktaki en önemli isimlerinden birisi olan dünyaca ünlü Arjantinli forvet Mario Icardi ile özdeşleşen "Aşkın Olayım" şarkısıyla bu senenin en çok dinlenen şarkıcılarından olan Simge'li eğlenceli bir cumartesi akşamını.

Not düşün: Etkinliğin biletleri için, buradan


Dahası:

  • Son dönemin genel olarak sevilen komedyenlerinden Salih Tıraş'ın başarılı gösterilerinden Yöresel Tatlar 7 Temmuz'da Walk Inn'de.
  • Yazın şehirde en sevilen etkinliklerden olan CerModern Açık Hava Sineması'nın bu haftaki misafirleri 7 Temmuz'da Tom Medina ve 8 Temmuz'da 2022'nin en beğenilen yapımlarından Aftersun.
  • Haftanın öne çıkan konserleri dışında sevilen isim Kaan Tangöze 5 Temmuz'da 6.45 Kaybedenler Kulübü'nde. Atılım Sahne kapsamında ise Cem Adrian 6 Temmuz'da, Candan Erçetin de 7 Temmuz'da. 

Alternatifler:

  •  Soruları Bil, Biraları Götür! Çok kısa sürede şehirde sendromsuz pazartesi akşamlarına bir alternatif olan, katılımcılarına takım ruhu olmanın güzellikleri ile birlikte keyifli birkaç saat vadeden IF Sokak'ın eğlenceli etkinliği Trivia Night her pazartesi akşamı gerçekleşiyor. Katılım ücretsiz, 3 Temmuz'daki etkinlikte haftanın teması ise "90'lar".
GERİ SAYIM

Yeni, Yine, Yeniden: Super Music Festival

Ankara'nın eğlence sektöründeki en eski ve en önemli isimlerinin başında gelen IF Performance Hall tarafından bu sene haziran ayı başında düzenlenip Duman, Melike Şahin, Köfn'lü programıyla katılım rekorları kırdıktan sonra kötü hava koşullarından ötürü ne yazık ki ikinci ve üçüncü günü ileri bir tarihe ertelenmek zorunda kalan Super Music Festival, çok daha güçlü yeni programıyla Ankaralıları üç gün boyunca yeniden müziğe doyurmak için geri sayıma başladı. 

Tarih: 4 - 6 Ağustos | Yer: CerModern

Ne kaçırırsınız?: Yeni programında Mor ve Ötesi, Manga, Pinhani, Fatma Turgut, Sena Şener, Yeni Türkü, Hey! Douglas gibi yine önemli isimlerin yer alacağı üç günlük çılgın bir müzik festivalini.

Not düşün: Tam bir yıl sonra, Ankara'da çok uzun süre sonra ilk defa doğru bir mekanda konser verecek olan Mor ve Ötesi ile geçtiğimiz sene IF Armada Konserleri kapsamında vermiş oldukları konserle son 9 yılın şehirdeki ücretli en kalabalık ve tekil konserine imza atan Ankaralı sevilen grup Manga'nın başı çektiği festivalin erken dönem biletlerinden yararlanmak için, buradan.

OLAN BİTEN

Uğrak Lokantası kapandı

Ankara'nın en eski lokantası olan Ulus'taki Uğrak Lokantası, üçüncü nesil işletmecisi Behzat Tamer'in vefatının ardından kapandı. 1926 yılından beri hizmette olan lokanta, 1959 yılında Ankara'ya, kapanana kadar kullanılmaya devam edilen ilk piliç çevirme makinesini getirmiş, yazarlardan politikacılara, oyunculardan şarkıcılara birçok tanınmış simayı ağırlamış bir hafıza mekanıydı. 

Behçet Aysan şiirlerinden şarkılar albümü Yanık Ağıt çıktı

Madımak'ın 30'uncu yılında doktor ve şair Behçet Aysan şiirlerinden oluşan Yanık Ağıt, Ada Müzik'ten çıktı. Fazıl Say'ın da bir bestesiyle yer aldığı projede Doğan Duru, Güvenç Dağüstün, Selva Erdener, Dilek Türkan, Zuhal Olcay, Mazlum Çimen gibi birçok sanatçının yorumları bulunuyor. Albümün müzik direktörlüğünü ise Çiğdem Erken üstleniyor.Kısa Kısa

  • Japonya Büyükelçiliği'nin Türkiye-Japonya diplomatik ilişkilerin tesisinin 100'üncü yılı için açtığı logo yarışmasına son başvuru tarihi 31 Ağustos, detaylar için buradan
  • Galeri Vitrin 2024 yılı boyunca kariyerinin başındaki sanatçılara yer vermek üzere bir açık çağrıya çıktı, detaylar için buradan.


BURAYA BAKARLAR

Bozcaada Günlükleri

Bozcaada Caz Festivali yaklaşırken Lavarla ekibi olarak adayı keşfe çıktık.

24 Haziran 2023 günü öğleden sonra, Geyikli'den yarım saatlik bir feribot yolculuğu ile Bozcaada'ya vardık. Niyetimiz adanın hikayelerini keşfetmek, olabildiğince ruhunu anlamaktı, sadece bunun için gelmiştik. 

Adaya iner inmez araçlarca işgal edilmiş dar yollar ve kısa bir de bisiklet yoluyla karşılaştık. İlk izlenimde ufak tefek ama dolu dolu halini gösteren adanın diğer tatil beldelerinden pek farkı kalmadığını anlamamız oldukça hızlı oldu. Çarşı bölgesindeki binaların neredeyse hepsi pansiyona dönüştürülerek yaz sezonu için çalışmaya başlamış, binaların dönüşümü de aynı biçimde keyfiyet usulü olmuş. Bodrum'a özenildiği hissini veren mavi beyaz boyalar, kakma yazılı kapı kulplarının kat kat boya altında kalışı, biçimsiz ve plansızca yayılan mekanlar Bozcaada'nın ruhundan eksiltmiş. 

Bozcaada, zamanında ortasından akan bir dereye sahipken, bu derenin taşıp ölümlere neden olmasıyla bugün yola dönüştürülmüş bir ana arterle Türk ve Rum mahallelerini tam ortadan ikiye ayırıyor. Rum Mahallesi, 2 Temmuz 1874 Perşembe günü çıkan bir yangında, bağcılık ve şarapçılıkla uğraşan yerlilerin evleri ve ahşap fıçıları dahil olmak üzere saatler içerisinde yanıp kül olmuş. Mahalleyi Türk Mahallesi'nden ayıran önemli detay, yangın sonrası ızgara sisteminde planlanarak yeniden inşa edilmiş olması. Yüzyıllarca bir arada yaşayan ve karşılıklı kültür paylaşımı yapan bu iki millet, Rumların bağ arazilerinin daha az olması ve aileler büyüyüp miras bölündükçe geçimin zorlaşması nedeniyle evlerini ve bağlarını satıp Avustralya ve Yunanistan'a gitmeleriyle birbirinden uzaklaşıyor. Buna rağmen bağlar tam olarak kopmuyor, Rumlar aralıklarla gelerek adayı ve oradaki tanıdıklarını ziyaret ediyor. Adadaki güncel yerli Rum nüfus on kişi kadar. Buna karşılık Türk kökenli yerliler de oldukça azalmış durumda. Bugün ada merkezi, ağırlıklı olarak sezon için dışarıdan gelen çalışanların barındığı bir yer kışınsa nüfus beş yüz kişilere kadar düşüyor. Bu bakımdan ada bir kullan at mekana dönüşmüş. Adanın turizm potansiyeli; kendine has dokusu, ruhu ve hikayeleriyle değil, aksine dışarıdan ithal ve dayatma özelliklerle şekil değiştirmiş görünüyor. 


Artık yok olan süngercilik, taş ustalığı, balıkçılık gibi öne çıkan meslekler bir yana, adanın en önemli geçim kaynağı bağcılık ve şarap üretimi. Öyle ki bir zamanlar, Ege'de gemiler şarap stokları azaldığında iyi şarap almaya Bozcaada'ya gelirlermiş. Adanın rüzgarlı tepeleri, havası, bağcılığa oldukça elverişli. Burada Çavuş, Karasakız, Vasilaki ve Karalahna olmak üzere adaya has dört çeşit üzüm mükemmel kalitede yetişiyor. Bunlara ek olarak yurt dışından getirilen üzüm çeşitlerinden de halen iyi şarap üretiliyor. Ticari şarap üretiminin yanında, adalılar da kendi bahçelerinde üzüm yetiştiriciliği yapıyor ve kendi şaraplarını üretiyor. 

Adaya girer girmez karşılaşılan otomobil kalabalığı, adanın yakasını tutan bunaltıcı etmen. Çağdaş araç trafiğine açık olmayan Arnavut kaldırımlı yollarıyla adada araçlarla yayaların aynı anda yürümeleri bir zulme dönüşüyor. Ada özellikle çarşı bölgesinde ulaşım konusunda yaya odaklı net ve bitirici çözümler istiyor. 

Adalılara konuşarak öğrenebildiğimiz yemek kültürü, bugün mekanlarda ne yazık ki yaşamıyor. Sezoncu anlayışla açılıp kapanan mekanlar, dönerci ve sahte mantıcılar adanın yemek kültürü konusunda ne turiste ne yerliye esaslı deneyimler sunuyor. Adaya özgü bir yemek yiyebilmeniz şu günlerde mümkün görünmüyor. Fiyat politikası olarak da elbette diğer tatil beldeleriyle yarışan bir yelpaze ile karşılaşıyorsunuz. Öte yandan şarap tadımı yapmak için pek çok mekan mevcut. Bir şarapseverseniz ya da yeni gittiğiniz yerlerde oralara özgü tatları deneyimlemeyi seviyorsanız, mutlaka şarap tadım setlerine göz atmalısınız. 


Dokusunu kaybetmesine az kalmış Bozcaada'nın kıymetli yapısını korumak ve hikayelerini yaşatmak üzere birkaç önemli insan canla başla çalışıyor. Adada kaldığımız üç günde bu kişilerle yaptığımız görüşmelerden çıkardığımız şu ki, yaşadığı tüm tahribata karşı ada, kültür olgusunun güçlü yapısı ve uğruna çalışan kişiler sayesinde hala direniyor. 

Bu yıl 7'nci edisyonuyla adada olacak Bozcaada Caz Festivali, bir yandan adayı cazla ve müzikseverlerle buluştururken öte yandan keşif programıyla adanın yerel kültürüne odaklanıyor. Hikayeleri, insanları, gelenekleri ve mitolojik önemiyle Bozcaada, yakında festival kapsamında Lavarla'nın da keşifleri ve hikaye anlatıcılığıyla sizlerle olacak. 


Hikâyeyi paylaşmak için:
YOLLUK

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

YAZARLAR

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Post rock

indie folk

Francesco Amato

Bırak Kendini /

Let Yourself

CerModern

Dogman

Nostalgia

+46 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;