aposto-logo
TR
TREN

Çocuktuk. Çocuğuz!

çocuk olmak, çocuk kalmak, özgürce çocukluğu deneyimleyebilmek

Pinterest, Atalarımızın Toprakları

Selam 20’likler ve 20’lik kalanlar,

20’liğin 100. sayısına hoş geldiniz! Tabii arada birkaç özel sayı çıktı… Aslında 100. sayıyı çoktan devirdik ama çaktırmıyor ve daha nice sayılara diyerek bu haftayı açıyorummm, açıyoooooruuum, açtım!

Bu hafta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 103. yılını kutluyoruz. Aklıma hep Vasfi Mahir Kocatürk’ün ilkokullarda fazlasıyla tekrarlanan şiiri gelir.

Bugün 23 Nisan, 

Toplandı bütün vatan…” diye başlayan. Bildiniz mi? 

O şiirde bir kıta var, mayısın önemli bir pazar gününe göz kırpan: 

Sultandan kurtulunca,

Kurtuldu toprağımız.

İlkokuldan 23 Nisan ile ilgili birçok anım var ama ilk aklıma gelen o kağıttan küçük bayrakların elimizde dalgalanması. Haftasonu okulca Sarıyer’e gidip 23 Nisan törenlerini sokaklarda deneyimlerdik. Okulların oditoryumlarında şiirler, şarkılar, gösteriler olurdu. Bunlara da haftalarca, hatta aylarca çalışılırdı. Benim 23 Nisan'larda asla aktif bir rolüm olmadı. Sanırım bir kere sancak taşıdım boyumun uzunluğundan ötürü, ondan da emin değilim. Bir ara korodaydım, en arka sırada, yine boyumdan ötürü. Arada onlarla belki sahne almışımdır törenlerde (assolist gibi "sahne almışım" demem). 23 Nisan gösterileri denince benim aklıma iki isim geliyor: Sıla ve Atakan. Onlar kim? Bilmezsiniz tabii. İlkokulda benim sınıfımda olan iki arkadaşım. Halk oyunları kulubünde yer aldıkları için her törende bir çeşit dans performansları olurdu. Kostümler, mendiller, kızların pıtı pıtı sahnenin etrafında yürümesi, erkeklerin dizlerinin üstüne atlayıp dönmeleri hâlâ aklımda. Bir de illa ki bir vals olurdu, beyaz uçuşan elbiseli, sıkı topuzlu bir kız ile saçları jöleli büyümüş de küçülmüş bir bey dans ederdi. Ben de koltuğumdan baka kalırdım. Anılarım böyle.

23 Nisan maalesef bu yıllarda eskisi kadar etkili değil. Bunu anneannelerimize, babannelerimize, dedelerimize söylesek gülerler. Onların dönemindeki gibi asla değil zaten. Nasıl oldu da ülkemiz için en önemli günlerden biri uzak bir anı hâlini aldı? Çocukların, dünyanın bir geleceği olduğu düşüncesi değer görmemeye başladı? Arayıp sarayı sormak lazım. Aman neyse, birkaç haftaya ‘aradığınız numara artık kullanılmamaktadır,’ mesajı ile karşılanırız belki. Umarım, umarım, umarım

Değişime, değişimi kutlamaya ve çocukluğa diyelim mi?

Yasmin 

Not. 20’lik artık okurken bir yandan da dinleyeyim diyenler, yolda kulağımda 20’lik olsun diyenler ve diğer herkes için her hafta cumartesi günü Aposto Radyo’da. Buradan dinleyebilirsiniz.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

20'lik

20’lik, kafada oluşan saçma soruların, açılmayı bekleyen ve bazen suratımıza çarpılan kapıların, gündem ile üzerimize çökebilecek fenalığın paylaşıldığı bir bülten.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;