aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Premium'a Yüksel
📰 Gündem
💼 Sektörel
🔖 Radar

🕹️ E3 2021, yaşandı ve bitti saygısızca #23

E3 2021'den geriye kalanlar, bir nimet olarak Game Pass ve Steam Yaz İndirimleri...

Bethesda

Herkese selam!

Yılın en büyük oyun fuarlarından birisini geride bıraktık. Son yıllarda her ne kadar E3 gibi etkinlikler birçok eleştirinin hedefi olsa da bu yıl online olarak gerçekleştirilen fuar bir şekilde binlerce oyuncuyu ekran başına toplamayı başardı. Fuar bize bu yıl birçok yeni oyun fragmanının yanı sıra fazlasıyla sıkıcı sunumlar da izletti. Bültenin manas destanı gibi olmasını istemediğim için her detaya ve tanıtılan oyuna değinmesem de E3 2021 kapsamında gösterilen oyunlardan en çok ilgimi çeken ve çıkmasını beklediğim oyunları sıraladım.

Hareketli geçen E3 2021'in ardından nispeten daha durgun bir döneme giriyoruz ama önümüzdeki haftalarda yeni duyurulan oyunlar hakkında detaylar ve başka oyunların duyuruları da gelebilir. Ayrıca Steam Yaz İndirimleri başladı. 8 Temmuz'a kadar sürecek indirimlerde cüzdanınıza sahip çıkmayı unutmayın.


Her hafta olduğu gibi daha iyi bir Ludens için geri dönüşlerinizi bekliyorum. Çekinmeyin, [email protected] adresine yazın. Ayrıca bülteni beğendiyseniz tanıdıklarınızla paylaşmayı da unutmayın. 🤗

Keyifli okumalar,

Tahsin

📰 Gündem

E3 2021 acısıyla tatlısıyla sona erdi, peki fuardan arta kalan zamanda oyun gündemini neler meşgul etti? Hızlıca göz atalım.

⚡SpeedRun

  • Steam Yaz İndirimleri başladı. 8 Temmuz'a kadar devam edecek.
  • Phil Spencer'a göre Xbox'ın Killer Instinct ile işi bitmedi.
  • Windows 11, oyunlar için Auto HDR ve hızlı yükleme özelliği sunacak.
  • Temmuz ayında Game Pass'e eklenecek oyunlar açıklandı.
  • EA Motive eski bir projeyi yeniden canlandıracak. Dead Space olabilir.
  • Cyberpunk 2077, PlayStation Store'a geri geldi.
  • Xbox Desing Lab geri dönüyor.
  • Xbox One sahipleri yeni nesil oyunları xCloud ile oynayabilecek.
  • Steam bölge değiştirmeyi kısıtlıyor.
  • Jason Schreier oyun sektörünü ele alan bir e-posta bülteni başlatıyor.
💼 Sektörel

Electronic Arts, Playdemic'i 1,4 milyar dolara satın aldı. 2010 yılında kurulan İngiltere merkezli şirket, mobil ve Facebook oyunu Golf Clash ile biliniyor.

Mobil, dünyanın en büyük oyun platformu olmaya devam ediyor. Newzoo'nun raporuna göre mobil yüzde 52 ile 2021 yılının en büyük oyun platformu konumunda. Mobili yüzde 28 ile konsol ve yüzde 20 ile PC takip ediyor.

Rapora göre yüksek kaliteli oyunlar da mobil dünyadaki yerini bulmaya başladı. Avrupa'da en çok kazandıran yüksek kaliteli oyunlar sırasıyla Pokemon Go, Brawl Stars, ROBLOX, State of Survival ve PUBG Mobile olarak listelenmiş.

Newzoo'nun mobil oyun trendlerini ve yeni nesil mobil oyunlarını irdelediği kapsamlı rapora göz atmanızı tavsiye ederim.

Çin konsol oyun piyasası 2025'te 2,46 milyar dolar değerine ulaşabilir. Niko Partners'ın tahminlerine göre 2020'de 1,84 milyar dolar değerinde olan Çin konsol oyun piyasası 2025'e kadar 2,46 milyar dolara ulaşacak.

Tencent, Yager'in çoğunluk hissesini satın aldı. Almanya merkezli geliştirici 2021 yılında çıkardığı TPS oyunu Spec Ops: The Line ile tanınıyor. Şirket şu anda The Cycle oyunu üzerinde çalışıyor 

PlayStation çapraz platform oyunlarının destekçisi. PlayStation patronu Jim Ryan, verdiği bir röportajda çapraz platform oyunculuğunu desteklediklerini ve gelecekte de desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Fortnite, Rocket League, Minecraft ve Call of Duty'ye örnek veren Ryan, yeni oyunların da ekleneceğini belirtti.

🔖 Radar

⚙️ Video oyunu geliştirmek neden bu kadar zor? Alex Pareene, Jason Schreier'ın yeni kitabı Press Reset'ten de alıntı yaparak video oyun geliştirme sürecinin neden bu kadar sıkıntılı olduğuna değiniyor.


🕵️ Blue Box Studios, Silent Hill, Hasan Kahraman ve Hideo Kojima. Jason Schreier son haftalarda filizlenen komplo teorisini, yaşanan heyecanı ve sonrasında yaşananları derledi.


🕹️ Xbox Game Pass sektörü nasıl yeniden tanımlıyor? Microsoft'un son yıllarda Xbox cephesinde attığı en olumlu adımlardan birisi şüphesiz Xbox Game Pass. Yaklaşık 4 yıl önce oyuncularla buluşan abonelik sistemi endüstriyi nasıl değiştiriyor?


📖 GamePlay aracılığıyla hikaye anlatmak. Video oyunlarının hikaye anlatıcılığına uygun bir medyum olmadığını düşünenlerle tam aksini savunan kampın tartışmaları bitmez. GamePlay aracılığıyla hikaye anlatmak ise bu iki kampın tartışmalarına farklı bir boyut katıyor. Peki bir hikaye, GamePlay aracılığıyla nasıl anlatılır? Kaitlin Tremlay örneklerle anlatıyor.


⛱️ Steam Yaz İndirimleri geldi çattı. Orhun Kayaalp cüzdanlarınıza sahip olun, daha isabetli kararlar verin diye indirimdeki oyunlardan 3 farklı oyun listesi yapmış. İndirimlerde oyun seçmekte zorlananlar mutlaka göz atsın.

İlgili Başlıklar

E3 2021

Phil Spencer

Windows 11

Game Pass

Cyberpunk 2077

PlayStation Store

Xbox Desing Lab

Xbox One

+30 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Ludens Yayınını Takip Et

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

0%

;