aposto-logo
TR
TREN
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #1
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #2
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #3
Bugünkü Destekçimiz
İSTANBUL'DA BU HAFTA
ERKENCİ KUŞ
ŞEHİR GÜNDEMİ
ŞEHİR DIŞI
GALATA'DAN SEVGİLERLE

🏃Fringe, Gılgamış, Koťátková

Bu hafta şehrin ajandasında beşinci edisyonuyla Istanbul Fringe Festival, alışılmış sahne kurallarını ters yüz eden Gılgamesh / Gılgamış, Eva Koťátková’nın oyun sahasında bir gezinti ve daha nicesi var.
12 Eylül - İBB Kültür AŞ - İstanbul
İBB Kültür AŞ ile birlikte

Geleceğimiz söz konusu: Upcycle İstanbul Art and Design Festival Upcycle İstanbul Art and Design Festival 16-17 Eylül'de Müze Gazhane'de Nedir? “Eskiye değer katan dönüşüm” sloganıyla yola çıkan sürdürülebilirlik ve sosyal etki platformu Upcycle İstanbul , Upcycle İstanbul Art and Design Festival ile ileri dönüşüm hareketi için üzerine düşen sorumluluğu üstleniyor. Nerede ve ne zaman? İBB Kültür AŞ 'nin ve Kültür Dairesi Başkanlığı ’nın desteğiyle Müze Gazhane ’de düzenlenecek festival, 16 Eylül ’de Temizlik Günü'nde başlayacak ve 17 Eylül 'de de ziyaretini bekleyecek. Neden gitmeli? İleri dönüşüm ve kaynakların etkin kullanımı konusunda toplumsal bilinç oluşturmayı amaçlayan festivalde atıklara ikinci şans veren tasarımlar, çevre konularını ve sürdürülebilirliği sorgulayan atölye ve konuşmalar yer alacak. Sürdürülebilir bir yaşamın gerekliliğinin en çok vurgulandığı günümüzde, sen de ileri dönüşüm hareketine katılarak çevresel farkındalık konularında ilham verici bir deneyime ortak olabilirsin. Bu hareketin bir parçası olmak için detaylı programa buradan ulaşabilir ve Upcycle İstanbul Art and Design Festival ’ı takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsin.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: Deniz Sabuncu

Merhaba.

Gönül isterdi ki bu haftanın sayısını şenlendiren isimler arasında Michelle Gurevich de yer alsın. Fakat birçok erteleme ve iptalin ardından bu haftanın yarısını bize ayırmayı planlayan “sevgilimizin” hasretini gönlümüzde bir süre daha taşıyacağız. Zira bahsettiğim talihsizlikler silsilesine bir yenisi daha eklendi. Gurevich, sonbahar turnesini üzülerek iptal ettiğini duyururken şunları söyledi:

2023 ilkbahar turnem sonrasında yaşamış olduğum tükenmişlik sonrası tüm yazımı iyileşmeye adadım. Ancak tüm kararlılığım ve çabalarıma rağmen hâlâ sahneye çıkacak kadar iyileşmediğimi kabul etmek zorunda kaldım.

Sonuç olarak iyileşene kadar gelecek tüm konserlerimi iptal etmekten başka seçeneğim yok. Bu benim için gerçekten yürek burkan bir an çünkü bu uzun zamandır beklenen buluşmalar ve rüya mekânların yer aldığı bir turdu ve kendimi böyle bir konumda bulacağımı asla hayal edemezdim.

O hâlde Michelle’in bir an önce iyi olmasını umalım ve ona çok sevdiği Zeki Müren’in sesiyle “Elbet bir gün buluşacağız” diyelim

Uzun bekleyişlerin ardından kavuşmalara,
Dilara

Aposto İstanbul

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #1

Beşinci edisyonuyla: Istanbul Fringe Festival

Türkiye’den ve dünyadan tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen yenilikçi ve alternatif işleri katılımcılarla buluşturan Istanbul Fringe Festival; 16-23 Eylül tarihleri arasında bir kez daha kente yayılıyor.

 • Nedir? Festival. Istanbul Fringe Festival; 5. edisyonunda 21 gösteri ve 6 atölyenin yanı sıra panellere ve partilere de ev sahipliği yapacak.
 • Nerede? Arter, Barış Manço Kültür Merkezi, BeReZe Gösteri Evi, Caddebostan Kültür Merkezi, Çıplak Ayaklar Dans Akademisi, DasDas, ENKA Sanat, Fişekhane, Hope Alkazar, Kadıköy Belediyesi Alan Kadıköy, Karga, Sakıp Sabancı Müzesi ve Tuhafier
 • Ne zaman? 16-23 Eylül
 • Neden gitmeli? Hatırlar mısın bilmeyiz, yeniyi sanatla arayan festivalin kurucularından Kültür Politikaları Direktörü Zeynep Uğur’la festivalin şehirle ilişkisini, gelişimini ve geçtiğimiz seneki programın detaylarını konuşmuştuk. Şöyle iliştirelim.
 • Not almalı: Festival biletlerine buradan ulaşabilirsin. 
Hikâyeyi paylaşmak için:
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #2

İO Uluslararası Tiyatro Festivali başladı

Milo Rau’nun ödüllü oyunu La reprise. Histoire(s) du théâtre (I) ile 9 Eylül’de başlayan festival, Gılgamesh / Gılgamış ile devam ediyor.

 • Nedir? Festival. 2018’de New York Times tarafından yılın en iyi oyunu seçilen La reprise. Histoire(s) du théâtre (I) gösterimlerinin ardından Gılgamesh / Gılgamış, İO Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında DasDas’ta izleyiciyle buluşacak.
 • Nerede? DasDas
 • Ne zaman? 15-16 Eylül, 20.30
 • Neden gitmeli? Alışılmış sahne kurallarını ters yüz eden Gılgamesh / Gılgamış’ı sabırsızlıkla bekliyoruz.
 • Not almalı: Biletlere giden yol buradan geçiyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #3

Eva Koťátková’nın oyun sahasında: Bir Balıkmışım Bacakları Olan

Koťátková’nın kişisel sergisinin küratörlüğünü Eda Berkmen üstleniyor.

 • Nedir? Kişisel sergi. Eva Koťátková, Arter’in giriş kat galerisinde görebileceğin Bir Balıkmışım Bacakları Olan başlıklı kişisel sergisinde bireylerin toplumsal yapılar içerisinde büründükleri rollerin ve bunların sisteme bağlı gerekçelerinin yanı sıra sanat eserlerinin sunumunu mümkün kılan kurumsal çerçeveleri irdeliyor.
 • Nerede? Arter
 • Ne zaman? 17 Eylül’e kadar
 • Neden gitmeli? Sanatçının çizim, kolaj, fotoğraf, video, performans ve heykel gibi çeşitli mecralar kullanarak ürettiği yapıtlarında okullara, hapishanelere ve psikiyatri kurumlarına ait imgelerin yanı sıra yerleşik tahakküm sistemlerini tersyüz ederek yaratıcı ifadeye, empatiye ve hayal gücüne yer açan güvenli alanlar yaratışına şahit oluyoruz.
 • Not almalı: Koťátková’nın ziyaretçileri işbirlikçiler olarak konumlandırdığı ve yapıtlarında normatif kurumların bireylerin bedenlerini, zihinlerini, hareketlerini ve kimliklerini şekillendirme biçimlerine odaklandığı bu sergiyi dokunarak, hareket ve hayal ederek keşfetmekte yarar var.
Hikâyeyi paylaşmak için:
Bugünkü Destekçimiz

Geleceğimiz söz konusu: Upcycle İstanbul Art and Design Festival

Upcycle İstanbul Art and Design Festival 16-17 Eylül'de Müze Gazhane'de

Upcycle İstanbul Art and Design Festival 16-17 Eylül'de Müze Gazhane'de

Nedir? “Eskiye değer katan dönüşüm” sloganıyla yola çıkan sürdürülebilirlik ve sosyal etki platformu Upcycle İstanbul, Upcycle İstanbul Art and Design Festival ile ileri dönüşüm hareketi için üzerine düşen sorumluluğu üstleniyor. 

Nerede ve ne zaman? İBB Kültür AŞ'nin ve Kültür Dairesi Başkanlığı’nın desteğiyle Müze Gazhane’de düzenlenecek festival, 16 Eylül’de Temizlik Günü'nde başlayacak ve 17 Eylül'de de ziyaretini bekleyecek.

Neden gitmeli? İleri dönüşüm ve kaynakların etkin kullanımı konusunda toplumsal bilinç oluşturmayı amaçlayan festivalde atıklara ikinci şans veren tasarımlar, çevre konularını ve sürdürülebilirliği sorgulayan atölye ve konuşmalar yer alacak. Sürdürülebilir bir yaşamın gerekliliğinin en çok vurgulandığı günümüzde, sen de ileri dönüşüm hareketine katılarak çevresel farkındalık konularında ilham verici bir deneyime ortak olabilirsin.

Bu hareketin bir parçası olmak için detaylı programa buradan ulaşabilir ve Upcycle İstanbul Art and Design Festival’ı takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsin. 

İSTANBUL'DA BU HAFTA

Tamino | Fotoğraf: Cem Gültepe

1. “Gezsen Anadolu’yu”: Tamino 

 • Nedir? Konser. Tamino; Gezgin Salon: Tamino Türkiye Turnesi kapsamında Ankara, İzmir ve İstanbul’a geliyor.
 • Nerede? Parkorman
 • Ne zaman? 17 Eylül Pazar 18.00
 • Neden gitmeli? Arap folk müziği tınılarını pop ses manzaralarında yankılatan, şarkılarının sisli prodüksiyonunda deruni vokalleriyle öne çıkan Tamino; kederin ve sevginin birleştiriciliğine ihtiyaç duyanlar için birebir bir tarif olabilir. 
 • Not almalı: Turnenin İstanbul durağı için biletler burada.


Zamane İstanbulları, Pera Müzesi

2. Çok boyutlu bir görsel okuma denemesi: Zamane İstanbulları

 • Nedir? Fotoğraf sergisi. İstanbul’da yaşayan, şehirle farklı ilişkiler kurup farklı tarzlarda üretim yapan 11 sanatçının yakın tarihli çalışmaları; Zamane İstanbulları’nda çeşitli temalarda bütünleşerek karşımıza çıkıyor. Silva Bingaz, Osman Bozkurt, Ci Demi, Kıvılcım S. Güngörün, Ekin Özbiçer, Emin Özmen, Ahmet Sel, Ali Taptık, Kerem Uzel, Erdem Varol, Cansu Yıldıran’ın fotoğrafları 11 farklı sergiymiş gibi ayrı ayrı parlarken birleştiklerinde bir takımyıldıza dönüşüyor âdeta.
 • Nerede? Pera Müzesi
 • Ne zaman? 17 Eylül’e kadar
 • Neden gitmeli? Yaşar Adnan Adanalı, Fırat Genç, Şebnem İşigüzel, Melisa Kesmez, Biray Kolluoğlu, Gamze Toksoy ve Sibel Yardımcı’nın kaleme aldığı metinlerle bir boyut daha kazanan Zamane İstanbulları; şehre bakarken heybemize ekleyeceğimiz zengin perspektifler ve soru işaretleri sunuyor.
 • Not almalı: İçinde bulunduğumuz döneme dair kritik ve yaratıcı bir görsel okuma denemesi niteliğinde olan Zamane İstanbulları sergisini 17 Eylül'e kadar pazartesi hariç her gün Pera Müzesi’nin 3. kat sergi salonunda görebilirsin. Zamane İstanbulları’nın küratörlüğünü üstlenen Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler’le serginin güçlendirdiği bağları, çoğulcu ve çok boyutlu yapısını, sanatçılarla birlikte üretme sürecini ve sergiye paralel etkinlikleri konuştuğumuz röportajımızı da şuraya iliştirelim.


Bernarda | Kaynak: Proje No 2

 3. Otorite ve baskı her köşede: Bernarda

 • Nedir? Oyun. Federico García Lorca’nın Bernarda Alba’nın Evi oyununu Pelin Temur yorumuyla ve beş karakteri canlandıran Özge Arslan’ın çarpıcı performansıyla seyredeceğiz. 
 • Nerede? Ara Sahne
 • Ne zaman? 16 Eylül Cumartesi 20.30
 • Neden gitmeli? Özge Arslan, Bernarda’daki performansıyla Direklerarası Tiyatro Ödülleri’nde Tek Kişilik Performans, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine layık görüldü. 
 • Not almalı: Biletler için seni şöyle alalım.


Kim Bu Ben | Kaynak: Sanat Okur

4. Rose Leilani’nin ilk oyunu: Kim Bu Ben

 • Nedir? Oyun. Yetimhanede beraber büyümüş Daphne ve Adam’ın kimliklerinin çalınmasıyla başlarına gelenleri seyrediyoruz.
 • Nerede? Moda Sahnesi
 • Ne zaman? 18 Eylül Pazartesi 20.30
 • Neden gitmeli? Küresel iklim krizi, pandemi, neoliberalizm, bireyselleşme, dijitalleşme ve gözetleme kapitalizmini ele alan oyunun sıraladığı sorularda kayboluyoruz.
 • Not almalı: İki perde ve 120 dakikalık oyunun biletleri burada seni bekliyor.


Serkan Keskin | Fotoğraf: Aslı Çelikel

 5. Kült eser sahnede: Saatleri Ayarlama Enstitüsü

 • Nedir? Tek kişilik oyun. Tanpınar’ın ölümsüz eserini bir de sinema ve tiyatronun iç içe geçtiği çağdaş bir yorumla seyretme zamanı geldi çattı. 
 • Nerede? Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
 • Ne zaman? 17 Eylül Pazar 20.00 ve 18 Eylül Pazartesi 20.30
 • Neden gitmeli? Serkan Keskin’in binbir role bürünen oyunculuğu yanında Tuluğ Tırpan’ın piyano şöleni de oyunda seni bekliyor. 
 • Not almalı: Serdar Biliş’in yönetmenliğini üstlendiği oyunun yeni gösterimleri için biletler ansızın bitebilir. Şuradan alabiliriz seni.


Mümkün Dünyalar | Kaynak: Asmalı Sahne

6. Geçmişimizden kaçabiliyor muyduk?: Mümkün Dünyalar

 • Nedir? Oyun. Sıra dışı bir anneyle geçen zorlu çocukluk yıllarının ardından hayatında yeni bir sayfa açsa da Nihal’in hiç beklemediği bir anda geçmişiyle yüzleşmesi gerekir.
 • Nerede? Asmalı Sahne
 • Ne zaman? 14 Eylül Perşembe 20.30
 • Neden gitmeli? Kardelen Hacıoğlu ile Gül Gülsün Yıldız, Mümkün Dünyalar’daki performanslarıyla Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde En İyi Çıkış Yapan Kadın Oyuncu ödülüne uzanmış; Gül Gülsün Yıldız, Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri’nde Yılın Yardımcı Rolde Kadın Oyuncusu seçilmişti.
 • Not almalı: Yerini ayırtmak istersen şöyle buyur.


Ahretlik | Kaynak: tiyatrolar.com

7. Yolo Production ilk oyunuyla karşımızda: Ahretlik

 • Nedir? Oyun. Dış dünyadan vazgeçmiş, evlerinde kurdukları güvenli alanda yaşlanmayı seçmiş iki kadın arkadaşın hikâyesine konuk oluyoruz. İlk bakışta sıkıcı gözükebilecek bu hayata yakından baktıkça kendimizi muzip bir evrene doğru yol alırken buluyoruz. 
 • Nerede? Fişekhane Ana Sahne
 • Ne zaman? 18 Eylül Pazartesi 20.30 
 • Neden gitmeli? 60 dakikalık ve sözsüz bu oyunda Hazal Şahin ve Gamze Güzel’in performanslarını merak etmemek elde değil. 
 • Not almalı: Biletlere giden yol şuradan geçiyor.
ERKENCİ KUŞ

Buika | Fotoğraf: Bernardo Doral

1. Kıtalararası bir yolculuğa çıkıyoruz: Buika

 • Nedir? Konser. Çok kültürlü, bol janrlı ve sınırları aşan müziğiyle buluşmak için gün saydığımız Buika; dünya turnesinin İstanbul durağında bizlerle.
 • Nerede? Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
 • Ne zaman? 26 Eylül Salı 21.00
 • Neden gitmeli? Grammy Ödüllü Buika’nın gelmiş geçmiş en iyi vokaller arasında gösterildiğini söylemeye bilmeyiz gerek var mı?
 • Not almalı: 4, 5 ve 6. kategori biletlerinin hemencecik tükendiği bu konser için risk almayıp yerini şimdiden ayırtmak isteyenleri böyle alalım.

Tendertwin | Kaynak: bant.mag

2. Yerli keşfin adresi: Demonation Festivali No:12 / Vol.1

 • Nedir? Festival. Yerli sahneden yetenekli müzisyen ve grupları profesyonel mekânlara ve sahnelere taşıyarak hem konser deneyimi kazanmalarına hem de yeni kitlelerle buluşmalarına destek olan Demonation Festivali, 12. edisyonuyla geri döndüğünü duyurdu. bant mag.’in kürasyonunu ve organizasyonunu sürdürdüğü Vans sunar Demonation Festivali No:12 / Vol.1, 5-6 Ekim’de Zorlu PSM ve arkaoda’ya yayılacak.
 • Nerede? Zorlu PSM ve arkaoda
 • Ne zaman? 5-6 Ekim
 • Neden gitmeli? Her edisyonunda farklı türleri temsil eden güncel gruplar, müzisyenler ve DJ’leri aynı sahnede buluşturan festival programında bu yıl Tendertwin, Ruby, KARDELEN, 4-İ, Selût ve İlk Zamanlar yer alıyor.
 • Not almalı: Festivalle ilgili daha fazla detaya buradan ulaşabilirsin.
ŞEHİR GÜNDEMİ

Carlo Tenan | Kaynak: Borusan Sanat

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın yeni sanat yönetmeni Carlo Tenan

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), konuk şefi olarak verdiği konserlerle dinleyicilerin beğenisini kazanan Carlo Tenan ile 2023-2024 sezonundan itibaren sanat yönetmeni olarak yoluna devam edeceğini duyurdu. Carlo Tenan, aynı zamanda 2024-2025 sezonundan itibaren BİFO’nun sürekli şefi olarak çalışmaya başlayacak.

Geçtiğimiz yıl BİFO ile verdiği konserlerin dışında Pomeriggi Musicali Orkestrası ve Wunderkammer Orkestrası gibi köklü orkestraları yöneten Carlo Tenan, bestelediği yapıtlarla da uluslararası pek çok yarışmada ödül kazandı.

ŞEHİR DIŞI

Ayvalık Uluslararası Film Festivali, 2022 | Fotoğraf: Deniz Sabuncu

Ayvalık Uluslararası Film Festivali

 • Nedir? Film festivali. Seyir Derneği tarafından düzenlenen Ayvalık Uluslararası Film Festivali, 14-19 Eylül tarihleri arasında seni bekliyor.
 • Nerede? Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi, Sanat Fabrikası Tiyatrosu, Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro, ASKEV SERA (Balıkesir)
 • Ne zaman? 14-19 Eylül
 • Neden gitmeli? Emre Eminoğlu’nun festival direktörü Azize Tan’la sohbeti ve festivalin her günü için seçtiği filmler iştah kabartıyor. Yazıyı okumak isteyenleri şöyle alalım.
 • Not almalı: Aradığın biletler işte burada.
GALATA'DAN SEVGİLERLE

“Sk8er Boi”
Fotoğraf: Deniz Sabuncu

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto İstanbul

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

YAZARLAR

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Barış Manço Kültür Merkezi

BeReZe Gösteri Evi

Caddebostan Kültür Merkezi

Çıplak Ayaklar Dans Akademisi

DasDas

ENKA Sanat

Hope Alkazar

Kadıköy Belediyesi

+72 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;