aposto-logoPerşembe, 23 Mart 2023
aposto-logo
Perşembe, Mart 23, 2023
Premium'a Yüksel
Bugünkü Destekçimiz

🛒 Haleflik planlaması, perakende trendleri

Netflix'in kurucusu ve CEO'su Reed Hastings'in ayrılışı değişimin nasıl yönetilmesi sorularını gündeme getiriyor. Perakende sektörü 3 yıllık zorlu bir süreci geride bırakırken artan maliyetler ve değişen beklentilerle baş etmeye çalışıyor.
Metro Türkiye ile birlikte

Metro Türkiye soruyor: Bir tabak yarını değiştirebilir mi? Sürdürülebilir bir gelecek için gıdalarımızı israf etmemek hayati bir konu. Peki sizce sürdürülebilir mutfak prensipleriyle hazırlanan bir tabak yarını değiştirebilir mi? Cevap tabii ki "evet". Tam 32 yıldır faaliyetlerinin merkezine sürdürülebilirliği koyan Metro Türkiye , işte bu soruyla çıktığı sürdürülebilirlik yolculuğunda atıksız mutfakların nasıl yaratılacağı konusunda yeme-içme sektörüne rehberlik ediyor. Metro Türkiye atıksız mutfaklar için nasıl yol gösteriyor? Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro ’nun hazırladığı Atık Azaltım Menüsü ile sıfır atıkla ilgili farklı öğünlere ait birçok reçeteye ulaşmayı mümkün kılıyor. Restoran ve otellerde fazla gıda üretimini önlemek amacıyla 2021 yılında FAO iş birliği ile hazırladığı Otel, Restoran ve Diğer Toplu Tüketim Yerlerinde Gıda İsrafı İle Mücadele Kılavuzu ile sektöre yol gösteriyor. Kalan gıdaların dönüştürme ve bağışlama gibi yollarla nasıl atık olmaktan kurtarılabileceği de yine bu kılavuzda. Şeflerin ve sektör profesyonellerinin bu mücadeleyi benimsemesi ve uygulaması için eğitimin öneminin farkında. HORECA Sektöründe Gıda İsrafıyla Mücadele Eğitimleri de bu açıdan oldukça önemli. Bu yıl ikincisi hazırlanan Sürdürülebilir Ürünler Kataloğundaki ürünler ve içeriklerle atıksız mutfakların önemli bir destekçisi. Metro Türkiye’nin web sitesinde yer alan Sürdürülebilirlik Platformu ile tüm bu kılavuz ve kataloglara ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Insider

27 Ocak Cuma gününden herkese merhaba.

Bugün bültende Netflix'in kurucusu ve CEO'su Reed Hastings'in görevinden ayrılacağını açıklamasının ardından daha çok gündeme gelen CEO değişim planlarını ve tedarik zinciri sorunları, artan maliyetler gibi sorunlarla mücadele eden perakende sektöründe olup bitenleri ele aldık.

  • Anket: “Yetenek yönetimi” temasını ele alacağımız bültenlerimiz kapsamında çalışanların şirketlerden beklentilerini analiz etmek için hazırladığımız ankete buradan katılabilirsiniz. 

💌 Her türlü görüş ve önerinizi bizimle [email protected] adresinden paylaşabilirsiniz.

📱 Twitter, Instagram ve LinkedIn hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Keyifli okumalar,

Beste

Bugünkü Destekçimiz

Metro Türkiye soruyor: Bir tabak yarını değiştirebilir mi?

Sürdürülebilir bir gelecek için gıdalarımızı israf etmemek hayati bir konu. Peki sizce sürdürülebilir mutfak prensipleriyle hazırlanan bir tabak yarını değiştirebilir mi? Cevap tabii ki "evet". Tam 32 yıldır faaliyetlerinin merkezine sürdürülebilirliği koyan Metro Türkiye, işte bu soruyla çıktığı sürdürülebilirlik yolculuğunda atıksız mutfakların nasıl yaratılacağı konusunda yeme-içme sektörüne rehberlik ediyor.

Metro Türkiye atıksız mutfaklar için nasıl yol gösteriyor?

  • Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun hazırladığı Atık Azaltım Menüsü ile sıfır atıkla ilgili farklı öğünlere ait birçok reçeteye ulaşmayı mümkün kılıyor.
  • Restoran ve otellerde fazla gıda üretimini önlemek amacıyla 2021 yılında FAO iş birliği ile hazırladığı Otel, Restoran ve Diğer Toplu Tüketim Yerlerinde Gıda İsrafı İle Mücadele Kılavuzu ile sektöre yol gösteriyor. Kalan gıdaların dönüştürme ve bağışlama gibi yollarla nasıl atık olmaktan kurtarılabileceği de yine bu kılavuzda.
  • Şeflerin ve sektör profesyonellerinin bu mücadeleyi benimsemesi ve uygulaması için eğitimin öneminin farkında. HORECA Sektöründe Gıda İsrafıyla Mücadele Eğitimleri de bu açıdan oldukça önemli.
  • Bu yıl ikincisi hazırlanan Sürdürülebilir Ürünler Kataloğundaki ürünler ve içeriklerle atıksız mutfakların önemli bir destekçisi.

Metro Türkiye’nin web sitesinde yer alan Sürdürülebilirlik Platformu ile tüm bu kılavuz ve kataloglara ulaşabilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto Yayınını Takip Et

Her pazartesi ve çarşamba 10.00'da ve her cuma 12.00'de iş dünyasının en önemli içgörüleri, sektör analizleri, gelecek öngörüleri e-posta kutunda.

0%

;