aposto-logoPazar, 2 Nisan 2023
aposto-logo
Pazar, Nisan 2, 2023
Premium'a Yüksel
GTA Remastered
Frostpunk 2
Activision Blizzard
⚡ SpeedRun
🔎 Radar
🎮 Ne Oynuyorum?

🔫 Los Santos sokaklarına geri dönüş #26

Ah shit, here we go again.

GTA San Andreas, Rockstar

Selamlar,

Kabaca 50 senelik video oyun sektörünün "remastered sürüm" dönemine gireli çok oluyor. Son yıllarda klasik oyunların yanı sıra yeni sayılabilecek bazı oyunların dahi remastered sürümlerini mağazalarda görmeye başlamıştık. Gözümüz ve kulağımız bu tabire fazlasıyla alışmışken elbet bir gün Rockstar'ın da direksiyonu bu yola kıracağını biliyorduk. Önümüzdeki aylarda Liberty City ve Los Santos semâlarına doğru bir yolculuk görünüyor.

Bu haftaki bültende neler var?

🔥 GTA Remastered üçlemesi

❄️ Yeni Frostpunk oyunu

❌ Activision Blizzard'daki son durum


Her hafta olduğu gibi daha iyi bir Ludens için geri dönüşlerinizi bekliyorum. Çekinmeyin, [email protected] adresine yazın. Ayrıca bülteni beğendiyseniz tanıdıklarınızla paylaşmayı da unutmayın. 🤗

Keyifli okumalar,

Tahsin


GTA Remastered

🔥 GTA Remastered üçlemesi gerçek oluyor

Claude, Tommy ve Carl ile yeniden.

Uzunca bir süredir Rockstar tarafında belli belirsiz söylentiler dolaşıyordu. Bu söylentiler, San Andreas'ın devam oyunundan Vice City'nin remake'ine kadar uzanıyordu ki Kotaku'nun kaynakları tüm bunları bir sonuca kavuşturdu. 

Görünen o ki Rockstar bir süredir GTA III, Vice City ve San Andreas'ın remastered versiyonları üzerinde çalışıyormuş. Kotaku'nun haberine göre bu klasiklerin önümüzdeki Ekim - Kasım ayı gibi PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Switch, PC, Stadia ve mobil cihazlara çıkması bekleniyor. Rockstar'ın önceliği konsola vermesinden dolayı PC ve mobil cihaz versiyonlarının önümüzdeki yıla sarkabileceği söyleniyor. 

Unreal Engine kullanılarak geliştirilen remastered sürümler yeni ve eski grafiklerin bir karışımına sahip olacak. Kotaku'nun kaynaklarına göre oyunlar "yoğun bir şekilde modlanmış" gibi görünecek. Kullanıcı arayüzü dahil birçok güncellemeyle gelecek olan oyunlar klasik stilini koruyacak. Gameplay hakkında detaylar paylaşılmasa da PS2 dönemindeki mekaniklere mümkün olduğunca sadık kalınmaya çalışılmış.

Grand Theft Auto serisinin yanı sıra Rockstar 2010 yılında çıkan ilk Red Dead Redemption oyunu için de remastered planları yapıyor. Ancak stüdyo bunun için önce GTA Remastered üçlemesinin satışlarına bakacak.

Sizi bilmiyorum ama ben güncellenmiş grafik ve mekaniklerle bir kez daha Grove Street'e dönmeye varım. 🟢

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Frostpunk 2

❄️ Frostpunk 2 duyuruldu

Makyavelizm bir oyun olsaydı...

11 Bit Studios ile tanışmamız This War of Mine'a dayanıyor. Korkunç bir savaş sonrası bir grup insanın hayatta kalma serüvenini konu alan oyun, sizi psikolojik çatışmalara ve zor kararlar almaya sürüklüyordu. Stüdyonun yaklaşık 4 yıl sonra piyasaya sürdüğü Frostpunk ise bu unsurların dozunu artırıp şehir kurma mekanikleriyle birleştiriyordu. 2018 yılında çıkan oyun çok beğenildi, methiyeler düzüldü ve kaçınılmaz olan gerçekleşti.

Kıyamet sonrası bir dönemde, bitmek bilmeyen bir soğukta hayatta kalma, şehir inşa etme, strateji ve yönetim unsurlarını birleştiren Frostpunk'ın devam oyunu duyuruldu. Frostpunk 2, ilk oyunun 30 sene sonrasında geçiyor.

Yayımlanan fragmandan anladığımız kadarıyla bu sefer oyunun merkezinde petrol yer alıyor. Oyunun yönetmeni Jakub Stokalski'nin açıklamasına göre ilk oyundaki gibi psikolojik çatışmalar, insani değerler ve buz gibi soğuk üçgeninde geçecek olan oyun orijinal Frostpunk deneyiminin çok daha geniş çaplı hali. Frostpunk 2 için henüz bir çıkış tarihi verilmedi.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Activision Blizzard

❌ Activision Blizzard'da son durum

Ayrılıklar ve cancel kültürü.

Activision Blizzard skandalının ortaya çıkmasından bu yana neredeyse 1 ay geçti. Geçtiğimiz bu dönem boyunca ortaya çıkan yeni detaylar, grev ve yetkililerden gelen açıklamalar olayların ateşini körüklemişti. Peki son sayıda değindiğimiz olaylardan bu yana neler oldu?

 • Öncelikle dava hala devam ediyor. Hatta mevcut davayı takiben şirketin yatırımcıları "iş yeri kültüründeki sorunların açıklanmadığı" gerekçesiyle yeni bir dava daha açtı.
 • Activision Blizzard CEO'su Bobby Kotick birtakım açıklamalarda bulundu. "Böyle şeylere bizde yer yok, araştıracağız ve aksiyon alacağız." temalı bu açıklama ne hayranlarını ne de yatırımcıları tatmin etti.
 • Blizzard başkanı J. Allen Brack 15 yıl sonra şirketten ayrıldığını açıkladı.
 • Blizzard İK yöneticisi Jesse Meschuk istifa etti. Şirketin İK departmanı çalışanlarını koruyamadığını ve ortaya çıkan endişeleri gideremediği için eleştiriliyordu.
 • Activision Blizzard, Diablo 4 ve World of Warcraft üzerinde çalışan 3 geliştiriciyi işten çıkardı.
 • Kellog, State Farm ve Coca-Cola gibi firmalar Blizzard'ın e-spor tunuvası için sponsorluğunu çektiğini açıkladı.

Konuyla ilgili her hafta yeni bir gelişme ortaya çıkarken tüm bu olaylar sırasında Blizzard'ın oldukça büyük olan hayran kitlesinde de büyük bir hayal kırıklığı yaşanıyor. Bir Blizzard oyununa girerken kendini kötü hissettiğini ve bir daha Blizzard oyunu oynamayacağını söyleyenlerin sayısı artarken tüm bu olayların bütün bir şirkete yıkılmaması gerektiğini düşünen ve Blizzard'ın bir cancel kültürüne maruz kalmasını anlamsız bulanlar da var.

Öyle ya da böyle oyuncular tarafında da bir rahatsızlık olduğu aşikâr. Şirkete olan bağlılığı ve tutkusuyla bilinen Blizzard kitlesi tüm bu olanlardan sonra metanetini koruyup gönül koydukları bu markanın küllerinden doğmasını umacak gibi görünüyor.


Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
⚡ SpeedRun

📰 Geçtiğimiz haftanın diğer gündem maddelerine hızlı bir bakış.

 • Take Two "heyecan verici yeni bir franchise" duyuracağını açıkladı.
 • Humankind çıktığı gibi Game Pass'e gelecek.
 • Valve, geliştiricilerin oyunları hızlı bir şekilde optimize etmeleri için Steam Deck API'si oluşturuyor.
 • Türk oyun stüdyosu Hero Concept, 3 milyon dolar yatırım aldı.
 • Angry Bird'in geliştiricisi Rovio, İzmir merkezli Ruby Games'i satın aldı.
 • Epic Games Store 2027'ye kadar kâr edemeyebilir.
 • Control, 10 milyon oyuncuya ulaştı.
 • Xbox'ın Gamescom 2021 yayını 24 Ağustos'ta gerçekleşecek
🔎 Radar

👨🏻‍💻 Blizzard, geliştiricilerini rock yıldızlarına dönüştürdü ve olanlar oldu. Jason Schreier, seksist ve toksik Blizzard kültürünün zaman içinde nasıl oluştuğunu ve neler yaşandığını 50 Blizzard çalışanı ile yaptığı röportajlara dayandırarak anlatıyor.


🕹️ Linus Tech Tips, basına gönderilen Steam Deck'i birçok açıdan inceliyor ve görüşlerini paylaşıyor. Videonun başlığından da anlayacağınız üzere kendisi Valve'ın yeni konsolunu oldukça beğenmiş.


🧟 Hangi video oyunu serisi yeniden canlandırılmalı? Reddit'teki bu tarz başlıklar altında dönen muhabbetler hoşuma gidiyor. Varlığını bile unuttuğumuz oyunlar ve sildiğiniz anılar bir anda yüzünüze çarpabiliyor. Arada ismini dahi duymadığınız oyunlarla karşılaşmak da fazlasıyla olası. 50K yorum arasında bir scroll yolculuğuna çıkın, hak vereceksiniz.

🎮 Ne Oynuyorum?

👹 Yeraltı dünyasından yeşil sahalara

Olympus'tan gol haberi mi var?

Hades

Bu hafta Game Pass'e gelişinin şerefine Hades oynamaya başladım. Evet biliyorum, geçen sene boyunca aldığı övgüler ve ödüllerden sonra burada Hades'in ne kadar iyi bir oyun olduğunu anlatmak biraz anlamsız kalıyor ama bir kez daha benden duymanızda bir zarar yok: Hades gerçekten muhteşem bir oyun.

Yeraltı dünyasının tanrısı Hades'in gölgesinde bu dünyadan kaçmaya ve Olympus'a çıkmaya çalıştığımız rogue-like türündeki oyun tekrar oynanabilirliği, akıcı mekanikleri ve estetiğiyle beni fazlasıyla içine çekmiş durumda. Hâlâ oynamadıysanız hazır Game Pass'e de gelmişken mutlaka bir şans verin.


Football Manager 2021

Bu satırlarda görmeye pek alışkın olmadığınız türde bir oyun olduğunun farkındayım. FM serisiyle çocuk yaşta tanıştım, gençken salyalısı oldum, yaşlanmadan da aramız açıldı. Buna rağmen her sene mutlaka "acaba ne yapmışlar?" merakıyla girdiğim 2-3 haftalık yoğun bir Football Manager dönemim oluyor. 

Uzun zaman önce benim için futbol oyunundan ziyade bir hikaye jeneratörüne dönüşen oyun ile neden eskisi gibi sıkı fıkı olmadığım da her seferinde yüzüme çarpıyor; bir süre sonra oyunun zorlayıcı olmaktan çıkması, asla sonu gelmeyen bir otomasyon halet-i ruhiyesi ve zamanla oyunun mekaniğindeki 1'ler ve 0'ları göz ardı edememek.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Rockstar

San Andreas

Vice City

GTA III

Xbox One

Xbox Series X

Unreal Engine

Gameplay

+36 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Ludens Yayınını Takip Et

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

0%

;