aposto-logo
TR
TREN
HAFTANIN ANKARA'SI
GERİ SAYIM
OLAN BİTEN
BURAYA BAKARLAR
YOLLUK

Mistik bir yolculuk, 🍿tüm şehir yazlık sinemada

Açık hava konserleri ve film gösterimlerinin yanı sıra bir mistik festival de bu hafta Ankaralıları bekliyor.

Bu hafta Teksas'tan herkese merhabalar demeyi çok isterdim ama hala şehirdeyim. Saat 03.16. An itibarıyla Filenin Sultanları, 2023 Kadınlar Milletler Ligi Şampiyonu ve dünya birincisi. O kadar uzun süredir bunu bekliyorduk ki şu anki duygularım tarifsiz. Tebrikler kızlar! Sakin bir haftaya hazırlanan şehir muhtemelen sabah sendromlu ama gururlu bir pazartesiye uyanmış olacak!

Peki bu hafta Ankaralıları neler bekliyor? Açık havada bolca konser ve sinema gösterimleri dışında bazı alternatif etkinliklerle mistik bir yolculuk misali bir festival.

Eğlenceli tarafta kalmayı unutmayın!

Sevgiler
Ahmet Emre

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

HAFTANIN ANKARA'SI

1. IF Armada Yaz Konserleri: Kenan Doğulu - Can Bonomo

Simge ile temmuz ayına giriş yapan ve geçtiğimiz hafta Mabel Matiz ile rekor üstüne rekor kıran IF Armada Yaz Konserleri, Kenan Doğulu ve Can Bonomo ile programına devam ediyor.

Tarih: 21 - 22 Temmuz | Yer: Armada Açık Otopark

Ne kaçırırsınız?: Sevdiğiniz sanatçılarla açık havada keyifli yaz akşamlarını, özlediğiniz açık hava konserlerini.

Not düşün: Bir an önce yerinizi ayırtmak için, buradan.


2. Mistik Bir Yolculuk: Alpalooza Festival 

Guus ve Mino Ajans tarafından düzenlenen Alpalooza Festival, şehirle buluşmak için gün sayıyor.

Tarih: 23 Temmuz | Yer: ODTÜ Vişnelik Tesisleri

Ne kaçırırsınız?: Kas:st, Sezer Uysal, People Like Us ve Second Groove'dan oluşan keyifli bir festival programını.

Not düşün: Üçüncü avantajlı dönem biletleri için, buradan.     


Dahası: 

 • Geçen hafta başlayan İtalyan Yazlık Sineması'nın üçüncü konuğu 18 Temmuz'da Büyülü Geceler / Notti Magiche. Biletleri için buradan.
 • Yazın şehrin en sevilen etkinliklerden CerModern Açık Hava Sineması'nda 19 Temmuz'da Saint Omer ve 20 Temmuz'da Leyla'nın Kardeşleri gösterimde. 
 • Kendine has tarzlarıyla Ankara'nın sevilen ekiplerinden Kurcala'dan tanıdığımız Nevzat Can Ünsal yeni gösterisi Simülasyon Hatası ile, 21 Temmuz'da Route'da.
 • Türkiye'nin ilk ve en uzun soluklu bakır nefesliler beşlisi Golden Horn Brass, 22 Temmuz'da CSO Ada Tarihi Salon'da.
 • Şehrin sevilen serilerinden JazzExpose kapsamında gerçekleşecek olan Duende Flamenko etkinliği 22 Temmuz'da CerModern'de.
 • Hazır sinemadan devam ediyorken, "Bize Her Gün Festival" dedirten Başka Sinema'da bu hafta izleyebileceğiniz filmler Ren Altını/Rheingold, Tanrının Unuttuğu Yer/Godland, Sonsuz Sır/The Eternal Daughter, Teftiş/The Inspection ve Paris Hatıraları/Paries Memories. Detaylar için, buradan

Alternatifler:

 • Soruları Bil, Biraları Götür! Çok kısa sürede şehirde sendromsuz pazartesi akşamlarına bir alternatif olan, katılımcılarına takım ruhu olmanın güzellikleri ile birlikte keyifli birkaç saat vadeden IF Sokak'ın eğlenceli etkinliği Trivia Night her pazartesi akşamı gerçekleşiyor. Katılım ücretsiz, 17 Temmuz'daki etkinlikte haftanın teması ise "90'lar Magazin".
 • Sanat Tarihi Semineri kapsamındanki Caravaggio Hayatı ve Eserleri semineri 23 Temmuz'da CerModern'de Celil Sadık anlatımıyla gerçekleşecek.    
GERİ SAYIM

Yükleniyor: Bliss Out Fest II

11 Haziran'da CerModern'deki Monolink etkinliği ile aramıza katılan Bliss Out Festival, yeniden şehre dönmek için kolları sıvadı.

Tarih: 3 Eylül | Yer: CerModern

Ne kaçırırsınız?: Nisan ayında satışa çıkan biletleri sadece 5 gün içerisinde tükenen Afterlife'ın popüler isimlerinden Chris Avantgarde'nin geçen pazartesi günü headliner olarak açıklandığı ve ikinci büyük isim olarak ise kulislerde dönen dedikoduya göre Satori, WhoMadeWho gibi isimlerle görüşülen çılgın ve bol görsel şölenli başka bir festival deneyimini.

Not düşün: Festivalin erken dönem biletleri için, buradan.   

OLAN BİTEN

Ankara TEKMER yeni mekanı için gün sayıyor

Merkezi bir lokasyonda, toplamda 5 bin metrekarelik bir alanda canlı bir ekosistemle birlikte çalışmanın geleceğini deneyimleten TEKMER yeni mekanı için gün sayıyor. Yeni merkezinde; tasarımcılara, girişimcilik dünyasının paydaşlarına, freelance çalışanlara uygun kiralanabilir toplantı odaları, ayrıcalıklı ve konforlu ofis imkanları, yatırımcı ağına erişim sağlayacak, etkinlik alanıyla topluluklara ev sahipliği yapacak. Detaylı bilgi için buradan.Kısa Kısa

 •  Cumhuriyetin 100. Yılında Kent’i ele alan Sekizinci Kent Araştırmaları Kongresi için bildiri özeti gönderimi süresi 20 Temmuz'a uzatıldı, buradan.
 • Ankara Araştırmaları Dergisi'nin 21. sayısı yayımlandı, buradan.
 • Metin Yurdanur'un Su Perileri heykelinin suyu yeniden kesildi. Geçen yıl gerçekleştirilen #vanayıaçın kampanyasıyla suya kavuşan heykel bugünlerde yeniden susuz. 
BURAYA BAKARLAR

Dijital Dönüşümün Peşinde: FLOW Dijital Sahne

Zihni Tümer ile birlikte müze ve sergi salonlarındaki dijital dönüşümü ve türünün ülkemizdeki ilk örneği olarak CerModern'de hayata geçen Flow Dijital Sahne'ye bakıyoruz.

Sanatın evrimi, dijital çağın getirdiği dönüşümle birlikte yeni bir boyut kazanıyor. Geleneksel sergi salonlarından dijital platformlara doğru bir kayma yaşanırken, bu değişimi doğru bir şekilde anlamak ve sanatın ifade biçimini yeniden şekillendirmek isteyen CerModern, teknolojiyi bir araç olarak kullanarak farklı sanat disiplinlerini bir araya getiren FLOW Dijital Sahne ile özgün bir sanat alanı yarattı. Lavarla'nın resmi medya ortaklığını yürüttüğü FLOW Dijital Sahne üzerine CerModern'in işletmecisi ve sanat ve kültür programları direktörü Zihni Tümer'in görüşlerini aldık.

FLOW Dijital Sahne, pandemi sonrası oluşan ortamda, yeni bir dijital sanat alanı olarak CerModern tarafından hayata geçirildi. Müzelerin dijitalleşme sürecine bir cevap niteliği taşıyan bir olarak platform sunulan ve teknolojinin bir medya aracı olarak kullanıldığı FLOW, sanatın ifade biçimlerini tartışıp yeniden şekillendirerek dijital çağın geçirdiği dönüşümü ele alıyor. Zihni Bey, dijitalleşmenin müzecilik alanında nasıl bir etki yarattığını vurgulayarak teknolojinin sanat disiplinlerinin ifade biçimlerini destekleyen bir araç olduğunu belirtiyor. Klasik müzecilik anlayışına ek olarak müzelerin yavaş yavaş immersion room formatına doğru bir kayma gerçekleştirdiklerini, sanatta yaşanan dijital dönüşümün göz ardı edilemez bir gerçeklik olduğunu belirtiyor. Bu ortamda CerModern'in pandemi süreci ve sonrasında sanatı teknolojiyle harmanladığını ve teknoloji firması Reo-tek işbirliğiyle FLOW'u ortaya çıkardıklarını ifade ediyor. Bu şekilde FLOW yani "akış", akışın dinamiği nüansından hareketle, dijital çağın sanat alanında yarattığı dönüşümü ve sanatın teknolojiyle birleşmesini vurgulayan bir platform olarak ön plana çıkıyor.


FLOW’a Aşık Veysel'i ve onun aziz hatıralarını içeren Gündüz Şatıroğlu'nun koleksiyonundan bazı parçaları konuk alan CerModern, haziran ayının başında eşine rastlamadığımız bir ilk gösterim hayata geçirdi. Aşık Veysel'in karanlığını yorumlayışından yola çıkarak sanatın duyusal deneyimler üzerinde nasıl etkili olduğunu ortaya koyma amacıyla hayata geçirilen dijital sergi Karanlıktan Aydınlığa Aşık Veysel, 6 Ağustos 2023 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

FLOW'un Ankara için taşıdığı önem ve geleceğine dair konuşurken Tümer şunları ifade ediyor: 

"FLOW, her kentte bulunması gereken, dinamikleri yansıtan bir dijital tiyatrodur. Ankara'da ilk olması ve Türkiye'de tek oluşu, diğer kentlerde de benzer mekanların gelişmesine öncülük edecektir." 

Tümer, FLOW'un yalnızca bir trend olmanın ötesinde, doğru bir şekilde icra edilmesinin önemli olduğunu vurguluyor. Ankara'nın sanat ve yaratıcı sanatlar açısından zengin bir kent olduğunu belirten Tümer, FLOW'un bu dinamiklerle uyumlu bir performans alanı olarak değerlendirilebileceğini sözlerine ekliyor. 

Avrupa'da henüz yalnızca birkaç müzenin ciddi anlamda kadrajına aldığı dijital sahne formatının ülkemizde ilk kez hayata geçirilmesi dolayısıyla, ziyaretçi bu alanı deneyimlemeden önce yeterli fikre sahip olamıyor. Tam bu noktada Tümer, kullanıcı deneyiminin önemine değiniyor. "Pandemi sonrası dijital bir dünyaya adım attık ve bu dönemde birçok yeni uygulama ve platform ortaya çıktı," diyen Tümer, FLOW'un nasıl aktarılacağı ve hangi formatlarda sunulacağı konusunda sorumluluk taşıdıklarını ifade ediyor. FLOW'u anlamak ve deneyimlemek için kullanıcıların bu alanı ziyaret etmesi gerekiyor. 


"FLOW, sanatı ve teknolojiyi birleştirerek sıra dışı bir dijital tiyatro mekanı. Etkinlikleri, sergileri ve diğer etkinlikleri bir araya getirerek kapsamlı bir deneyim sunuyor." 

Zihni Bey, FLOW'un yaratılmasında ve yönetiminde önemli bir rol üstleniyor. CerModern genelinde 33 kişilik bir ekiple çalıştıklarını belirten Tümer, farklı görev ve sorumluluklara sahip olan arkadaşlarıyla birlikte bu özgün projeyi hayata geçirdiklerini belirtiyor. Ayrıca Re0-tek firmasıyla yapılan işbirliği sayesinde FLOW'un teknik ve tasarım çalışmalarında da ilerleme kaydediliyor. Ayrı laboratuvarlarıyla yapay zeka ve AI sistemleri gibi alanlarda faaliyet gösteren bir ekibe sahip olmaları, gelecekteki projelerine dair heyecan verici bir potansiyel taşıyor.

FLOW Dijital Sahne, CerModern ve Zihni Tümer'in önderliğinde Türkiye'nin sanat sahnesine yeni bir soluk getiren, sanat ve teknolojiyi buluşturan özgün bir deneyim sunuyor. Ankara'da başlayan bu alan, diğer kentlere de ilham kaynağı olabilir ve sanatseverlere sıra dışı bir deneyim yaşatabilir. FLOW'u ziyaret etmek, sanatın sınırlarını teknolojiyle birleştiren bu dijital sahneye adım atmak demek. Dolu dolu etkinlikleri, çarpıcı sergileri ve benzersiz deneyimiyle FLOW, herkesi sanatın büyülü dünyasına davet ediyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:
YOLLUK

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

YAZARLAR

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

IF Armada

Kenan Doğulu

Can Bonomo

Mabel Matiz

Büyülü Geceler

CerModern

Saint Omer

Leyla'nın Kardeşleri

+25 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;