aposto-logo
TR
TREN
EKONOMİ‎ |‎ ÜCRETLİLER
FİNANS |‎ KRİPTO PARA
İŞ DÜNYASI‎ |‎ OTOMOTİV
Bugünkü Destekçimiz
POLİTİKA |‎ DÜNYA
SPOR |‎ ESKRİM

📬 Rakam telaffuz edilmeyen masa

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci defa toplandı. SEC, Binance ile geçici anlaşmaya vardı. Millî eskrimci Enver Yıldırım Avrupa Şampiyonası'nda bronz madalya kazandı.
26 Mayıs - Philips - Angst
Philips ile birlikte

Her gün tertemiz bir ev: Philips HomeRun 7000 Serisi Aqua Islak ve Kuru Robot Süpürge Philips Robot Süpürge 7000 Geç gelen bahar temizlikleri yapıldıysa şimdi sıra her gün tertemiz bir evle karşılaşmakta. Philips Robot Süpürge 7000 siz gelmeden evinizi tertemiz yapmak için hazır. Nedir? Hem süpürüp hem paspas yapma özelliğiyle Philips Robot Süpürge 7000 günlük zemin temizliğinizde en yakın yardımcınız olmaya aday. Evde olun veya olmayın, kendinize ve işlerinize zaman ayırırken robot süpürge sizin yerinize temizler. HomeRun uygulaması: Uygulama üzerinden her bir oda için temizlik rutini oluşturarak robotunuzun evi dilediğiniz şekilde ve zamanda temizlemesini sağlarsınız. Temizliği uzaktan başlatabilir, duraklatabilir ya da durdurabilirsiniz. Kolayca gerçekleştirebileceğiniz robot kurulumu için detayları burada bulabilirsiniz. Neden Philips Robot Süpürge 7000? Tek seferde hem süpürüp hem paspaslayarak üstün ve pratik temizlik sağlar. Emiş gücü seviyesini eco, normal, yüksek ve max şeklinde; paspas ıslaklık seviyesini ise düşük, orta ve yüksek olarak ayarlayabilirsiniz. En ince tozları bile yakalayan ultra güçlü emiş gücüyle patili dostların eve yayılan tüylerine veda edebilirsiniz. 360lazer Navigasyon teknolojisi evi tarayarak harita oluşturur, böylece en hızlı ve verimli rotayı takip ederek en zor yerleri bile temizler. Küçük eşyalar için engel tespiti sayesinde hiçbirine takılmaz. Normal, sessiz ve düşük gürültü çalışma modlarına sahip. Temizlikteki yeni yardımcınızla tanışmak için Philips Robot Süpürge 7000 buradan inceleyebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

AA

Bir Pazartesi gününü daha geride bırakırken herkese merhaba. 

Bugün gündemde Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun Binance ile vardığı geçici anlaşma ve Avrupa Eskrim Şampiyonası'nda millî eskrimci Enver Yıldırım'ın kılıç kategorisinde Türkiye'ye getirdiği ilk madalya öne çıkıyor.

İyi okumalar!

EKONOMİ‎ |‎ ÜCRETLİLER

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ara zam için ikinci toplantısını yaptı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete ara zammı belirleme çalışmaları kapsamında ikinci toplantısını yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğindeki basına kapalı toplantı, yaklaşık 2,5 saat sürdü.

Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl'ın başkanlığındaki toplantıya, işçileri temsilen TÜRK-İŞ, işverenleri temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyetleri katıldı.

Toplantının ardından, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun görüşmelerine devam edeceğini belirten Ağar, hafta içerisinde sonuca ulaşmak için tekrar bir araya geleceklerini bildirdi.

Asgari ücretteki artışın alım gücü ve günün şartları dikkate alınarak yapılmasını istediklerini dile getiren Ağar, şöyle konuştu:

"Hükümet ve işveren tarafından henüz bir rakam masaya gelmedi. İşçiler olarak biz de rakam söylemedik. Kafamızda rakamlar var. Görüşmelerin sonucunda mutabakat sağlanacağını düşünüyoruz ama istediğimiz rakam olmaz ise muhalefet şerhini koyarız."

Mevcut asgari ücret net 8 bin 506 lira

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.


Bu içerik ilk olarak Exante bülteninde yer almıştır. Finans dünyasından haftanın tüm önemli gelişmeleri ile makro-iktisadi meseleleri kaçırmamak için buraya tıklayarak şimdi abone olun.

Hikâyeyi paylaşmak için:
FİNANS |‎ KRİPTO PARA

SEC ve Binance arasında ‘geçici’ anlaşma

SEC, Binance'in fonları denizaşırı ülkelere aktarılabileceğinden endişe duyduğunu belirterek Binance.US'in tüm varlıklarının dondurulması için talepte bulunmuştu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile dünyanın en büyük kripto borsası Binance ve Binance'in ABD'deki bağlı kuruluşu Binance.US, geçtiğimiz hafta SEC tarafından açılan dava devam ederken, Binance'in yerel çalışanlarının müşteri fonlarına erişebilmesini sağlayacak 'geçici' bir anlaşmaya vardı. 

Anlaşmayı imzalayan Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi Yargıcı Amy Berman Jackson, daha geniş kapsamlı dava için zaman çizelgeleri önermeye başlamaları için de taraflara emirde bulundu.

Bir adım geriden: ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 13 farklı suçlamada bulunarak, Binance ve kurucusu Changpeng Zhao'ya, milyarlarca dolar değerinde kullanıcı fonunu bir araya getirerek Zhao tarafından kontrol edilen bir Avrupa şirketine gönderdiği iddiasıyla dava açmıştı. 

 • Düzenleyici kurum, Zhao ve kripto borsasının, yüksek net değere sahip ABD'li yatırımcıların ve müşterilerin Binance'in düzenlenmemiş uluslararası borsasında işlem yapmaya devam etmelerini sağlamak için "kendi kontrollerini" yıkmaya çalıştığını ve ABD'de "lisanssız bir menkul kıymetler borsası" olarak faaliyet gösterdiğini öne sürmüştü.
 • Şikayette, Haziran 2018 ile Temmuz 2021 arasında Binance'in 11,6 milyar dolar gelir elde ettiği ve bunun büyük kısmının işlem ücretlerinden geldiği belirtilmiş; borsanın kuruluşundan bu yana, kurucusu Zhao'nun yönlendirmesi ve kontrolünde ABD'li müşterileri cezbetmek için "önce açıkça ve daha sonra sinsice" çalıştığı ifade edilmişti.
 • Bunlara ek olarak SEC, dava süreci devam ederken geçici bir yasaklama emri verilmemesi hâlinde fonların denizaşırı ülkelere aktarılabileceğinden veya kayıtların imha edilebileceğinden endişe duyduğunu belirterek Binance.US'in tüm varlıklarının dondurulması için talepte bulunmuş; Binance.US avukatları ise tüm varlıkların dondurulmasının "ölüm cezası" anlamına geleceğini söyleyerek karşı çıkmıştı.
 • Önerilen anlaşma, SEC'in menkul kıymetlerle ilgili suçlamalarla ilgili borsayı takip ederken Binance.US'nin tüm varlıklarını dondurma talebine yanıt verdi. Düzenleyici kurum, geçici bir yasaklama emri (TRO) verilmemesi halinde fonların denizaşırı ülkelere taşınabileceğinden veya kayıtların imha edilebileceğinden endişe duyduğunu söyledi. Binance.US'nin avukatları, tüm varlıkların dondurulmasının "ölüm cezası" anlamına geleceğini söyleyerek geri adım attı.
 • Binance ise yayımladığı blog yazısında suçlamaları reddederek "ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun bugün Binance'e karşı diğer çözüm yollarının yanı sıra sözde acil durum yardımı talep eden bir şikayette bulunmayı seçmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradık" ifadelerine yer vermişti.

Geniş açı: İkili arasındaki anlaşmaya göre Binance.US, küresel borsa Binance Holdings'ten hiçbir yetkilinin cüzdanlar veya donanım cüzdanları için özel anahtarlara veya Binance.US'nin Amazon Web Hizmetleri araçlarına kök erişimine sahip olmadığından emin olmak için adımlar atacak. Buna göre, Binance.US, önümüzdeki haftalarda tahmini maliyetler de dahil olmak üzere işletme giderleri hakkında ayrıntılı bilgi paylaşacak.

 • Önerilen anlaşmada yer verilen diğer hükümler, Binance.US'nin küresel çalışanların erişemeyeceği yeni kripto cüzdanları oluşturmasını, SEC'e ek bilgi sağlamasını ve hızlandırılmış bir keşif programını kabul etmesini gerektiriyor. Ayrıca, ABD merkezli müşterilerin bu süre zarfında platformdan para çekmeleri de mümkün olacak.

Bu içerik ilk olarak Quando Blok bülteninde yer almıştır. Haftanın en önemli blokzinciri, kripto para, DeFi, NFT, Web 3.0 ve Metaverse gelişmelerini kaçırmamak için buraya tıklayarak şimdi abone olun.

Hikâyeyi paylaşmak için:
İŞ DÜNYASI‎ |‎ OTOMOTİV

Yılın otomobili belli oldu

Otomotiv Gazetecileri Derneği ödülleri sahiplerini buldu

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl sekizinci kez düzenlenen ve tüm aşamalarında büyük heyecan yaşanan “Türkiye’de Yılın Otomobili 2023” yarışmasının birincisi Nissan X-Trail oldu. OGD üyesi 64 otomotiv gazetecisinden toplamda 3580 puan alan Nissan X-Trail birinciliğe uzandı.

OGD tarafından Intercity İstanbul Park’ta düzenlenen “Türkiye’de Yılın Otomobili” final gecesi ve ödül töreninde ayrıca üç farklı kategorideki birinciler de belli oldu:

 • “Yılın Basın Lansmanı” ödülünü Iğdır ve Kars’ta düzenlenen Dacia Jogger lansmanı aldı
 • “Yılın İnovasyonu” ödülü “arka koltuk ekran deneyimi” ile BMW 7 serisine verildi.
 •  “Yılın Tasarımı” kategorisi ödülü Peugeot 408’e verildi.

Bir adım geriden: “Türkiye’de Yılın Otomobili” yarışmasının ilk etabında 33 aday otomobil arasından jüri üyelerinin oylarıyla en fazla puan alan 7 otomobil finalde yer almaya hak kazandı. Finale kalan modeller “tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı” kriterler açısından önemli bir sınavdan geçirildi.

Detaylar: “Yılın Otomobilini” belirleyen ikinci etapta “BMW X1, Dacia Jogger, Hyundai IONIQ 5, Nissan X-Trail, Opel Astra, Peugeot 408, Toyota Corolla Cross” finale kalmaya hak kazandı. Birinci seçilen Nissan X-Trail “Yılın Otomobili” logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek.

Açıklama: OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, “Yılın Otomobili bir marka hâline geldi. Türkiye’deki otomotiv firmalarının yanı sıra yurt dışındaki merkezler tarafından da takip ediliyor. Bu OGD ve Yılın Otomobili organizasyonunun başarısını gösteriyor. Yılın Otomobili ödülünün yanı sıra diğer kategorilerde verdiğimiz ödüller de büyük ilgi görüyor. Hatta Yılın Otomobili ödülünden bile daha fazla rekabet yaşanıyor. Bu da doğru işler yaptığımızın bir kanıtı” diye konuştu.

Nissan X-Trail’in birinci olarak seçilmesinden sonra Nissan Türkiye Genel Müdürü Charbel Abi Ghanem de yaptığı konuşmada otomotiv gazetecilerinin verdiği bu karardan büyük mutluluk duyduklarını söyledi: “Hepinizin bildiği gibi Nissan X-Trail gerek şehir içi gerekse de şehir dışı noktalarda benzersiz bir deneyim sunan ve Türk ailelerinin ihtiyacını karşılayacak yetenekli bir SUV. Bu değerli ödülü kazanmanın gururunu yaşıyoruz.”

Hangi otomobil kaç puan aldı?

 • Nissan X-Trail, 3580 puan
 • Peugeot 408, 3550 puan
 • Toyota Corolla Cross, 2270 puan
 • Opel Astra, 2140 puan
 • Hyundai IONIQ 5, 1550 puan
 • Dacia Jogger, 1490 puan
 • BMW X1, 1420 puan

Bu içerik ilk olarak Aposto Sektör: Otomotiv bülteninde yer almıştır. Otomotiv sektöründen en önemli gelişmeleri kaçırmamak için buraya tıklayarak şimdi abone olun.

Hikâyeyi paylaşmak için:
Bugünkü Destekçimiz

Her gün tertemiz bir ev: Philips HomeRun 7000 Serisi Aqua Islak ve Kuru Robot Süpürge

Philips Robot Süpürge 7000

Philips Robot Süpürge 7000

Geç gelen bahar temizlikleri yapıldıysa şimdi sıra her gün tertemiz bir evle karşılaşmakta. Philips Robot Süpürge 7000 siz gelmeden evinizi tertemiz yapmak için hazır. 

Nedir? Hem süpürüp hem paspas yapma özelliğiyle Philips Robot Süpürge 7000 günlük zemin temizliğinizde en yakın yardımcınız olmaya aday. Evde olun veya olmayın, kendinize ve işlerinize zaman ayırırken robot süpürge sizin yerinize temizler.

HomeRun uygulaması: Uygulama üzerinden her bir oda için temizlik rutini oluşturarak robotunuzun evi dilediğiniz şekilde ve zamanda temizlemesini sağlarsınız. Temizliği uzaktan başlatabilir, duraklatabilir ya da durdurabilirsiniz. Kolayca gerçekleştirebileceğiniz robot kurulumu için detayları burada bulabilirsiniz.

Neden Philips Robot Süpürge 7000?

 • Tek seferde hem süpürüp hem paspaslayarak üstün ve pratik temizlik sağlar. 
 • Emiş gücü seviyesini eco, normal, yüksek ve max şeklinde; paspas ıslaklık seviyesini ise düşük, orta ve yüksek olarak ayarlayabilirsiniz. En ince tozları bile yakalayan ultra güçlü emiş gücüyle patili dostların eve yayılan tüylerine veda edebilirsiniz.
 • 360lazer Navigasyon teknolojisi evi tarayarak harita oluşturur, böylece en hızlı ve verimli rotayı takip ederek en zor yerleri bile temizler.
 • Küçük eşyalar için engel tespiti sayesinde hiçbirine takılmaz.
 • Normal, sessiz ve düşük gürültü çalışma modlarına sahip.

Temizlikteki yeni yardımcınızla tanışmak için Philips Robot Süpürge 7000 buradan inceleyebilirsiniz.

POLİTİKA |‎ DÜNYA

Çin Devlet Başkanı Şi’den ABD'ye: “Dünya ikimize yetecek kadar büyük”

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, iki günlük resmi ziyaret için Pekin'e gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesinde, insanlığın geleceği ve kaderinin iki büyük gücün iyi geçinmenin yolunu bulmasına bağlı olduğunu belirtti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinpin, iki günlük resmî ziyaret için ülkede bulunan ABD'li Bakanı Pekin'deki Büyük Halk Salonu'nda kabul etti.

Dünyanın Çin ile ABD arasında istikrarlı ilişkilere ihtiyacı olduğunu, hiçbir tarafın diğerini kendi iradesine göre biçimlendirmemesi, diğerini meşru kalkınma hakkından mahrum etmemesi gerektiğini vurgulayan Şi, "Dünya, Çin ve ABD'nin kalkınmasına ve ortak refahına yetecek kadar büyük" dedi.

Şi, uluslararası toplumun Çin-ABD ilişkilerinin mevcut halinden endişeli olduğunu, iki ülke arasında çatışma veya cepheleşmede taraf olmayı değil, iki ülkenin barış içinde yaşamasını ve dostane işbirliğini istediğini vurguladı.

Büyük güç rekabetinin zamanın eğilimini yansıtmadığını, bunun ne ABD'nin kendi sorunlarını çözmesine ne de dünyanın karşı karşıya olduğu problemlere çare olacağını ifade eden Şi, insanlığın geleceği ve kaderinin Çin ve ABD'nin değişen dünyada ve zamanda iyi geçinmenin doğru yolunu bulmasına bağlı olduğunu savundu.

Şi, Çinlilerin de Amerikalılar gibi onurlu, güvenli ve kendine yeterli bir halk olduğu, her iki halkın da daha iyi bir yaşam sürmeye hakkı bulunduğunu belirterek, "İki ülkenin ortak çıkarlarına değer verilmelidir. Çin veya ABD'nin başarısı, diğerine tehdit değil, onun için fırsattır." ifadesini kullandı.

İki ülkenin tarihe, haklarına ve dünyaya karşı sorumlu davranarak ilişkilerini uygun şekilde yürütmesi gereğine işaret eden Şi, "Böylece küresel barışa ve kalkınmaya katkıda bulunabilir, değişen ve kargaşa içindeki dünyayı daha istikrarlı, öngörülebilir ve yapıcı hale getirebiliriz" diye konuştu.

Şi, Çin'in ABD'ye saygı duyduğunu, meydan okuma ve yerinden etme arayışında olmadığını belirterek, ABD'nin de Çin'e saygı göstermesi ve meşru haklarına ve çıkarlarına zarar vermemesi gerektiğini vurguladı.

Çin'in ABD ile sağlam ve istikrarlı ilişkiler kurmayı umduğunu, iki büyük ülkenin, karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan işbirliği anlayışıyla aralarındaki farklı sorunların üstesinden gelebileceğine inandığını ifade eden Şi, "ABD tarafı, akılcı ve pragmatik bir tutumu benimseyerek Çin ile aynı doğrultuda çalışmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Şi, iki tarafın, Başkan Biden ile Bali'de vardıkları ortak anlayışa bağlı kalarak olumlu mesajları eyleme geçirmesi, Çin-ABD ilişkilerini istikrara kavuşturmak ve geliştirmek için çalışması gerektiğinin altını çizdi.

Çin'in açıklamasında Blinken'in de Başkan Biden'ın ABD ve Çin'in ilişkilerini sorumlu yönetmeye ihtiyacı bulunduğuna, bunu iki ülkenin ve dünyanın çıkarına olduğuna inandığını ifade ettiği aktarıldı.

Blinken'in, ABD'nin, Biden'ın "ABD'nin yeni bir soğuk savaş istemediği", "Çin'in sistemini değiştirme arayışında olmadığı", "ittifaklarının Çin'e karşı olmadığı" ve "Çin ile çatışma arayışında olmadığı" taahhütlerine bağlı olduğunu vurguladığı belirtilen açıklamada, yüksek düzeyli temaslar ile iletişim kanallarının açık tutulmasını, farklılıkların sorumluluk içinde yönetilmesini, diyalog, etkileşim ve işbirliği istediği kaydedildi.

Hikâyeyi paylaşmak için:
SPOR |‎ ESKRİM

Millî eskrimci Enver Yıldırım'dan tarihî başarı

Büyükler Avrupa Eskrim Şampiyonası'nda millî eskrimci Enver Yıldırım, kılıç kategorisinde bronz madalyanın sahibi oldu.

Bulgaristan'da düzenlenen Büyükler Avrupa Eskrim Şampiyonası'nda millî eskrimci Enver Yıldırım, kılıç kategorisinde bronz madalyanın sahibi oldu.

Bulgaristan'ın Filibe kentinde 16-18 Haziran tarihlerinde düzenlenen Büyükler Avrupa Eskrim Şampiyonası'nda Epe, flöre ve kılıçta toplam 23 millî sporcunun mücadele ettiği şampiyonada; erkekler kılıç kategorisinde Enver Yıldırım, bronz madalya elde etti.

 • Neden önemli: Enver Yıldırım, Türkiye eskrim tarihinde büyüklerde ilk Avrupa madalyasını kazanan isim oldu.

Büyükler Avrupa Eskrim Şampiyonası'nda millî eskrimcilerin elde ettiği dereceler ise şöyle:

16 Haziran Cuma

 • Erkekler epe: Berke Ayberk 86., Hilmi Taha Ekenler 87., Çınar Öğüt 88.
 • Kadınlar flöre: Lal Ertün 44., Almıla Birçe Durukan 46., Ada Nur Kıdemli 53., Melike Taşdelen 54.

17 Haziran Cumartesi

 • Kadınlar epe: Beyza Halvacıay 64., Gökçe Günaç 69., Kayra Naz Özcan 72., Nilahsen Erten 75.
 • Erkekler kılıç: Enver Yıldırım 3., Furkan Yaman 37., Tolga Aslan 39., Muhammed Furkan Kalender 42.

18 Haziran Pazar

 • Erkekler flöre: Can Alkış 43., Baha Baykal Çetinel 52., Alp Eyüpoğlu 55., Kayhan Sırmacı 63.
 • Kadınlar kılıç: Iryna Shchukla 32. , Nisanur Erbil 41., Deniz Selin Ünlüdağ 47T., Damla Demirkol 50.

Bu içerik ilk olarak Punto'da yer almıştır. Spor alanındaki en önemli gelişmeleri kaçırmamak için buraya tıklayarak şimdi abone olun.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Asgari ücret

asgari ücret

Sosyal Güvenlik Bakanlı

Sadettin Akyıl

TÜRK-İŞ

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu

TİSK

Ramazan Ağar

+58 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;