Max Payne Remake
Yeni Bir Dönem
⚡ SpeedRun

🔄 Remake Oyun Dönemi

Max Payne Remake, Yeni PS Plus Sistemi ve State of Unreal 5

Selamlar,

En son sayımızın üstünden iki hafta geçti ve ben bu sürede Bloodborne'u oynayıp onun hakkında bir inceleme yazısı yazmayı planlamıştım.  İşler istediğim gibi gitmemiş olsa bile tam da tahmin ettiğim gibi gitti. Oyunun ikinci saatine girdiğimde artık o gerilimi kaldıramadığımı fark edip yarıda bırakmak zorunda kaldım. İnanıyorum bir gün korkularımı yenip bu tarz oyunları bitirebileceğim.

İnceleme yazıları yazmayı daha çok seven biriyim ancak bu hafta oyunu bitirmiş olsaydım bile büyük ihtimalle sadece haber yazmak isterdim. Geçtiğimiz iki hafta boyunca neredeyse her gün oyun dünyasından yeni haberler aldık. Bazıları beni üzmüş olsa bile sevindiren haberler o kadar fazlaydı ki oyun dünyasına karşı heyecanımı diri tutmayı başardılar. Bu hafta bazı haberlere daha detaylı bir şekilde bakarken geri kalanına SpeedRun kanalında değineceğim. Şimdiden keyifli okumalar.

- Mehmet

 

Max Payne Remake

Remake'lere Gerçekten İhtiyacımız Var Mı?

Rockstar Games ve Remedy Entertainment, Max Payne ve Max Payne 2 oyunlarının remake versiyonlarını yapmak için anlaşmaya vardı.

Geçtiğimiz iki haftanın beni en çok heyecanlandıran haberine birinci sıradan yer vermek istedim. Bu haberin beni bu kadar heyecanlandırmasının sebebi ise Max Payne serisinin oyun dünyasının başına gelen en güzel şeylerden biri olduğunu düşünmem. Max Payne 3'ün seriye yakışmadığını düşünsem bile kendi çapında başardığı işleri göz ardı etmek istemem. Hikaye konusunda başarısız olsa bile Max Payne aksiyonunu güzel bir şekilde oyunculara sunmuştu. 

Benim bu seriyi neden bu kadar fazla övdüğüm sorusuna gelirsek oyunun özellikle ilk iki oyunun zamanının çok ötesinde olduğunu düşünüyorum. Max Payne oyunlarını ilk oynadığımda sadece ismimi söyleyebilecek kadar ingilizceye sahip olduğum için hikayesinden hiçbir şey anlamamıştım. Yine de aksiyonu o kadar keyifliydi ki oyunları anlamasamda defalarca bitirmiştim. Oyun dünyasına kattıkları Bullet Time mekaniği ile kesinlikle bir çağ açtıklarını düşünmekteyim. Bullet Time aslında ilk kez Matrix filmlerinde bir terim olarak karşımıza çıksa da bunu oyun dünyasına bir mekanik olarak ekleyen oyun Max Payne'dir. 

Oyun dünyasına yeni bir mekanik eklemek tabii bu kadar övmemin tek sebebi değil. İngilizcemi geliştirdikten sonra bu tarz eskiden anlamadan oynadığım oyunların bir de hikayesine bakmak istediğim bir dönemde ilk olarak bu seriyi bitirmeye karar verdim. O zamanlar Max Payne 3'de yeni çıkışını yapmıştı onunda verdiği gazla başladım oynamaya. İlk oyunu kısa bir sürede bitirdikten sonra hiç beklemeden ikinci oyuna başladığım anda anladım ne kadar harika bir oyun olduğunu. Çizgi roman sitili ara sahneleri, karakter gelişimi, atmosfer, diyaloglar hepsi o kadar başarılı ve o kadar uyum içindeydiler ki bazı bölümleri üst üste defalarca oynadım. Bu saydığım sebeplerin yanında bir de oyunların yapım sürecini öğrendiğimde geliştiricilerine özellikle de Sam Lake'e duyduğum saygı tavan yaptı. Remake haberi beni heyecanlandırmış olsa bile bunun ne kadar gerekli olduğunu düşünmeden edemiyorum. 


Remake oyunlar aslında zamanı geçmiş bir oyun üzerinden yapıldığında büyük bir fark yaratabiliyorlar. Buna örnek verecek olursak Final Fantasy serisi hiçbir zaman benim ilgimi çekmiyor olsa bile içimde her zaman Final Fantasy 7 Remake oynama isteği olacak. Tekrar yapılmamış olsaydı açıp bakmayacağım bir oyunu bu sayede deneyimlemek istiyorum hatta bir kaç saat denedim ve oyunculara sunduğu şeyleri beğendim. Burdan bakınca aslında güzel görünse bile oyun seçimini doğru yapmak çok önemli bir yer tutuyor.

 Dead Space serisi severek oynadığım tek korku oyunu olma özelliğini taşıyor olsa ve bütün oyunlarını bayılarak oynamış olsam bile şu anda yapım aşamasında olan Remake projesi beni çok korkutuyor çünkü oyun zaten hala daha oynanabilir halde. Mekanikleri ve aksiyonu hala daha ilk günki tadı veriyor ve grafikleri oynanabilecek seviyede. Bu projede yapacakları geliştirmelerin oyunu daha kötü bir seviyeye taşımayacağının garantisi yok.


Max Payne serisi özelinde baktığımda ise oyunun o grafiklerde kalan bir efsane olarak anılmasını isterdim. Zamanının çok ötesinde bir oyundu ve her zaman öyle olacak. Bugün indirip oynasam hala daha aksiyona girerken keyif alacağımdan eminim. Remake oyunlarının yapımını Remedy üstlenecek olsa bile AAA bir Max Payne 2 görecek olmak beni çok endişelendiriyor. Bir de oyun süresi uzatmak için açık dünya koyduklarını düşünüyorum elim ayağım titremeye başlıyor. Oyunun ikinci görevine gelmişim, kabus görüp uyanan bir Max ile oynuyorum. Ana görev en alt katta ama diyorum biraz yan görev yapayım. Karşı komşunun kapısını çalıyorum ve bana kedisini bulma görevini veriyor. Düşüncesi bile beni korkutmaya yetiyor.

Sonuç olarak Remake oyunlarını hangi şirketin nasıl bir yol izleyerek yaptığı çok önemli olsa bile bazı oyunların döneminin efsanesi olarak anılmasını tercih ediyorum. Eğer bir oyun üzerinde çalışmak ve eski bir seriyi canlandırmak istiyorsanız yenisini yapın. Adının sonuna Remake ya da Remastered eklemeden de bunu yapabilirsiniz. Eğer hikayeli bir oyunun hikayesini devam ettiremeyeceğinizi düşünüyorsanız o zaman o seriyi rafa kaldırın. Beni en çok korkutan ise bu Remake oyunları başarı yakalamaya devam ederse oyun şirketlerinin orijinal bir fikire sahip yeni bir seriye başlamayıp eski oyunlarını sürekli olarak Remake adı altında piyasaya sürmeyi tercih etmeleri olur. Orijinal bir fikre sahip AAA oyunlarının giderek azalmaya başladığı bir dünyada daha fazla remake oyunu görecek olmak benim için "yeni bir oyuna başladım" hissini giderek azaltacaktır. Gelecek yıllarda beni elinde "Daha Az Remake Daha Çok Orijinal Fikir" pankartıyla görürseniz şaşırmayın. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Yeni Bir Dönem

PlayStation Plus'un yeni dönemi.

Beklentileri tam olarak karşılamamış olsa bile yeni abonelik sistemi heyecanlandırdı.

Bir önceki sayımızı yaparken "Spartacus" kod adına sahip PlayStation Plus'ın abonelik sistemine dair söylentiler artmaya başlamıştı. Sony, 2022 Haziran ayında PS Plus ve PS Now sistemlerinin birleşerek geliştirildiği bir abonelik sistemini çıkartacağını resmi olarak duyurdu. Söylentilerin en büyük odak noktası yeni açıklanacak sistemin Xbox'ın GamePass sistemine tam olarak bir rakip olacağı yönünde olsa da Sony her zaman yaptığı gibi güvenli alanda kalmayı tercih etti. 

Özellikle oyun fiyatlarının arttığı ve kurdan dolayı artık alınamayacak bir seviyeye geldiği bu dönemde GamePass çok fazla oyuncuya ilaç gibi geldi diyebiliriz. Bu sistemin en güzel yanı ise bir çok oyunun daha ilk gününden sistemde yerini alması. Starfield gibi çok beklenen büyük çaplı bir oyun bile çıkış yaptığı ilk gün bu sistemde yerini alacak. Sony ise bu işe şu anda girmemeye karar vermiş. Yapılan açıklamalara göre PS Exclusive oyunların ilk gün bu sisteme gelmesi gibi bir durum şu an için söz konusu değil. Sony çıkıp God of War serisinin yeni oyununu ilk gün bu sisteme getiriyoruz dediği gün benim için tam olarak rakip bir sistem olarak yerini alacak. Bu bahsettiğim gün ise böyle giderse düşündüğümüzden daha yakın bir gelecekte olacak gibi. 


Yeni sistemi özetlemek gerekirse artık üç farklı abonelik kademesi olacak. İlk kademe olan PS Plus Essentials mevcut PS Plus abonelik sistemiyle tam olarak aynı olacak ve dolar bazında aynı fiyata sahip olacak. Bütün abonelik ücretlerini şu anda dolar cinsinden yazacağım çünkü Türkiye fiyatları henüz açıklanmadı ve Sony şu ana kadar abonelik sistemleri için Türkiye'ye özel fiyatlandırma yaptı bu yüzden herhangi bir tahminde bulunmak istemiyorum ve açıklanacağı günü bekliyorum. 

İkinci kademe PS Plus Extra bir önceki kademenin aynı özelliklerine sahip olacak ve bunun yanında 400'den fazla PS4 ve PS5 oyununun bulunduğu bir kataloğa sahip olacak. 

Son kademe olan PS Plus Premium ise önceki kademelere ek olarak bu kataloğa 340 oyun daha ekleyecek ve orijinal PS, PS2 ve PSP oyunlarını oynamamıza imkan sunacak. Bunun yanında Cloud sisteminin aktif olduğu bölgelerde bu oyunların Cloud üzerinden oynanabilir olmasını sağlayacak. Cloud sisteminin aktif olmadığı bölgelerde ise (Türkiye şu an için bu bölgeler içinde) Deluxe ismini alacak ve Premium'a göre daha uygun fiyatlı olacak.


Crash Bash gibi çocukken bayılarak oynadığım oyunları tekrar deneyimleme fikri beni çok heyecanlandırıyor olsa bile beklentilerimi tam olarak karşılamayan bir abonelik sistemi olduğunu söyleyebilirim. Sistem çıkış yaptığı gün Death Stranding ve God of War gibi oyunları kataloğuna ekleyecek olsa bile God of War: Ragnarok'u ilk gün vermediği sürece hep eksik bir sistem olarak anılacak gibi duruyor. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
⚡ SpeedRun

 📰  Geçtiğimiz haftanın diğer gündem maddelerine hızlı bir bakış.

  • Strateji oyunu olan Dune: Spice Wars 26 Nisan tarihinde erken erişime açılacak.
  • KONAMI resmi olarak Türkiye'ye geldiğini duyurdu.
  • Unreal Engine 5'in çıkışı için The State of Unreal sunumu gerçekleştirildi.   
  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild 2, 2023 yılının ilkbahar aylarına ertelendi.
  • E3 2022 resmi olarak iptal edildi
  • Return to Monkey Island'ın 2022 yılında çıkış yapacağı duyuruldu. (Remake değil yeni bir soluk)
  • Crystal Dynamics yeni Tomb Raider oyununu duyurdu. 
  • GamePass'e Nisan ayında gelecek oyunları merak edenleri buraya alalım.
  • PS Plus Nisan ayı ücretsiz oyunlarını görmek isteyenlerse bu sayfayı ziyaret edebilirler.


Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Max Payne

Max Payne 3

Max Payne

Matrix

Final Fantasy

Final Fantasy 7 Remake

PlayStation Plus

PS Plus

+17 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;