aposto-logo
TR
TREN

Sözler, Sloganlar, Dersler

Nisanı selamlamadan önce, mart ayını kapıyoruz.
Philippe Petit

Philippe Petit

Selam 20’likler ve 20’lik kalanlar,

Nasılsınız? İnanılır gibi değil, mart ayını kapıyoruz. Bu ay 20’likte afet lensinden feminizm, duyguları yaşamak, eğitim konularına değindik. Martın son sayısında da alınması gereken dersler üzerine Batuhan'dan bir yazımız var. 20’liği ilk başından beri takip edenler belki hatırlar, 13 Mayıs 2021 sayımızda cesur hocalardan bahsetmiştim. Bu sayının bir yazısında da hâlâ iletişim halinde olduğum ve benim için önemli profesörlerimden biri ile yaşadığım bir sohbete değinmiştim. “Tarih tekerrürden ibaret” söylemime kafasını hafifçe sallayıp şu cümleyi kurmuştu: “Tarih tekerrürden ibaret değil, insanlar sadece aptal ve hatalarından öğrenmiyor.

Hatalardan öğrenememek, ‘bir daha olmayacak,’ sloganlarını tekrar ede ede duyarsızlaşmak ve unutmak, insanlığın en büyük kusurlarından biri gibi gözüküyor. Yaşadıklarımızın ardından da tek umudum, yeniden gücümüzü toplarken, kaybedilenlerin yasını tutup, yıkılanları inşa etmeye çalışırken, hayatımıza ‘devam’ ederken, bu hataları unutmamak. Dersleri içselleştirdiğimiz ve ‘bir daha olmayacak’ gibi sloganları bir daha kullanmamıza gerek olmayan günler geliyor, umutluyum. Yani. O umut biraz titrek, ipin üzerinde sallanıyor, cambazlık yapıyor. Ama Philippe Petit-tadında, dengesi bozulmayan, yıkılmayan bir umut hissi olduğuna kanaat getiriyorum.

Nisan ayının, ılıman havalar, çiçek açan ağaçlar, ve artan kuş sesleri ile yeni başlangıçlar ve güzel günler getirmesi dileği ile, 

Ve çok da sevgiyle, 

Yasmin 

 Not. 20’lik artık okurken bir yandan da dinleyeyim diyenler, yolda kulağımda 20’lik olsun diyenler ve diğer herkes için her hafta cumartesi günü Aposto Radyo’da. Buradan dinleyebilirsiniz. 

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

20'lik

20’lik, kafada oluşan saçma soruların, açılmayı bekleyen ve bazen suratımıza çarpılan kapıların, gündem ile üzerimize çökebilecek fenalığın paylaşıldığı bir bülten.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;