aposto-logo
TR
TREN
🗞️ Gündem
⚡ SpeedRun
🎮 Demo
🎫 Event
💰 Loot

⛈️ Üzerimize oyun yağıyor

Gamescom 2022, Assassin's Creed Mirage, PlayStation ve Call of Duty bilmecesi...
⛈️ Üzerimize oyun yağıyor

Selamlar,

Oyun sektörü özelinde yılın en aktif dönemine yavaş yavaş giriyoruz. Gamescom haftasının ardından bu ay Tokyo Game Show, Ubisoft Forward ve yüksek ihtimalle PlayStation Showcase etkinlikleri bizleri bekliyor. Bu tarz etkinliklerin çıktısı elbette ki yeni oyunlar olacak. Önümüzdeki aylarda, sanki backlog'umuzda yeterince oyun yokmuş gibi, irili ufaklı birçok oyun piyasaya çıkacak. Konsol ve oyun fiyatlarının durmaksızın yükseldiği şu dönemlerde herkes kendine mukayyet olsun.

Bu hafta nur topu gibi bir Assassin's Creed oyunumuz olduğunu öğrendik. Çok uzun zamandır yeni bir Assassin's Creed oyunu için heyecanlanmıyorum, öneririm. 

Öte yandan 68,7 milyar dolarlık Microsoft ve Activision Blizzard anlaşmasının yankıları sürüyor. Kimse böylesine büyük bir satın almanın 1 günde tamamlanmasını beklemiyordu elbet, ancak düzenleyici kurumlar ikna olmadığı sürece oyuncuların Call of Duty - GamePass hayali için biraz daha beklemesi gerekecek.

Bu hafta bültende sizleri şunlar ve çok daha fazlası bekliyor:

🕹️ Gamescom'daki oyun yağmuru

💥 Yeni Assassin's Creed oyunu

❓ Call of Duty ve münhasırlık bilmecesi


*Kapak görseli: Izaskun

Her zaman olduğu gibi daha iyi bir Ludens için geri dönüşlerinizi bekliyorum. Çekinmeyin, [email protected] adresine yazın. Ayrıca yayını beğendiyseniz tanıdıklarınızla paylaşmayı da unutmayın.

Aynı zamanda Ludens'i ve diğer Aposto yayınlarını yenilenen Aposto mobil uygulamalarından takip edebilirsiniz.

Apple App Store'a git

Google Play Store'a git

Keyifli okumalar,

Tahsin

🗞️ Gündem

🔸 Gamescom 2022.

2 yıl aradan sonra tekrar fiziksel katılımın sağlandığı Gamescom oyun fuarı bu yıl 250 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı. Online ortamlarda toplam 130 milyonun üzerinde görüntülenme alan etkinliklerde yeni ve beklediğimiz oyunlara yönelik fragmanlar, oynanış videoları ve içerikler gösterildi.

Geoff Keighley

Başta Geoff Keighley'nin Opening Night şovu ve Future Games Show dahil olmak üzere Gamescom kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerde onlarca oyun gösterildi. Şahsi olarak, eski C&C geliştiricilerinin yeni gerçek zamanlı strateji oyunu Great War: Western Front, akıl sağlığımızı yitireceğimiz hayatta kalma/korku türündeki Edge of Sanity ve iklim değişikliği nedeniyle yok olan bir dünyada geçen strateji oyunu Floodland dikkatimi çeken oyunlar arasındaydı.

Bunların yanı sıra Lies Of P, Dune Awakening, Dead Island 2, Everywhere, Homeworld 3 ve Callisto Protocol gibi oyunlar da etkinlik sonrası bolca konuşuldu.

Gamescom haftasındaki oyun yağmuru hakkında daha fazla detay için IGN'in Opening Night Live ve Gamesradar'ın Future Games Show listesine göz atabilirsiniz.


🔸 Star Wars KOTOR Remake'ini yeni bir stüdyo üstleniyor. Aspyr Media ile yaşanan sorunlar ve beğenilmeyen bir demodan sonra oyunun geliştiricisi yine bir Embracer Group stüdyosu olan Saber Interactive oldu. Saber Interactive, Snow Runner, Mud Runner ve World War Z: Aftermath gibi oyunlarla tanınıyor.

 • Ne olmuştu? İlk olarak geçtiğimiz yıl PlayStation etkinliğinde duyurulan oyunun geliştirilmesini Aspyr Media üstlenmişti. Gerçekçi olmayan hedefler ve stüdyo içinde yaşanan fikir anlaşmazlıkları sonucu oyunun geliştirilme süreci durdurulmuş ve merakla beklenen oyunun kaderi bir süre belirsiz kalmıştı.

KOTOR Remake için herhangi bir çıkış tarihi paylaşılmadı. Aspyr içinde ortaya atılan "2022'nin sonu" hedefleri geliştiriciler tarafından gerçek dışı bulunmuş ve böyle bir oyunu geliştirmenin en az 2025'i bulabileceği konuşulmuştu. Yaşanan sorunlardan ve stüdyo değişiminden sonra bir süre, tüm zamanların en iyi RPG'lerinden biri olarak kabul edilen oyuna dair haber alamayacağız gibi görünüyor.


🔸 Assassin's Creed Mirage duyuruldu. Sosyal medyada yayılan sızıntıdan kısa bir süre sonra Ubisoft, serinin yeni oyununu resmî olarak duyurdu.

Oyun hakkındaki detaylar 10 Eylül'de gerçekleştirilecek Ubisoft etkinliğinde duyurulacak olsa da bazı şeyleri şimdiden biliyoruz. 9. yüzyıl Bağdat'ında geçmesi beklenen Mirage, Valhalla'dan tanıdığımız Basim karakterinin hikayesine odaklanacak. Valhalla'dan daha farklı bir oynanış suması beklenen Mirage, Assassin's Creed serisinin sevilen temel mekaniklerine geri dönecek.


🔸 Call of Duty bir süre daha Xbox'a özel olmayacak. Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın aldığını duyurmasının ardından Call of Duty başta olmak üzere stüdyonun diğer oyunlarının Xbox'a münhasır olup olmayacağına yönelik tartışmalar sürüyor. Son olarak Xbox patronu Phil Spencer bir kez daha Call of Duty'nin bir anda PlayStation'dan kaldırılmayacağını doğruladı.

The Verge'e yaptığı açıklamada Spencer, bu yılın başlarında konuyla ilgili olarak Sony ile anlaşma yapıldığını ve en azından birkaç yıl daha Call of Duty'nin PlayStation'da kalacağını söyledi.

Call of Duty Modern Warfare 2

Microsoft her ne kadar oyun dünyasındaki "münhasırlık" kavramının azalacağını ve rakip oyun konsollarını Call of Duty'den mahrum bırakmanın ilk etapta kârlı olamayabileceğini dile getirse de düzenleyiciler, Activision Blizzard anlaşmasını incelerken özellikle Call of Duty mevzusunu irdeliyor.

 • Neden önemli? Sony, Call of Duty serisinin PlayStation tarafındaki üçüncü parti gelirlerinin çok büyük bir kısmını oluşturduğunu ve yerinin doldurulamayacağını söylüyor. Call of Duty'yi başlı başına bir oyun kategorisi olarak gören Sony, Activision Blizzard anlaşmasının tamamlanmasının ardından şirket için böylesine önemli bir franchise'ı kaybetmek istemiyor. Anlaşma tamamlandığında Call of Duty oyunlarının Game Pass'e ekleneceğini de göz önünde bulundurursak Xbox cephesi eline ciddi bir koz almış olacak.

🔸 Birleşik Krallık düzenleyicileri Microsoft-Activision soruşturmasını ikinci aşamaya taşımak istiyor. Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA) yayımladığı 1. aşama kararında, bu birleşmenin piyasadaki rekabetin önemli ölçüde azalmasına neden olabileceği sonucuna vardı. Kurum, dev anlaşmanın rekabeti iki şekilde etkileyebileceğini düşünüyor:

 • Microsoft'un Activision Blizzard içeriklerini rakip konsollardan mahrum bırakması.
 • Microsoft'un Activision'ın kataloğu ile birlikte ekosistemini genişleterek bulut oyun hizmetlerine giriş çıtasını yükseltmesi ve rakiplerini engellemesi.

Düzenleyici kurum, bir önceki gündem maddesinde de değindiğimiz gibi Call of Duty gibi franchise'ların da Microsoft'un kontrolüne geçmesine sıcak bakmıyor.

Microsoft ve Activision Blizzard'ın 8 Eylül'e kadar düzenleyici kuruma bu anlaşmanın rekabeti azaltmaya yol açmayacağına dair ikna edici argümanlar sunması gerekiyor. Eğer bunlar CMA tarafından kabul edilmezse soruşturma ikinci aşamaya taşınacak.

Activision Blizzard CEO'su Bobby Kotick, Birleşik Krallık'taki düzenleyiciden gelen karar sonrası tüm çalışanlarına gönderdiği bir mesajda, anlaşmanın ve düzenleyici sürecin bekledikleri gibi devam ettiğini, 30 Haziran 2023'e kadar satın almanın tamamlanmasını umduklarını söyledi.

⚡ SpeedRun

📰 Geçtiğimiz haftanın diğer gündem maddelerine hızlı bir bakış.

 • Sony yüksek enflasyon nedeniyle PlayStation 5 fiyatlarını arttırıyor.
 • Yeni bir Mafia oyununun geliştirildiği doğrulandı.
 • BioShock filminin yönetmeni Francis Lawrence oldu.
 • Horizon Zero Down dizi oluyor.
 • TaleWords mobil oyun stüdyosu Udo Games'i satın alıyor.
 • Sony ve Tencent'in From Software'deki payları yüzde 30'u aştı.
 • NetEase, Detroit: Become Human geliştiricisi Quantic Dream'i satın aldı.
 • MultiVersus 20 milyon oyuncuya ulaştı.
 • Prime Gaming Eylül 2022 bedava oyunları.
🎮 Demo

🤜👊🤛 Midnight Flight Express

Batman Arkham serisinin meşhur dövüş mekaniklerini modern bir beat-em up'a taşıyan Midnight Flight Express yüksek temposu, bitmek bilmeyen aksiyonu, animasyon çeşitliliği ve kendini ciddiye almayan tonuyla Game Pass'in cevherlerinden biri olmayı başarıyor. 

Game Pass'e gelmemiş olsa bile satın almaya değer olan oyun, şu sıralar şalteri kapatıp kafayı boşaltma yöntemlerimden birisi haline geldi. Muhteşem bir hikaye anlatma derdi olmayan Midnight Flight Express'te her ne kadar zaman zaman diyalogların çokluğu aksiyonun akışını bozsa da klasik bir beat-em up'tan bekleyebileceğiniz her şey var: Tempo, dayak, çete. 

Tek kişilik bir ordu olan karakterimizle içinizdeki John Wick'i gıcıklayan oyun, bugüne kadar oynadığımız oyunlar ve izlediğimiz filmlerdeki karakterlere yaptığı bayat göndermelerle, Kyler Turden gibi, eğlenceli aksiyonunu süslemeye çalışıyor. Jacob Dzwinel'in tek başına geliştirdiği Midnight Flight Express ciddi bir zaman ve zihin yatırımı yapmadan keyif alabileceğiniz bir oyun olmuş.

Metacritic: 75

🎫 Event

Gaming Istanbul / 16 - 18 Eylül

Uluslararası oyun, e-spor ve dijital eğlence fuarı Gaming İstanbul bu yıl Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde oyun severlerle buluşuyor. 3 gün sürecek olarak etkinlikte oyunlar, turnuvalar ve yarışmaların yanı sıra sektör profesyonelleri için de buluşmalar ve konferanslar gerçekleştirilecek. 

Detaylar ve bilet için ➡️ GIST 2022

Mobidictum Business Conference / 5 - 6 Eylül

Daha çok oyun geliştiricilerine ve sektör profesyonellerine hitap eden Mobidictum Business Conference, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Mobidictum tarafından düzenlenen etkinlik, oyun pazarının gelişimini değerlendirmek, sektördeki bilgi paylaşımını artırmayı ve paydaşları bir araya getirmeyi hedefliyor.

Detaylar ve bilet için ➡️ MBC 2022 

💰 Loot

🔴 Bu satırları Mafia serisine yapılan indirimlerin son saatlerinde okuyor olabilirsiniz. Mafia üçlemesi Steam'de yüzde 60 indirimle 150TL'ye düşmüş. Ayrıca ilk oyunun normal sürümü ücretsiz. Mutlaka bir bakın.

🦾 Her ne kadar EA Play'de olsa da Titanfall 2'nin fiyatı yüzde 84 indirimle 32 TL civarına düşmüş. Bu fiyata pişman olmazsınız.

🪦 Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition Epic Games'te ücretsiz. Kaçırmayın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

İLGİLİ BAŞLIKLAR

hayatta kalma

Gamescom

Geoff Keighley

Opening Night şov

Future Games Show

C&C

Great War: Western Front

Edge of Sanity

+58 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;