Haftayı Geri Sar
Toplum
Ekonomi
Bugünkü Destekçimiz
Sinema ve Televizyon
Gastronomi
Müzik Gündemi
Ekipten Öneriler

📰 Yılbaşı sepetleri nasıl değişti?

Günaydın. Bu hafta sonu gündemde; 2010'lu yıllardan bugüne yılbaşı paketlerinde yaşanan değişimler, sinema dünyasında artan cinsel taciz iddiaları ve Britney Spears'tan yeni müzik haberleri var.
Jacques Philippe ile birlikte

Sevdiklerinize anın değerini hatırlatmanın en güzel yolu: Jacques Philippe Aralık ayının son günleri, geçtiğimiz yılı değerlendirmek ve önümüzdeki yıl yapacaklarımızı düşünmek için biçilmiş bir kaftan. Fakat geçmişte olanlar ve gelecekteki hedeflere dalıp giderken yaşadığımız şu anın değerini unutabiliyoruz. Bu yıl, hayatımızda bir devrim yapıp geçmişe veya geleceğe değil, yaşadığımız ana odaklanmaya ne dersiniz? Her zaman yanımızda olacak bir Jacques Philippe saatle, her ana değer katma hareketi başlatıyoruz... Swiss Made kalitesini ve stilini tüm tasarımlarına yansıtan Jacques Philippe , eşsiz koleksiyonuyla yeni yılda da size ve sevdiklerinize eşlik etmeye hazır. Birçok kültürde yer etmiş olan saat hediye etme geleneği, bu yıl da bozulmadan, klasiği modernle buluşturuyor. Tam bu noktada, geleneksel olana modern bir dokunuş sunan Jacques Philippe saatler, en değerli anları birlikte paylaşmak istediğiniz sevdiklerinize armağan etmek için en doğru hediye. Sevdiklerinize yeni yılda hem sizi, hem de anın eşsizliğini hatırlatacak bir Jacques Philippe saat hediye etmek isterseniz bu bağlantıyı ziyaret ederek tüm koleksiyonu inceleyebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Deniz Sabuncu

Dec 25

Aposto Gündem

Dec 25

Herkese günaydın. Heyecanlıyız, yeni yıla adım adım yaklaşıyoruz. 

  • Daha iyi bir medya servisi için: Yılın son günlerinde Aposto! olarak biz de 2021'i nasıl geçirdiğimizi düşünüyor ve değerlendiriyoruz. Ürünlerimizi ve yayınlarımızı geliştirebilmemiz için görüşleriniz bizim için çok değerli. Bu bağlantı üzerinden iki dakikadan kısa sürecek okur anketimize katılarak medya servisimizi geliştirmemiz için bize yardımcı olabilirsiniz. Teşekkür ederiz! Birlikte nice yıllara.
  • Hafta sonunun çalma listesi: Derin sözler, derin anlamlar, Conscious. 

Keyifli bültenler,

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Haftayı Geri Sar

• Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat" isimli yeni ürünü tanıttı. Yeni ürünle kur getirisinin faiz kazancını geçmesi hâlinde aradaki farkın doğrudan ödeneceği açıklandı. Ödemeler Hazine’den yapılacak. Ürünün tanıtılmasının ardından Dolar/TL 10,23'e, avro/TL 11,62'ye kadar geriledi.

• İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, AİHM’nin ihlal süreci başlatmasına rağmen iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluk hâlinin devam etmesine karar verdi.

• Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) yerli Covid-19 aşısı Turkovac'ın acil kullanım onayı aldığını açıkladı.

• ABD Başkanı Joe Biden, sağlığı el verirse 2024 seçimlerinde de başkanlığa aday olacağını duyurdu.

• Eski Tunus Cumhurbaşkanı Munsif Marzuki, devlet güvenliğine karşı komplo kurma suçundan dört yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Libya Yüksek Seçim Komisyonu, dün yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini erteleme kararı aldı.

• Gürcistan'da, eski Cumhurbaşkanı Miheil Saakaşvili'nin serbest bırakılması için açlık grevi başlatıldı.

• Şili'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerini 35 yaşındaki Gabriel Boric kazandı.

Toplum

Yılbaşı sepetleri nasıl değişti?

Son günlerde Twitter'da bir hızlı teslimat uygulamasında satışa sunulan; kek, gofret, atıştırmalık, dondurma, enerji içeceği, cips ve su içeren "Yılbaşı Parti Paketi" dolaşıyor. Diğer yandan bazı kullanıcılar ve arşiv sayfaları 2010'lu yıllarda satılan ve viski, rakı, şarap, bira gibi alkollü içkileri içeren yılbaşı paketlerinin görsellerini paylaşıyor. Her yıl yılbaşı öncesi çoğunlukla zincir marketlerin sunduğu yılbaşı sepetleri hem içerikleri hem de fiyatları bakımından farklılaşıyor. 

Konuya dair 2019’da BirGün’de Ozan Gündoğdu tarafından kaleme alınan Önce marjinalleşti sonra lüks hâle geldi başlıklı yazıda yılbaşı sepetlerinin yıllar içinde değişimine odaklanılıyor. Yazıda, 2015’ten 2016’ya geçilirken zincir marketlerin yılbaşı paketlerinde içki bulundurulmasının yasaklandığı belirtiliyor. 

Arka plan 

5 Kasım 2015 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 19’uncu ve 20’nci Maddelerinin Uygulanmasıyla İlgili Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurul Kararı’nda "perakende tütün mamulü ve/veya alkollü içki satış belgesine haiz perakende satış yerlerinde satışa sunulan yılbaşı sepetlerinin içerisinde tütün mamullerinin ve alkollü içkilerin yer almamasının karar altına alındığı" belirtiliyor. 

5 Kasım tarihli bir habere göre bu karar iki başlıkla gerekçelendiriliyor. "Alkollü içkilerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacağını" öngören 2011 tarihli Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 20'nci Maddesine atıfla yılbaşında hazırlanan paketlerin promosyon niteliği taşıdığı belirtiliyor. Haber ayrıca sepete alkollü içki konulduğunda içkinin fiyatının belirlenemediğini, alkollü içkilerin mevzuat gereği gerçek fiyatının altında satılamayacağını söylüyor.

"Yaşam tarzına müdahale" mi? 

Ankara Barosu'nun Kasım 2015'te kararın iptaline ilişkin bir dava açtığı biliniyor. Dava kapsamında kararın iptali yönünde görüş bildiren Danıştay Savcısı, “Devlete, alkolle mücadele üzerinden bireysel ve toplumsal hayat tarzlarına müdahale etmek değil, gençleri alkol düşkünlüğünden korumak görevi verilmiştir. İdarenin böyle bir yetkiyi kendisinde görmesi ve kişileri alkollü içki kullanımına teşvik etmemek adı altında ucu açık idari düzenlemeler yapması, hukuka aykırı bulunmaktadır." ifadelerine yer veriliyor. 

Savcı, "yılbaşı sepeti" kavramının hukuki bir tanımının olmaması nedeniyle uygulamanın "ucu açık, belirsiz ve tartışmalı uygulamalara yol açabileceğini" söylüyor. Görüşe göre karar; rekabete, yetişkin bireylerin de alkollü içecek satın alma şekline ve özgürlüğüne açık bir müdahale niteliği taşıyor.

Dönemin Ankara Barosu Hakan Canduran da TAPDK'nin böyle bir karar alamayacağını; marketlerin dönem dönem sundukları paketlerin devlet müdahalesine konu olmasının "temel hak ve özgürlükler çerçevesinde kabul edilemez bir kısıtlama" olduğunu belirtiyor. 

Fiyatlar nasıl değişti? 

Bu ayın başında yayımlanan bir haberde 2020'de 175,70 liraya dolan bir yılbaşı sepetinin bu yıl 243,6 liraya dolduğu belirtiliyor. 2014'e tarihlenen bir promosyon görselinde viski, rakı, votka, şarap, bira, kahve ve kuruyemiş, cips gibi atıştırmalıklar içeren bir paket 159 lira olarak görünürken bugün muadil bir rakı tek başına 196 lira gibi bir fiyata alıcı buluyor. Bu yıl zincir bir marketin 16 Aralık tarihli aktüel kataloğunda yer alan ve içeceklerde kola, fanta, soğuk çay, soda, meyve suyu, kahve içeren bir sepet 154,90 lira olarak fiyatlanıyor. 

Yılbaşı SepetiYorum

Aposto! Gündem olarak bu konuda görüşlerine başvurduğumuz Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden Prof. Dr. Zafer Yenal, yılbaşı sepetlerinden alkolün çıkarılmasına ilişkin kararı değerlendirirken hem uzun erimli hem de güncel gelişmelere odaklanılabileceğini söylüyor. "Tarihimizde içki genellikle netameli bir konu olmuş ve özellikle toplumsal değişimin hızlandığı dönemlerde içki yasakları, içki düzenlemeleri artmış." diyen Yenal, bu durumun Osmanlı’da da Cumhuriyet Türkiyesi’nde de böyle olduğunu söylüyor. 

Türkiye son yıllarda da ciddi bir toplumsal dönüşüm yaşıyor. Sınıfsal, kültürel, siyasi altüst oluşları birlikte görüyoruz. Bu sürecin kuşaklarla, teknolojik dönüşümlerle, toplumsal cinsiyetle ilgili birçok yönü var. Yani tarihte daha önce de olduğu gibi, Türkiye kendisine layık görülen kaba sığamadığı bir dönemden geçiyor, siyasi anlamda, kültürel anlamda. İktidar da bu süreçte iyiden iyiye kendi siyasi tabanı olarak gördüğü gruplara dair ahlaki, kültürel, siyasi mesajlarını yoğunlaştırmış durumda. Naslar, kurtuluş savaşları, sayıları giderek artan düşmanlar, vs…

2010’lu yılların başından bu yana alkollü içkilerin toplumsal yaşamdaki yeriyle ilgili nelerin değiştiğine ilişkin sorumuza yanıt veren Yenal'a göre alkollü içkilerin toplumdaki yeri değişmiyor; içki içmek her zaman olduğu gibi pek çokları için sosyalleşmek, özel anları kutlamak, anları özelleştirmek için iyi bir eşlikçi olarak konumlanıyor. 

Değişen, Türkiye; ve gördüğümüz de bu değişime muhafazakârca şekil verme çabası. Ama yasaklarla, kısıtlamalarla, dayatmalarla, kurnazlıklarla toplumsal değişimin engellendiği tarihte görülmüş bir şey değil.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Ekonomi

"Kumar" mı, kurtuluş mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Dolmabahçe Ofisi’nde ekonomist ve akademisyenlerle bir araya geldi.

  • Ne olmuştu? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sıkça yinelediği "faiz sebep, enflasyon netice" görüşünden hareketle TCMB’nin arka arkaya gelen faiz indirimi kararlarının ardından döviz kurları rekor kırmış, Türk lirası yıl başından bu yana %50’nin üzerinde değer kaybetmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat isimli yeni bir bankacılık ürünü duyurmuş; 18'i test eden dolar/TL 11 seviyelerine, 20'yi aşan avro/TL 13 seviyelerine çekilmişti.  

Öne çıkanlar

"Türkiye'yi başka türlü dize getiremeyeceğini görenlerin tüm güçlerini ve imkânlarını ekonomi alanına yönelttiğini" belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan döviz kurlarındaki dalgalanmayı faiz yükselterek durdurma yönünde baskıya maruz kaldıklarını ifade etti. "Üzerimize çöktürülmeye çalışılan kara bulutların aksine ekonomimizin üretim ve istihdam tarafında işler mükemmel denecek seviyede iyi gitmektedir" diyen Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin ilk defa AK Parti hükümetleri döneminde "kesintisiz kalkınma" yaşadığını söyledi. Fiyat artışlarına da dikkat çeken Erdoğan, hızlı fiyat indirimleri gerçekleşmezse Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'nın "ellerindeki tüm imkânlarla stokçuların, fahiş fiyatlarda ısrar edenlerin üzerine gideceklerini" ekledi. 

Ne diyorlar? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı son bankacılık ürünü ve Türkiye'nin güncel ekonomik durumu, uluslararası basında da inceleniyor. 

POLITICO'da Diego Cupolo tarafından yayımlanan Turkey gambles on economic turnaround as cost of living skyrockets başlıklı makalede; Cumhurbaşkanı'nın "ekonomik kurtuluş savaşı" sırasında, kaybedenlerin "yaşam maliyetlerinin keskin bir şekilde arttığına şahitlik eden vatandaşlar" olduğu vurgulanıyor. 

Reuters'ta Ebru Tuncay ve Nevzat Devranoğlu tarafından kaleme alınan yazıda, MetroPoll araştırma şirketinin başkanı Özer Sencar'ın "ekonomide şimdiye kadar yapılanların bir seçim stratejisi olduğuna" dair görüşlerine yer veriliyor. 

Aslı Aydıntaşbaş, The Washington Post'ta yayımladığı What's wrong with Turkey's economy? "Erdoganomics." başlıklı yazısında "Erdoganomics" kavramını "yeni ve gelişen bir bilim" olarak tanımlıyor. Türkiye'nin Latin Amerika tarzı hiperenflasyonla Orta Doğu'nun "ahbap çavuş ilişkisi" arasında sıkıştığını savunan Aydıntaşbaş, Cumhurbaşkanı'nın doktrininin "politik ve ekonomik açıdan sürdürülebilir olmadığını" belirtiyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Bugünkü Destekçimiz

Sevdiklerinize anın değerini hatırlatmanın en güzel yolu: Jacques Philippe

Aralık ayının son günleri, geçtiğimiz yılı değerlendirmek ve önümüzdeki yıl yapacaklarımızı düşünmek için biçilmiş bir kaftan. Fakat geçmişte olanlar ve gelecekteki hedeflere dalıp giderken yaşadığımız şu anın değerini unutabiliyoruz.

Bu yıl, hayatımızda bir devrim yapıp geçmişe veya geleceğe değil, yaşadığımız ana odaklanmaya ne dersiniz? Her zaman yanımızda olacak bir Jacques Philippe saatle, her ana değer katma hareketi başlatıyoruz...

Swiss Made kalitesini ve stilini tüm tasarımlarına yansıtan Jacques Philippe, eşsiz koleksiyonuyla yeni yılda da size ve sevdiklerinize eşlik etmeye hazır. 

Birçok kültürde yer etmiş olan saat hediye etme geleneği, bu yıl da bozulmadan, klasiği modernle buluşturuyor. Tam bu noktada, geleneksel olana modern bir dokunuş sunan Jacques Philippe saatler, en değerli anları birlikte paylaşmak istediğiniz sevdiklerinize armağan etmek için en doğru hediye. 

Sevdiklerinize yeni yılda hem sizi, hem de anın eşsizliğini hatırlatacak bir Jacques Philippe saat hediye etmek isterseniz bu bağlantıyı ziyaret ederek tüm koleksiyonu inceleyebilirsiniz.

Sinema ve Televizyon

Sex and the City yıldızı Chris Noth'a geçtiğimiz hafta birden fazla kadın tarafından cinsel saldırı iddiaları yöneltildi. Cynthia Nixon, Sarah Jessica Parker ve Kristin Davis, açıklama yapan kadınları desteklediklerini söyledi. Menajerlik ajansı Noth'la iş birliğini kesti ve oyuncu son projesi The Equalizer'dan da kovuldu.

 James Franco, kendisinin yönetici olduğu okulda öğrencilerini cinsel olarak suistimal ettiğine yönelik iddialar hakkında ilk kez konuştu. Franco, bazı öğrencilerle karşılıklı mutabakata dayalı ilişkileri olduğunu ancak olmaması gerektiğini kabul ettiğini dile getirdi

Donald Glover imzalı Atlanta'nın üçüncü sezonunun prömiyer tarihi onay aldıktan yaklaşık dört yıl sonra belli oldu. 10 bölümden oluşan üçüncü sezon 24 Mart 2022'de seyirciyle buluşacak.

 Haftanın Fragmanları

• Alexander Skarsgård, Nicole Kidman, Anya Taylor-Joy ve Ethan Hawke gibi yıldız isimleri buluşturan Robert Eggers imzalı The Nortman'den,

• Benedict Cumberbatch'in başrolünde olduğu, Elizabeth Olsen'ın Scarlet Witch karakterine hayat verdiği Doctor Strange in the Multiverse of Madness'tan,

• Zendaya'nın kendine hayran bırakan bir performansa imza attığı, 9 Ocak'ta seyirciyle buluşacak HBO Max dizisi Euphoria'nın 2'nci sezonundan fragmanlar yayımlandı. 

Gastronomi

• Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) Başkanı Aykut Dinler, son 1 yılda fiyatları %50-60 oranında artan kuruyemişe talebin düşmeye başladığını ve 2022 yılında talepte %40 ila %50 arasında azalma beklediklerini söyledi.

McDonald's tedarik sıkıntısı nedeniyle patates tedariği gerçekleştiremediği için Japonya'da 30 Aralık'a kadar yalnızca küçük boy patates kızartması servis edecek. 

  • Ya sonra? Pandeminin yanı sıra sel gibi sorunlar nedeniyle de tedarik sıkıntısı çeken şirket, Japonya'ya erzak gönderilmesi gibi alternatif çözümler aradığını söyledi.  

Uber Eats, sürücüsüz teknoloji şirketi Motional'la geçtiğimiz hafta otonom gıda teslimatı çalışmaları için ortaklık kurduklarını açıkladı. 2022'nin başlarında ABD'nin Kaliforniya eyaletinin Santa Monica bölgesinde şirket sürücüsüz yemek dağıtımına başlayacak.

Müzik Gündemi

Coldplay, 2025 yılında grup olarak müzik kaydetmeyi bırakacaklarını açıkladı. Grubun solisti Chris Martin, birlikte son kayıtlarının 2025'te çıkacağını ve o tarihten sonra sadece tur organize edeceklerini söyledi.

Britney Spears, 13 yıllık vasilik sürecinin sona ermesinden sonra ilk kez yeni müzik üzerinde çalıştığını duyurdu.

Oscar Ödülleri'nin dağıtıcısı Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, 1934'ten bu yana verilen En İyi Orijinal Şarkı kategorisinde kısa listeye giren isimleri açıkladı. Listede Beyonce'nin King Richard için kaydettiği Be Alive, Jay-Z'nin The Harder They Fall ziyafeti Guns Go Bang ve Billie Eilish'in Bond şarkısı No Time to Die var. 

Haftanın Albümleri

  • Billy Strings - Renewal
  • Spacehog -  Resident Alien
  • Katy B - Peace and Offerings
  • Can - Live in Brighton 1975
  • Ben Marc - Breathe Suite

Dinle

Haftanın albümleri

Ekipten Öneriler

 ÖNERİYORUZ 

apéro dükkân alışveriş çantası


Ayağı alıştıran yılbaşı özel indirimi apéro dükkân’da devam ediyor: Tüm ürünlerde geçerli "ayagimizalissin" kodunu kullanarak apéro dükkân ürünlerini 31 Aralık’a kadar %20 indirim fırsatıyla eve götürebilir, şimdi seçeceğiniz tatlı mı tatlı hediyeleri yılbaşında sevdiklerinize verebilirsiniz. 

Omuza rahat oturuşu, kolay elde tutuşu, sağlam kumaşı ve şarap şişesi içinde devrilmesin diye dikilmiş özel şarap cebiyle bir hayli kullanışlı olan apéro alışveriş çantasına buradan ulaşabilir, indirim fırsatını kaçırmamak üzere dükkânın tüm ürünlerine buradan bakabilirsiniz.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

açlık grevi

AİHM

Osman Kavala

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu

Joe Biden

Tunus Cumhurbaşkanı

Munsif Marzuki

Libya

+63 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;