aposto-logo
TR
TREN
SEÇİM 2023
PİYASALAR & EKONOMİ
İŞ DÜNYASI & FİNANS
Bugünkü Destekçimiz
POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA
TEKNOLOJİ & GİRİŞİM

🗳 Yine, yeniden

Günaydın. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan kazandı.
29 Mayıs - Reeder
Reeder ile birlikte

Işıl ışıl bir gelecek için: Reeder ile Kızlar Kodlar Projesi Reeder'la Kızlar Kodlar Türkiye'nin yeni nesil teknoloji markası Reeder , toplumun kalkınması için kadınların hayatın her alanında rol alması gerektiği farkındalığıyla hareket ederek T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile Kızlar Kodlar projesini hayata geçirdi. Nedir? Mesleki ve teknik eğitim Anadolu liselerinde öğrenim gören kız öğrencilerin iş hayatına atıldığında yazılım kullanma becerilerine sahip olmalarını amaçlayarak onları kodlama eğitimleriyle buluşturan proje kapsamında; çevrimiçi eğitimlerde 2500, uygulamalı atölyelerde 250 öğrenciye ulaşıldı. Neler oldu? Öğrenciler çevrimiçi eğitim portalı reelab.com.tr üzerinden Maker kültürü , Tasarım Odaklı Düşünme , 3 Boyutlu Tasarım , Algoritmalar , Oyun Tasarımı, Arduino ile Kodlama ve Mobil Programlama konularında, MEB müfredatıyla uyumlu çevrimiçi eğitimlerle buluştu. Çevrimiçi eğitimlerde başarı gösteren öğrencilerle iki gün boyunca eğitimlerdeki konularda yüz yüze ve uygulamalı Maker atölyeleri gerçekleşti. Neden önemli? Hem teorik hem de uygulamalı eğitimleri tamamlayan öğrencilerin proje sonunda birer “Maker” hâline gelerek kendi kendine kodlama, tasarım yapma ve yazılım geliştirme becerileri kazanmaları, böylece öğrencilerin yükseköğrenimlerine ve kariyer yolculuklarına bir adım önde başlayabilmeleri umut ediliyor. Kız öğrencileri geleceğin başarılı kadın yazılımcıları, mühendisleri ve bilim insanları olmaları için hayata geçen Reeder ile Kızlar Kodlar Projesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Aposto Altı Otuz | 29 Mayıs Pazartesi - Yine, yeniden

Aposto Gündem

Aposto Altı Otuz | 29 Mayıs Pazartesi - Yine, yeniden

29 Mayıs Pazartesi sabahından herkese günaydın

🗳️ Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu dün gerçekleşti. Recep Tayyip Erdoğan, katılım oranının %84,69 olduğu seçimlerde geçici sonuçlara göre yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Sonuçları sokaklara çıkarak kutlayan vatandaşlar konvoylar oluştururken, Erdoğan'ın zaferi yabancı liderler tarafından da tebrik edildi.

🏆 Merve Dizdar, Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği “Kuru Otlar Üstüne” filmindeki performansıyla 76. Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü kazandı.

"Bu ödülü, Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için; kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum."
–Merve Dizdar

İyi haftalar.

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

SEÇİM 2023

Seçim 2023: Erdoğan yine kazandı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan kazandı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu dün gerçekleşti. Türkiye genelinde Anadolu Ajansı'nın verilerine göre seçime katılım oranı %82, ANKA verilerine göre ise %83 oldu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, "Sandık açılma oranının %99,43 olduğu, Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın %52,14, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun %47,86 oy aldığı görülmüştür." dedi. Yener, resmî olmayan sonuçlara göre ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı seçildiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı'nın verilerine göre; Erdoğan %52,14 ile Cumhurbaşkanı seçilirken rakibi Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu %47,86 oy aldı. 

ANKA Haber Ajansı'nın verilerine göre ise Erdoğan %52,15, Kılıçdaroğlu ise %47,85 oy oranına sahip oldu.

Neler oldu? 

Türkiye genelinde sandıklar saat 17:00'de kapandı. Saat 18:00'de oy sayımları başlarken YSK seçim yasağını 18:30 sıralarında kapattı. ANKA Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı verileri birbirinden farklı sonuçlarla ekrana yansıdı. 

İlk sonuçlarda Anadolu Ajansı sandıkların %49,4'ünün açıldığını, Cumhur İttifakı'nın adayı Erdoğan'ın %56,36, Millet İttifakı'nın adayı Kılıçdaroğlu'nun ise %43,64 oy oranına sahip oldu. 

ANKA ise  sandıkların %48,4'ünün açıldığını, Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçerli oyların %51,04'ünü, Recep Tayyip Erdoğan'ın ise %48,96'sını aldığını açıkladı. 

Yaklaşık bir buçuk saatin ardından oy oranları değişti. ANKA ve Anadolu Ajansı %0,01'lik bir farkla seçim sonuçlarını açıkladı. 

Bu sırada Türkiye genelinde kutlamalar başladı. 

Türkiye geneli

Oy oranlarının dağılımına bakıldığında Cumhur İttifakı'nın adayı Erdoğan'ın, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinde ilk aday olarak çıktığı, Millet İttifakı'nın adayı Kılıçdaroğlu'nun ise Güney Doğu Anadolu, Doğu Anadolu, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde birinci aday olarak çıktığı görülüyor. 

Deprem bölgesinde Diyarbakır ve Adana dışında Erdoğan'ın birinci aday çıktığı, Hatay'da ise yaklaşık 20 bin oy farkıyla Erdoğan'ın birinci aday geldiği görünüyor. 

Ne değişti? 

2018'de gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ın birinci çıktığı İstanbul, Ankara, Balıkesir, Denizli, Antalya, Mersin, Adana, Ankara, Eskişehir, Kars ve Ardahan'da 2023 seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu önde geldi. Kılıçdaroğlu ayrıca, 2018 seçiminde Selahattin Demirtaş'ın önde geldiği illerde de birinci aday olarak çıktı. Erdoğan'ın ise 2018'de birinci çıkmadığı illerden öne geçtiği bir il olmadı. 

14 Mayıs 2023'te gerçekleşen ilk tur seçimiyle kıyaslandığında ise Recep Tayyip Erdoğan'a verilen 27 milyon 133 bin 837 oy, Anadolu Ajansı'na göre 27 milyon 579 bin 657'ye yükseldi. Kemal Kılıçdaroğlu'na verilen 24 milyon 594 bin 932 oy ise 25 milyon 333 bin 205'e yükseldi. 

Kim ne dedi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'daki konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

"Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu milletimizin teveccühü ile tamamlamış bulunuyoruz. İki bayram arasında bize bir demokrasi bayramı yaşatan milletime şükranlarımı sunuyorum. Yaptığı tercihiyle önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkeyi yönetme sorumluluğunu bir kez daha bize tevdi eden milletimizin her bir ferdine teşekkür ediyorum. Diyoruz ki; 14 Mayıs Seçimi’nin de 28 Mayıs Seçimi’nin de galibi 85 milyon vatandaşımızın tamamıdır. Ama bir şey daha söylemiştim; Biz öyle bir kazanacağız ki kimse kaybetmeyecek demiştim. Öyleyse bugün kazanan sadece Türkiye’dir. Seçimler gelir geçer; sel gider kum kalır. Asıl olan ülkemizin hedeflerinden sapmaması, milletimizin birliğine, beraberliğine sahip çıkmasıdır. Bugünkü seçimlerin en büyük mesajı işte budur. Her seçim bizim için yeniden doğuştur. Bizde aile kutsaldır. Aileye kimse dil uzatamaz, kadına şiddet bizde yasak, haramdır. Buna kimse tevessül edemez ve ümüğünü sıkar. Önümüzdeki dönemde milletimize ne söz verdiysek onu yapacağız. Yerine getiremeyeceğimiz hiçbir sözü vermeme prensibimize bağlı kalacağız." 

Konuşmanın ardından Beştepe'ye hareket eden Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanan vatandaşlara hitap etti:

“Bu millet sevilmez mi? Biz severiz. Kandil'dekiler sevmez, onların uzantıları sevmez ama biz severiz. İşte şu andaki tablo, sevgililerin tablosu. Resmi rakam, 320 bin kişi burada. Sizler bu görevi yine bizlere verdiniz. İnşallah, Türkiye Yüzyılı'nı beraber inşa ve ihyaya devam ediyoruz. Milletimizin bize verdiği sorumluluğun gereği olarak, kimseye kırgın, küskün, kızgın, öfkeli değiliz. Artık seçim dönemine dair tüm tartışmaları ve çekişmeleri bir kenara bırakarak milli hedeflerimiz, milli hayallerimiz etrafında birleşme, bütünleşme vaktidir. Bugün, rahmetli Menderes'in uğruna canını verdiği demokrasi ve kalkınma hamlelerimizin en üst seviyeye ulaşma günüdür. Bugün, rahmetli Özal'ın son nefesine kadar hep peşinde koştuğu büyük Türkiye hayalinin gerçeğe dönüşme sürecinin başlama günüdür. Bugün, rahmetli Erbakan'dan rahmetli Türkeş'e davalarına aşkla bağlı milletin tüm adamlarının mücadelelerinin gayesine ulaşma günüdür. Bugün, bizim 21 yıldır ülkemize kazandırdığımız eserlerin, milletimize yaptığımız hizmetlerin üzerine Türkiye Yüzyılı'nın müjdesini verme günüdür. İşte bunu sizlerle yapıyoruz, sizlerle yaptık.”

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise sonuçların ardından yaptığı açıklamada "Hakkınızın yenmesine müsaade edemezdim etmedim. Ben bir kardeşiniz, dostunuz, amcanız her şeyden önce bu toprakların bir insanı olarak hakkınız için bolluk bereket içinde yaşayın diye mücadele verdim, vermeye de devam edeceğim. Her gün, her şeye zam gelirken, benim halkımın belinin bükülmesine gönlüm razı gelemezdi. Son yılların en adil olmayan seçim sürecini yaşadık. Devletin bütün imkanları bir siyasi partiye seferber edildi, bir adamın ayakları altına serildi. Bu ahlak ve hukuk dışı baskılara, yayılmak isteyen korku iklimine boyun eğmeden mücadele eden Millet İttifakı’nın genel başkanlarına, teşkilatlarına, seçmenlerimize, sandıklara sahip çıkan vatandaşlarıma teşekkür ederim. Sizlerden ricam var: Kendiniz için, evlatlarınız için, emekliler için, demokrasi mücadelesi vermeye destek verin." diye konuştu. 

İYİ Parti lideri Meral Akşener ise açıklamasında "Her bir insanımızın oyu bizim için çok kıymetli. Tüm kara propaganda, provokasyonlara rağmen milletimiz olgunluk ve zarafet içinde demokratik hakkını kullandı. Allah her bir vatandaşımızdan razı olsun. Milletimizin bize verdiği muhalefet görevini aynı düstur, ciddiyet ve seçmen velinimettir anlayışıyla yürüteceğiz. Her şeyden önce seçmen bizim için en halis ölçüttür. Bu mesajı bütün arkadaşlarımızla beraberce okuyacağız. Bizler CHP Genel Merkezi’ne gidiyoruz. Orada bir değerlendirme yapacağız. Bu bir süreç, bu bir süreç. 6 partiyi bir araya toplayan sayın Kılıçdaroğlu’ydu. Kendisini aday olarak destekledik ve çalıştık. 14 Mayıs’ta iki parti logosuyla ayrı seçime gitti. Bunların her biri süreç." dedi.

TİP lideri Erkan Baş ise "Seçim sonucu ne olursa olsun… Hiçbir çaba boşa gitmedi, gitmeyecek. Mücadele devam edecek. Halkımızı, ülkemizi saltanat sevdalılarının, para babalarının keyfine teslim etmeyeceğiz. Örgütlü gücümüzü büyütecek, emekçileri birleştirecek, bu sömürü ve yolsuzluk düzenini yıkacağız. Mutlaka kazanacağız!" dedi.

Yabancı liderler

Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından Recep Tayyip Erdoğan'a yabancı ülke devlet başkanlarından tebrik mesajları geldi. Azerbaycan, Rusya ve Katar Erdoğan'ı ilk tebrik eden ülkeler arasında yer alırken; KKTC, Ukrayna, Pakistan, Libya, Cezayir, Sırbistan, Özbekistan, Macaristan, Venezuela, Irak ve Ermenistan'ın da aralarında yer aldığı birçok ülke de tebrik mesajları paylaştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Erdoğan'ı Türkçe bir tweetle tebrik etti.

ABD Başkanı Biden, Erdoğan'ı yeniden seçildiği için tebrik ederek NATO müttefikleri olarak küresel zorlukları aşmaya devam birlikte etmeyi istediğini vurgularken; Eski ABD Başkanı Donald Trump ise Erdoğan'ı kendi sosyal medya platformu Truth Social üzerinde paylaştığı mesaj ile kutladı.

Hikâyeyi paylaşmak için:
PİYASALAR & EKONOMİ

Türkiye ekonomisinin, Reuters'ın 15 kurumla yaptığı ankete göre Kahramanmaraş merkezli depremlerin gerçekleştiği dönemi de içinde barındıran birinci çeyrekte %3.9 büyümesi; TCMB'nin anketine katılan 19 ekonomistin tahminlerine göreyse 2023'ün tamamında büyümenin %2.8 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

İkinci el otomobil piyasasında geçtiğimiz yılın Mayıs ayında bu yana ortalama %83 fiyat artışı görüldü. 2022'nin Mayıs ayında ortalama ikinci el fiyatları 411 bin TL olurken, bu yılın aynı döneminde ise bu rakam 754 bin TL’ye yükseldi. 6 yaşını aşmamış C segmenti sedan araçlardaki fiyat artışı %89 ile liderliği elde etti.

  • Arka plan: Ekonomi Gazetesi’nde yer alan habere göre, yüksek enflasyonun sıfır kilometre araçlardaki arz sorunu ile birleşmesi neticesinde ikinci el otomobiller kısa zamanda en fazla kazandıran yatırım enstrümanlarından birine dönüştü. 
  • Değerlendirme: İlan sitelerindeki fiyatların araçların değerlerinin belirlenmesinde etkili olduğunu belirten Cardata CEO’su Hüsamettin Yalçın, bu durumun piyasanın gerçeklerinden uzaklaşılmasına neden olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden, borç limitini artırma konusunda Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Kevin McCarthy ile prensipte anlaşmaya vardıklarını bildirdi. Anlaşma doğrultusunda borç limitinin 2 yıllığına artırılmasını öngören yasa tasarısının birkaç gün içinde Kongre'de oylanması bekleniyor. Biden, anlaşma sağlanamaması durumunda ülkenin temerrüde düşeceğini belirterek, resesyon ve işsizliğe yönelik uyarılarda bulunmuştu.

  • Bir adım geriden: ABD, 19 Ocak'ta 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış ve ABD Hazinesi limiti aşmamak için olağanüstü önlemler almaya başlamıştı. Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitinin 5 Haziran'a kadar yükseltmemesi durumunda Hazine'nin yükümlülüklerini yerine getiremeyebileceğini bildirmişti.

ABD'de kişisel gelirler Nisan'da bir önceki aya kıyasla %0,4 ile beklentilere paralel artarken; kişisel tüketim harcamaları aynı dönemde %0,8 ile beklenenden fazla arttı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı ve gıda ile enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de aynı dönemde aylık bazda %0,4 artarken, yıllık bazda yüzde 4,7 artış gösterdi.

İŞ DÜNYASI & FİNANS

• Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, gelir ve kurumlar vergisi matrahlarının tespitinde enflasyon muhasebesi uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyledi. ATO Başkanı, KDV sistemindeki farklı oranların bazı sektörlerde uygulamada karmaşaya neden olduğunu kaydetti:

"Aynı sektör içinde girdiler ve nihai ürünler üzerindeki KDV oranları farklılık arz ediyor. Vergide genellik ilkesine uygun, tek oranlı KDV sistemi işletmelerin rekabet gücünü artıracaktır."

JPMorgan, çeşitli departmanlarında yaklaşık 500 çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. İşten çıkarmaların, bankanın ana iş kollarındaki (tüketici, ticari bankacılık, varlık ve servet yönetimi) çalışanları ile teknoloji ve operasyonları etkileyeceği belirtildi.

  • Bununla birlikte: JPMorgan’ın Mayıs ayı başında First Republic Bank satın alımının ardından 1.000 First Republic çalışanını işten çıkaracağı bildirilmişti. Rakam, First Republic'in çalışan sayısının yaklaşık %15’ine denk geliyor.

AB Komisyonu, üye 27 ülke adına Covid-19 aşısı alımı için BioNTech-Pfizer ile yapılan görüşmeler sonucunda anlaşma sağlandığını duyurdu. Sözleşme değişikliğiyle AB'nin satın alma taahhüdünde bulunduğu doz miktarı düşecek; ancak AB iptal edilen her doz için yine de ödeme yapacak.

• ABD menşeli otomotiv devi Ford; Tesla ile araçlarının ABD ve Kanada genelinde 12 binden fazla süperşarj istasyonuna erişimini sağlayacak bir anlaşma yaptı. Ford, yeni nesil elektrikli araçlarının 2025'ten itibaren Tesla'nın Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) adı verilen şarj bağlantı noktasıyla donatılacağını söyledi.

Bugünkü Destekçimiz

Işıl ışıl bir gelecek için: Reeder ile Kızlar Kodlar Projesi

Reeder'la Kızlar Kodlar

Reeder'la Kızlar Kodlar

Türkiye'nin yeni nesil teknoloji markası Reeder, toplumun kalkınması için kadınların hayatın her alanında rol alması gerektiği farkındalığıyla hareket ederek T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile Kızlar Kodlar projesini hayata geçirdi.

Nedir? Mesleki ve teknik eğitim Anadolu liselerinde öğrenim gören kız öğrencilerin iş hayatına atıldığında yazılım kullanma becerilerine sahip olmalarını amaçlayarak onları kodlama eğitimleriyle buluşturan proje kapsamında; çevrimiçi eğitimlerde 2500, uygulamalı atölyelerde  250 öğrenciye ulaşıldı.

Neler oldu? Öğrenciler çevrimiçi eğitim portalı reelab.com.tr üzerinden Maker kültürü, Tasarım Odaklı Düşünme, 3 Boyutlu Tasarım, Algoritmalar, Oyun Tasarımı, Arduino ile Kodlama ve Mobil Programlama konularında, MEB müfredatıyla uyumlu çevrimiçi eğitimlerle buluştu. Çevrimiçi eğitimlerde başarı gösteren öğrencilerle iki gün boyunca eğitimlerdeki konularda yüz yüze ve uygulamalı Maker atölyeleri gerçekleşti. 

Neden önemli? Hem teorik hem de uygulamalı eğitimleri tamamlayan öğrencilerin proje sonunda birer “Maker” hâline gelerek kendi kendine kodlama, tasarım yapma ve yazılım geliştirme becerileri kazanmaları, böylece öğrencilerin yükseköğrenimlerine ve kariyer yolculuklarına bir adım önde başlayabilmeleri umut ediliyor.

Kız öğrencileri geleceğin başarılı kadın yazılımcıları, mühendisleri ve bilim insanları olmaları için hayata geçen Reeder ile Kızlar Kodlar Projesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rusya'nın başkent Kiev'e hava saldırıları düzenleyerek savaşın başlangıcından bu yana yapılan en büyük insansız hava aracı (İHA) saldırısı olduğunu açıkladı. Rusya'nın fırlattığı 54 İHA'dan 52'sinin düşürüldüğünü açıklayana Ukrayna Hava Kuvvetleri, İran yapımı "kamikaze" İHA'larla yapılan rekor bir saldırı olarak nitelendirdi.

  • Dahası: Rusya'nin rekor İHA saldırıları, Ukrayna'nın Pazar günü kutlanan kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanırken gerçekleşti.

İran-Afganistan sınırında Cumartesi gerçekleşen silahlı çatışmada en az iki İran askeri ve bir Taliban askeri öldürüldü. İki ülke arasında su hakları konusundaki anlaşmazlıktan çıkan silahlı çatışmada birçok askerin de yaralandığı bildirildi.

İspanya'da 35 milyon seçmenin katıldığı yerel ve belediye seçimleri gerçekleşti. Seçim anketleri, ülkenin muhafazakar Halk Partisi'nin (PP) kazançlı çıkacağını ve bu durumun ileride mevcut sol koalisyonun iktidarını sarsabileceğini öngörülüyor.

TEKNOLOJİ & GİRİŞİM

 Avrupa Birliği (AB), Twitter'ın AB'nin dezenformasyona karşı gönüllü uygulama kurallarından ayrılsa da sorumluluklarından kaçamayacağı uyarısında bulundu. "Kaçabilirsin ama saklanamazsın" ifadelerini kullanan AB Komisyonu İç Pazar ve Sanayiden Sorumlu Üyesi Thierry Breton, AB ekiplerinin yeni yasa yürürlüğe girdiğinde katı kuralları uygulamaya hazır olacağını belirtti.

Twitter'ın eski halkla ilişkiler ajansı Joele Frank, Twitter'ın Elon Musk tarafından satın alınmasından bu yana borcunu ödemediğini ve bu yüzden şirkete dava açtığını açıkladı. Firma, Twitter'ın ödenmemiş altı fatura ve mahkeme celbi masraflarından oluşan 830 bin dolar borcu olduğunu söyledi.

• Elon Musk'ın sahibi olduğu Neuralink, beyin çipi projesinin insanlar üzerinde denenmesine başlanması için ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) onay aldığını açıkladı. Neuralink, FDA onayına ilişkin yaptığı açıklamada "birgün birçok insana yardım etmesini sağlayacak önemli bir adım" ifadelerini kullandı.

  • Nedir? Neuralink firması, beyin çipi projesiyle, beyine yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç ve körlük gibi nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve engelli kişilerin hayat kalitesini artırmayı hedefliyor.

Çin sanal âlem idaresi (CAC), 1,4 milyon sosyal medya paylaşımının "yanlış bilgilendirme", "yasadışı vurgunculuk" ve "devlet yetkililerinin kimliğine bürünme" iddialarına yönelik iki aylık bir soruşturmanın ardından silindiğini söyledi. CAC, yaptığı açıklamada, daha geniş bir "düzeltme" kampanyasının bir parçası olarak 10 Mart ve 22 Mayıs tarihleri arasında 67 bin sosyal medya hesabını kapattığını ve yüz binlerce gönderiyi de sildiğini açıkladı.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;