aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik

Cumartesi, 10 Haziran 2023

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

Son Sayı

· 9 Haz

🏦 Net rezervde açık derinleşiyor

Hafize Gaye Erkan, TCMB'nin ilk kadın başkanı oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık para banka ve menkul kıymet istatistiklerini yayımladı. TCMB’nin net döviz rezervindeki düşüş serisi devam ediyor.

SON SAYILAR

08 Haz 2023

😯 Kur şoku

Yurt içinde kur şokunun etkileri yaşanırken yurt dışında OECD’nin makro görünüm raporu, dış ticaret verileri ön plandaydı.

Dardanel ile birlikte

07 Haz 2023

🧩 Beklentiler şekilleniyor

Görece sakin bir veri akışının olduğu günde yurt dışında öncü veriler öne çıkarken yurt içinde TCMB’nin olası adımlarının değerlendirildiği raporlar manşetleri oluşturdu.

Vestel ile birlikte

06 Haz 2023

🆓 Enflasyonda doğal gaz etkisi

Doğal gaz fiyatı uygulaması sebebiyle merakla beklenen enflasyon verisi açıklandı. Veri, beklentilerin hafif altında gerçekleşti.

Alternatif Bank ile birlikte

05 Haz 2023

📐 Rasyonel zemine dönüş

Merakla beklenen kabine revizyonu resmiyet kazandı. Kabinede, iki bakan dışında tüm isimler değişirken, ekonominin yönetimine yeniden ve beklendiği üzere Mehmet Şimşek getirildi.

02 Haz 2023

💰 Rezervlerde düşüş sürüyor

Seçim sonuçlarının resmi duyurusunun ardından yeni kabinenin yarın gece ilan edilmesi bekleniyor.

01 Haz 2023

💪 Depreme rağmen güçlü büyüme

Türkiye İstatistik Kurumu, yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verisini açıkladı. %4,0 ile beklentilerin üzerinde gelen veri, şubat ayında yaşanan deprem felaketine karşın ekonomik aktivitedeki canlı tremdin sürdüğünü teyit ediyor.

Automechanika ile birlikte

31 May 2023

⚡Şimşek geri mi dönüyor?

Yurt içinde Cuma günü duyurulması beklenen yeni kabineye ilişkin spekülasyonlar devam ederken, Mehmet Şimşek’in (bakan görevinde olmasa bile) yeni ekonomi yönetiminin başına geçeceği haberleri ağırlık kazanıyor.

Zorlu Holding ile birlikte

30 May 2023

⏭️ Seçimin ardından

Uzun süredir gündemin ilk maddesi olan seçim süreci tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beş yıl daha Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürecek.

26 May 2023

🏦 PPK'dan beklenen karar

Para Politikası Kurulu, politika faizini beklentiler dahilinde %8,5’te sabit tuttu. Karar metninde de kayda değer bir değişim söz konusu değil.