aposto-logo
TR
TREN

istanbulberlin Hattı

istanbulberlin Hattı, istanbulberlin'in hazırladığı içeriklerle, kültür sanat alanında karşılaşmalara, ayda iki defa yinelenen bir davet.

Son Hikâyeler

Bülten Sayıları

Hakkında

Berlin'in İlk Günleri: Birleşme Yıllarının Sound'u

1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla, kentin merkezinde birkaç yıllığına ütopik bir alan açılır. Ulrich Gutmair, Berlin'in bugünkü imajının kaynağı bu alanı, sözü dönemin aktör ve tanıklarına bırakarak aktarıyor.

14 Haz 2022

Elektronik Müzikte Neden Kendi Dillerimizi Duymuyoruz?

istanbulberlin Karşılaşmaları’nın beşincisi, Berlin ve İstanbul’un çok renkliliğini bünyesinde barındıran ve bu renkleri müziğiyle parlatan DJ, prodüktör ve küratör İpek İpekçioğlu nam-ı değer DJ İpek ya da eklektik Berlinistan “kraliçesi” ile.

08 Mar 2022

Israr: Duvar Üzerine Duvar Koymak

İstanbul ve Berlin’de yaşayan sanatçı Ayşe Erkmen’in “Israr” isimli kişisel sergisi, 24 Şubat – 27 Mart tarihleri arasında Dirimart’ta görülebilir. Erkmen, mekânı kendi imkânlarıyla dönüştürmekte ve diyaloğu sürdürmekte ısrar ediyor.

08 Mar 2022

istanbulberlin Öneriyor: MART

Mart ayından konser, etkinlik haberleri ve yeni çıkanlar...

08 Mar 2022

#boycottkunsthalleberlin: Kamunun Sahibi Kim?

Berlin sanatçıları eski Tempelhof Havaalanı’nda açılan yeni sanat alanını protesto ediyor, kamusal alana dair bir tartışma başlatıyor. Boykotu anlamak için sanatçı, küratör, Berlin Görsel Sanatçılar Meslek Birliği (bbk berlin) Yönetim Kurulu Üyesi ve Berlin Sanat Ödülü (Berlin Art Prize) Direktörü Zoë Claire Miller’a sorular yönelttik.

28 Şub 2022

Ben Hopkins: Şehrin Tüm Yönlerini Sinemayla Kuşatmak

İstanbul hakkında sipariş edilmiş bir belgesel çekmek için bu şehre gelen bir yönetmenin macerasını anlatan Hasret: Sehnsucht filminin yönetmeni Ben Hopkins'in, hem İstanbul hem Berlin'in ruhunu yansıttığını düşündüğü üçer filmlik seçkisi bu yazıda.

31 Oca 2022

İstanbul Kazan Sabine Schiffner Kepçe: Zeynep'i Aramak

Alman yazar ve şair Sabine Schiffner, sen son otuz dokuz yıl önce gördüğü arkadaşı Zeynep’i aramak için hayatında ilk defa İstanbul’a geldi. Almanya’ya dönüşünden bir gün önce kendisiyle buluştuk ve sonuçlardan çok süreçlerin önemini bize hatırlatan bu romantik hikâyeyi kendisinden dinledik.

08 Oca 2022

Ocak 2022 Etkinlikleri Seçkisi

Türkiye ile Almanya arasındaki etkileşimle ilgili Ocak ayı etkinlikleri derledik. Bu bültenden itibaren her ayın ilk bülteninde böyle bir etkinlik seçkisi yer alacak.

08 Oca 2022

Kreuzberg Hip Hop Kültürü: “Silahınız Mikrofon, Uyuşturucunuz Sprey Kutusu Olsun!”

Kreuzberg Hip Hop Kültürü: "Silahınız Mikrofon, Uyuşturucunuz Sprey Kutusu Olsun!" Hip hop dosyamızın sanat ile hayatın iç içe geçtiği bu ilk yazısı, Berlin’in Kreuzberg mahallesini merkezine alıyor. Türkçe hip hop’ın kendine has gelişimini anlatan bu hikâye, aynı zamanda gençleri şiddetten uzaklaştırıp sanata davet eden aktörlerine bir saygı duruşudur.

27 Ara 2021