aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Maziye Bakma Mevzu Derin

OMM - Odunpazarı Modern Müze’nin adını bir kamyon arkası yazısından alan “Maziye Bakma Mevzu Derin” sergisine paralel olarak hazırlanan bu podcast serisinde, sergide işleri yer alan sekiz sanatçı eserleri, günümüz Türkiye’sinde toplumsal aidiyet ve birey olmanın tanımları üzerine konuşuyor.

Bülten Sayıları

Podcastler

Hakkında

Maziye Bakma Mevzu Derin #8 Şener Özmen: “Yeni Bir Umutsuzluk”

Güncel koşullarda yaşamımızı sürdürmek, iyi bir sanat mı? Şener Özmen’le çağdaş sanat alanında yaşanan “pandemi öncesi pandemi”, pazar ekonomisinde üretim meselesi ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin başlangıçları üzerine.

30 May 2022

maziye-bakma-mevzu-derin-8-sener-ozmen

Maziye Bakma Mevzu Derin #7 Rehan Miskci: “Hayalet Yüzler, Fantezi Mekânlar”

Kendi kimliğimizle görünür olmak ya da olmamak: İşte bütün mesele bu. Sergi kapsamında “Olmadığın Yerler” ve “Dağ - Foto Yeraz” işlerini görebildiğimiz Rehan Miskci ile sanatçının “Foto Yeraz” serisinde başrol oynayan boş stüdyoları, Ermenicenin Türkiye’deki iç mekansallığını ve fotoğrafçı Maryam Şahinyan’ın kapsamlı arşivini konuştuk.

30 May 2022

maziye-bakma-mevzu-derin-7-rehan-miskci

Maziye Bakma Mevzu Derin #6 Nilbar Güreş: “Ayşe, Fatma’yı Seviyor”

Konu ülkemizin kendi mazisi olduğunda, neden 'hatırlayamama' problemi yaşıyoruz? Sergide kadınların temsiliyetini odağına alan TrabZONE serisinden “Yol Ayrımı (Ana-Kız)” ve “Başüstü” fotoğrafları ile yer alan Nilbar Güreş’le Karadenizli kadınların yoğun çalışma alışkanlıkları, sanatçının kumaşlarla kişisel tarihi ve kuir kavramının eşitlik ve adalet isteği ile ilişkisi üzerine konuştuk.

30 May 2022

maziye-bakma-mevzu-derin-6-nilbar-gures

"Maziye Bakma Mevzu Derin #5 Mustafa Boğa: “Hâlâ Konuşuyor Musun?” "

İç benliğimizi ve kimliğimizi tanımlamak için cevaplardan çok sorulara mı ihtiyacımız var? Adana’da başlayan yaşamına Londra’da devam eden, pratiğinde sıklıkla kültürel çatışmaları ve potansiyel uzlaşma alanlarını konu edinen sanatçı Mustafa Boğa, sergide yer alan eserleri “Yabancı Nesneler”, “Süslü Diyaloglar - Hala Konuşuyor Musun?”,“Kalaşnikof”u ve ailesine ait düğün videolarında karşılaştığı, yıllar içinde değişen “benliğini” anlatıyor.

30 May 2022

maziye-bakma-mevzu-derin-5-mustafa-boga

Maziye Bakma Mevzu Derin #4 Şükran Moral: “Tabuların Karnına Jilet Atmak”

Eşitlik, hemen, şimdi! Türkiye’de kız çocuklarının çocuk yaşta, erken ve zorla evlendirilmesine bir tepki niteliğindeki “Evli, Üç Erkekli” (2010) adlı performansının fotoğraf çıktısıyla sergide yer alan Şükran Moral ile sanat ve iktidar ilişkisi, ve ataerkil düzeni toplumsal semboller üzerinden tersyüz etmek üzerine.

30 May 2022

maziye-bakma-mevzu-derin-4-sukran-moral

Maziye Bakma Mevzu Derin #3 Cansu Yıldıran: “Somut Olmayan Bir Ev Arayışı”

“Mülksüzler” adlı fotoğraf serisinde kendi köklerinin de dayandığı Karadeniz yaylalarında ev sahibi olma hakkından yoksun kadınları fotoğraflayan sanatçı Cansu Yıldıran ile “mahrum bırakılma” ve kabul görmeme arasındaki doğrusal ilişkiden, özgürce var olma mücadelesinden ve kuir gece masallarından bahsediyoruz.

30 May 2022

maziye-bakma-mevzu-derin-3-cansu-yildiran

Maziye Bakma Mevzu Derin #2 Zeren Göktan: “Bir İhtimal Daha Var”

Popüler kültürde yer alan aşk anlatıları, kadına yönelik şiddet hakkında bize ne söylüyor? “Maziye Bakma Mevzu Derin” sergisinde “Bir İhtimal Daha Var” adlı eseriyle yer alan sanatçı Zeren Göktan ile hapishane mâhkumlarının uyguladığı boncuk işi sanatı ve esere gömülü olan QR kodun yönlendirdiği, kadın cinayetlerini ölümsüzleştiren dijital “Anıt Sayaç” projesi üzerine konuşuyoruz.

30 May 2022

maziye-bakma-mevzu-derin-2-zeren-goktan

Maziye Bakma Mevzu Derin #1 Sinan Tuncay: “Neden Böyle Yetiştiriyoruz Bu Erkekleri?”

Sergi kapsamında gösterilen “Mahrem-i Umumi” ve “Olamadığım Adamlara Mahsustur” kolaj serilerinde heteronormatif kültüre meydan okuyan Sinan Tuncay ile bir anksiyete kaynağı olarak toplumsal ritüellere, mekânların beden üzerindeki yaptırımlarına ve bireyle toplum arasındaki sancılı ilişkiye dair.

30 May 2022

maziye-bakma-mevzu-derin-1-sinan-tuncay