aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

Son Hikâyeler

Bülten Sayıları

Podcastler

Hakkında

SpektrumSpektrum

HİKAYE

İran-İsrail geriliminin yükselişi ve dünyayı bekleyen riskler

7 Ekim saldırısıyla dokunulmazlık duygusunu yitiren, caydırıcılığının zayıfladığı inancıyla Gazze’yi Taş Devri'ne döndürüp nüfusunu Sina Çölü'ne sürmeyi hedefleyen İsrail’in İran'ın saldırısına karşılık vermemesi pek düşünülemez. Soru, bu karşılığın şiddetinin, kapsamının ve tahribatının ne kadar olacağı.

Soli Özel

·

18 Nis 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Istakozdan portakala, protesto sembolü yemekler

Yemekler bazen protestonun sebebi bazense protestonun ta kendisi. “Ekmek yoksa pasta yesinler”den “Boş kazanın deviremeyeceği iktidar yoktur”a, taze soğandan ıstakoza, halkın tepkisinin sembolleştiği yiyecekler.

Alp Akiş

·

17 Nis 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

İran ile İsrail geriliminde sırada ne var?

1 Nisan'da Şam'daki büyükelçiliği saldırıya uğrayan İran, Cumartesi günü İsrail'e yüzlerce dron ve füze ile karşılık verdi. Çatışmada en az dokuz ülke rol oynadı. Şimdilik sular durulmuş olabilir ancak 45 yıldır birbirleriyle bir "gölge savaşı" yürüten iki ülke için önemli bir eşik aşıldı.

Alp Akiş

·

16 Nis 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

AB’nin yeni göç ve iltica politikası: Yenilikler ve eleştiriler

"Zorunlu dayanışma" ilkesi ile göçün yükünü sadece ilk giriş ülkeleri değil, bütün AB üyeleri üstlenecek. Bireysel sığınma zorlaşacak ve Avrupa, Geri Kabul Anlaşmaları kapsamında Türkiye gibi ülkelere daha bağımlı hâle gelecek.

Büşra Kılıç

·

16 Nis 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

İktidarın anayasa değişikliği gündemi ve ihtimaller

Seçimlerin ardından iktidarın yol haritası da tartışılıyor. Öncelikli hedef ekonomik tabloyu düzeltmek ve krizden çıkış. AK Parti’nin siyasi hedefi ise gündemi uzun süre kaplayacak büyüklükte: Anayasa değişikliği…

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Dr. Gülfem Saydan Sanver ile seçimlerin öncesi, sonrası

Spektrum Podcast'e konuk olan Sanver, CHP'nin seçim stratejisini, Yeniden Refah Partisi'nin başarısını, kutuplaşmayı aşabilen yaklaşımları anlattı.

Alp Akiş

·

08 Nis 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Halkın arasına karışmayan imparator olur mu hiç?

Japonya İmparatorluk ailesinin Instagram'a katılması, 2. Dünya Savaşı'nın bitişi ve popülist siyaset birbirlerinden bağımsız değil.

Alp Akiş

·

04 Nis 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Serbest Kürsü: Seçim sonrası dinamikler ve sevinme acemisi gençler

Seçim sonrası AK Parti seçmeni gençlerin ailelerinden biri ölmüş gibiydi. CHP seçmeni gençler ise adeta “Kazanınca ne yapıyorduk?” diye birbirine soruyordu. Partinin gençlik kollarından olanlar ayrışıyordu ancak genel olarak gençlerin büyük bölümü fazla heyecandan ne yapacağını bilemiyordu.

Utku Başar

·

02 Nis 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Seçimlerden sonra ilk değerlendirmeler

Mine Eder, Soli Özel, Feyza Akınerdem ve Gökçer Tahincioğlu, seçimin ardından ilk değerlendirmelerini paylaştılar.

02 Nis 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Serbest Kürsü: İktidar olmayı bilmek gerek

Seçimlerin iktidar lehine sonuçlanmasının sonuçları küçümsenemeyecek kadar karanlık sayılabilir. Yeni ve bunaltıcı bir anayasa ülkenin başına sarılacak, rejimin otoriterlik dozu daha da yoğunlaşacaktır. Bu nedenle yarın sandığa gitmemek, şikayetçi olunan rejime karşı sesini yükseltmemek, yakalanmış iktidar fırsatını kaçırmaya vesile olmak, affedilmeyecek bir harekettir.

Soli Özel

·

29 Mar 2024