aposto-logo
TR
TREN

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

Son Hikâyeler

Bülten Sayıları

Podcastler

Hakkında

SpektrumSpektrum

HİKAYE

ÜYELERE ÖZEL

Dünden bugüne torpil ve kayırma: Liyakat giderse geriye ne kalır?

Geçen ay Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can’ın telefonuna yansıyan bir mesajlaşmanın ardından yeniden alevlenen torpil tartışmalarının üzerine Türkiye'nin liyakat kavramıyla ilişkisini Adıyaman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doktor Mesut Özel ile görüştük. Öğretmenlerin yaşadıklarını ise Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay anlattı.

İlkim Emirler

·

19 Şub 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

ABD siyasetinde geçmişin izleri: Trump neyi temsil ediyor?

Şu sıralarda ABD’de tanık olunanlar, kullanılan dil ve simgeler ve nihayetinde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Donald Trump’ın dış politika söylemi, bugünün gerçeklerini yansıttığı kadar geçmişin derin izlerini de taşıyor.

Soli Özel

·

16 Şub 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

TBMM'de 12 Şubat haftası: Gündem Maden Kanunu

TBMM Genel Kurulu'nda bu haftanın gündeminde Maden Kanunu ve sağlıkta sözleşmeli personel alımı var.

15 Şub 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Resmî Gazete'de 7-14 Şubat haftası

Resmî Gazete'de 7-14 Şubat günleri arasında yayımlanan öne çıkan yönetmelik, tebliğ ve kararlar...

15 Şub 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Ne İstanbul ne Türkiye depreme hazır

Depreme gerçek anlamda hazır olabilmek için sistemi baştan sona değiştirmek, sorumluları tek tek işaret etmek gerektiği, 1999’dan bugüne net biçimde görülüyor. Ancak popülizm ve iktidar mücadelesi, bütün bunlara karşı hep galip geliyor.

Gökçer Tahincioğlu

·

13 Şub 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

AB liderlerinin gündemi: Ukrayna'ya destek ve çiftçi eylemleri

Yılın ilk zirvesinde Ukrayna’ya yardım konusunda Macaristan ikna edilirken çiftçilerin talepleri konusunda bir karara varılamadı.

Büşra Kılıç

·

12 Şub 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Zincirin son, suçlamanın ilk halkası: Müteahhitler

Depremin ardından sorumlulara ilişkin çalışmalar devam ederken müteahhitlerin bir kısmı gözaltına alındı. Yaklaşık 1 yıldır, açık kaynakları araştırarak ve gelen ihbarları teyit ederek derlediğimiz müteahhitler dosyasının tamamını sizlerle paylaşıyoruz.

İlkim Emirler

·

07 Şub 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

‘2011'de 13 bin binanın yıkılacağını saptamıştık’

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Başkanı İnal Büyükaşık ile depremin ardından Hatay'da yapılan çalışmaları konuştuk. Bölgedeki geçici konut ihtiyacını vurgulayan Büyükaşık, imar yönetmeliğinde bir an evvel değişiklik yapılması gerektiğini vurguladı. Büyükaşık ayrıca "Biz sadece 6 Şubat’larda hatırlanmak istemiyoruz" dedi.

İlkim Emirler

·

07 Şub 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Zincirin son, suçlamanın ilk halkası: Müteahhitler #Kahramanmaraş

Depremin ardından sorumlulara ilişkin çalışmalar devam ederken müteahhitlerin bir kısmı gözaltına alındı; ancak henüz deprem nedeniyle hükümlü tek bir kişi yok. Müteahhitler bu tutuklamaların ilk halkasıydı. Depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ta yıkılan binaların sorumlularını, açık kaynaklar ve ihbardan derledik. Müteahhitler dosyamızın son bölümü Kahramanmaraş, sizlerle.

İlkim Emirler

·

07 Şub 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Zincirin son, suçlamanın ilk halkası: Müteahhitler #Hatay

Depremin ardından sorumlulara ilişkin çalışmalar devam ederken müteahhitlerin bir kısmı gözaltına alındı. Kimilerinin isimleri basına yansıdı. Kimileriyse sadece yerel gazetelerde kaldı. Açık kaynakları araştırarak ve gelen ihbarları teyit ederek derlediğimiz müteahhitler dosyamızın Hatay serisi, sizlerle.

İlkim Emirler

·

06 Şub 2024