aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Son Hikâyeler

Bülten Sayıları

Hakkında

QuandoQuando

HİKAYE

AI'dan deepfake tehdidi

AI ile üretilen deepfake videolarının korkutucu derecede gerçekçi olması sosyal medyada dezenformasyonun artmasına neden oluyor. YouTube ve Meta'nın AI etiketi fikrinin işe yarayıp yaramayacağı ise tartışma konusu.

09 Nis 2024

QuandoQuando

HİKAYE

'İnsanlığı kurtarma' peşinde bir milyoner: Sam Altman ne istiyor?

Uğruna davalar açılan, üzerinden tartışmalar yürütülen "insanlık" olarak dünyanın maddi-manevi mirasını kendi aralarında paylaşma yarışına girmiş teknoloji devlerinin oyununda bizim payımıza ne düşecek? Yapay zeka rekabetinde bir lider olarak Sam Altman'ın portresi ve insanlığı bekleyen gelecek için ipuçları.

Çiğdem Öztabak

·

09 Nis 2024

QuandoQuando

HİKAYE

Meta, yanıltıcı AI içeriklerini platformlarında tutma kararı aldı

Meta, Facebook ve Instagram platformlarında AI ile üretilen içeriklere "Made with AI" etiketi ekleyerek kullanıcıları oynanılmış içeriğe karşı uyaracak. Ancak yanıltıcı bile olsa platformlarından kaldırmayacak. Etiketleme Mayıs ayında başlayacak.

06 Nis 2024

QuandoQuando

HİKAYE

Lavender: İsrail, sivillerin kaderini yapay zekaya mı bıraktı?

İddialar doğruysa, İsrail ordusu istihbarat ve hedef belirlemede Lavender adlı bir yapay zeka uygulamasından yararlanıyor. Burada teknolojiden daha önemlisi, İsrail'in uygulama sırasında "kabul edilebilir" bulduğu sivil kayıp sayısı. İsrail'in bu konudaki tavır değişikliğini Emekli Türk Hava Kuvvetleri Harekat Başkanı Hava Pilot Tüm General Ateş Mehmet İrez yorumladı.

Utku Başar

·

06 Nis 2024

QuandoQuando

HİKAYE

ÜYELERE ÖZEL

Tayvan'daki deprem, yarı-iletken sektörünü nasıl etkileyecek?

Tayvan'da Çarşamba günü yaşanan 7,4 büyüklüğündeki deprem, yarıiletken sektörünün en önemli çip üreticisi TSMC'nin üretimi kısa bir süreliğine durdurmasına neden oldu. Dünyanın en büyük çip üreticisi TSMC'deki duraksamanın yarıiletken sektörünü nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

05 Nis 2024

QuandoQuando

HİKAYE

ÜYELERE ÖZEL

Tayvan depreminde can kaybını azaltan teknoloji

Tayvan'ı yarıiletken sektöründe güçlü bir konuma getiren teknoloji, Çarşamba günkü depremde 1999 ve 2016 yıllarındaki depremlere kıyasla daha az can kaybı olmasını sağladı.

05 Nis 2024

QuandoQuando

HİKAYE

ÜYELERE ÖZEL

AI süperbilgisayarı: Stargate

Microsoft ve OpenAI'ın eşi benzeri görülmemiş süperbilgisayar Stargate'in yer aldığı bir veri merkezi projesi için planlama aşamasında oldukları açıklandı.

02 Nis 2024

QuandoQuando

HİKAYE

ÜYELERE ÖZEL

❤️ 1 yeni sahte beğeniniz var!

Palmsy, sosyal medya uygulamalarına alternatif olarak kullanıcıların beğeni sayısını umursamadan içerik paylaşımı yapmasını sağlıyor. Paylaşımlar hiçbir sunucuda paylaşılmıyor ve beğeniler uygulama tarafından üretiliyor.

02 Nis 2024

QuandoQuando

HİKAYE

IPPR raporu: 'Birleşik Krallık'ta 8 milyon kişi işini kaybedebilir'

Birleşik Krallık Kamu Politikaları Araştırma Enstitüsü'nün (IPPR) Çarşamba günü yayımladığı rapora göre, ülkede 8 milyon kişi yapay zeka nedeniyle işini kaybetme tehdidiyle karşı karşıya.

30 Mar 2024

QuandoQuando

HİKAYE

Görsel üreten yapay zeka uygulamaları yazmayı ne zaman öğrenecek?

Yapay zeka yazılımcıların işlerini tehdit ediyor, ressamlarla rekabete giriyor, yazarları korkutuyor. Öte yandan bir ilkokul çocuğundan fazla imla hatası yapıyor. Görsel üreten AI botları yazım becerilerini neden geliştiremedi?

30 Mar 2024