aposto-logoPazar, 2 Nisan 2023
aposto-logo
Pazar, Nisan 2, 2023
Premium'a Yüksel

2022 Özeti: Bu yıl neler izledim?

Evde ve festivalde, iyisiyle kötüsüyle...

250 film hedefi. Uzun yıllardır tutturmakta güçlük çekmediğim 250 film hedefimi, iki yıldır tutturamıyorum - sanırım bunda, artık evde film izlemekte ve dikkatimi toplamakta aşırı derece zorlanmamın etkisi büyük. Kısa filmleri saymazsak, 1 Ocak 2022'den bu satırları yazdığım 28 Aralık gecesine kadar, 228 film izlemişim. (Geçtiğimiz yıl bu sayı 236 idi.) Bakalım 2023'te 250 film izlediğim zamanlara geri dönebilecek miyim...

Berlinale salonlarından Titania Palast

Sinemalarda. Evde film izlemekte zorlandığım, 228 filmin yarısını sinema salonlarında (festivaller, vizyon, basın gösterimleri ve özel gösterimler) izlememden de anlaşılıyor. Sinemalarda izlediğim 114 filmin 74'ünü ise festivallerde izlemişim: Bu yıl sırasıyla Berlin Film Festivali (12), İstanbul Film Festivali (26), Ayvalık Film Festivali (8), Filmekimi (18), Ankara Film Festivali (6) ve Suç ve Ceza Film Festivali'nde (4) film izledim. 

Kimler geldi, kimler geçti. Bu yıl en çok izlediğim oyuncu (ki henüz TÁR'ı izlememiş olmama rağmen), hepimizin kraliçesi Cate Blanchett (5), en çok izlediğim yönetmenler ise Claire Denis (3) ve Peter Jackson (3) olmuş. En çok izlediğim yönetmenler arasında Peter Jackson'ın, en çok izlediğim oyuncular arasında ise birçok Yüzüklerin Efendisi serisi oyuncusunun olmasının nedeni, Kadıköy Sineması'nda sabahlayarak üç The Lord of the Rings filmini izlediğim o unutulmaz gece tabii ki. Bu yıl sinemalarıyla tanıştığıma sevindiğim ve birden fazla filmini izlediğim yönetmenler ise Jean-Luc Godard (evet, ilk kez) ve Jean Cocteau.

En iyiler, en kötüler. Bu yıl izlediğim en iyi filmlerin üzerinden Çok iyiydi ya. bölümünde geçeceğim. Ne mutlu ki bu sene ½ yıldız vereceğim hiçbir filme maruz kalmamışım ama yılın en kötüleri, birer yıldızın üzerine çıkamayan üç film olmuş: BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths (2022, Alejandro G. Iñárritu), Disenchanted (2022, Adam Shankman) ve Uncharted (2022, Ruben Fleischer).

Biraz istatistik: Bu bilgiler gerçek hayatta ne işimize yarayacak? 2022'de izlediğim ilk film, yılın ilk gününde izlediğim C'mon C'mon (2021, Mike Mills | ★★★½) olmuştu. Bu satırları yazarken, yılın son filmi R.M.N (2022, Cristian Mungiu | ★★★) fakat eminim ki önümüzdeki 3 gün boyunca film izlemeden duramayacağım.* En çok film izlediğim hafta, sırasıyla İstanbul Film Festivali ve Filmekimi'ne denk düşen 9-15 Nisan (14 film) ve 8-14 Ekim (12 film) haftaları olmuş.

*Minik bir oyun. Yılın son filmi madem henüz belirsiz, minik bir oyun oynayalım. İzlediğim son filmleri kaydetmek için 1 Ocak'a kadar bekleyeceğim. Bu e-mail'e yanıt vererek bu yıl izleyeceğim son filmi doğru tahmin edebilen olursa ona, olamazsa da ilk tahminde bulunana ufak bir hediyem olacak. Şu günlerde 2022-2023 ödül sezonundaki eksiklerimi kapatmaya öncelik verdiğim bilgisi de ipucunuz olsun.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Berlinale

Titania Palast

Berlin Film Festivali

İstanbul Film Festivali

Ayvalık Film Festivali

Filmekimi

Ankara Film Festivali

Suç ve Ceza Film Festivali

Cate Blanchett

Claire Denis

Peter Jackson

Yüzüklerin Efendisi

The Lord of the Rings

Jean-Luc Godard

Jean Cocteau

Alejandro G. Iñárritu

Adam Shankman

Ruben Fleischer

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🎄 2022'nin son satırları.

Yayın & Yazar

Onu izledim ben.

"Siz de izleyin" dediklerim üzerine, kişisel bir sinema yayını.

;