aposto-logo
TR
TREN

Fotoğraf: Carlijn Jacobs


Ağustos'u kapatıp Eylül moduna girerken bu yazı sallayan Beyoncé albümünü tamamen sindirmeye ve önümüzdeki iki ay boyunca gelecek olan çok merak ettiğimiz albümlere tam olarak hazır beklemeye kararlıyız. Bu hafta size de Renaissance üzerine konuşulan podcast’lar öneriyoruz.

Albümün tamamının referanslarla dolu oluşundan ötürü ve yayımlanmasının ardından müzik sektörünün sık sık gündeme gelen konuları/sorunları hakkında tartışmalar başlattığından dolayı albümün etkisini anlamak için başkalarının fikirlerini de dinlemek önemli. İlk olarak çok severek dinlediğimiz ve daha önce de önerdiğimiz The New York Times’ın Popcast’inin “The Robust Return of Beyoncé” ve “Beyoncé’s “Renaissance”: Speed Up Round” bölümleri.

İlk bölüm Beyoncé’nin ilham aldığı, disko’dan balo kültürüne uzanan Siyah dans müziği geleneğine ve Beyoncé’nin bu albümü bir tarih dersine dönüştürüşüne değiniyor. 

İkinci bölümde ise daha çok albümün yarattığı hak sahipliği, şarkı yazarlığı kredisi ve süperstarları eleştirmenin zorluğu gibi konuların yanı sıra queer kültürünün ana akımlaştırılmasına da değiniliyor.


Beyoncé üzerine konuşan bir diğer podcast ise yine severek dinlediğimiz normalde 90'lar müziğine odaklanan Yine Yeni Yeniden 90’lar’ın özel bölümü. Bu podcast'te de Sezgin İnceel ve İlker Hepkaner Beyoncé ile tanışmaları, Renaissance’ın ilham aldığı siyah müzik tarihi ve balo kültürü, Kelis anlaşmazlığı ve streaming döneminde çıkan albümlerin değişebilirliği üzerine konuşuyor. Bonus olarak da bu yaz katıldıkları Björk ve Lady Gaga konserlerinden izlenimlerini aktarıyorlar.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

streaming

Carlijn Jacobs

Beyoncé

The New York Times

Sezgin İnceel

İlker Hepkaner

Björk

Lady Gaga

NEREDE YAYIMLANDI?

BÜLTEN SAYISI

Yaz biterken 🏄‍♀️

Müzik dünyasından olumlu ve maalesef ki olumsuz haberler, Renaissance'ı sindirme çabalarımız ve gözümüzün önündeki fazlasıyla "underrated" isim Maria Taylor.

04 Eyl 2022

Charles Sykes/AP

YAZARLAR

İLGİLİ OKUMALAR

;