aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Almanya’da bir iklim aktivist grubuna “terör örgütü” incelemesi

Letzte Generation (Son Nesil) üyeleri, “kriminal örgüt kurma ve destekleme” iddialarıyla karşı karşıya.

Almanya’da faaliyet gösteren iklim aktivist grubu Letzte Generation’ın üyelerine yönelik ülke çapında baskınlar gerçekleşiyor. Baskınlar, Münih otoriteleri tarafından grubun bir suç örgütü olduğu iddialarını araştırmak üzerinden gerekçelendiriliyor.

  • Bir adım geriden: “Son Nesil,” Almanya’da faaliyet gösteren bir iklim aktivist grubu. Aktivistler iklim değişikliği ve çevresel sorunlarla ilgili farkındalık yaratmak ve eylemlerle dikkat çekmek amacıyla bir araya geliyor. Letzte Generation’ın amacı, iklim değişikliği konusunda daha etkili politik adımlar atılması ve çevresel sürdürülebilirliğe vurgu yapmayı amaçlıyor.

27 Nisan 2022, Letzte Generation eylemi
Fotoğraf: Jens Schlueter/Getty Images


  • Suçlama iddiaları: Gruba dâhil 7 kişi, Letzte Generation’ın aktivist eylemlerini devam ettirebilmeleri ve gelecekteki olası yasal mücadelelerini finanse etmek için 1,4 milyon avroluk bağış topladığı gerekçesiyle “örgütün eylemlerini finanse etmek” gerekçesiyle suçlanıyorlar.
  • Baskınlar: Çarşamba günü yerel saatle sabah 07.00’de başlatılan baskınlara 170 polis memuru katıldı. Bavarya ve Berlin de dâhil olmak üzere Almanya'nın yedi eyaletinde bulunan 15 mülke yönelik baskınlar gerçekleştirildi.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🛖 “Uygun teknoloji”: Ekolojik olarak sürdürülebilir yaşama stratejileri

Yayın & Yazar

Angst

Her cuma 12.00’de, çevre ve iklim gelişmelerine türler arası eşitlik ilkesini benimseyerek gelişmeleri aktarıyoruz.

;