aposto-logo
TR
TREN

Konutlarda doğalgaz, 24 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasında ücretsiz olacak

Kararname, ibadethane ve cemevi abonelerini de kapsıyor
Konutlarda doğalgaz, 24 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasında ücretsiz olacak

144 sayılı, Doğal Gaz Tüketimine İlişkin Sistem Kullanım Bedelleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, 1 Mayıs 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

🔍 Detaylar: Kararnameye göre, dağıtım şirketlerinden doğalgaz temin eden konut, ibadethane ve cemevi abonelerinden, doğalgaz tüketimleri için 24 Nisan 2023 tarihinden 31 Mayıs 2023 tarihine kadar tahakkuk edecek ilk faturadan doğalgaz bedeli alınmayacak.

➕ Dahası: Ayrıca 1 Mayıs 2024 tarihine kadarki döneme ait aylık doğalgaz tüketimleri için tahakkuk edecek faturalarda 25 metreküpe kadar olan tüketim için doğal gaz bedeli tahsil edilmeyecek.

  • Doğal gaz tüketimine ilişkin sistem kullanım bedelleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

⏱️ Bir adım geriden: 20 Nisan 2023 tarihinde Karadeniz gazı, Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi'nde ilk kez karaya ulaştırıldı. 

  • Karada 8 bin, denizde 2 binden fazla personelin çalıştığı projede ilk etapta günde 10 milyon metreküp doğalgaz çıkarılması hedefleniyor.

🗣️ Açıklamalar: Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz Gazı Devreye Alma Töreni'nde yaptığı açıklamada, konutlarda doğalgazın bir ay boyunca ücretsiz olacağı, mutfak ve sıcak su için tüketilen doğalgazın 25 metreküpünden de bir yıl boyunca ücret alınmayacağı müjdelerini iki hafta öncesinde vermişti.

"Sakarya Sahası'ndan ilk etapta günde 10 milyon metreküp, açacağımız yeni kuyularla birlikte ilerleyen süreçte günde 40 milyon metre küp gaz çıkartacağız. Tam kapasiteye çıktığımızda ülkemizin ihtiyacının yüzde 30'unu buradan karşılayabileceğiz."

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

cemevi

Karadeniz gazı

Filyos

Doğalgaz İşleme Tesisi

Karadeniz

NEREDE YAYIMLANDI?

Pareto MevzuatPareto Mevzuat

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🗞️ Ücretsiz doğalgaz, 10 bin kişilik istihdam

24 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasında konut, ibadethane ve cemevlerinde ücretsiz doğalgaz; Orta Karadeniz Serbest Bölgesi ile 1,5 milyar dolarlık ihracat, 10 bin kişilik istihdam

04 May 2023

Fotoğraf: Unsplash

YAZARLAR

Pareto Mevzuat

Piyasaları ve iş dünyasını ilgilendiren en önemli mevzuat değişikliklerine yönelik bilgilerin en yalın hâli.

İLGİLİ OKUMALAR

;