aposto-logo
TR
TREN

Fed’den sosyal medya açılımı

Batı'nın ekonomi gündemi

22 Mayıs - Girard-Perregaux - Duende
Girard-Perregaux ile birlikte

Değişmeyen dayanıklı şıklık: Girard-Perregaux Laureato 42 Girard-Perregaux Laureato 42 Çok az tasarım uzun yıllar boyu gücünü ve cazibesini sürdürebilir. 1975’ten bu yana ikonik duruşunu koruyan Girard-Perregaux ’nun Laureato modeli, zamansız tasarım harikalığıyla ilk günden beri odada ilk göze çarpan detay olmayı başarıyor. Laureato 42: Yarım asırlık geçmişinde tarzından ödün vermeden hep daha iyi özelliklerle bezenen ikonik model ; paslanmaz çelik kasası, klasik lacivert kadranı, dayanıklı harmonik yapısı, ayırt edici ve spor şıklık sunan sekizgen çerçevesiyle çağın ötesinden sesleniyor. 10,68 mm gibi mütevazı bir yüksekliğe sahip olan saat gömlek kollarının altından kolaylıkla kendini gösterirken çelik kordonu rahatlıkla takılacak bir kullanım sunuyor. Ne diyebiliriz ki; moda değişiyor ama Laureato'nun tarzı dayanıklı ve şık olmaya devam ediyor.⁣ Calibre GP01800: Laureato 'nun kalbi Girard-Perregaux ’nun Ar-Ge laboratuvarında tasarlanıp geliştirilen Calibre GP01800 'ün ritmiyle atıyor. Otomatik mekanizmanın ana plakasında dairesel süslemeler ve çeşitli gravürlerin bulunması, 54 saatlik güç kapasitesi ve köprülerin klasik Côtes de Genève ile tasarlanması gibi pek çok rafine ayrıntıyla zenginleştirilmiş olduğunu belirtmemiz şaşırtıcı olmamalı. Kalbinin onun için atacağı ikonik bir model arıyorsan Laureato 42 ’yi bu bağlantıdan inceleyebilirsin.

Daha fazlasını öğren

ABD Merkez Bankası (Fed) piyasa duyarlılığı ölçümlerinde Twitter verilerini de kullanacağını açıkladı. Banka tarafından yayımlanan raporda, kurumun sosyal medya akışında yer alan eğilimleri merkezine alan bir kredi ve piyasa duyarlılık ölçüm mekanizması oluşturduğu açıklandı. Twitter Finansal Duyarlılık Endeksi (TFSI) olarak adlandırılan mekanizmanın para politikasına dair beklentileri de ölçme kapasitesi taşıdığı ifade ediliyor. Twitter’daki akışın, sıkılaştırıcı para politikası adımlarının yarattığı şokun ölçümünde de kullanılacağı metnin özet kısmında belirtilen diğer bir ifade.

Avrupa

Almanya’da iş dünyasının en önemli öncü verileri arasında kabul edilen IFO iş dünyası endeksi, mayıs ayında 93,4’ten 91,7’ye geriledi. Veriyle birlikte endekste yedi ay sonra ilk kez gerileme izlendi. 

Endeksin alt kalemlerinde hem mevcut hem de uzun vadeli beklentilerde bozulma görülüyor. Mevcut durum endeksi 95,1’den 94,8’e gerilerken, beklenti endeksi 91,7’den 88,6’ya geriledi. Sektörel kırılımlarda inşaat ve ticaret sektörlerinde sert bozulma yaşandığı görülüyor. 

İmalat sanayiinde de hafif bir gerileme mevcut. Buna karşın hizmetler sektöründe yıl başından bu yana devam eden iyileşme serisi ivme kaybetmeden devam ediyor. Veri, PMI verisine paralel olarak imalat sanayiinde zayıf performansın devam edeceğine ancak hizmetler tarafındaki iştahın yerinde olduğuna işaret ediyor.

İngiltere’de tüketici enflasyonu aylık bazda %1,2 artışla yıllık bazdaa %8,7 seviyesine geriledi. Veri, %8,2 olan piyasa beklentisinin üzerinde açıklanmakla birlikte manşet değerin yeniden tek haneye inmesi önemli bir gösterge olarak kabul edilebilir. Öte yandan, gıda ve enerji kalemleri hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyonun %6,2’den %6,8’e yükselmesi olumsuz bir gelişme ve Birleşik Krallık Merkez Bankası’nın (BoE) sıkı para politikasına devam edeceğine işaret ediyor.

💉 Hatırlatma dozu:  Piyasanın beklentisi BoE’nin politika faizini yaz aylarına kadar toplamda 50 baz puan daha artırarak %5,00 seviyesine yükseltmesi yönünde.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

BÜLTEN SAYISI

📣 Bugün günlerden PPK

Para Politikası Kurulu, yılın beşinci toplantısını bugün gerçekleştirecek. Piyasa beklentisi %8,5 olan politika faizinde bir değişim yaşanmayacağı yönünde.

25 May 2023

Girard-Perregaux ile birlikte
Dünya

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;