aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik

Fed’den sosyal medya açılımı

Batı'nın ekonomi gündemi

ABD Merkez Bankası (Fed) piyasa duyarlılığı ölçümlerinde Twitter verilerini de kullanacağını açıkladı. Banka tarafından yayımlanan raporda, kurumun sosyal medya akışında yer alan eğilimleri merkezine alan bir kredi ve piyasa duyarlılık ölçüm mekanizması oluşturduğu açıklandı. Twitter Finansal Duyarlılık Endeksi (TFSI) olarak adlandırılan mekanizmanın para politikasına dair beklentileri de ölçme kapasitesi taşıdığı ifade ediliyor. Twitter’daki akışın, sıkılaştırıcı para politikası adımlarının yarattığı şokun ölçümünde de kullanılacağı metnin özet kısmında belirtilen diğer bir ifade.

Avrupa

Almanya’da iş dünyasının en önemli öncü verileri arasında kabul edilen IFO iş dünyası endeksi, mayıs ayında 93,4’ten 91,7’ye geriledi. Veriyle birlikte endekste yedi ay sonra ilk kez gerileme izlendi. 

Endeksin alt kalemlerinde hem mevcut hem de uzun vadeli beklentilerde bozulma görülüyor. Mevcut durum endeksi 95,1’den 94,8’e gerilerken, beklenti endeksi 91,7’den 88,6’ya geriledi. Sektörel kırılımlarda inşaat ve ticaret sektörlerinde sert bozulma yaşandığı görülüyor. 

İmalat sanayiinde de hafif bir gerileme mevcut. Buna karşın hizmetler sektöründe yıl başından bu yana devam eden iyileşme serisi ivme kaybetmeden devam ediyor. Veri, PMI verisine paralel olarak imalat sanayiinde zayıf performansın devam edeceğine ancak hizmetler tarafındaki iştahın yerinde olduğuna işaret ediyor.

İngiltere’de tüketici enflasyonu aylık bazda %1,2 artışla yıllık bazdaa %8,7 seviyesine geriledi. Veri, %8,2 olan piyasa beklentisinin üzerinde açıklanmakla birlikte manşet değerin yeniden tek haneye inmesi önemli bir gösterge olarak kabul edilebilir. Öte yandan, gıda ve enerji kalemleri hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyonun %6,2’den %6,8’e yükselmesi olumsuz bir gelişme ve Birleşik Krallık Merkez Bankası’nın (BoE) sıkı para politikasına devam edeceğine işaret ediyor.

💉 Hatırlatma dozu:  Piyasanın beklentisi BoE’nin politika faizini yaz aylarına kadar toplamda 50 baz puan daha artırarak %5,00 seviyesine yükseltmesi yönünde.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

📣 Bugün günlerden PPK

Yayın & Yazar

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

;