aposto-logo
TR
TREN

İK'da yapay zekâ ile iş yapmadaki risk ve ödüller

Yapay zekâ içgörüleri beklentilerle nasıl dengelenir?

İK'da yapay zekâ kullanmanın riski veya ödülü nedir? İK'da yapay zekâ kullanımıyla ilişkili risk ve ödülleri anlamanıza yardımcı olmak için İK uzmanlarına ve iş liderlerine içgörülerini sorduk. Gerçekçi beklentiler belirlemekten yasal riskleri dikkate almaya kadar, İK'da yapay zekâyı uygularken dikkate alınması gereken çeşitli risk ve ödüller vardır.

İşte İK'da yapay zekâ ile ilgili sekiz risk ve ödül:

•    Gerçekçi beklentiler belirleyin
•    Verimliliği artırın
•    Tekrarlanan görevleri en aza indirin
•    Yasal riskleri önceden düşünün
•    Verilerin geçerliliğini ve doğruluğunu değerlendirin
•    Yapay zekâ içgörülerini beklentilerle dengeleyin
•    Taraflı ve tarafsız içgörüleri kontrol edin
•    Milyarlarca gizli değerin kilidini açın

Gerçekçi beklentiler belirleyin

Yapay zekâyı İK'da kullanmanın en büyük risklerinden biri, gerçekten ihtiyaç duyulan şeyin, “insanların hedeflerine ulaşmak için doğası gereği stratejik olmakla birlikte önyargıyı azaltan sağlam İK uygulamaları” oluşturmak olduğunda, bunun sihirli bir düzeltme olacağını düşünmektir.

Yapay zekâ, büyük miktarlarda veriyi ayıklamaya yardımcı olsa da yalnızca içine giren veriler kadar iyidir. Örneğin, bu rollerde başarılı performansa bağlı net ve ayrıntılı iş tanımları yoksa, işe alımda yapay zekâyı kullanmak çok yararlı olmayacaktır.

Verimliliği artırın

Yapay zekânın birçok faydası vardır, ancak özellikle İK ve yetenek edinme açısından bir ödül, işe alma sürecini daha verimli hale getirmeye yardımcı olabilmesidir. Yapay zekâ özellikli teknolojiler, rutin görevleri otomatikleştirebilir ve bu da işe alım uzmanlarına stratejik iş kararları için daha fazla zaman ayırma olanağı tanır.

Yapay zekânın getirebileceği otomasyon düzeyi, yine de hafife alınmaması gereken bir şeydir. Otomasyon, insan etkileşimi ile el ele gider; biri olmadan diğerine sahip olamazsınız. Yapay zekâ işe alma sürecinde çok zaman kazandırabileceğinden, işe alım profesyonellerinin aday yolculuğunun ilerisindeki adaylarla daha kaliteli zaman geçirebileceği ve adayların önlerindeki fırsat konusunda kendilerini ilgili ve heyecanlı hissetmelerini sağlayabileceği anlamına gelir.

Tekrarlanan görevleri en aza indirin

Yapay zekâyı İK'da kullanmak, kesinlikle daha hızlı süreçler ve sonuçlar getirerek ekibin bazı tekrarlayan görevleri en aza indirmesine olanak tanır. Öte yandan, AI hala anahtar kelimelere çok bağımlı. Bu nedenle, bu sonuçlar aslında doğruluk ve güvenilirlikten yoksun olabilir ve her zaman büyük adayların gözden kaçması ihtimali vardır.

Yasal riskleri önceden düşünün

İK'da AI kullanmanın en önemli risklerinden biri yasal risktir. İK algoritması önyargısı, tarama, işe alma ve ayrımcılıkla ilgili davalarda önemli bir artış gördük. Birçok ülke, yapay zekayı İK'da kullanma yollarınızı kısıtlayan yasalar çıkarmaya şimdiden başlıyor. Tahmine dayalı analitiğin avantajları vardır, ancak dikkatli izleme olmadan potansiyel sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Verilerin geçerliliğini ve doğruluğunu değerlendirin

İster genel olarak yapay zekâdan (AI) ister özel olarak Makine Öğreniminden (ML) bahsediyor olalım, her ikisinin de herhangi bir eserinin gerçek dünyadaki bir şeyin modeli veya tahmini olduğunu anlamalıyız. Değilse, yapay zekadan bahsetmiyoruz demektir. Hata oranı asla %0 değildir. Yapay zekâdan gelen önyargıyı gerçekten ortadan kaldırmak için, gerçek dünyada modellemek istediğimiz şeyi tanımlayan tüm faktörleri (AI'da özellikler olarak adlandırılır) mükemmel bir şekilde tanımlamanın bir yoluna ihtiyacımız var; bir modeli eğitmek için muazzam miktarda hatasız veri toplayın ve ardından %100 doğrulukla bir şey tahmin edin.

Bugün, yapay zekâdaki tüm ilerlemelere rağmen, bu imkânsız bir hedef. Peki gelecekte elde edilecek mi? Kısa cevap; hayır. Bu önemlidir, çünkü yapay zekâ odaklı olduğunu iddia eden bir HCM yazılımı alıcısı olarak, satıcılar tarafından öne sürülen iddiaları değerlendirebilmeniz ve yanıltıcı veya yanlış olduklarında (önyargısız yapay zekâ gibi) bu iddialara itiraz edebilmeniz gerekir.

Yapay zekâ içgörülerini beklentilerle dengeleyin

Yapay zekâ, işlevin büyük miktarda veri arasındaki bağlantı noktalarını anlamasını sağlayarak İK için muazzam bir umut vaat ediyor. Yapay zekânın faydaları gerçek olsa da İK profesyonellerinin, yapay zekâdan öğrendiklerimizin iyi bir İK muhakemesi ile yumuşatılması gerektiğine dikkat etmesi gerekir.

Profesyoneller olarak yapay zekâdan öğrendiklerimizle kuruluşun stratejik yönü, pazar baskıları, yetenek zorlukları ve kuruluş içinde beklenen değişiklikler hakkında bildiklerimizi dengelememiz gerekiyor. İK profesyonellerinin, liderlerin insanlar hakkında veriye dayalı iyi kararlar vermesini sağlamak için verilere ve yapay zekaya değerli bağlam sağlaması zorunludur.

Taraflı ve tarafsız içgörüleri kontrol edin

Yapay zekâ metodolojileri, oradaki birçok İK yazılım programının temelidir. Bunların güzelliği, standartlaştırılmış sorular kullanarak adayların tarafsız bir analizini sunabilmeleridir. Ancak, bu araçları kullanmak ne kadar kolay olsa da İK profesyonelleri eğitimlerini hataları tespit etme konusunda kullanmaya devam etmelidir.

Örneğin, önyargısız bir analizin aynı beklentisinde, basit bir "bilgisayar arızası" yanlış bilgilere veya daha da kötüsü, kodlama hatalarından kaynaklanan kasıtsız önyargıya neden olabilir. Hiçbir sistem mükemmel değildir ve insan sezgisi en iyi hata detektörü olmaya devam edecektir.

Milyarlarca gizli değerin kilidini açın

İK, somut İnsan Bağlantısı (yani EQ, soft beceriler) öğelerinin ölçülebilir ve genel olarak kabul edilen sabit beceri ölçütlerine gerçekçi bir şekilde entegre edilmesini gerektirir. Çalışma ekipleri ve kuruluşlar için bir güç çarpanı olacak ve gerçek insan bağlantısı ölçümüne gerçek içgörüler sağlayarak milyarlarca gizli değerin kilidini açacaktır. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zekâ

Yapay zekâ

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto Sektör: İnsan KaynaklarıAposto Sektör: İnsan Kaynakları

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

İK'da yapay zekâ ile iş yapmadaki risk ve ödüller

Yapay zekâ içgörüleri beklentilerle nasıl dengelenir?

27 Haz 2023

zuken.com

YAZARLAR

Aposto Sektör: İnsan Kaynakları

İnsan kaynakları, iş hayatı ve liderliğe yönelik araştırmalar, üretkenlik, performans, çalışan bağlılığı ve iş birliğine yönelik en önemli bilgiler.

İLGİLİ OKUMALAR

;