İsviçreli tekstil makine şirketleri, geniş kapsamlı çevresel önceliklere odaklanıyor

Sürdürebilirlik modu

Aposto Sektör: Tekstil

Aposto Sektör: Tekstil

Tekstil dünyasından gelişmeler ve uygulamalar, son teknolojiler, sürdürülebilir uygulamalar, sektörel etkinlikler.

ITMA 2023 ziyaretçileri, tekstil endüstrisinde daha sürdürülebilir bir gelecek için çözümlere özel olarak odaklanan İsviçre Tekstil Makineleri Birliği üyelerinin önemli yeniliklerini görecek. Planlanan sergilerin ayrıntıları, İsviçre şirketlerinin kendi sürdürülebilirlik hedeflerini ve müşterilerinin hedeflerini karşılamak için çok yönlü iş stratejilerinin yanı sıra kendilerine has teknolojilerini geliştirmelerinde nasıl hareket ettiğini ortaya koyuyor.
İç ekosistemleri iyileştirmek ve üretimi düzene sokmaya yönelik “sahne arkası” önlemleri almaya yönelik bu eylemlerden bazıları ürün ve uygulamaların ötesine geçiyor. İsviçre firmalarının teknolojisinin kapsandığı faaliyetler, gelecek nesiller için ‘yaşanabilir bir gezegen’ bırakma mefhumunu benimsiyor ve bu politika, çevreyi ve küresel kaynakları korumak için işlerini dikkatli bir şekilde yönetmeyi taahhüt eden şirketlerin kendi içinde başlıyor. İlk ulaşılan gerçek sonuçlar, müşterilerin yararına görünür bir ilerleme olarak gururla sunuluyor.

Sürdürülebilir Üretim

İsviçreli tekstil makine üreticileri -su, kimyasallar, ham madde israfı ve enerji tasarrufu gibi sorunların üstesinden gelmenin yanı sıra donanım yaşam döngülerini iyileştirme yoluyla- üretimi mümkün olduğunca sürdürülebilir hale getirmek için yenilikçi güçlerini kullanıyor. Daha çevreci üretimi güçlendiren makine geliştirmelerinin önemi, üreticilerin bunlara şevkle yatırım yapmasıyla sürekli olarak artıyor.

Pamuk eğiricileri için sürdürülebilir çözümler Swinsol’un mekanik kompaklama sistemlerini içerir. Bu üniteler elektriğe ihtiyaç duymaz ve bu nedenle çalışırken CO2 nötrdür. Şirket ayrıca kullanılmış bileşenlerin geri dönüşümüne yönelik çözümler de sunmaktadır. Loepfe, olası üretkenlik kayıplarına karşı gerekli iplik kalitesini dengelemek için ayarlar sağlayan en son teknolojilere sahip iplik temizleyiciler sağlar. Sonuç olarak hem iplik hem de enerji israfını önler. Retech, suni ve sentetik elyaf eğiren fabrikaların karbon ayak izini iyileştirmek için çözümler geliştiriyor. Enerji açısından optimize edilmiş motor teknolojilerine ve ısıtma sistemlerine sahip son teknoloji ısıtma godeleri, %35’e varan enerji tasarrufu sağlıyor.

Stäubli için sürdürülebilir yatırım aynı zamanda makinelerinin, en zorlu ve en talepkâr koşullar altında bile uzun yıllar devam eden üretime izin verecek kadar güvenilir olmasını sağlamak anlamına gelir. Müşteriler, etkileyici derecede uzun bir yaşam döngüsü için firmanın ekipmanına, hizmetlerine ve desteğine güvenebilir.


Değişim geçiren yenilik

Döngüsel ekonomi fikri, küresel sürdürülebilirlik hedefleri için büyük bir sıçrama vaat ediyor. Geri dönüştürülmüş liflerin kullanılması, tekstil endüstrisi için iyi bir başlangıçtır ve Swinsol sistemleri, -yüksek kısa elyaf içeriğinden kaynaklı sorunlarda yeni elyaf ilavesine gerek kalmadan- %100 geri dönüştürülmüş liflerin bükülmesini mümkün kılar. Jakob Müller, dar dokumada sürdürülebilir ipliklerin işlenmesini ve dolayısıyla ürünlerin kapalı döngü üretimini sağlayan teknolojiler sağlıyor.

Uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılacaksa, iş modellerinin ciddi şekilde yeniden düşünülmesi açıkça gereklidir. Sentetik eğirmede, ekstrüzyon prosesi hala mükemmel şekilde çalışırken tamamen yeni bir üretim hattına ihtiyaç duyulmayabilir. Ancak bugün müşterilerin talep ettiği ipliklerin üretimini sınırlayan çekme ve ısıl işlem sistemi olabilir ki Retech’in böylesi zorlu durumlar için yeni ve enerji açısından optimize edilmiş çekim sistemleri sağlamak da dahil olmak üzere mevcut hatları yükseltme veya yeniden inşa etme gibi üstesinden yetenekleri mevcuttur.

Makineleri ve sistemleri dönüştürme veya yenileme fikri genellikle değişen müşteri gereksinimlerine bir yanıt olarak gelişir. Bu gibi durumlardaki spesifikasyonlar önceden iyi bir şekilde tanımlanmıştır.
İzlenebilir lifler ve izlenebilirliğin diğer birçok yönü, şu anda İsviçreli tekstil makine şirketleri ile yenilikçi gelişmelerin diğer konularıdır. Sürdürülebilir çözümlerin çoğu ek bir fayda sağlar: maliyet tasarrufu... Müşterilerin yatırımları bu nedenle çevrenin daha iyi korunmasına ve kazançlı iş ortamının güçlenmesine yöneliktir. Çeşitli sürdürülebilirlik konularını taahhüt eden İsviçre’li makine üreticileri esasında müşteriler, kuruluşlar, daha geniş bir toplum ve çevre için değer üretmektedir.Dahili ekosistemMakine üreticileri aynı zamanda kendi ekosistemlerini de sürdürülebilir bir şekilde yönetmeye odaklanmalıdır. Örneğin Jakob Muller, kendi sistemini en iyi sürdürebilirlik uygulamalarına göre yönetme konusunda bir rol model olmak istiyor. İsviçre’nin Frick kentindeki genel merkezinde, geliştirmiş olduğu çeşitli projeler ile gaz, petrol ve en önemlisi elektrik tüketimini önemli ölçüde azaltıyor. Ayrıca, üretim alanı daha fazla sürdürülebilirlik sağlayabilmek için geliştirildi. İlk önce makine üretimi için alan optimize edildi ve iklim kontrolü için gereken enerji tüketimi büyük ölçüde azaltıldı.

Stäubli, dünya çapındaki tesislerine fotovoltaik sistemler kurarak yerel ve sürdürülebilir elektrik üretme ve karbon ayak izini düşürme fırsatını da değerlendirdi. CO2 emisyonunun azaltılması şirketin ana odak noktalarından biridir ve tüm ana üretim birimlerinin karbon ayak izinin belirlenmesi 2023 için öncelikler arasındadır. Yine şirket, çevre ve toplum için somut faydalar sağlayan uzun vadeli bir vizyon üzerinde çalışarak eylemleri, kaynakları ve zaman çizelgesini belirlemek için bir sürdürülebilirlik yol haritası tasarlıyor.
Swiss Textile Machinery üyeleri, yenilikçi itibarları nedeniyle ITMA’da sahnenin merkezine çıkıyor – ancak en son gelişmelere daha yakından bakıldığında, bu birinci sınıf makine, bileşen ve hizmet tedarikçilerinin, tıpkı müşterileri gibi, bileşenlerde, ham maddelerde ve hizmetlerde sürdürülebilirlik için en iyi ortaklara sahip olmaya çalıştıkları görülecektir. Tamamı için nihai hedef aynı: kendileri, müşterileri ve dünya için çevresel sorumluluğa sahip iş başarısı.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Sektör: Tekstil

Aposto Sektör: Tekstil

Tekstil dünyasından gelişmeler ve uygulamalar, son teknolojiler, sürdürülebilir uygulamalar, sektörel etkinlikler.

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto Sektör: TekstilAposto Sektör: Tekstil

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

Tekstilde sürdürülebilirlik

İsviçreli tekstil makine şirketleri, geniş kapsamlı çevresel önceliklere odaklanıyor

29 May 2023

YAZARLAR

Aposto Sektör: Tekstil

Tekstil dünyasından gelişmeler ve uygulamalar, son teknolojiler, sürdürülebilir uygulamalar, sektörel etkinlikler.

İLGİLİ OKUMALAR

;