aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Kabak Böreği

Ya da "badincan"

Aktaran: Özge Samancı

Malzemeler (4 kişilik)

8 küçük (yıkanmış, ayıklanmış ve içi çıkarılmış (içi saklanmış), 2 su bardağı rendelenmiş beyaz peynir, 5-6 dal ince kıyılmış maydanoz, 5-6 dal ince kıyılmış dereotu, 2 çırpılmış yumurta, ½ su bardağı zeytinyağı, su.


Yapılışı:

Kabağın çıkarılmış içinde, peynir, maydanoz ve dereotunu ekledikten sonra karıştırın. Kabakları peynirli iç ile doldurduktan sonra yumurtaya batırın. Yağı tavada ısıtın ve kabakları çevirerek yağda kızartın. Büyük bir tencereye kabakları koyup, üzerini geçmeyecek kadar su ekleyin ve kaynamaya bırakın. Tencerenin altını kısın ve kabaklar yumuşayıncaya kadar pişirin. Servis edin.


Badıncan Böreği

“Badıncanı ayıklayıp tulani yarıp arasına arzu olunan peynir, madenos ve dereotu ile imal olunmuş içi doldurup yumurtaya bulamalı ve rengan-ı sadede nar gibi kızartıp biraz et suyu ile kapalı olduğu halde sahanda tıkırdatmalı suyunu çekip ilik gibi olunca indirmeli.”

Ev Kadını, Ayşe Fahriye, no. 375. (Çiya Yayınları, yayına hazırlayan: Turgut Kut, s. 119.)

Kabak Böreği

“Bu dahi 375 numaradaki badincan böreğinin aynıdır.”

Ev Kadını, Ayşe Fahriye no. 376.


Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Kabak

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🧑‍🍳 Osmanlı mutfak kültüründe peynir

Yayın & Yazar

Yemek ve Kültür

2005 yılından bu yana üç ayda bir yayımlanan Yemek ve Kültür, yemek kültürünü tarih, sosyoloji, antropoloji alanları dâhilinde inceleyen, araştıran, çoğunlukla akademik kaynaklı yazılar yayımlıyor. Dergiden özel seçilmiş yazılar her pazar 13.00'te Aposto'da.

;