aposto-logo
TR
TREN

KPMG: “Tedarik zincirinde aksaklıklar 2023'te devam edecek”

Kuruluşlar yeni tedarik zincirleri mi kurmalı, yoksa üretimi mevcut kapasiteye sahip diğer pazarlara mı yönlendirmeli?
KPMG: “Tedarik zincirinde aksaklıklar 2023'te devam edecek”

KPMG'nin The supply chain trends shaking up 2023 raporuna göre; jeopolitik anlaşmazlıklar, enflasyonist baskılar, resesyon ortamı, iklim değişikliği ve ilgili düzenlemelerle tedarik zinciri operasyonlarındaki aksaklıkların 2023 yılında da devam edeceği öngörülüyor.

İşbirliğinde çekimser tavır: Jeopolitik gerilimlerle, uluslar artık işbirliği konusunda daha şüpheci davranıyor. Ana ticaret yollarında yaşanabilecek potansiyel aksaklıklar söz konusu olduğunda, sektör liderleri hammadde tedariki ve imalatında kendi kendine yetmenin bir yolunu arıyor. 

  • Buna ek olarak ülkeler, hammadde tedarikinin görece güvenli bir alternatifi olan, coğrafi olarak yakın ülkelerle –nearshoring– ilişkileri kurmaya çalışıyorlar.

Teknoloji: Tedarik zinciri planlama olgunluğunu, depo ve operasyonel görevlerin otomasyonunu artırmak, gelişmiş görünürlük oluşturmak için daha iyi uçtan uca tedarik zinciri analitiği toplamak gibi hedeflerle daha fazla yatırım yapılması muhtemel. 

  • Buna ek olarak, Teknolojik adaptasyonu artan her alanda olduğu gibi, tedarik zincirleri söz konusu olduğunda da güvenlik açıkları artıyor. 

Hammaddeye erişim: Kurum ve şirketler üretim için kritik girdilere, yedek parçalara ve bakım kalemlerine sınırlı erişimle karşı karşıya kalabilir. Temel emtia fiyatları ve bunların bulunabilirliği dalgalanabilir. 2023'teki bir diğer faktörün online perakende üretiminin artan etkisi olması muhtemel.

  • Enerji maliyetleri ve temel girdi fiyatlarındaki artış üretimi zorlaştırmayı sürdürüyor. Bu nedenle, üretim operasyonları olan küresel şirketler karbon ayak izlerini yeniden değerlendirebilir.

Kilit soru: Kuruluşlar yeni tedarik zincirleri mi kurmalı, yoksa üretimi mevcut kapasiteye sahip diğer pazarlara mı yönlendirmeli?

Sonuç olarak: Gelecekteki aksaklıklarla mücadele etmek ve yeni değişikliklere hızlaca uyum sağlamak için esnek tedarik zincirleri oluşturmak, bu risklerin üstesinden gelmeye yardımcı olmakta kilit önem taşıyacaktır.

KPMG analistlerine göre; tedarik zincirlerinin kesintiye uğraması kalıcı bir durum; sofistike planlama yeteneklerine ve çevikliğe sahip olmak, hem riskleri ve kırılganlık alanlarını azaltmanın hem de normalde faydaya dönüştürülmesi zor olan fırsatları değerlendirmenin anahtarı olacak. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

NEREDE YAYIMLANDI?

Pareto İçgörüPareto İçgörü

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🚢 Yapay yatırımcı, tedarik sorunları

Yapay zeka yatırım kararlarını yatırımcıdan daha iyi verebilir mi? Tedarik zinciri aksakları 2023'te de üretim ve ticarete ket vuracak mı?

10 May 2023

Fotoğraf: Behance Matt Mawson

YAZARLAR

Pareto İçgörü

İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlere yönelik analizler, sektörlerden içgörüler, güncel veriler ve etki yaratan raporlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;