aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Polisiye kurgunun Lord Peter Wimsey’i 100 yaşında

Dorothy L. Sayers’ın kaleme aldığı Bu Kimin Cesedi?, 1923 yılında yayımlanmıştı.

Yazar ve şair Dorothy L. Sayers’ın kaleme aldığı Whose Body?, 100. yaşını kutluyor. Polisiye kurgunun tanınan karakterlerinden Lord Peter Wimsey’nin protagonist olarak tanıtıldığı seri, I. ve II. Dünya Savaşı döneminde geçiyordu.

  • İlham kaynağı: Yaşamını Birleşik Krallık’ta geçiren Sayers, 1937’de kaleme aldığı bir makalesinde polisiye seriyi yazma motivasyonunu “daha sıradışı bir dedektif hikâyesi” kurgulamaktan aldığını ve dolayısıyla Whose Body?’nin “daha romanımsı” olmasını istediğini dile getiriyor.
  • Otobiyografik özellik ihtimali: The New York Times bünyesinde polisiye kitaplar üzerine yazan Sarah Weinman, Sayers’ın duygusal ve ekonomik çöküntü dönemine bir roman yazmaya karar vererek yanıt verdiğini ifade ediyor. Sosyal basamaklarda en yüksek düzeyde bir beyefendi olan Lord Peter’ın çalışmaya ihtiyacı olmayacak kadar zengin olmasının sebebi bu olabilir mi?

Whose Body?


  • Çeviri cephesi: Türkçe çevirisinin Sevin Okyay tarafından yapıldığı Bu Kimin Cesedi?, 2021 yılında Sahi Kitap tarafından yayımlanmış.
  • Editörün notu: Kapitalist düzen bağlamında en itibarlı işlerden birine ulaşabilmiş bir “öteki”nin kendi muzip anlatı tarzından ödün vermemesi, kesişimsel feminist alan için oldukça kıymetli.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🗳️ Türkiye’de Kadınların Seçim Hakkı Mücadelesi (1908-1935)

Yayın & Yazar

Aposto Kitap

Kitap incelemeleri, edebiyat haberleri, editörden okuma önerileri.

;