aposto-logo
TR
TREN

Yatırımcılar resesyon ve kredi sıkışıklığı endişesiyle nakite akın etti

Yatırımcılar hisse senedi dağılımlarını son 5 ayın en yüksek seviyesine çıkarırken nakit seviyeleri %5,6'ya yükseldi
Yatırımcılar resesyon ve kredi sıkışıklığı endişesiyle nakite akın etti

Bank of America'nın  666 milyar dolarlık yönetime sahip 251 fon yöneticisi ile 5 - 11 Mayıs 2023 tarihleri arasında yaptığı anket, yatırımcıların küresel ekonomiye ilişkin kötümser görüşte olduğunu gösterdi. Anket katılımcılarının %65'i ekonomide zayıflama bekliyor.

Dahası: Aynı zamanda, yatırımcıların neredeyse üçte ikisi küresel ekonomik büyüme için en olası senaryoyu yumuşak iniş olarak görüyor ve kazançlarda sadece küçük bir daralma bekliyor.

  • Mayıs'ta nakit oranı %5,6'ya yükselirken portföylerdeki hisse senetleri yılın en yüksek seviyesine çıktı. Portföylerdeki tahviller de 2009'dan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.
  • Güvenli limana kaçış kapsamında teknoloji hisseleri küresel finansal krizden beri en büyük 2 aylık artışını kaydetti. ABD'de devam eden borç limiti müzakerelerinin risk iştahını azalttığı görüldü. Ankete katılan fon yöneticilerinden, borç tavanının X tarihinden önce çözülmesini bekleyenlerin oranı Nisan ayında %80 seviyesinde iken Mayıs ayında %71'e düştü.

Bir adım geriden: Yatırımcıların yapışkan enflasyon ve uzun vadede daha yüksek faiz oranlarının büyüme üzerindeki etkisinden duyduğu endişe nedeniyle küresel hisse senetlerindeki ralli Mayıs ayında duraklamıştı.

Bir adım sonrası: Ankette en büyük kuyruk riskleri olarak küresel resesyon ve bankaların kredi sıkışıklığı görüldü. Yüksek enflasyon, jeopolitik gerilim de diğer riskler arasında yer aldı. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

enflasyon

Bank of America

NEREDE YAYIMLANDI?

Pareto İçgörüPareto İçgörü

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

💶 Artan endişeler, dijital avro

Yatırımcıların %65'i ekonomide zayıflama bekliyor; Avrupa Merkez Bankası dijital avroyu nakitin yerine koyabilir mi?

17 May 2023

YAZARLAR

Pareto İçgörü

İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlere yönelik analizler, sektörlerden içgörüler, güncel veriler ve etki yaratan raporlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;