aposto-logoCuma, 3 Şubat 2023
aposto-logo
Cuma, Şubat 3, 2023
Premium'a Yüksel

Sahip Olduğumuz Eşyalara Yüklediğimiz Anlamlar

Gün içinde sürekli temas halinde bulunduğumuz eşyalarla bir şekilde bağ kuruyoruz. Kurduğumuz bağlar, doğru olduğuna inandığımız bazı düşüncelerden nasıl etkileniyor?

  • Mutlu olmak için bu eşyaya ihtiyacım var.

Bir eşya ile bağ kurduğumuzda o eşyanın değerini biz belirliyoruz ve bu değeri ona biz atfediyoruz. Genellikle bizim verdiğimiz değer olmasa o eşya o kadar da anlamlı olmuyor. Bu sebeple mutlu hissetmek için bir eşyaya ihtiyaç duymuyoruz. Elbette bazı eşyalar bize daha iyi hissettiriyor, olumsuz duygularla baş ederken destek olabiliyor. Fakat mutlu olmanın tek yolu bu eşyalara sahip olmak değil.

  • Bu eşyaya sahip olmak beni diğerlerinden daha özel biri yapıyor.

Her bireyin deneyimleri ve sahip olduğu değer biricik oluyor. Deneyimler veya değerler diğer kişilerle kıyaslanabilen özellikler olmuyor. Bu sebeple bir kişinin diğer kişiden daha özel olduğunu söylemek mümkün olmuyor. Üstelik, bu değer sahip olunan eşyalara bağlı olarak belirlenmiyor. Bir eşyanın kişiye değer yüklemesi tam da bu sebeple pek de mümkün görünmüyor.

  • Bazı eşyalarım insanların aksine beni hiç terk etmeyeceği için onları çok seviyorum.

Bir şeyin sonsuza kadar kalıcı olduğuna inandığımızda o şeye daha çok bağlanıyoruz. Fakat ne yazık ki hiçbir güzel şey sonsuza kadar bizimle kalmıyor. Bazı eşyaları kaybediyoruz, bazıları bozuluyor veya kırılıyor. Bazılarını ise gün geliyor sevdiğimiz birine veriyoruz.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

📚 Eşyalar Bizim için Ne Anlama Geliyor?

Yayın & Yazar

Yakın İlişkiler

İlişkilere bilimsel bir bakış açısı!

;