aposto-logo
TR
TREN

Tether, yüz milyonlarca dolarlık Bitcoin satın alacak

Şirketin yüklü miktarda Bitcoin satın alma kararının ardında USDT'yi desteklemek yatıyor
Tether, yüz milyonlarca dolarlık Bitcoin satın alacak

Kripto para devi Tether, dünyanın en büyük stabilcoin'i olan USDT'yi desteklemek için yüz milyonlarca dolar değerinde Bitcoin satın alacağını duyurdu. Buna göre, şirket, ABD dolarına sabitli USDT token'ını destekleyen rezervleri "çeşitlendirmek" için net kârının %15'ini Bitcoin'e yatıracak. Şirketin son tasdik raporundan yola çıkacak olursak bu, Tether'in Bitocin'e kabaca 222 milyon dolar yatıracağı anlamına geliyor.

Detaylar: Bir Tether sözcüsünün konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamaya göre, satın alınan Bitcoin'in şirketin genel kârının yalnızca küçük bir kısmını oluşturacak iken fazla gelirin büyük kısmı ise banka ücretleri de dahil olmak üzere işletmeyi yürütmek için harcanacak. 

  • Bununla birlikte, söz konusu satın almanın asıl amacının Bitcoin portföy değerinin, şirketin, 2023'ün ilk çeyreğinde Bitcoin rezervleri 1,5 milyar dolar iken 2,48 milyar dolar olan toplam fazla rezervlerinin boyutunun çok daha altında tutulması olduğu belirtiliyor.
  • Konuya ilişkin olarak yatırım yapma kararının Bitcoin'in bir yatırım varlığı olarak gücü ve potansiyeli tarafından desteklendiğini belirten Tether CTO'su Paolo, açıklamasının devamında şu ifadelere yer veriyor:

"Bitcoin dayanıklılığını sürekli olarak kanıtlamış ve önemli bir büyüme potansiyeline sahip uzun vadeli bir değer deposu olarak ortaya çıkmıştır. Sınırlı arzı, merkezi olmayan yapısı ve yaygın olarak benimsenmesi, Bitcoin'i hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılar arasında tercih edilen bir seçenek olarak konumlandırdı."

Öte yandan: Tether'in CoinGecko verilerine göre 82,8 milyar dolardan fazla dolaşımdaki arzıyla piyasadaki en büyük stabilcoin olan USDT'nin 1 dolarlık değerini korumak için kullandığı yöntemler, rezerv varlıklarının kalitesine ilişkin endişeler nedeniyle geçmişte tartışmalara yol açmıştı. 

  • Daha rezervlerinin büyük bir kısmını şirketler tarafından ihraç edilen kısa vadeli, teminatsız bir borç türü olan ticari kâğıtlarda tutan Tether, bunun diğer borç türlerine kıyasla daha az güvenli olarak görülmesi nedeniyle ticari kâğıtlardan çıkmış ve söz konusu fon varlıklarını yalnızca ABD devlet borçlanma senetleriyle değiştirerek yatırımcıların endişelerini gidermeye çalışmıştı. Bu doğrultuda şirket, Şubat ayında ticari kâğıt varlıklarını sıfıra indirdiğini açıklamıştı.

Geniş açı: Hâlihazırda bilançosunda 1,5 milyar doların üzerinde Bitcoin bulunan şirketi çok daha büyük bir Bitcoin sahibi konumuna getirecek olan bu hâmle, Paul Tudor Jones ve MicroStrategy patronu Michael Saylor gibi önemli yatırımcıların, token'ın para birimindeki değer kaybı ve enflasyonun etkilerine karşı bağışık olduğu inancıyla büyük stoklar biriktirme hamlelerinin ardından geliyor.

  • CNBC'ye konuşan analist ve yatırımcılara göre, Bitcoin'in bu yıl "balinalar" yani büyük miktarda token satın alabilecek finansal güce sahip piyasa oyuncularının etkisi nedeniyle önemli bir destek alabileceği değerlendiriliyor.
  • Genel olarak inişli çıkışlı bir dönemden geçen kripto para piyasasıyla birlikte geçtiğimiz yıldan bu yana oldukça değer kaybeden ve son zamanlarda toparlanma sinyalleri veren Bitcoin, bu satırlar yazılırken 26 bin 760 dolardan işlem görüyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Kripto para

Tether

Bitcoin

Bitocin

NEREDE YAYIMLANDI?

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🍕 "Aşırı yükleme" uyarısı, USDT desteği

Ethereum kurucusundan "aşırı yükleme" uyarısı. Tether'den yüz milyonlarda dolarlık BTC satın alımı. Meta'nın yeni merkeziyetsiz Twitter rakibinin detayları.

23 May 2023

Lionel Ng/Bloomberg

YAZARLAR

İLGİLİ OKUMALAR

;