Turizmciler EMITT Özelinde Sektörü Nasıl Değerlendirdi?

Turizm sektörünün önde gelen temsilcilerinden görüş ve değerlendirmeler.

Aposto Sektör: Turizm ve Otelcilik

Aposto Sektör: Turizm ve Otelcilik

Turizm, otelcilik ve restorancılık sektörlerinden pazar araştırmaları, uzmanlarla söyleşiler, en önemli atamalar, veriler ve yatırım öngörüleri.

EMITT'e katılan turizm profesyonelleri, olası İstanbul depreminin artık gündemden düşürülmesi gerektiğine dikkat çekti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı acilen oteller ve İstanbul nezdinde tarihi ve kültürel yapıların deprem risk ölçümünü yaptırmaya ve uluslararası kamuoyuyla paylaşmaya çağıran sektör temsilcileri, Güvenli Turizm Sertifikası gibi Güvenli Yapı Sertifikasının da turizme can simidi olacağını savundu. 

Kahramanmaraş merkezli deprem sebebiyle güncel tarihini 12-15 Nisan olarak revize eden Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), TÜYAP Fuar Merkezi'nde bu yıl 26. kez kapılarını açtı. Hyve Group'un Türkiye'den çekilme kararının ardından yine bir İngiliz şirketi olan ICA Events'e işletme hakkını devreden EMITT'te turizm sektörünün önde gelen temsilcileriyle bir araya geldik. Turizmciler, olası İstanbul depreminin artık gündemden düşürülmesi gerektiğine dikkat çekti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı İstanbul'daki tüm oteller, kültürel ve tarihi yapılar nezdinde acilen deprem risk ölçümü yapmaya ve uluslararası kamuoyuyla paylaşmaya çağıran sektör temsilcileri, Güvenli Turizm Sertifikası gibi Güvenli Yapı Sertifikasının da turizme can simidi olacağını savundu. 

Eker: "Deprem gündemi güvensiz oteller algısını tetikliyor"

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkan Yardımcısı Hasan Eker, EMITT Fuarı'nın bu yıl güzel geçtiğini, TÜRSAB olarak kamu kurumları ve büyük elçiliklerle olumlu görüşmeler yaptıklarını belirtti. Birliğin Türkiye'ye yabancı turist getirme konusunda ciddi çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Eker, fuarda yeni pazar taleplerini değerlendirdiklerini kaydetti. Eker, bu kapsamda Uganda ve Filistin ile karşılıklı temaslar gerçekleştirdiklerini, Hindistan'dan da talep aldıklarını belirtti.

TÜRSAB'ın önümüzdeki döneme ilişkin çalışmalarından söz eden Eker, turizmi Türkiye'nin tüm bölgelerine yaymak hedefinde olduklarını söyledi. Eker, Türkiye'de şu an paket tur ağırlıklı turizm yapıldığını ve bu turların da kişi başı gelirlerinin düşük olduğuna dikkat çekti. Turizmin Antalya ve İstanbul ekseninde yoğunlaştığına işaret eden Eker, turizmi Anadolu'ya yaymak isteklerini belirtti. Şehir turizmi ve bireysel turizmin bu noktada önemli olduğunu vurgulayan Eker, bu sebeple bireysel gidilebilecek pazarlara da ağırlık vermek istediklerini kaydetti. Depremin turizme etkisini de değerlendiren
TÜRSAB Başkan Yardımcısı Eker, depremin özellikle kültür turlarının yoğunluk
 gösterdiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gerçekleşmesinin kültür turu düzenleyen acentelerin işlerini durduğunu belirtti.

Hasan Eker, afet sonrası turizmin sebepsiz bir etkilenme sürecine girdiğini ve felaketle birlikte olası İstanbul depreminin de medyada sıklıkla yer bulduğunu söyledi. Depremin sıkça konuşulmasının yurt dışında Türkiye turizmi açısından olumsuz bir algı oluşturduğunu vurgulayan Eker, "Bu da yurt dışında ister istemez güvensiz İstanbul ve güvensiz oteller algısını tetikliyor." diye konuştu.

Yurt dışında güvenli Türkiye turizmi imajının oluşturulmasında başta hükümet ve kamu yönetimine büyük görevler düştüğünü ifade eden Eker, medyaya da sorumluluğunu anımsatarak, "Depremle ilgili medyada sürekli aynı konuların tartışılmasını doğru bulmuyorum. Bir denge olması lazım. Tabii ki medya depremi gündeme getirsin, tartışsın ama olayın bu tarafı da düşünülsün." şeklinde konuştu.

Aksu: "EMITT turizmde pozitif etki oluşturdu"

EMITT Fuarı'nın bu yılki performansını değerlendiren Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı Ali Can Aksu, "Bir yandan depremin etkisi bir yandan Ramazan'a denk gelmesi ve diğer taraftan ülkemizde seçim ekonomisine girilmesinden dolayı EMITT kıymetliydi. Sektöre az da olsa moral oldu. Dayanışma ve sinerji üretme durumunu oluşturmak adına yerinde olduğunu düşünüyorum." 

Bu yılki fuara katılımın daha düşük olduğunu gözlemlediğini ifade eden Aksu, buna gerekçe olarak Ramazan ayı etkisini öne sürdü. "Katılım daha da yüksek olabilirdi. Tabii fuar ilk planlandığı şubat ayında gerçekleşmiş olsaydı ve keşke o deprem yaşanmasaydı çok daha iyi olacaktı, buna eminim. Sektörümüz bu tarz fuarlarda bir nebze olsun sinerji oluşturup, moral bulabiliyor ve üretmeye çalışıyor. Dolayısıyla ben bu tarz organizasyonları önemsiyorum. Gayet dolu dolu bir fuar oldu. Çoğu acentede stantlar doluydu." diye konuşan Aksu, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen fuarın sektörde pozitif bir etki oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Bacaksız: "Türkiye tanıtımında acenteler de olmalı"

EMITT'in son yıllardaki en hareketli senesi olduğunu belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkan Başdanışmanı ve Vipol Turizm Seyahat Acentası Sahibi Soner Bacaksız, "İnsanlar hala bir umutla turizmin peşinden gidiyorsa, demek ki hepimiz bir gelecek ve umut olduğuna inanıyoruz. Sektörün iyileştirici ve gülümsetici bir yanının olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Umut ediyoruz ki, buradaki insanların ilgisi Türkiye turizmine olumlu şekilde yansır." dedi. İngiltere ve Rusya'dan Türkiye'ye ilginin olduğunu ve önümüzdeki dönemde bunun daha da artacağını düşündüğünü kaydeden Bacaksız, deprem sonrası tanıtım çalışmalarında reelliğin önemine de vurgu yaptı. Rakamların ötesinde etkileyici tanıtım ve reklam faaliyetlerine ağırlık verilmesi gerektiğini savunan Bacaksız, Türkiye turizminin tanıtım faaliyetlerinin içinde acentelerin olması gerektiğinin altını çizerek, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA)'nın kaynağını otelciler ve seyahat acentelerinden almasına karşın tanıtımı kendisinin yapmasını eleştirdi. 

Soner Bacaksız, deprem felaketinin etkisinin EMITT Fuarı'nda yoğun bir şekilde hissedildiğini de kaydetti. Gaziantep'in  de depremi yaşayan bir şehir olduğunu hatırlatan Bacaksız, "Gaziantep olarak gelen misafirlerimize şunu çok iyi anlatmamız gerekiyor. Tamam bu bölgede bir deprem oldu ama şehirde yaşam devam ediyor. İnsanların o bölgeye yeniden gelmelerini sağlamak lazım. Depremde ağır hasar gören illerimizde belki günübirlik turlar düzenlenebilir. Bölgenin bu sayede en kısa zamanda tekrar ayağa kalkacağını, turizmde hak ettiği payı fazlasıyla alacağına inanıyorum." diye belirtti.

Akyüz: "EMITT'i İngiliz değil, Türk firması veya belediye işletmeli"

Old City Otelciler Platformu Başkanı ve Grand Ant Hotel'in sahibi Tarkan Akyüz, EMITT Fuarı'nın geçen seneye göre daha hareketli geçtiğini ancak katılımcı ve stant sayısının beklenenden az olduğunu söyledi. Buna gerekçe olarak EMITT'in Hyve Group'tan sonra bir kez daha İngiliz firma tarafından düzenlenmesini gösteren Akyüz şöyle konuştu: "Biliyorsunuz Hyve Group'a tepkimizden dolayı son 2-3 senedir Old City Otelleri olarak EMITT'e katılmıyorduk. Şimdi yine bir İngiliz firmasına geçti. Dünyanın sayılı turizm fuarlarından biri olan EMITT, İngiliz firma tarafından işletilemez. EMITT'in Türk firmasına veyahut da belediyeye ait olması lazım. İngiliz firması bence fuarı baltalıyor."

Tarkan Akyüz, depremin otel sektörüne etkilerine de değindi. Afet sonrası iptallerin geldiğini anlatan Akyüz, şunları kaydetti: "İstanbul'da şu anda doluluklar iyi değil. Ortalamalar %40'larda gidiyor. Seçime kadar bir beklentimiz yok. O vakte kadar yaptığımız işlerle masraflarımızı kurtarabilirsek bu bizi mutlu eder. Fakat seçimden sonra rezervasyonların akacağı ve para kazanmaya başlayacağımız yönünde bir beklentimiz var." Türkiye'ye Avrupa'nın yıllardır gelmediğini söyleyen Akyüz, "Bunu ben söylemiyorum, Avrupalı halktan dinliyoruz. Diyorlar ki, mevcut düzen devam ettiği sürece İstanbul'a gelmeyeceğiz. Mevcut düzen değişirse Avrupa yağacak." dedi.

Kurt: "İstanbul depremi gündemden düşmeli artık"

Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği (I-MICE) Başkanı Hüseyin Kurt, EMITT Fuarı'nın yoğun katılımla geçtiğini belirtti. Fuarın geliştirilmesi gereken yönlerine dikkati çeken Kurt, yabancı hosted buyer sayısının yetersizliğine vurgu yaptı. Önümüzdeki yıl bu konuya daha ağırlık verilmesi gerektiğini söyleyen Kurt şöyle konuştu: "Çünkü burada stant açan Türk meslektaşlarımız Türk alıcıları değil, yabancıları görmek istiyor. Umarım gelecek yıl yabancı karar vericilerin daha fazla ziyaret ettiği bir fuar olur."

6 Şubat'ta meydana gelen depremin turizm sektörüne yansımalarını da yorumlayan Kurt, olası İstanbul depreminin gündemden düşürülmesi gerektiğinin altını çizdi ve "Bu konuda da gerek ulusal gerekse turizm basınına çok iş düşüyor. Çünkü bu afeti sıcak tutarak aslında kendimize zarar veriyoruz. Yabancı basın bunu alıntılıyor ve haberleştirerek yayıyor. Rakipler bu haberlerle boş durmuyor, kendi ülkelerinde bir kamuoyu oluşturuyor. Sonuç, ardı ardına gelen iptaller." diye konuştu. Uluslararası toplantı, kongre, etkinlik bazında karar vericilerin otel güvenliğini sorguladıklarını vurgulayan Kurt, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na büyük rol düştüğünü belirterek şöyle devam etti: "Bakanlık ivedilikle oteller ve İstanbul nezdinde kültürel ve tarihi yapıların deprem risk ölçümlerini yaptırmalı ve  bunu uluslararası kamuoyuyla paylaşmalı. Nasıl ki pandemide Güvenli Turizm Belgesi sayesinde pek çok yabancı misafiri ülkemizde ağırlayabildiysek aynısını bu deprem krizinde de yapmalıyız."

Söyler: "Seçim sonrası turizmde hareket bekliyoruz"

TT360 Genel Müdürü Serdar Söyler, EMITT Fuarı'nın verimli geçtiğini ve katılımın da iyi olduğunu söyledi. Fuarın zaman olarak iyi bir döneme denk geldiğine işaret eden Söyler, "Şu an hem Ramazan ayında olunması hem de deprem sonrası etkinliklerin azalması nedeniyle fuara katılımda bir artış görüyoruz" diye konuştu. Söyler, fuarın yüksek katılım potansiyeline karşın otel stantlarındaki düşüklüğünü ise performans ve verimliliğiyle ilişkilendirerek, "Gördüğümüz kadarıyla fuara çok fazla zincir otel katılmamış. Otellerin buradan istedikleri faydayı üretemediklerini ve bekledikleri performansı yakalayamadıklarını gözlemliyorum. EMITT, acentelerle otellerin oturup kontrat yaptıkları bir organizasyondu. Fakat artık bu özelliğini biraz kaybetti." diye belirtti. 

Serdar Söyler, depremin turizme etkilerine ise şu sözleriyle değindi: "Deprem genel olarak turizmi de etkiledi. Ancak bu konuyu sektör gündeminden biraz çıkarmak gerekiyor. Çünkü turizm bu gündemi çok seven bir ortam değil. İnsanlar güven duymadıkları yere seyahat etmek istemiyor. Nasıl ki pandemi döneminde yaptığımız Güvenli Turizm atılımı vardı. Bence o sektörümüzde güzel bir etki oluşturdu." Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın güvenli oteller konusunda bir çalışma yapması gerektiğini belirten Söyler, "Turizm yapılarına belki de 'sağlamdır' raporu verilerek bir sertifikasyon sistemine girilebilir. Bunun da son derece faydalı olacağı inancındayım." diye belirtti.

Alnıtemiz: "Türkiye limanları 2024'de 1600 gemi seferi bekliyor"

Celestyal Cruises Türkiye Müdürü Özgü Alnıtemiz ise, bu yılki EMITT Fuarı'nın depremin gölgesinde bile olsa beklenenden daha verimli geçtiğini ifade etti. Fuarda yeni iş ortaklarıyla tanışma fırsatı yakaladıklarını belirten Alnıtemiz, "Bizim buraya katılmamızdaki en önemli sebeplerden biri, şu ana kadar ulaşamadığımız acentelere, yeni iş ortaklarına buluşabilmekti. Sonuçta Celestyal global bir şirket olduğu için bizler bu tarz fuarları sadece nitelikli pazar arayışı olarak görmüyor, aynı zamanda farklı pazarlarda çalışan iş ortaklarına ulaşabilme imkanı olarak da değerlendiriyoruz." diye konuştu. Fuarda Latin Amerika, Japonya ve Ortadoğu pazarlarıyla çalışan birçok farklı firmayla tanışabilme fırsatı yakaladıklarını söyleyen Alnıtemiz şöyle devam etti: "Japon pazarıyla güzel iş birliklerimiz oldu. Biliyorsunuz çok niş bir pazar orası. Şimdi Çin pazarı tekrar açılıyor, o bizim için heyecan verici bir gelişme. Türkiye henüz listeye girmedi ama Yunanistan girdi. Bu olduğunda hepimizin beklentisi yükselecek."

Kruvaziyer turizminin gelişimini değerlendiren Alnıtemiz, bu yılki rakamların oldukça iyi olduğuna işaret etti. Türkiye limanlarına bu yıl bin sefer düzenlendiğini, 2024'de bu sayının 1600'e çıkacağını beklediklerini kaydeden Alnıtemiz, "Celestyal Cruises olarak şu anda iki gemimiz mevcut. Bu yılı 100 seferle kapatmayı planlıyoruz." dedi. Yakın zamanda filolarına Celestyal Journey gemisini de kattıklarını söyleyen Alnıtemiz, 2024'de sefer sayısını 150'ye çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ilave etti.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Sektör: Turizm ve Otelcilik

Aposto Sektör: Turizm ve Otelcilik

Turizm, otelcilik ve restorancılık sektörlerinden pazar araştırmaları, uzmanlarla söyleşiler, en önemli atamalar, veriler ve yatırım öngörüleri.

NEREDE YAYIMLANDI?

Turizmciler sektörü nasıl değerlendirdi?

Seçimlerden sonra hareketlilik öngörülüyor

29 May 2023

Fotoğraf: unsplash.com

YAZARLAR

Aposto Sektör: Turizm ve Otelcilik

Turizm, otelcilik ve restorancılık sektörlerinden pazar araştırmaları, uzmanlarla söyleşiler, en önemli atamalar, veriler ve yatırım öngörüleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;