aposto-logo
TR
TREN

Webb, antik bir galaksinin özelliklerini ortaya çıkardı

Erken galaksilerdeki yıldız oluşumunun durmasının arkasında "kara delikler" olabilir
Webb, antik bir galaksinin özelliklerini ortaya çıkardı

Bugüne kadar yapılmış en güçlü teleskop olan James Webb Uzay Teleskobu'nu kullanan gökbilimciler, 25 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan devasa, yoğun bir galaksi olan GS-9209'un özelliklerini ilk kez ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkardılar. Buna göre, Büyük Patlama'dan sadece 600 ila 800 milyon yıl sonra oluştuğu belirtilen GS-9209 galaksisinin, kendisinden yaklaşık olarak 10 kat daha büyük olan Samanyolu galaksisi ile benzer sayıda yıldıza sahip olduğu bildirildi.

Geniş açı: Artık yıldız oluşturmayan galaksi türü olan sakin galaksilerin bilinen en eski örneği olan GS-9209 galaksisinde bulunan yıldızların toplam kütlesinin, Güneş'in yaklaşık 40 milyar katı olduğu ve bu yıldızların, GS-9209'da yıldız oluşumu durmadan önce hızla oluştuğu belirtiliyor.

  • Edinburgh Üniversitesi Fizik ve Astronomi Fakültesi'nden Dr. Adam Carnall, keşfe ilişkin şu ifadeleri kullanıyor:

"James Webb Uzay Teleskobu, kozmik tarihin ilk milyar yılı boyunca galaksilerin tahmin ettiğimizden daha büyük ve daha erken büyüdüğünü zaten göstermişti. Bu çalışma, Büyük Patlama'dan sadece 800 milyon yıl sonra kendi Samanyolu'muz kadar yıldız oluşturmayı başaran GS-9209'un tarihini ayrıntılı bir şekilde ortaya koyarak, bu erken galaksilerin özelliklerine ilk kez gerçekten ayrıntılı bir şekilde bakmamızı sağlıyor. Bu galakside çok büyük bir kara delik de görmemiz büyük bir sürpriz oldu ve bu kara deliklerin erken galaksilerdeki yıldız oluşumunu durduran şey olduğu fikrine büyük bir ağırlık kazandırdı."

Bununla birlikte: Analizler ayrıca GS-9209'un merkezinde, astronomların bu sayıda yıldıza sahip bir galakside tahmin edebileceğinden beş kat daha büyük bir süper kütleli kara deliğe ev sahipliği yaptığını gösteriyor. buna göre, ekip, bu keşfin GS-9209'un neden yeni yıldızlar oluşturmayı bıraktığını açıklayabileceğini değerlendiriyor.

  • Süper kütleli kara deliklerin büyümesi sonucunda ısınabilen ve gazı galaksilerden dışarı itebilen büyük miktarlarda yüksek enerjili radyasyon açığa çıkar. Yıldızların galaksilerin içindeki toz bulutları ve gaz parçacıklarının kendi ağırlıkları altında çöktüğünde oluştuğu düşünüldüğün bu durumun, GS-9209'da yıldız oluşumunun durmasına neden olmuş olabileceği ifade ediliyor.

Keşif: GS-9209 ilk olarak 2004 yılında Edinburgh Üniversitesi Fizik ve Astronomi Fakültesi'nde profesör olan Jim Dunlop ve o zamanlar doktora öğrencisi olan, şimdiyse Croningen Üniversitesi'nde profesörlük yapay Karina Caputi tarafından keşfedilmişti. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

NEREDE YAYIMLANDI?

Quando BilimQuando Bilim

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🛰️ Ahşap uydular, 'tatsız' uyarılar

Axiom Space'in ikinci özel astronot misyonu. Uydular için ahşap kullanımı. Antik bir galaksinin özellikleri. Yeni bir dinozor türü. WHO "tatlandırıcı" uyarısı.

24 May 2023

Axiom Space

YAZARLAR

Quando Bilim

En önemli bilimsel ilerlemeler, uzaydan keşifler, sağlık dünyasından gelişmeler.

İLGİLİ OKUMALAR

;