aposto-logo
TR
TREN

Yerli girişim Insider, 105 milyon dolar yatırım aldı

Insider, birleşme ve satın alma stratejisiyle büyümeyi sürdürmeyi planlıyor
Yerli girişim Insider, 105 milyon dolar yatırım aldı

Türkiye'nin yazılım alanında 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan ilk girişimi Insider, Sequoia liderdiğinde, Qatar Investmen Authority (QIA) ve Esas Private Equity'nin katılımıyla gerçekleşen yatırım turunda 105 milyon dolar yatırım aldı. Yine Sequoia'nın liderliğini yaptığı bir önceki yatırımla birlikte Insider'ın şimdiye kadar aldığı toplam yatırım miktarı 274 milyon dolara ulaşmış oldu.

Bir adım geriden: Kısa bir süre önce G2 tarafından belirlenen dünyanın en iyi yazılım şirketleri listesine 6. sıradan dahil olan Insider, 2022 yılında gerçekleşen Seri D turunda 121 milyon dolar yatırım almıştı. Bununla birlikte, girişim, 2023 başında Meta onaylı sohbete dayalı ticaret ve mesajlaşma platformu olan MindBehind'ı da bünyesinde katmıştı.

  • Ayrıca, Fortune Global 500'ün üçte biri ve Singapur Havayolları, Estée Lauder, Samsung , Vodafone, Allianz, Virgin, Toyota, New Balance, IKEA, GAP, L’Oreal, Santander, BBVA, Pizza Hut, Newsweek, Nissan, AVIS, MAC, Marks & Spencer, Avon ve CNN gibi markalarla işbirliği yapan Insider, 2023 başında, faaliyetlerine başladığı günden bu yana 26'dan fazla ülkede büyüme kaydettiğini duyurmuştu.

Nedir: Ürünlerinde bireyselleştirilmiş ve kanallar arası müşteri deneyimlerine odaklanan Insider, ekonomik stratejiler çerçevesinde birleşme ve satın almaya odaklanarak büyümeye devam etmek için mevcut piyasanın içinde bulunduğu durumdan yararlanmayı planlıyor. 

  • Konuya ilişkin açıklamasında Insider CEO'su ve Kurucu Ortağı Hande Çilingir, şimdiye kadar "hyper growth"u organik yollarla gerçekleştirdiklerini belirterek "Şimdi, birleşme ve satın alma odaklı bir strateji ile benzersiz büyüme seviyelerine ulaşmak istiyoruz. Bu yatırım, teknolojimizi daha da tamamlamak ve ürün sinerjileri yaratmak için istisnai ürün şirketlerini satın almak amacıyla özel olarak kullanılacak." şeklinde aktarıyor.
  • Buna ek olarak, bu son yatırım,  şirketin pazarlamacıların ihtiyaçları doğrultusunda yeni kanallarla geliştirdiği endüstri lideri platformunun iyileştirilmesine ve yeni teknolojilerin ürünlerine entegre edilmesine de katkı sağlayacak. Bu durumun, Insider'ın Türkiye'deki faaliyetlerine yardımcı olacağı ve özellikle LCW, Turkcell, Akbank ve Teknosa gibi markaları içeren müşterilerin müşteri deneyim performansının artırılmasını sağlayacağı değerlendiriliyor.

Kimdir: Üniversite hayatına İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde başlayan CEO Hande Çilingir, burada elde ettiği bölüm birinciliğinin ardından eğitimini London School of Economics'de; yüksek lisans eğitimini ise Şangay Üniversitesi'nde tamamladı. 

  • Şangay Üniversitesi'nde okurken Fiba Grup'ta çalışmaya başlayan, sonrasında ise Rusya'da yatırım bankacılığı alanında çalışan Çilingir, 2012 yılında ise Arda Koterin, Mehmet Sinan Toktay, Serhat Soyuerel, Muharrem Derinkok ve Okan Yedibela ile birlikte Insider'ı kurdu.
  • Insider'ın Türkiye'nin yazılım alanında 1 milyar dolar değerlemeyi geçmesiyle Türkiye2nin ilk kadın unicorn'u olan Çilingir; şirketler ve girişimleri bir araya getiren Crunchbase tarafından da ABD dışındaki en iyi 7 Kadın CEO'dan biri olarak seçilmişti.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

NEREDE YAYIMLANDI?

Quando StartupQuando Startup

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

💸 Zararına satış, beklentileri aşan fon

Meta'nın zararına satışı. OpenAI'ın beklentileri aşan fonu. Yazılım alanının en iyilerinden olan Insider'a yeni destek.

26 May 2023

Webrazzi

YAZARLAR

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

İLGİLİ OKUMALAR

;