Aposto

Cumartesi, 3 Aralık 2022
Cumartesi, Aralık 3, 2022
Premium'a Yüksel
03: Afyon
Afyon'un eğitim hâli
son

03: Afyon'un eğitim hâli

"81 İl 81 Eğitimci"de üçüncü durağımız, 03: Afyon.

81 İl 81 Eğitimci içeriğimizin üçüncü durağı Afyon’dan herkese merhaba. Bir önceki durağımız Adıyaman’dan yola çıktık ve Afyon’a vardık. 

İl bazlı verileri hazırlayıp bizlerle paylaşan Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Eğitim Gözlemevi ekibine çok teşekkür ediyoruz. 

Eğitimin tüm paydaşlarına açık olan çalışmamızın duyurusunu yaygınlaştırmak ve eğitim hâli topluluğunun bir parçası olmak isterseniz linkimiz burada.

Bizi takip etmeyi unutmayın.

03: Afyon

Afyon’un haşhaş bitkisinden; Karahisar’ın ise şehrin ortasındaki koyu renkli volkanik kayalarından geldiği şehir, 2005 yılında Afyonkarahisar ismini almış. Ancak halk arasında yaygın olarak hâlâ Afyon deniliyor. Afyon’un eğitim hâli’ne dair birçok veriye ERG Eğitim Gözlemevi sayesinde ulaşıyoruz. Bu verilere göre Afyon’un eğitim durumunun Türkiye ve bölge ortalamasına kıyasla daha olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Afyon, TÜİK'in 2015'de açıkladığı ‘İllerde Yaşam Endeksi’ araştırmasına göre yaşam memnuniyetinde 2., eğitimde ise 48. sırada yer alıyor. 

Afyon, 5 yaşa kadar okul öncesi eğitimde net %65,4 okullaşma oranı ile hem bölge ortalamasının hem de Türkiye ortalamasının üzerinde.

Derslik başına düşen öğrenci sayıları ilkokulda 13; ortaokulda 18; ortaöğretimde; 19. Bu hâliyle sınıf mevcutları, hem bölge ortalamasından hem de Türkiye ortalamasından daha az kalabalık.

Toplam öğrenci sayılarını incelediğimizde Afyon’da 134 binin üzerinde öğrenci eğitim görüyor. Bu, Türkiye'deki tüm öğrencilerin %0,8'inin, Ege Bölgesi’ndeki öğrencilerin ise %8,3’nün Afyon’'da eğitim gördüğü anlamına geliyor. 

Toplam öğretmen sayısını incelediğimizde 10.920 öğretmenin Afyon’da çalıştığını öğreniyoruz. Yani, Türkiye'deki tüm öğretmenlerin %0,9'u, Ege Bölgesi’ndeki öğretmenlerin ise %7,6'sı Afyon'da öğretmenlik yapmakta.

Kız ve oğlan çocuklar arasında ortaöğretimde net okullulaşma oranı farkına baktığımızda, Türkiye genelinde bu oran oğlan çocuklar için daha fazlayken; Ege bölgesinde kız çocuklarının okullulaşma oranı daha fazla. Afyon’a baktığımızda kız çocuklarının okullulaşma oranı bölge ortalamasının da üzerinde. 

Tüm bu verilerle Afyon’un eğitimini aklımızda biraz somutlarken; sahaya bir mercek tutarak Afyon’da çalışan öğretmenimizin bize şehir rehberliği yapacağı başlıklar;

  • Afyon’da eğitime dair karşılaşılan problem alanları
  • Afyon’da eğitime dair öne çıkan ihtiyaçlar
  • Afyon’da karşılaşılan problemlere yönelik çözüm ve stratejiler
  • Afyon’da takip edilen eğitim platformları ve kaynaklar

Hazırsanız üçüncü durağımız: 03 Afyon!

Zeynep & Muhammed

Afyon'un eğitim hâli

Afyon'un eğitim hâli

Afyon’un eğitim hâlini şehrin Sultandağı ilçesinde İngilizce Öğretmeni olarak çalışan bir öğretmenle konuşacağız.

Afyon’un eğitim hâlini şehrin ilçelerinden birinde İngilizce Öğretmeni olarak çalışan bir öğretmenle konuşacağız. Anonim olarak bültenimizde yer almak istediğini beyan eden öğretmenimize ilk sorumuz olan “Yaşadığınız şehirde eğitimle alakalı gördüğünüz/deneyimlediğiniz problemler neler?”i yöneltiyoruz:

“Aslında bunu sadece bulunduğum il için söylemek ne kadar doğru emin değilim, genel olarak tüm eğitim sisteminin sorunu: plansızlık, düzensizlik, kaos. Çok basit durumlar bile içinden çıkılamaz bir hâl alabiliyor. Örneğin; ilçede bir program planlanıyor, okullara son anda haber gönderilip öğrencilerin katılımı isteniyor. O gün o öğretmenin planladığı her şey bambaşka bir hâl almış oluyor. Bu aynı zamanda öğretmene yok sayıldığı hissi de verdiği için; öğretmenlerin motivasyonunu olumsuz yönde etkiliyor. Yöneticilerin öğretmenlere çalıştığı kurumdaki iş arkadaşı olarak değil, üstten bir bakışla bakıp o şekilde davranmalarını bir diğer sorun olarak söyleyebiliriz sanırım. Bu da öğretmenler üzerinde bir baskı unsuru oluşturmakta. Kimse, tahammülün epey azaldığı şu günlerde böyle sorunlarla uğraşmak istemiyor ve uzak kalmayı seçebiliyor çoğunlukla yöneticilerle ilişkilerden. Bu da kurum olma hâlini olumsuz etkiliyor. Herkes, ‘Dersime gireyim, yapmam gerekeni yapayım’ derdine düşüyor. Okul olarak; işbirliği içinde, dayanışarak yeni fikirler ortaya çıkarma gibi yöntemlerle uğraşmaya kimsenin pek dermanı kalmıyor gördüğüm kadarıyla. Uzaktan eğitim sonrası öğrencilerin okula uyumu da oldukça zor oldu/oluyor. Hemen hemen tüm öğrencilerimizde ciddi davranış değişiklikleri gözlemliyoruz. Çok basit, bir arada yaşama kurallarını bile unutmuş durumdalar. Veliler de uzaktan eğitim sürecinde her an ulaşılabilir olduğumuzdan dolayı; şimdi de aynı alışkanlığı devam ettirmek isteyebiliyorlar. Tekrar o sınırı çizebilmek öğretmenleri biraz zorluyor gördüğüm kadarıyla.”

Bu cevap, hem Afyon hem de Türkiye genelindeki eğitim problemlerine dair önemli alanları söylüyor bizlere. Hemen ikinci sorumuza geçiyoruz ve “Yaşadığınız şehirde eğitime dair hangi ihtiyaçlar öne çıkıyor?” diye soruyoruz:

“Öğretmenlere ‘anlamlı’ uygulamalı eğitimler, seminerler düzenlenmesinin oldukça önemli bir gereksinim olduğunu düşünüyorum. Özellikle kapsayıcıklıkla ilgili konularda. Her öğrenciyi aynı kabul etme gibi bir yanılgıya düşülebiliyor zaman zaman. Bu da öğrencilere kendini, biz fark etmesek de, dışlanmış hissettirebiliyor. Çoğu zaman maalesef bunun farkına varılamıyor bile okullarda.”

Üçüncü sorumuz ise “Yaşadığınız problemlere dair nasıl çözümler/stratejiler üretiyorsunuz?” oluyor:

“Genellikle öğrencilerle veya velilerle konuşarak bir çözüm bulmaya çalışıyorum. Yaşanan sorunun kaynağı neyse orasıyla iletişime geçmeye çalışıyorum. Daha tecrübeli öğretmen arkadaşlarımın fikirleri de oldukça yol gösterici olabiliyor karşılaştığım sorunlara yaklaşımımda ya da çözümünde.”

Dördüncü sorumuz da “Yaşadığınız problemlere çözüm üretirken/uygulamaya çalışırken karşılaştığınız engeller neler?” oluyor:

“Zaman zaman yöneticiler sorunları görmezden gelme eğiliminde olabiliyorlar. Bu da; öğretmenleri çözüm konusunda ilerlemeye gitmekten alıkoyabiliyor. Bireysel olarak halledilebilmek ya da diğer öğretmenlerle yardımlaşarak halletmeye çalışmak herkes için daha kolay bir yöntem olarak görünüyor sanıyorum. Diğer türlü, sorun aslında hiç ilgisi olmayan başka sorunlar doğurup, bambaşka bir yere gidebiliyor.”

Karşılaşılan engelleri duyduğumuzda aklımıza “Yaşadığınız şehirde eğitime yönelik çalışmaları takip ediyor musunuz? Hangi platformlardan takip ediyorsunuz?” sorusu geliyor:

“İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kendi sayfasındaki duyuruları belli aralıklarla takip ediyorum. Onun dışında herhangi bir platformdan takip etmiyorum. İl özelinde bireysel olarak çalışmalarını takip ettiğim öğretmenler dışında, kurum olarak takip ettiğim bir sayfa yok. Öğretmen Ağı, Eğitim Reformu Girişimi, Başka Bir Okul Mümkün Derneği, vb. sayfalar benim için oldukça yol gösterici, takip etmekten keyif aldığım, güçlendirici sayfalar.”

Afyon’da yapılan çalışmaları daha da merak ediyoruz ve soruyoruz “Yaşadığınız şehirde ne gibi çalışmalar ve gelişmeler öne çıkıyor?”:

“Öğretmenlerin bireysel çabası ve çalışmasıyla çok güzel işler yapılıyor elbette. Bir şeyler hâlâ olabiliyorsa bu öğretmenlerin bireysel çabası sayesinde oluyor. Kendi sınıflarında çok güzel çalışmalar yapan öğretmenler var, onlarla sohbet edip onları takip etmek benim için oldukça öğretici oluyor.”

Son sorumuz “Yaşadığınız şehirde hangi kurum ve paydaşlar çözüm ortağı olabilir?” soruyoruz ve öğretmenimiz; yerel yönetimlerin, derneklerin, kişisel bağlantıyla ulaşılabilecek eğitim ile ilgilenen kişilerin çözüm ortakları olabileceğini bizlere söylüyor.

Öğretmenimiz şehre dair verdiği detaylı cevaplarıyla aklımızdaki birçok soruya cevap oluyor. Kendisine teşekkürlerimizi en içten şekilde sunuyoruz.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
son

81 İl 81 Eğitimci içeriğimizdeki üçüncü durağımız 03 Afyon’dan ayrılma vakti şimdi. Bir sonraki durağımız 04 Ağrı olacak. Bu bültende görüşlerini okumak istediğiniz, içerikleri zenginleştireceğini düşündüğünüz Ağrı’da çalışan eğitimcilere aşağıda yer alan formumuzu iletebilirsiniz.

Bizlere destek olmak için bültenlerimizi tüm şehirlerden eğitimin tüm paydaşlarıyla paylaşabilir ve buradaki formu doldurarak eğitim hâli topluluğunun bir parçası olabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

Bülteni beğendiniz mi?

Arşive Ekle

Okuma listesine ekle

Paylaş

eğitim hâli Yayınını Takip Et

İki haftada bir cuma günleri saat 11'de; eğitimin konuş(a)madığımız, saklı, yasak, eğlenceli, unutulmaz, birlikte, başka, kısacası her hâlini bu bültende paylaşıyoruz.

0%

;