#82: MAHALLE: Asmalı Mescit

Karanlıktan aydınlığa, tek umut Asmalı'da.

Fotoğraf: Deniz Sabuncu

Geri gelmeyecekler… Babylon. Jurnal Sokak’ta pop-up konser, sahnede: Siya Siyabend. Peyote Hasan’ın sokak festivalinde Harun Tekin’e rastlamak. Agatha Christie, Ernest Hemingway, Greta Garbo, Josephine Baker, Cemal Süreya, Ara Güler, Can Yücel, Nilgün Marmara, Edip Cansever, Tomris Uyar ve Aydın Boysan. Bir vodvil tiyatrosu olarak da bilinen, Toto Karaca, Muzaffer Hepgüler, Gülriz Sururi gibi isimlere ev sahipliği yapmış Elhamra Tiyatrosu. Bugün St. Antuan kilisesi yerinde olan Concordia Tiyatrosu. Ahmet Farukî parfümlerini sıkıp balolara giden şık insanlar. Aynı binanın sakinleri: Pera Palas otelinin şefi Léon Alexich, piyano öğretmeni Thomassian, madam Isare Bakşiyan, hekim Garde ve kasap Titopoulos, bina görevlisi Jean Papanis. Gardenbar, Rejans, Petrograd, Turkuaz, BiBaBo arasında mekik dokuyan Artist ve S.E.S. (Sanat, Edebiyat, Sosyoloji) dergilerinin yayın yönetmeni Fikret Adil Kamertan.

Asmalı'nın gülleri


Geriye kalanlar… Piyangocu Mehmet, gülcü Şener. Asmalı Cavit’in patates kızartması yanında ev yapımı hardalı, acılı ezmesi. Raimondo Tommaso D’Aronco’nun sultanın terzisi Jean Botter için inşa ettiği Casa Botter. Salon İKSV. Pera Palas. İstanbul’un ilk Edebiyat Evi Kıraathane. Büyük Londra Otel’i terası, güneşe selam ve veda. 6-7 Eylül olaylarında zarar görmesine rağmen İstiklal’in değişmeyen yegâne dükkânlarından Diamanştayn. Tezler, antitezler, meseleler. Dalgalanıp da durulanlar, Beyoğlu’nda gezerken gözlerini süzenler, ruhu saran inleyen nağmeler.

Ola ki bir gün... A noktasından B noktasına geçişi engelleyen, sokağa serpilmiş masalarda yisa, beraber kadeh tokuşmaları. Onur Yürüyüşü’nden dönenlerle, 8 Mart’a gidenlere Yakup 2’den eşlik eden sloganlar. Saat 01.32, sahneye henüz çıkanlar. Film, tiyatro, dans ve müzik festivalleri after’ları. Markiz’in marquise de sevigne’leri. Robinson Crusoe 389’un raflardaki hemen her kitabı okumuş bibliyofil satıcıları. Zamanında Aliye Berger, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Bedri Rahmi Eyüboğlu başta olmak üzere birçok yazar ve sanatçının yaşadığı, çalıştığı; 5 ressam tarafından kurulan D Grubu’nun 1933 yılında açtığı ilk sergiye mahal olmuş, kiracıları arasında Ermeni topluluğunun gazetesi Jamanak’ın da bulunduğu Narmanlı Han, yeniden, bir kültür merkezi, sanatçı rezidansı, üretim alanı olarak. Sofyalı’nın sokağa atılmış masalarında akşam pişecek zeytinyağlı fasulyenin ayıklandığı gündüzler. Sokakta edebiyat, duvarda isyan, sahnede stand-up, çıkışta yolluk.

Tek Umut: Asmalı’da buluşuyoruz bu hafta. Bellek, ikâmet, birlik mahalinde kurulacak geleceğin inşasının elementlerinden biri sıfatıyla.

Karanlıktan aydınlığa, Asmalı’da.

Eşlikçi: Marc Aryan - İstanbul

SOLİ Ekibi

SOLİ

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

SOLİ

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

YAZARLAR

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;