HAFTANIN ANKARA'SI
GERİ SAYIM
OLAN BİTEN
MİNİ ROTA
YOLLUK

90'lara ışınlanıyoruz 🪩, kısa bir mola

Eylüle hazırlık yaparken SOLO Çağdaş Dans Festivali ay sonunda altıncı kez şehirde, 90'lar ruhu bizimle.

Ankara Havası

Ankara'ya sıcaklar geliyormuş, eylül için herkes harıl harıl hazırlık yapıyormuş, SOLO Çağdaş Dans Festivali ay sonunda altıncı kez şehirdeymiş, yazlık sinemalar gösterimlerine devam ediyormuş. Bir de 90'lara ışınlanıyormuşuz. Yani bir hareketlilik, bir renk, bir ışıltı söz konusuymuş şehirde. Ben İstanbul'dan baktığım için böyle görüyorum, içinde olsam daha neler neler görür, ne renkler çıkarırdım kim bilir.

Ekim 2022'den bu yana devam ettiğimiz Ankara Havası yayınımıza yorgunluk atmak, enerji depolamak, kafamızı toparlamak için çok kısa bir ara veriyoruz. Eylül ortasında farklı konular, yeni kanallar ve formatlarla dönmeyi arzuluyoruz. Biz yokken eski sayıları yeniden inceleyebilir, rotaları takip ederek kendi Ankara renklerinizi keşfedebilirsiniz.

Bu sırada biz de Bozcaada Caz Festivali için hazırlıklarımızı tamamlayacağız ve 8-9-10 Eylül'de yepyeni bir keşif haritasıyla adada olacağız, geliyor musunuz?

Sevgiler,

Seren

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

HAFTANIN ANKARA'SI

1. IF Armada Yaz Konserleri: Yüzyüzeyken Konuşuruz - Cem Adrian

Süper Müzik Festival'in hemen ardından, geçtiğimiz hafta Duman ile ağustos ayına giriş yapan IF Armada Yaz Konserleri, Yüzyüzeyken Konuşuruz ve Cem Adrian ile programına devam ediyor.

Tarih: 18 - 19 Ağustos | Yer: Armada Açık Otopark

Ne kaçırırsınız?: Sevdiğiniz sanatçılarla açık havada keyifli yaz akşamlarını, özlediğiniz açık hava konserlerini. Bu sıcak Ankara günlerinde akşam serinliğini.

Not düşün: Bir an önce yerinizi ayırtmak için, buradan.


2. Zaman Makinesi: 90'lar Partisi

CerModern ve IF Performance Hall işbirliğiyle ilk kez düzenlenecek olan ve katılımcılarını sadece müzikle değil, fiziksel olarak da 90'lara götürmeyi amaçlayan 90'lar Partisi, ilk kez Ankaralıların beğenisine sunulacak.

Tarih: 20 Ağustos | Yer: CerModern

Ne kaçırırsınız?: Yerli yabancı sevilen şarkılar, kareoke, danslar, oyunlar, çeşitli yarışmalar, mini tasarım pazarı, dönemsel ürünler ve çok daha fazlasıyla açık havadaki şehrin en eğlenceli 90'lar konseptini.

Not düşün: İndirimli dönem biletleri için, buradan


Dahası:

 • Başka Sinema'nın Amcan, Oyun Vakti ve Bay Hulot'un Tatili filmlerinin seyirci ile buluşacağı Jacques Tati Haftası, 14-17 Ağustos tarihleri arasında Arcadium, Panora ve Büyülü Fener Sinemaları'nda.
 • Türk dilinin en büyük şairlerinden Nazım Hikmet'in hapishanede geçirdiği 17 yıl boyunca, ilham kaynağı, ölümsüz aşkı, karısı Piraye'ye yazdığı mektupların oyunlaştırılmasıyla ortaya çıkan, bol ödüllü oyun Piraye, 15 Ağustos'ta CerModern'de.
 • Temmuz ayı itibarıyla başlayan İtalyan Yazlık Sineması'nın yedinci konuğu 15 Ağustos'ta Nostalji / Nostalgia. Biletleri için buradan.
 • Yazın şehrin en sevilen etkinliklerden CerModern Açık Hava Sineması'nda 16 Ağustos'ta Bebek Servisi / Broker ve 17 Ağustos'ta ise İyi Patron / The Good Boss gösterimde.
 • Nonstage Music Sessions konser serisinin yeni konuğu piyanist ve besteci Burçe Karaca, 18 Ağustos'ta Ka Atölye'de. 
 • Fırat Tanış'ın sazlı, sözlü, eğlenceli genelde kapalı gişe oynayan son projesi "Fırat Tanış ile Gelin Tanış Olalım" 18 Ağustos'ta Oran Açık Hava Sahnesi'nde.
 • Şehrin sevilen serilerinden JazzExpose kapsamında gerçekleşecek olan Doludizgin Manço Project etkinliği 18 Ağustos'ta CerModern'de.
 • Fransız Kültür Merkezi katkılarıyla pazar akşamlarını renklendirmek için düzenlenen Mülkiyeliler Birliği Açık Hava Film Gösterimleri'nin bu ayki üçüncü konuğu Cleo Beşten Yediye / Cleo de 5 a 7, 20 Ağustos'ta Mülkiyeliler Birliği'nde.

Alternatifler: 

 • Soruları Bil, Biraları Götür! Çok kısa sürede şehirde sendromsuz pazartesi akşamlarına bir alternatif olan, katılımcılarına takım ruhu olmanın güzellikleri ile birlikte keyifli birkaç saat vadeden IF Sokak'ın eğlenceli etkinliği Trivia Night her pazartesi akşamı gerçekleşiyor. Katılım ücretsiz, 14 Ağustos'taki etkinlikte haftanın teması ise "2000'ler".
 • Fransız Kültür Merkezi Sinema Kulübü 19 Ağustos'taki Kadife Kraliçe / The Velvet Queen ile gösterimlerine devam ediyor. 92 dakikalık doğa temalı belgesel yapımın dili Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı şekilde gösterilecek. Katılım için kayıt zorunlu, buradan.


GERİ SAYIM

1. Geliyordu Gelmekte Olan: Başkent Kültür Yolu

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali kapsamında Ankara ayağını temsil edecek olan Başkent Kültür Yolu Festivali, 16 Eylül'de yeniden başlıyor. Şehirde yine onlarca farklı noktada gerçekleşecek olan festivalde konserden sergiye, söyleşiden çocuk etkinliklerine, tiyatrodan film gösterimlerine kadar çok farklı dallarda yüzlerce etkinlik yer alacak.

Tarih: 16 Eylül - 1 Ekim  | Yer: Çeşitli Mekanlar

Ne kaçırırsınız?: Henüz detaylı programı açıklanmamış olsa da şehre sürekli ilkler yaşatan bir festival sürecini.

Not düşün: Festivalin öne çıkan etkinlikleri festival süresi boyunca her hafta Haftanın Ankara'sında olacak. Ama biletleri tükenen etkinlikler olabileceğinden detaylı festival programı için, buradan.


2. Kokular Yeniden Yükselecek: Ankara Coffee Festival

Son yıllarda sonbaharın vazgeçilmezleri arasına giren ve her yıl binlerce kahveseveri kahveyle buluşturarak Bilkent’ten güzel kokular yükselmesine sebep olan Ankara Coffee Festival, bu yıl yine şehri uyandırmaya geliyor.

Tarihler: 22 - 24 Eylül | Yer: Bilkent Station

Ne kaçırırsınız?: Kahve ve kahve kültürüyle ilgili birçok şeyi, beraberinde onlarca ücretsiz konseri, söyleşiyi, atölyeyi ve beraberindeki enfes kahveyi.

Not düşün: Bu sene sanatçıların henüz açıklanmadığı festivalde biletlerin ne kadar hızlı tükendiğini hatırlatmama gerek yoktur diye düşünüyorum, erkenci davranmak için, buradan.

OLAN BİTEN

Botanik Park'ta neler oluyor?

Botanik Park serası, yakın zamanda restore edileceği duyurularak Ankaralıları sevindirmişti. Yıllardır atıl durumda bekleyen seranın yenilenmesi beklenirken, Gaia Dergi seraya ilişkin yapılan ihaleye yönelik bir haber yayımladı. Gamzegül Kızılcık'ın haberine göre, 3. derece doğal sit alanı olan parktaki yenileme çalışması kapsamında hazırlanan "proje için müellif onayı alınmadı, mimarlar konunun dışına itildi. Bakanlık projede aykırılıklar buldu, belediye aykırılıklar giderilmezse işlem yapacağını bildirdi. Türkiye Biyologlar Derneği ise onaysız eko kafeyi Ağustos sonunda açmayı planlıyor." Haberi okumak için buradan.

Yakîn Tiyatro desteklerinizi bekliyor

Ankara'nın özel sahnelerinden Yakîn Tiyatro, tiyatroseverler için hazırladığı Destek Kartı ile sevenlerinin desteğini bekliyor. Bireysel ve kurumsal olmak üzere iki şekilde satın alabileceğiniz kartla tiyatroya destek olurken bir yandan da isminize özel ayrılmış koltuklara sahip olabilir, provaları izleyebilir, eğitimlere katılabilirsiniz. Detaylı bilgi için buradan.Kısa Kısa

 • VEKAM, şehir planlamacısı Hermann Jansen’in yazışmalarını ilk kez gün yüzüne çıkaran Jansen ve Ankara: Planlar-Yazışmalar kitabını yayımladı, buradan.
 • Müze Evliyagil staj başvuruları başladı. Staj yapmak isteyen birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri [email protected]'a kısa özgeçmişlerini gönderebilir.
MİNİ ROTA

Başkentte Caz Müziğin Hayalet Durakları

Cumhuriyet başkenti Ankara'nın batı tarzı müzikle tanışmasını caz özelinde bir rotayla Elif Dilan Nadir kaleme aldı.

Elif Dilan Nadir

Ankara ve caz müziği hem kültürel hem coğrafi olarak birbirine çok uzak görünmekle beraber geçen yüzyılın ortalarına doğru umulmadık bir şekilde bir araya gelirler.

Canan Aykent’in bu sözlerle ifade ettiği, caz ve Ankara’nın beklenmedik ilişkisi kesinlikle irdelemeye değer. Başkentin kentsel gelişimi kent kültürünü etkilediği gibi, toplumun eğlence pratiklerini de beraberinde dönüştürdü. Yeni kentlinin eğlence pratikleri de elbette bu asri başkentin kuruluş kodları ile paralellik gösterdi.

Yeni ulusun yeni yüzü Ankara, muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefinde önemli bir yere sahipti. Kentin çehresi nasıl dönüştüyse, kentlinin sureti ve alışkanlıkları da buna benzer özellikler göstermeliydi. Bu bağlamda Batı popüler müziği, bu dönüşümün anahtarlarından biri olarak görüldü. 1950’li yıllara kadar, kentliye yeni bu eğlence pratiği üç ana mekanda hayat buldu: Ankara Palas, Gar Gazinosu ve Karpiç Lokantası.

Ankara Palas

Büyük Millet Meclisi’nin karşı komşusu, meclisin hararetli tartışmalarının tatlıya bağlandığı mekan Ankara Palas. Mimar Vedat Tek imzasını ve I. Ulusal Mimarlık akımı özelliklerini taşıyan bu yapı 1928 yılında kullanılmaya başlandı. Erken Cumhuriyet döneminin belki de en önemli ve en prestijli kabul salonu olan Ankara Palas; yalnızca bürokrasinin mekanı olmakla kalmadı, aynı zamanda genç başkentin Batılı anlamdaki ilk sosyal kulübü olarak öne çıktı. Cumhuriyet balolarının gözde mekanı Ankara Palas, yerli ve yabancı pek çok orkestraya da ev sahipliği yaparak kentlinin Batılı müzikle tanıştığı, belki de caz müziği ilk kez deneyimlediği önemli bir sahne oldu. Günümüzde Cumhurbaşkanlığı Müzesi olarak işlevlendirilen bu yapıya yolunuz düşerse, kulaklıklarınızı takıp Blue Rondo a La Turk dinlemenizi tavsiye ederim. Caz müzik tarihinin ilk 9-8 ritimli bestesi olan, Dave Brubeck Orkestrası imzalı bu şarkı sizi zaman yolculuğuna çıkaracak.

Ankara Gar Gazinosu-Ankara Gar Restaurant, SALT Araştırma.


Gar Gazinosu

Ankara’ya trenle gelmeyi tercih eden ziyaretçilerin ilk ayak bastığı yer Ankara Garı. Hemen yanı başında ise saat kulesi ile zarifçe yükselen Gar Gazinosu. Genç mimar Şekip Akalın tarafından tasarlanıp 1937 yılında kullanılmaya başlanan bu yapı kompleksi, dönemin estetik anlayışını mütevazi bir tavırla sergiliyor. Gazinodaki etkinlikler Ankara Palas’ın eğlence programına benzese de ziyaretçileri çok çeşitli. Dönemin sosyal yaşantısını renklendiren bu yapı, dönemin önemli bir caz sahnesi olarak karşımıza çıkıyor. Bugün Gar Lokantası olarak hizmet veren yapıya güzel bir Ankara havasında yolunuz düşerse bahçesinde vakit geçirebilir, hava serinse üst kat kabul salonunda oturup yemeğinizi yiyerek eski günlerin hayalini kurabilirsiniz.

Karpiç Lokantası. Kaynak: VEKAM Kütüphanesi ve Arşivi, Envanter No: 3048.

Karpiç Lokantası

1923’ten 1953’e kadar Ankara’nın en iyi lokantası olan Karpiç, yalnızca bir lokanta değil. Aynı zamanda bir şehir kulübü. İlk yeri Ankara Taşhan’da bulunan bu gözde mekan Georges Karpovitch’in gözbebeği. Yemek sunumundan atmosferine kadar bir Avrupa lokantasını aratmayan Karpiç, akşamlarına eşlikçi Batı müziği ile de öne çıkan bir eğlence mekanı. Günümüzde ise yerinde Sümerbank, bugünkü kullanımı ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi bulunuyor.

Erken Cumhuriyet dönemi Ankara’sında cazın önemli tanıklarından olan bu noktada, yine Dave Brubeck Orkestrası’ndan bir öneri: kült caz eseri Take Five. 5 dakikalığına kendinizi bu müziğin ritmine bırakmanızı ve caz rotasının hayalet durakları arasında dolaşmanızı öneriyorum.

Hikâyeyi paylaşmak için:
YOLLUK

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

YAZARLAR

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

IF Armada

Yüzyüzeyken Konuşuruz

Cem Adrian

Ankara

Zaman Makinesi

CerModern

IF Performance Hall

Başka Sinema

+35 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;