Altı aylık rekor

Yılın ilk altı ay rekorlarla geçti, ikinci altı ayda sektörü neler bekliyor?

Fotoğraf: unsplash.com

Göz açıp kapayana kadar altı ay geçti. Otomotiv sektöründe bu altı ay daha da çabuk geçti. Bu yıl Ocak-Mayıs aylarında hep “tarihin en büyük satışı” haberi yaptık. Her ay rekor kırıldı. Şimdi, bu hafta içinde Haziran ayı satışları açıklanacak. Ben size şimdiden birkaç gün sonra okuyacağınız haber başlığını vereyim. Aposto Sektör: Otomotiv okuru olarak ayrıcalığınız olsun. İşte birkaç gün içinde okuyacağınız iki başlık: “Otomotivde Tüm Zamanların Haziran Ayı Satış Rekoru Kırıldı” ve/veya “9 Günlük Bayram Tatiline Rağmen Rekor Satış”.  Şimdi gelin bu başlıkların içini dolduralım.

Bir ülkede -o ülke ne yazık ki Türkiye oluyor- eğer otomobil bir yatırım aracına dönüşüyorsa rekor satıştan söz etmek çok rasyonel olmaz. Çünkü aracı alıcı değil satıcı alıyor. O da alıp, tıpkı döviz gibi, altın gibi hatta ev gibi beklemeyi tercih ediyor. Bir süre sonra da kâr marjı koyarak satıyor. Bakmayın siz altı ay, 6 bin km uygulamalarına. Aracın satıldığı yer olan noterde satılan aracın kilometresine bakılmıyorsa, eksper raporu bile istenmiyorsa istediğiniz kadar kararname çıkartın. Bir-iki gün içinde Haziran ayı satışları açıklanacak. Otomotiv sektörü rakamlara bakarak kağıt üzerinde de olsa zil takıp oynayacak şekilde havaya girecek. Muhtemelen Temmuz ve Ağustos da aynı seyirde devam edecek. Şimdi haberlerimize bakalım ve otomotiv seyrimizde bu haftaya bir göz atalım.

Haftanın otomotiv gündemine hoş geldiniz,

Ahmet Çelik

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

Aposto Sektör: Otomotiv

Otomotiv sektöründen haberler ve raporlar, yeni model incelemeleri, pazar payı analizleri, sektörel öngörüler, en önemli basın açıklamaları.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;