Piyasalar & Ekonomi
İş Dünyası
Politika
Bugünkü Destekçimiz
Teknoloji & Startup
Spor
Günün Hikâyesi

🗞 Asgari ücret pazarlığı sürüyor

Herkese günaydın. Asgari ücret kararı dördüncü toplantıya kaldı. Moody's gelecek aylarda %25 ve üzeri enflasyon öngördü. Bugün 10 Aralık İnsan Hakları Günü.
Garnier ile birlikte

Garnier ile yeni yıla parlak ve aydınlık bir başlangıca hazır mısın? Gücünü doğadan alan Garnier , herkesi yeni yıl heyecanının sardığı bugünlerde 2022’yi mükemmel bir ciltle karşılamak isteyenlerin vazgeçilmez tercihi olarak öne çıkıyor. Yeni yıla aydınlık ve parlak bir ciltle merhaba de Cilt bakım dünyasının yükselen trendi serumlar, yeni yılda da bakım rutinimizin vazgeçilmezleri arasında yer alırken yılın her gününe parlak ve aydınlık bir ciltle başlamak isteyenler; 2022’de Garnier C Vitamini* Parlak Süper Aydınlatıcı Serum’u cilt bakım rutininin değişilmezi yapıyor. Toplamda %3,5 oranındaki Niasinamid, C Vitamini* ve Salisilik Asit içeren ürün, 3 günde eşitlenmiş ve pürüzsüz bir cilt görünümü sağlarken 6 günde koyu leke görünümünü azaltmayı vaadedir. Vegan** formüle sahip serum; antioksidan ve parlaklık verici özellikleriyle bilinen limon özü içeriyor. Garnier Hyaluronik Aloe Nemle Dolgunlaştıran Süper Serum ise yeni yılda tek kullanımda neme doymuş ve daha yumuşak bir cildin anahtarını sunuyor. Toplamda %3 oranında Gliserin, Hyaluronik Asit ve Aloe Vera içeren, vegan formüle** sahip ürünle anında daha pürüzsüz, yumuşak ve daha sıkı görünen; 1 ay kullanım sonrasında ise daha canlı ve sağlıklı görünen bir cildi mümkün kılıyor. Solgun ciltler için ideal Garnier C Vitamini Parlaklık Verici Kağıt Yüz Maskesi , C vitamini ve hyaluronik asit içeren formülüyle cilde yıl boyunca parlak bir görünüm veriyor. Bir şişe serum miktarına*** eşdeğer formülü sayesinde cildi ihtiyacı olan neme kavuşturan ürün; kolay uygulanıyor, rahatça hareket etme imkânı tanıyor. Portakal suyu ve hyaluronik asit içeren Garnier Göz Altı Torbalarına Karşı Kağıt Göz Maskesi , göz altı torbalarının ve koyu halkaların görünümünü azaltıyor. -4 derece serinletici etkisiyle 15 dakika içinde sonuç veriyor. Kuru dudaklar için geliştirilmiş yeni Dudak Nemlendirici Bakım Maskesi ise kiraz ve panthenol ile zenginleştirilmiş formülüyle kuru dudaklara aradıkları bakımı sunuyor. Vegan içerikli ürün, yeni yılda dudak bakımının değişilmezi olmaya aday. Hassas ciltler dahil tüm cilt tipleri için kusursuz bir cilt temizliği sunan Garnier Çift Fazlı Micellar Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu , makyajı temizlerken cildi arındırıyor ve rahatlatıyor. Tek pamukla makyajın %96’sını çıkaran ürün, argan yağı içeren formülüyle tüm makyajı mıknatıs gibi çekiyor. Güzellik tutkunları, suya dayanıklı makyajlar için geliştirilen bu ürünle yüz, göz ve dudak makyajını eğlenceli ama bir o kadar da yorucu geçen yılbaşı partisinin ardından üşenmeden çıkarıyor. *C vitamini türevi ** Hayvansal kaynaklı veya türevi bileşenler içermez. ***28 ml’lik serum miktarı baz alınmıştır.

Daha fazlasını öğren

Anadolu Ajansı

Dec 10

Aposto Gündem

Dec 10

Herkese günaydın. Bugün 10 Aralık Cuma, İnsan Hakları Günü.

 • 16 Günlük Aktivizm: 25 Kasım'dan bugüne dek Aposto!'nun muhtelif bültenlerinde pandemide kadın emeğinden elektronik müzikte kadınların varlığına, nefret söylemi ve ifade özgürlüğünden teknoloji ve mühendislikte kadın görünürlüğüne çeşitli başlıklarda yazılar yayımlandı. Yazıları bu koleksiyonda derliyoruz.
 • Günün çalma listesi: Changes.

Şimdiden iyi hafta sonları,

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Piyasalar & Ekonomi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısında 2022 yılı asgari ücretine dair uzlaşma sağlanamadı. Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Nurcan Önder'in "TİSK asgari geçim tutarını 3 bin 100 lira ortalama olarak daha uygun buluyor, Türk-İş 3 bin 900'ün altına düşmez diyor" dediği aktarıldı. Sonrasında TİSK tarafından yayımlanan açıklamada "Asgari ücretin 3 bin 100 TL olması yönünde bir teklifimiz yok" dendi. TÜİK'in bu yıl "bekâr bir işçinin asgari geçim maliyeti" hesaplamasını Asgari Ücret Tespit Komisyonuna sunmadığı öne sürüldü.

 • Başka? Komisyon'da çalışan ve işveren temsilcileri SGK işçi primlerinin 5 puan olarak revize edilmesi, birinci vergi diliminin yıllık brüt asgari ücret miktarına çekilmesi; asgari ücret işveren desteğinin toplu iş sözleşmeli yerlerde %6, toplu sözleşme olmayan yerlerde %3 olarak uygulanması konusunda mutabakata vardı. 
 • Tepki: CHP lideri Kılıçdaroğlu, TİSK'in açıklamalarına aşağıdaki ifadelerle tepki gösterdi.

Moody's tarafından yapılan değerlendirmede, Türkiye'de yüksek seyreden enflasyonun 2022'de büyüme ivmesini yavaşlatacağı öngörüldü. Kuruluş, Türkiye'de enflasyonun gelecek aylarda %25'i aşabileceğini söyledi. TCMB, 2021 yıl sonu enflasyon tahminini %18,4'e çıkarmıştı.

 • Fitch Ratings de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın daha fazla faiz indirmesinin makroekonomik istikrar için risk yarattığını ifade etti. Yükselen enflasyona rağmen devam eden faiz indirimlerinin para politikası güvenilirliğini zedelediği ve Türk lirasını baskıladığı belirtildi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) başekonomisti Gita Gopinath, merkez bankalarının para politikalarını gevşek, faiz oranlarını düşük tutacak alana sahip olmadığını; Omicron gibi daha bulaşıcı bir Covid-19 varyantının öngörülen 15,2 trilyon dolarlık küresel ekonomik zarara 5,3 trilyon dolar ek maliyet yaratabileceğini söyledi. 

İş Dünyası

• Borçları 300 milyar dolardan fazla olan Çin merkezli Evergrande, yaklaşık 1,2 milyar dolarlık uluslararası kredinin faizinin ödemesini kaçırdı. Bunun üzerine kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Evergrande'in temerrüde düştüğünü ilan etti. 

 • Arka plan: Evergrande yaklaşık 3 ay önce bankalara vadesi gelen kredi faiz ödemelerini gerçekleştiremeyeceğini ve büyük bir likidite kriziyle karşı karşıya olduğunu açıklamıştı. Evergrande nakit toplamak için bazı kaynaklarını sattı; ancak nakit sıkıntısından kurtulamadı.  
 • Ya çökerse? Evergrande'in çöküşü birçok açıdan sektörleri etkiliyor. İlk olarak mülk satın alanlar paralarını kaybedebilir, şirketle iş yapan firmalar para alamayacakları için iflasa sürüklenebilir ve bankalar daha az borç vermeye zorlanabilir. Bu da kredi sıkışıklığı olarak bilinen duruma yol açabilir.

Avrupa Komisyonu, Uber ve Deliveroo gibi gig ekonomisi şirketlerinde sürücü veya kurye gibi "bağımsız" çalışanların, bu şirketlerde "çalışan" olarak sınıflandırılmasını zorunlu kılmayı planlıyor. Teklifin kanunlaşması hâlinde çalışanlar; bulundukları ülkelerin asgari ücret, ücretli izin, işsizlik ve sağlık yardımları gibi çeşitli imkânlarından faydalanabilecek. 

Toyota, çip tedarik sıkıntısı nedeniyle Japonya'daki iki fabrikasında üretime ara verecek. Şirket kasım ayında da çip krizi ve Çin'deki elektrik enerjisi yetersizliğinden dolayı araç üretimini %15 azaltarak 150 bin araca düşürmüştü.

 • Teslimat süresinde rekor: Susquehanna Financial Groups’un verilerine göre, çip teslimat süresi ekim ayına kıyasla dört gün artarak 22,3 haftaya yükseldi. Teslimat süresi şirketin verileri derlemeye başladığı 2017'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Volkswagen, elektrikli arabalar ve yazılımlar gibi "geleceğe yönelik teknolojilere" 5 yıl içinde 89 milyar avro harcamayı hedefliyor. Şirket 2026'dan itibaren tüm satışlarının dörtte birinin elektrikli araçlardan oluşacağını öngörüyor.

 • Sektörel görüş: Şirketin, bu adımı Tesla'yla arasındaki teknoloji açığını kapatmak ve Toyota gibi rakiplerini de geride bırakmak için attığı değerlendiriliyor. 

İtalya rekabet otoritesi, "pazar hâkimiyetini kötüye kullandığı" gerekçesiyle Amazon'a yaklaşık 1,28 milyar dolar ceza verdi. Miktar, Avrupa'da ABD merkezli bir teknoloji şirketine uygulanan en büyük cezalardan biri olma özelliği taşıyor. Amazon karara "kesinlikle katılmadıklarını" ve temyize gideceklerini duyurdu. 

Politika

• Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul konusunda tapu tescil işlemlerinin en kısa sürede tamamlanacağını, "projeleri sabote etmeye dönük hiçbir iftira ve tehdite izin vermeyeceklerini" söyledi. 

 • Ne olmuştu? CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ve İYİ Parti lideri Meral Akşener'in projenin parçası olacak müteahhitlere, bankalara ve yetkililere verdikleri mesajların "bürokratların imza atmamasına" ve böyle çalışmaların aksamasına neden olduğu öne sürülmüştü. 

Millî Savunma Bakanlığı, "Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Yıldırım operasyon bölgesinde teröristlerin saldırısı sonucu 3 kahraman silah arkadaşımız şehit oldu." şeklinde açıklama yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden, 80 ülke liderinin katılımıyla gerçekleştirdiği çevrim içi Demokrasi Zirvesi'nde demokratik hak ve normların ABD dâhil dünyanın her yerinde tehdit altında olduğunu vurguladı. Biden, küresel özgürlüğün geçtiğimiz 15 yılda gerilediğine dikkat çekti.

 • Öte yandan: ABD liderliğindeki koalisyonun Irak'ta IŞİD'e karşı yürüttüğü savaş görevinin resmen sona erdiği ileri sürüldü. Irak'taki askerî güçlerin "eğitim, danışmanlık ve kapasite geliştirme alanlarında uluslararası koalisyonla ilişkilerinin devam edeceği" belirtildi. ABD'den henüz konuya ilişkin bir açıklama gelmedi.
 • Dahası: ABD'nin, Çin'in Sincan Özerk Bölgesi'ndeki Uygurlar ve diğer azınlıklar tarafından üretilen malları ithal etmesini önleyecek bir yasa tasarısı Temsilciler Meclisi'nden geçti. Tasarının, bölgedeki insan hakları ihlallerinden sorumlu olanlara yönelik yaptırımları da kapsadığı öğrenildi. 

 İran nükleer anlaşma görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması hâlinde, ABD ve İsrail'in İran'ın nükleer tesislerini yok etmek için olası bir askerî operasyon senaryosunu görüşeceği iddia edildi.

Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi, hapiste olan gazeteci sayısının 2021 yılında 293'e ulaşarak rekor kırdığını açıkladı. Raporda tutuklu gazeteci sayısının en yüksek olduğu ülkeler sırayla Çin, Myanmar ve Mısır olarak açıklandı. Türkiye'de 18 gazetecinin cezaevinde olduğu duyuruldu.

Fransa, Birleşik Krallık'a balıkçılarının Birleşik Krallık karasularında faaliyet gösterebilmesi için yaklaşık 100 ruhsatı onaylamasını beklediğini hatırlattı. 

 • Arka plan: Fransa ve Birleşik Krallık arasındaki balıkçı krizi, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasından sonra başlamıştı. Geçtiğimiz yıl Birleşik Krallık ve AB arasında, balıkçılık kotalarının belirlenmesine yönelik bir anlaşma yapılmıştı. Fransa son olarak Birleşik Krallık'ın izin başvurularını reddettiğini açıklamıştı.
 • Neden önemli? Avrupa Komisyonu'nun Birleşik Krallık'a başvuruları onaylaması için tanıdığı süre bugün sona eriyor.

Birleşmiş Milletler'in Dünya Gıda Programı, yiyecek depolarının yağmalanmasından sonra Etiyopya'nın kuzeyinde bulunan kasabalara yönelik yiyecek dağıtımını askıya aldı.

 • Neden önemli? Etiyopya'daki iç savaş bir yılı aşkın süredir devam ediyor. Yağmalamanın, 9 milyondan fazla kişinin beslenme ihtiyacını karşılamakta zorluk çekmesine neden olacağı öngörülüyor.
Bugünkü Destekçimiz

Garnier ile yeni yıla parlak ve aydınlık bir başlangıca hazır mısın?

Gücünü doğadan alan Garnier, herkesi yeni yıl heyecanının sardığı bugünlerde 2022’yi mükemmel bir ciltle karşılamak isteyenlerin vazgeçilmez tercihi olarak öne çıkıyor.

Yeni yıla aydınlık ve parlak bir ciltle merhaba de

 • Cilt bakım dünyasının yükselen trendi serumlar, yeni yılda da bakım rutinimizin vazgeçilmezleri arasında yer alırken yılın her gününe parlak ve aydınlık bir ciltle başlamak isteyenler; 2022’de Garnier C Vitamini* Parlak Süper Aydınlatıcı Serum’u cilt bakım rutininin değişilmezi yapıyor. Toplamda %3,5 oranındaki Niasinamid, C Vitamini* ve Salisilik Asit içeren ürün, 3 günde eşitlenmiş ve pürüzsüz bir cilt görünümü sağlarken 6 günde koyu leke görünümünü azaltmayı vaadedir. Vegan** formüle sahip serum; antioksidan ve parlaklık verici özellikleriyle bilinen limon özü içeriyor.
 • Garnier Hyaluronik Aloe Nemle Dolgunlaştıran Süper Serum ise yeni yılda tek kullanımda neme doymuş ve daha yumuşak bir cildin anahtarını sunuyor. Toplamda %3 oranında Gliserin, Hyaluronik Asit ve Aloe Vera içeren, vegan formüle** sahip ürünle anında daha pürüzsüz, yumuşak ve daha sıkı görünen; 1 ay kullanım sonrasında ise daha canlı ve sağlıklı görünen bir cildi mümkün kılıyor. 
 • Solgun ciltler için ideal Garnier C Vitamini Parlaklık Verici Kağıt Yüz Maskesi, C vitamini ve hyaluronik asit içeren formülüyle cilde yıl boyunca parlak bir görünüm veriyor. Bir şişe serum miktarına*** eşdeğer formülü sayesinde cildi ihtiyacı olan neme kavuşturan ürün; kolay uygulanıyor, rahatça hareket etme imkânı tanıyor. 
 • Portakal suyu ve hyaluronik asit içeren Garnier Göz Altı Torbalarına Karşı Kağıt Göz Maskesi, göz altı torbalarının ve koyu halkaların görünümünü azaltıyor. -4 derece serinletici etkisiyle 15 dakika içinde sonuç veriyor.
 • Kuru dudaklar için geliştirilmiş yeni Dudak Nemlendirici Bakım Maskesi ise kiraz ve panthenol ile zenginleştirilmiş formülüyle kuru dudaklara aradıkları bakımı sunuyor. Vegan içerikli ürün, yeni yılda dudak bakımının değişilmezi olmaya aday. 
 • Hassas ciltler dahil tüm cilt tipleri için kusursuz bir cilt temizliği sunan Garnier Çift Fazlı Micellar Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu, makyajı temizlerken cildi arındırıyor ve rahatlatıyor. Tek pamukla makyajın %96’sını çıkaran ürün, argan yağı içeren formülüyle tüm makyajı mıknatıs gibi çekiyor. Güzellik tutkunları, suya dayanıklı makyajlar için geliştirilen bu ürünle yüz, göz ve dudak makyajını eğlenceli ama bir o kadar da yorucu geçen yılbaşı partisinin ardından üşenmeden çıkarıyor.

*C vitamini türevi
** Hayvansal kaynaklı veya türevi bileşenler içermez.
***28 ml’lik serum miktarı baz alınmıştır.

Teknoloji & Startup

 Amazon'un internet trafiğini analiz eden ve dünyadaki en popüler internet sitelerini listeleyen servisi Alexa Internet'i 1 Mayıs 2022'de kapatacağı açıklandı. Şirket yaptığı açıklamada, "Yirmi beş yıl önce Alexa Internet'i kurduk. Dijital kitlenizi bulmanıza, erişmenize ve dönüştürmenize yardımcı olan yirmi yılın ardından, Alexa.com'u emekli etmek için zor bir karar aldık." dedi. 

Çin; film inceleme uygulaması Douban, karaoke uygulaması Changba gibi uygulamaların dâhil olduğu 106 mobil uygulamayı "gizlilik yasasını ihlal ettikleri" gerekçesiyle ülkedeki uygulama mağazalarından kaldırdı. 

Novi - WhatsApp
WhatsApp; ekim ayından itibaren bazı bölgelerde test ettiği uluslararası para transferi ve dijital cüzdan uygulaması Novi entegrasyonunu ABD'de sınırlı sayıda kullanıcıya açtı. Kullanıcılar, WhatsApp içinden Novi aracılığıyla birbirlerine 1 dolara sabitlenen USDP (Pax Dollar) cinsinden para transfer edebilecek. 

Spor

Almanya'nın yeni dışişleri bakanı Annalena Baerbock, Pekin'de gerçekleşecek Kış Olimpiyatları'nın diplomatik olarak boykot edilmesi konusunda Avrupa'nın "ortak bir yanıt bulması" gerektiğini söyledi. 

 • Ne olmuştu? ABD, Birleşik Krallık, Kanada ve Avustralya; Çin'deki insan hakkı ihlallerini gerekçe göstererek Kış Olimpiyatları'na resmî heyet göndermeyeceklerini duyurmuştu. 
 • Fransa: Fransa, Çin'deki hak ihlallerinin kınanması gerektiğine inandıklarını fakat diplomatik boykot uygulamayacaklarını duyurdu. 
 • Rusya Olimpiyat Komitesi de diplomatik boykotu desteklemediklerini ve hareketi "anlamsız" bulduklarını söyledi.
 • Pekin ne diyor? Çin; ABD'yle başlayan ve üç ülkenin daha katıldığı diplomatik boykotların "domino etkisinden" endişe duymuyor. 

Abu Dabi GP'si, en az 2030'a kadar Formula 1 yarış takvimlerinde yer alacak. F1 CEO'su Stefano Domenicali, "2030'a kadar Abu Dabi'de yarışacağımızı doğrulamaktan mutluluk duyuyoruz." dedi. 

 • 12 Aralık'ta gerçekleşecek 2021 Abu Dabi GP'si, sezon şampiyonunun da belirleneceği yarış olacak. 

Sergen Yalçın, Beşiktaş teknik direktörlüğünden istifa etti. Yalçın'ın görevini geçici olarak altyapı antrenörlerinden Önder Karaveli üstlenecek.

Günün Hikâyesi

İnsan hakları ihlaline giden yol: nefret söylemi

“Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar.” -Madde 1

“Herkesin kanaat ve ifade özgürlüğüne hakkı vardır” - Madde 19 

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde yer alan ve tüm insanların hak ve saygınlık açısından eşit ve özgür olduğu kabulünden köklenen 30 madde, doğuştan gelen temel hak ve özgürlükleri bireylere, kurumlara ve devletlere karşı güvence altına alıyor. 

İnsan hakları ihlali nedir? 

İnsan hakları ihlali; devlet, kurum ya da bireylerin belirli bir topluluk ya da kişilerin temel haklarına yaptıkları müdahale ve engellemeleri tanımlıyor. Kadın cinayetlerinden George Floyd’un ölümüne, Arakanlı Müslümanların Myanmar'da uğradıkları saldırılardan LGBTİ+ topluluklarının ülkelerde maruz kaldıkları ayrımcılığa, haksız tutuklamalardan internet kısıtlamalarına kadar birçok olay, insan hakkı ihlali olarak değerlendiriliyor. 

Türkiye’deki insan hakları ihlalleri

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye'de son 11 ayda yaşanan hak ihlallerini açıkladı. Rapora göre; 

 • Son 11 ayda Türkiye'de insan hakları ihlali nedeniyle toplam 2.344 kişi yaşamını yitirdi. 
 • 2.953 kişi işkenceye ya da kötü muameleye maruz kaldı. 
 • Son 11 ayda 290 kadın öldürüldü, 1.853 "iş cinayeti" yaşandı. 

Örgütlenme özgürlüğü ihlallerine de değinen Tanrıkulu, son bir yılda 37 parti, dernek ve meslek örgütünün basıldığını açıkladı. Tanrıkulu, bu süreçte yazıları, konuşmaları ya da genel olarak ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilebilecek etkinlikleri nedeniyle 34’ü gazeteci, yazar ve yayıncı olan en az 78 kişinin hapis ya da para cezasına mahkûm edildiğini aktardı.

İhlallerin nedenleri? 

Nedenler söz konusu olduğunda rejimlerin otoriterleşmesi, iç savaşlarda yaşanan artış; silahlanmanın, terör olaylarının, yoksulluğun artması, pandemi döneminde uygulanan kısıtlamalar, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin artması gibi başlıklar sıralanıyor.

Bunların yanı sıra bireylerin bireylere uyguladığı hak ihlallerine yol açan ve kutuplaşmayı körükleyen, arka planda kalmış bir neden daha bulunuyor; nefret söylemi. 

Arka planda bir neden: Nefret Söylemi 

Hrant Dink Vakfı nefret söylemini, “Bir kişinin veya grubun din, dil, etnik kimlik, engellilik, yaş, cinsiyet, cinsel yönelimini hedef alan önyargıya dayalı olumsuz ve saldırgan ifadelerdir. Hedef alır, ötekileştirir ve düşmanlaştırır.” ifadeleriyle tanımlıyor. Bugün hem sosyal medya gibi alternatif medya kanallarında hem de geleneksel medyada nefret söylemine çokça rastlanıyor. 

Geleneksel medyada nefret söylemleri

Geleneksel medyada nefret söylemine örnekler

Geleneksel medyada din, dil, ırk ayrımının yanı sıra yayın organının siyasi görüşüne karşıt gruplara ve cinsiyet ayrımcılığına yönelik nefret söylemleriyle de sıklıkla karşılaşılıyor. Medyanın kullandığı haber dilinin yanı sıra özellikle siyasilerin de kullandıkları nefret söylemlerini haberleştirmeleri bu ifade biçimini daha görünür kılıyor. Bu konudaki görüşlerini Aposto!'yla paylaşan Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve İletişim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevda Alankuş, özellikle kadın hakları odağında, haberciliğin mevcut kod ve etiğinin bizzat hak ihlallerine neden olan bir anlatı formu kazanmış olduğunu vurgulayarak şu yorumu yapıyor: 

“Örneğin neyin haber olup neyin olmayacağına, hangi haber kaynaklarının kullanılması gerektiğine dair kodlar, haberi, hegemonik eril zihniyeti ve dili temsil ederken kadın hakları ihlali yapan bir formata dönüştürmüştür. Bu da karşımıza kadınların ancak bir suçun mağduru veya faili olduklarında veya sıra dışılık, ünlü olmak kriterleri etrafında haber konusu yapılmaları dolayısıyla olumlu haberlerin öznesi olamamaları, bir hak ihlali nedeniyle haber olduklarında yeniden hak ihlaline uğramaları, hatta haber doğrudan kadınlarla ilgili olmadığı durumda bile bu ihlalin ortaya çıkması gibi bir durum yaratmaktadır.”

Peki ya alternatif medya? 

Özellikle sosyal medyanın insanların hayatına dâhil olmasının ardından bireysel nefret söylemlerinde de artış görülüyor. İnsanların “anonimliği” kullanarak kimliklerini gizleyip kendilerini daha “rahat” hissetmeleri ve sosyal medyanın direkt olarak eleştiri için kanal yaratıyor olması bu durumun nedenleri arasında gösteriliyor.

Siyasilerin söylemlerinden, kurumların odaklarından ve medyanın dilinden etkilenen birçok kişi nefret söylemini “eleştiri” olarak yorumlamaya ve aradaki çizginin sınırını inceltmeye başlıyor. Mutlu Binark ve Tuğrul Çomu, makalelerinde bu konuyu şöyle ele alıyor:

“Kanıksanan nefret söylemi nefret suçlarını örgütleyebilmektedir. Birbiri ardına gerçekleşen tüm nefret söylemleri ve nefret suçları İnternet’in nefret söyleminin yayılmasındaki etkisini ve gücünü göstermektedir. Nefret söyleminin sokağa taşınması, “nefret suçuna” dönüşmeye teşvik edilmesi ve bu söylemin pervasızlığı karşısında ne yapılmalı sorusunu bu noktada sormalıyız. Sosyal medya ortamlarının nefret söylemini doğal bir zihin örüntüsü-yapısı kılmak ve nefret suçlarını övmek için kullanılması ifade özgürlüğü değildir.”

Ne yapılmalı? 

Hem alternatif medyada hem de geleneksel medyada kullanılan nefret söyleminin aşılması için bir “barış dili” oluşturulmasının gerektiği sıklıkla söyleniyor. UCL Birkbeck Institute konuk öğretim üyesi Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu, geleneksel medyada ifade özgürlüğünün kısıtlanmaması gerektiğini vurgulayarak “Medya ‘biz’ ve ‘onlar’ kutuplaşmasını güçlendirmekten ziyade; karşılıklı anlayış, saygı, kimlikler/kültürlerarası diyalogu sağlıklı sürdürebilmek adına kelimelerin ve imgelerin gücünü doğru kullanmalıdır.” diyor. 

Binark ve Çomu ise her şeyden önce bir barış dilinin gerektiğinin altını çizerek “Nefret söylemi yayan, farklı olanı hedef gösteren ve nefret suçunu teşvik eden haber sitelerini, okur yorumlarını, web sitelerini, Facebook gruplarını, Twitter mesajlarını ‘şikayet et kaldır’ yoluyla yeni medya ortamından belki ‘yok edebiliriz.’” ifadelerini kullanıyor. 

Gelin önce birbirimizi anlayalım... 

Gelin önce birbirimizin acılarına saygı gösterelim... 

Gelin önce birbirimizi yaşatalım. -Hrant Dink

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

asgari ücret

asgari ücret

üc

Asgari Ücret

Nurcan Önder

Türk-İş

enflasyon

Moody's

+74 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;