aposto-logo
TR
TREN
Bugünkü Destekçimiz

🦠 BAĞIRSAK FLORASINDAN Bİ’ HABER

Ona “İkinci Beyin” demelerinin bir sebebi var.
30 Kasım - Schweppes - apéroo
Schweppes ile birlikte

Ne istediğini bilenlere özel: Schweppes Mandarin ile Tangerinian Sunset Schweppes Mandarin ile Tangerinian Sunset Kışın sembolü olan narenciye mutfağımızda yeniden yerini aldı. Bugün biz ne istediğini bilenler olarak kendimizi turunçgillerin ferah kokusuna bırakıyor ve kışa yakışır bir mocktail ’i apéro mutfağına davet ediyoruz. Tatlı-ekşi tadı ve kan kırmızı rengiyle her kış gönlümüzü yeniden fetheden greyfurt, ferahlatıcı bir mandalina aroması sunan Schweppes Mandarin ile buluşarak tazeleyici bir mocktail ’i, Tangerinian Sunset ’i bol sohbetli kış gecelerine taşıyor. Tangerinian Sunset hazırlanışı: Mutfağa geçmek için kolları sıvıyor ve shaker ’ımızı bolca buzla dolduruyoruz. Parçalara ayırdığımız yarım greyfurtu , 7 yaprak fesleğeni ve 20 ml greyfurt suyunu da buzların üzerine ekledikten sonra shaker ’ı adının hakkını verecek kadar çalkalıyoruz. Süzerek buz dolu başka bir bardağa aldığımız karışımı Schweppes Mandarin ile taçlandırıyoruz ve Tangerinian Sunset ’in üstünü pürmüzle yakılmış bir greyfurt dilimi ve bir yaprak fesleğenle süslüyoruz. Geriye sadece greyfurt ve mandalinanın tadını çıkarmak ve iltifatları kabul etmek kalıyor. Elinize sağlık! Evde sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamanlara lezzet katacak, Schweppes ile taçlanan pek çok mocktail tarifini burada bulabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

İllüstrasyon: Ece Tugay

“Ne yersen osun” yeni hayatımızda değil. Uzun bir süredir kokusu muazzam ama yağ oranı evlere şenlik, palm yağından E bilmem kaçlarla süslü yiyecekleri ağzımıza atarken veya attıktan hemen sonra aklımızda. “Ne yani şimdi bu çikolatalı gofret kadar iç bayan derecede tatlı, bu hamburger kadar yumuş yumuş muyum?” diye düşündüren o sihirli ve pek doğru ifade. 

Fakat bildiğimiz üzere her şey pazarlama denen tek dişi kalmış canavarın tek elinde olduğundan, bu sözden de gına geldi desek yeridir. Sürekli üzerimizde bir sağlıklı beslenme ve “fit” görünme baskısı. Hatta günümüzün mahalle baskısı; ne giydiğimizden, kimle gezdiğimizden çok ne yediğimiz üzerine. Glutenin öcü olduğunu söyleyen artık komşu teyze, televizyondaki (!) ve hastanedeki doktorlar, iş arkadaşın, bakkal amca. Peki ya neden? Kimin bedenine ne iyi geliyor? Kim ne yiyince ne hissediyor? Neden? Konu sadece yediklerimizden mi ibaret? Stres ne yediğimiz kadar etkililiyor mu bizi? Mutlak doğru var mı? 

Cevapları "evet"ler ve "hayır"larla dolu bu soru maratonunu yemek editörü ve aşçı Ceylin (Atay), geçtiğimiz son 2 yılda yaşıyor. Soluğu doktorda alıp sorularını yanıtladıktan sonra bu defa mutfağa giriyor. Mesele; bedenini tanımak ve sonra kendine uygun opsiyonlarını yaratmak diyor. Mahalle baskısı değil, bağırsak baskısı. 

Bu mühim mesele, normalde apéro’da okumaya alışık olmadığımız cinsten. Yemek sırasında ya da öncesinde olanları değil, sonrasında olanları önümüze koyuyor. Bu hafta böyle olunca karşımıza menüde “kandida” çıkıyor. 

Afiyetler,

Elif 

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

Bugünkü Destekçimiz

Ne istediğini bilenlere özel: Schweppes Mandarin ile Tangerinian Sunset

Schweppes Mandarin ile Tangerinian Sunset

Schweppes Mandarin ile Tangerinian Sunset

Kışın sembolü olan narenciye mutfağımızda yeniden yerini aldı. Bugün biz ne istediğini bilenler olarak kendimizi turunçgillerin ferah kokusuna bırakıyor ve kışa yakışır bir mocktail’i apéro mutfağına davet ediyoruz. 

Tatlı-ekşi tadı ve kan kırmızı rengiyle her kış gönlümüzü yeniden fetheden greyfurt, ferahlatıcı bir mandalina aroması sunan Schweppes Mandarin ile buluşarak tazeleyici bir mocktail’i, Tangerinian Sunset’i bol sohbetli kış gecelerine taşıyor. 

Tangerinian Sunset hazırlanışı: Mutfağa geçmek için kolları sıvıyor ve shaker’ımızı bolca buzla dolduruyoruz. Parçalara ayırdığımız yarım greyfurtu, 7 yaprak fesleğeni ve 20 ml greyfurt suyunu da buzların üzerine ekledikten sonra shaker’ı adının hakkını verecek kadar çalkalıyoruz. Süzerek buz dolu başka bir bardağa aldığımız karışımı Schweppes Mandarin ile taçlandırıyoruz ve Tangerinian Sunset’in üstünü pürmüzle yakılmış bir greyfurt dilimi ve bir yaprak fesleğenle süslüyoruz. Geriye sadece greyfurt ve mandalinanın tadını çıkarmak ve iltifatları kabul etmek kalıyor. Elinize sağlık!

Evde sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamanlara lezzet katacak, Schweppes ile taçlanan pek çok mocktail tarifini burada bulabilirsiniz.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;