🗞️ Gündem
⚡ SpeedRun
🎮 Demo
💰 Loot
💼 Quest

🗡️ Bir ömre yetecek kadar Assassin's Creed

Assassin's Creed, toksik Ubisoft, daha çok Assassin's Creed, Xbox - PlayStation atışması, God of War, yeni Zelda ve GTA VI

depingo

Selamlar,

Bir önceki bültende artık yeni bir Assassin's Creed oyunu duyurusuna heyecanlanmadığımı belirten bir ifade kullanmıştım. Ubisoft benim gibi hissedenlerin az olmadığının farkında olsa gerek, Ezio's Family tınıları eşliğinde, her biri farklı sistemlerde geçen 4 farklı yeni Assassin's Creed oyunu duyurdu. Ubisoft yeni oyunlarını duyurdu duyurmasına ama şirket içinden yükselen seslere bakacak olursak çoğu çalışan bu oyunları geliştirme konusunda pek hevesli değil, detayları bu sayıda.

Daha önce de bahsetmiştim, inanılmaz bir oyun bolluğu içine düşüyoruz. Durgun geçen pandemi dönemi sonrası irili ufaklı birçok firmanın yeni oyunlarını duyurduğunu gördük. Her birine yetişmek cidden mümkün değil ama ağır toplardan bahsetmeden de geçmeyelim. Nintendo Direct'te Zelda'nın yeni oyunu duyuruldu. Artık bir adı, hatta çıkış tarihi bile var. Öte yandan eli kulağında olan God of War'dan etkileyici bir hikâye fragmanı geldi, mutlaka bir bakın.

Bu hafta gündemimizde neler var?

⏩ Ubisoft Forward ve haşhaşîler

🧝 Nintendo Direct ve yeni Zelda

☣️ Ubisoft'un toksik çalışma ortamı

🔴 GTA VI sızıntıları


*Kapak görseli: depingo

Her zaman olduğu gibi daha iyi bir Ludens için geri dönüşlerinizi bekliyorum. Çekinmeyin, [email protected] adresine yazın. Ayrıca yayını beğendiyseniz tanıdıklarınızla paylaşmayı da unutmayın.

Keyifli okumalar,

Tahsin


Ludens'i ve diğer Aposto yayınlarını yenilenen Aposto mobil uygulamalarından takip edebilirsiniz.

Apple App Store'a Git

Google Play Store'a Git


🗞️ Gündem

🔸 Ubisoft Forward

Geçtiğimiz hafta Assassin's Creed Mirage'ın ortaya çıkmasıyla birlikte Ubisoft, gerçekleşecek olan etkinliğinde yeni oyunu hakkındaki detayları ve çok daha fazlasını anlatacaklarını söylemişti. Etkinlikte herkese yetecek kadar yeni Assassin's Creed oyunları duyuran Ubisoft bunların yanı sıra Skull and Bones, The Division, Trackmania ve Just Dance gibi IP'lerine yönelik detaylar da paylaştı.

Assassin's Creed'in 15. yılını kutlayan Ubisoft 30 dakikalık bir videoyla popüler serinin geçmişine hızlıca bir selam çakıp bol bol "Ezio's Family" eşliğinde gelecekle ilgili önemli duyurular paylaştı.

Assassin's Creed Mirage

Assassin's Creed Mirageİlki, bir önceki sayıda da bahsettiğimiz Mirage oldu. Valhalla'dan tanıdığımız Basim karakterine odaklanan oyun 9. yüzyıl Bağdat'ında geçecek ve oynanış olarak serinin köklerine dönecek. Assassin's Creed Mirage 329 TL'den ön siparişe açıldı.

Assassin's Creed Valhalla: The Last Chapter

Önümüzdeki aylarda oyuncularla buluşacak olan yeni eklentinin seri boyunca kurulan bazı hikayeleri birleştirmesi ve bazı tarihî figürleri içermesi bekleniyor. Bir sonraki oyunun Mirage olacağını göz önünde bulundurursak Basim ile ilgili olaylar görmek de şaşırtıcı olmayacaktır.

Assassin's Creed Codename Jade

Assassin's Creed Jade

Codename Jade, mobildeki ilk açık dünya Assassin's Creed oyunu olacak. Ubisoft'un söylediğine göre Assassin's Creed'in ikonik oynanışı dokunmatik kontroller için optimize edilecek. Çin'de geçecek olan oyun ilk kez bir Assassin's Creed oyununda kendi karakterinizi yaratmanıza olanak tanıyacak.

Assassin's Creed Codename Red

Assassin's Creed Codename RedUbisoft Quebec'in geliştireceği Codename Red, serinin bir sonraki büyük açık dünya oyunu olacak ve feodal Japonya'da geçecek. Oyun hakkında daha fazla detay bilmiyoruz, nitekim etkinlikte de sadece logosu gösterildi. Yine de Assassin's Creed dünyasında, feodal Japonya'da geçen bir shinobi fantezisi deneyimlemek kulağa heyecan verici geliyor.

Assassin's Creed Codename Hexe

Assassin's Creed HexeYine henüz hakkında logosundan başka bir şey bilmediğimiz bir Assassin's Creed oyunu. Havlayan köpekler ve çürüyen ağaçlar eşliğinde gördüğümüz Assassin's Creed logosu bize birtakım ipuçları verse de ne ile karşılacağımız tamamen sürpriz. Ubisoft'un açıklamasına göre Hexe, diğer Assassin's Creed oyunlarından çok farklı bir türde olacak. Korku? Neden olmasın?

Assassin's Creed Codename Infinity

Assassin's Creed InfinityBir süredir Assassin's Creed'in live-service platformunun çıkacağına dair haberler dolaşıyordu. Sonunda buna dair biraz daha net fikirlerimiz var. Assassin's Creed serisinin yapımcısı Marc-Alexis Cote'nin ifadesine göre Infinity bir oyun değil, Assassin's Creed serisine bir giriş noktası. Servisi Animus'a benzeten Ubisoft, Infinity'nin tüm deneyimleri ve oyuncuları bir araya getirecek bir merkez olacağını söylüyor. Bununla birlikte şirket, Infinity Hub'a bağlı olarak Assassin's Creed evrenine multiplayer deneyimini nasıl getirecekleri üzerinde de düşündükleri söyledi.Assassin's Creed


🔸 Nintendo Direct

Bitmek bilmeyen oyun etkinlikleriyle geçen haftada elbette Nintendo'nun da bir sahnesi vardı. Nintendo Direct'te Fire Emblem'in yeni oyunu Engage, Octapath Traveler 2, Pikmin 4 ve çok daha fazlası yer alırken esas ağır top sona bırakılmıştı.

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Nintendo sonunda Breath of the Wild'ın merakla beklenen devam oyununu duyurdu. Dahası, artık oyunun çok da uzak olmayan bir çıkış tarihi var: 12 Mayıs 2023.

Tears of Kingdom, oyuncuları Hyrule'un uçsuz bucaksız topraklarına ek olarak göklere ve ötesine genişleyen bir dünyaya götürüyor. Fazla bir detay paylaşılmasa da fragmandan görebildiğimiz kadarıyla dikine genişleyen dünya ve yeni glider ile mekanikler zenginleştirilmeye çalışılmış.


🔸 State of Play

Diğerlerinin aksine Sony'nin State of Play etkinliği daha kısa sürdü. Nioh'un geliştiricisi Team Ninja'nın açık dünya samuray oyunu Rise of the Ronin, Tekken 8 ve Like a Dragon: Ishin! (remake) gibi dikkat çeken oyun duyurularının yanı sıra etkinlikte 9 Kasım'da oyuncularla buluşacak olan God of War: Ragnarök için yeni bir fragman gösterildi.


🔸 Ubisoft çalışanları yönetimden daha fazla değişiklik talep ediyor. Ubisoft'taki toksik çalışma kültürünün son iki yılda iyice gün yüzüne çıkmasıyla birlikte birçok çalışan yönetimden bunun düzeltilmesine yönelik beklenti içindeydi. Çalışanların söylediklerine göre bugüne kadar yapılan iyileştirmeler yeterince etkili değil ve yapay. 

"Tacizciler toksik kültürü değil, toksik kültür tacizcileri yaratıyor" ifadelerini kullanan Ubisoft oyun tasarımcısı Marc Rutschlé, yönetimden, şirkete daha fazla kadın çalışanın alınması ve açılan soruşturmalar hakkında şeffaflık gibi yapısal değişiklik talep ediyor.

  • Ne olmuştu? Yaklaşık 2 sene önce Ubisoft çeşitli iş yeri suistimalleri, toksik yönetim ve cinsel taciz iddialarıyla sallanmış, olayların sonucunda birkaç üst düzey yönetici şirketten ayrılmış ve insan kaynakları departmanı yeniden yapılandırılmıştı. Axios'tan Stephen Totilo ile iletişime geçen bazı Ubisoft çalışanlara göre bugüne kadar iş yeri ortamındaki bu sorunla ilgili yapılanlar yetersiz ve yönetim kadrosu konuya yeterince ilgi göstermiyor.

Çalışanlara göre bugüne kadar düzelen tek şey, Ubisoft'taki insanların artık bu sorunların farkında olması. Rutschlé bunun da yönetim sayesinde değil, sesini yükselten ve konuşmaya devam eden cesur çalışanlar sayesinde olduğunu söylüyor.

Ubisoft CEO'su Yves Guillemot Axios'a yaptığı açıklamada, şirket içindeki toksik kültürle ilgili memnuniyetsizliklerin ve hayal kırıklıklarının farkında olduğunu, geri bildirimleri de memnuniyetle karşıladığını söylüyor. Guillemot'ya göre şirket içindeki insanların çözülmemiş sorunlara dair sesini yükseltmesi ve geri bildirimlerde bulunmaları olumlu bir şey. Buna karşın çalışanlar yönetim kadrosundan daha efektif olmalarını bekliyor. 

Başka bir Ubisoft çalışanının konuyla ilgili açıklaması ise şöyle "Önceden Ubisoft'ta çalıştığımı söylediğimde insanların yüzünde oluşan kocaman gülümseme, garip bir üzgün ifadeye dönüştü. Bu gurur orada çalışan insanları gerçekten birleştiren bir şeydi ve şimdi bu birçok insan için kaybolmuş gibi görünüyor."


🔸 Jim Ryan Xbox'ın Call of Duty teklifini yetersiz buluyor. Geçtiğimiz haftalarda Xbox patronu Phil Spencer, Activision Blizzard satın alımından sonra Call of Duty'yi bir süre daha PlayStation'da tutmak için Sony ile anlaştıklarını dile getirmişti.

Düzenleyici kurumların dikkatle incelediği anlaşmada Microsoft, haliyle bu anlaşmanın rekabeti etkileyen bir durum oluşturmadığına dair destekleyici argümanlar üretmek istiyor. PlayStation CEO'su  Jim Ryan ise Call of Duty özelinde taraflar arasında yapılan söz konusu anlaşmanın birçok açıdan yetersiz olduğunu söyleyerek Sony'nin en başından beri bu birleşmeye karşı durduğu pozisyonunu koruyor.

Ryan açıklamasında, yapılan teklifin oyuncular üzerindeki etkiyi hesaba katmadığını, PlayStation oyuncularının en yüksek kalitede Call of Duty deneyimine erişiminin devamını garanti etmek istediklerini, ancak Microsoft'un teklifinin bunu baltaladığını belirtti.

  • "CoD, diğer platformlarda yer almaya devam edecek"

Jim Ryan'ın iki şirket arasındaki iş ilişkisine yönelik böyle bir açıklama yapmasından sonra Phil Spencer'ın cevabı da gecikmedi. Kendisine Call of Duty'nin geleceği sorulduğunda Spencer bir kez daha oyunun birkaç yıl boyunca PlayStation ve diğer platformlara geleceğini yineledi. Oyuncuları merkeze aldıklarını söyleyen Xbox patronu, amaçlarının oyunlarını daha fazla oyuncuyla buluşturmak olduğunu söylüyor. Spencer'ın açıklamalarından genel olarak oyun dünyasındaki "münhasırlık" kavramına pek sıcak yaklaşmadığı anlaşılıyor. Buna karşın yakın gelecekte Xbox'a münhasır oyunlar olacağını söyleyen Spencer, bu oyunların daha önce ulaşmadığı kadar büyük kitlelere ulaşmasını ve daha çok kişinin oynaması istiyor, bunu mümkün kılmak için de teknoloji geliştirdiklerini (Xbox Cloud vb.) vurguluyor

Sektörün iki devi arasındaki bu Call of Duty münakaşası son iki sayıdır Ludens'e de konu oluyor. Düzenleyici kurumların Microsoft - Activision Blizzard anlaşmasına yönelik incelemeleri devam ettiği sürece iki taraf arasındaki atışmalar bitmeyecek gibi görünüyor.


🔸 GTA 6'nın kaynak kodları oynanış görüntüleri sızdırıldı. Rockstar Games video oyun tarihinin en büyük sızıntı vakasıyla karşı karşıya. GTA Forums'dan bir kullanıcı, GTA 6'ya ait olduğunu iddia ettiği 90 adet videoyu paylaşarak ortalığı ateşe verdi.

İnternetin her bir köşesine yayılan videoların, oyunun erken aşama geliştirme döneminden olduğu tahmin ediliyor. Oyun motorunun objeleri nasıl algıladığı, testte kullanılan donanımlar ve geliştirme metinlerinin görülmesinden henüz tamamlanmamış bir oynanışla karşı karşıya olduğumuz anlaşılıyor.

Videolarda oynanabilir kadın karakterin girdiği birtakım aksiyonları görüyoruz. Görüntülerden anladığımız kadarıyla oyun Vice City'de geçiyor. Bu iki detay geçtiğimiz aylarda Bloomberg tarafından yayınlanan haberle örtüşüyor. Nitekim Jason Schreier da Rockstar'daki kaynaklarından, sızdırılan videoların gerçek olduğunu doğruladı.

GTA dünyanın en popüler oyun serilerinden birisi. 2013'te piyasaya sürülen GTA 5'in ardından serinin yeni oyununun en az 2 yıl uzakta olduğu tahmin ediliyordu. Bu sızıntılardan sonra GTA 6'nın kaderi ne olacak belirsiz, ancak bu tür olaylar geliştiricileri ve üretim süreçlerini büyük sıkıntıya sokuyor. Videoların yanı sıra iddia edildiği gibi kaynak kodları da sızdırıldıysa, ki öyle görünüyor, Rockstar Games'in başı fena halde ağrıyacak. Sızdırılan görüntüleri tek tek yayından kaldırmakla meşgul olan Take Two henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

⚡ SpeedRun

📰 Geçtiğimiz haftanın diğer gündem maddelerine hızlı bir bakış.

  • Xbox 2023'te yeni arayüzüne kavuşacak.
  • GoldenEye 007 yıllar sonra Xbox ve Nintendo Switch'e geliyor.
  • The Sims 4'ün temel oyunu ücretsiz oluyor.
  • Xbox rekabetçi kalabilmek için birleşme ve satın almalara devam edecek.
  • Assassin's Creed Odyssey ve Deathloop Game Pass'e geliyor.
  • PSVR oyunları PSVR 2 oyunları ile uyumlu olmayacak.
🎮 Demo

🐪 Assassin's Creed Origins

Evet, tükürdüğümü yalıyorum. Geçmişe yolculuk, köklere dönüş anlatısı ve malum müzik bende bir kıpırtı oluşturdu. Açtım Origins'i, piramitlere tırmanıyor, hidden blade'imi sıvazlıyor, leap of faith'imi eksik etmiyorum. Bir taraftan da Aya'yı oynanabilir baş karakter yapmayan Ubisoft'un bağnaz yöneticilerine homurdanıyorum. Sahi, şu "Women don't sell" ahmaklığını hatırladınız mı?

Neyse, Ubisoft ile olan sağlıksız ilişkimiz bir kenara, Assassin's Creed'i özlemişim. Origins'in tekrar eden yan görevleri, tek boyutlu karakterleri ve umurumda olmayan hikayesini değil, Assassin's Creed'in temellerini, kültür öğelerini ve açık dünyasını özlemişim. Elden Ring'den sonra başka bir açık dünya oyununu oynamak gerçekten zor. Nitekim Origins de size bunu unutturamıyor. Çoğu Ubisoft oyununun laneti olan "ah be, çok daha iyi olabilirmiş!" hissiyatı elbette Origins'de de var. Yine de tekrar Assassin's Creed evreninde olmak iyi hissettiriyor. Sanırım eski bir dostla iki lafın belini kırmak gibi biraz; çok keyifli anılarınız var ama yollarınız çoktan ayrılmış.

💰 Loot

🏹 Steam'de 22 Eylül'e kadar PlayStation yayıncı indirimi var. Özellikle Horizon Zero Dawn hatırı sayılır bir indirimle 131 TL'ye düşmüş. 

🟢 Xbox tarafında ciddi bir Assassin's Creed indirimi var. Örneğin, Origins, Odyssey ve Valhalla'yı içeren Mitoloji üçlemesi 400 TL. Black Flag, Unity ve Syndicate'ı içeren üçleme ise 70 TL.

🦊 Epic Games'in bu haftaki bedava oyunları Spirit of the North ve The Captain oldu. Bedavadır, zarar gelmez.

💼 Quest

Ara ara, oyun sektörüyle ilgili denk geldiğim iş ilanlarına bu bölümde yer vermeye karar verdim. Belki birilerine faydası dokunur.

🧑‍💻 Rollic, yeni mezun Jr. Game Developer arıyor.

🚀 Fugo Games, en az 1 yıl tecrübeli Marketing Specialist arıyor.

🎨 Ankara merkezli Udo Games, Creative Artist arıyor.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Ubisoft

Assassin's Creed Mirage

Assassin's Creed

Skull and Bones

The Division

Trackmania

Just Dance

ubisoft

+66 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;