aposto-logoPazartesi, 30 Ocak 2023
aposto-logo
Pazartesi, Ocak 30, 2023
Premium'a Yüksel
BluTV
Çevrimiçi Festivaller
Netflix
Bugünkü Destekçimiz
MUBI
beIN CONNECT
İçinde Yaşamak İstediğim…
“atıptutuyorum” öneriyor
Modern Klasikler
Ayrıca...

Bu Hafta Ne İzlesem? -56-

Dijital platformlardan izleme önerileri burada.
BluTV ile birlikte

BluTV’de bu hafta Türkiye’nin lider yerli online video platformu BluTV’nin içerikleri her hafta güncelleniyor. İzleyiciyle yeniden buluşmaya hazırlanan sevilen yapımların yeni sezonları bu hafta BluTV’ye yeni eklenenler arasında yer alıyor. Pavyon 2.sezon Konsomatrisler, müdavimler, yalnızlar, âlemciler, işletmeciler, bolca neon ışık, kabarık hesaplar…Yönetmen koltuğunda Sami Öztürk yer alırken yapımcılığını Kolaj Film’in üstlendiği mini belgesel serisi Pavyon ; eğlence sektörünün gizemli dünyası olan pavyon kültürünü yakın mercek altına alan bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Geçen sezon, izleyenlerin bolca müzik ve dansa doyduğu Pavyon’un 2.sezonu ise yarın itibariyle yeniden seyirciyle buluşuyor. Toplam 4 bölümden oluşacak ikinci sezonun ilk bölümüyle buluşmak için yarın BluTV’yi ziyaret edebilirsiniz. Aynen Aynen 6.sezon Başrollerinde Kerem Bürsin ve Nilperi Şahinkaya'nın yer aldığı Aynen Aynen ; Nil ve Deniz adlı iki karakterin yaşadıklarını merkeze alırken aslında kadın-erken ilişki rutinlerine ve evlilik dinamiklerine samimi bir şekilde yaklaşıyor. Yeniden izleyiciyle bir araya gelmeye hazırlanan dizinin yeni sezonunda ise tanıdık ama sürpriz bir isim var: Uraz Kaygılaroğlu. Kaygılaroğlu’nun konuk olacağı ve yeni sezonu toplam 7 bölümden oluşacak olan Aynen Aynen’in 1’inci ve 2’inci bölümleri yarın itibariyle BluTV’de seyircisini bekliyor. Türkiye'nin lider yerli online video platformu BluTV'deki yeni içerikleri keşfetmek için bu bağlantıdan üye olabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Merhaba,

Sinemaların açılmasına hâlâ bir hafta var ama İstanbul Film Festivali herkesten önce, 18 Haziran’da salonlara döndü. 11 filmin büyük ödül Altın Lale için yarıştığı Uluslararası Yarışma gösterimleri Atlas 1948 ve Kadıköy Sineması’nda sürüyor. Biz de bu heyecana ortak olmak için iki haftadır öğrenci arkadaşlarımıza bilet hediye ediyoruz. Güncel duyuruları kaçırmamak için Twitter hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

Haftaya görüşmek dileğiyle.

BluTV

Kültüründen adabına, pavyonlarla ilgili birçok detayın masaya yatırıldığı Pavyon adlı belgesel dizisinin ikinci sezonu yarın dijital platformda seyirciyle buluşacak.

Çevrimiçi Festivaller


İstanbul Film Festivali, Haziran Çevrimiçi Gösterimleri ile sürüyor. Uluslararası Yarışma heyecanının da başladığı festivalde bu hafta aşağıda tanıttığımız 4 yarışma filmi dahil toplam 7 film göreceğiz. 

  • 24 Haziran: Trans cinayetlerinde başı çeken Brezilya’ya eleştirel bir bakış atan Madalena, Brezilyalı yönetmen Madiano Marcheti’nin ilk uzun metrajlı filmi ve şubat ayında yarıştığı Rotterdam Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptı.
  • 26 Haziran: 2021 Sundance Film Festivali’nde prömiyerini yapan ve ardından Berlinale’de gösterilen İnsan Faktörü, yer yer Haneke’nin aileye bakışını anımsatan, değişken anlatısıyla huzursuzluk hissini gitgide yükselten bir dram.
  • 27 Haziran: Büyük şehirden gelen bir kadının, bir şifacıya kuma olarak söz verilen kardeşini kurtarma mücadelesini anlatan Ulbolsyn, kadınların ikinci sınıf görüldüğü acımasız ataerkil düzene karşı verilen bir savaşı konu ediyor.
  • 28 Haziran: Sansür kurulunda görev alan ve 1980’lerde her yanı saran slasher filmlerindeki aşırı sahneleri kesmekle sorumlu bir kurgucu, onay verdiği filmlerden birindeki yöntemle korkunç bir dizi cinayetin işlenmesiyle sarsılır. Sansür, video estetiğinden ödün vermeyen bir gece yarısı çılgınlığı.

Viktor Nordenskiöld’ün yönettiği ve Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşan Feminister / Feminist Bakan adlı belgesel, 2014-2019 yılları arasında İsveç Dışişleri Bakanlığı yapmış Margot Wallström’ün samimi bir portresini çiziyor. Suudi Arabistan, İsrail, Kuzey Kore gibi kadın hakları konusunda zayıf ülkelerle elde etmeye çalıştığı zorlu anlaşmalarla tartışma yaratmış ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne girebilmek için yürüttüğü kampanyayla birçok erkek politikacıyı rahatsız etmiş Wallström’ü dört yıl boyunca yakından izleyen belgesel, onun her türlü gözdağına ve ölüm tehditlerine rağmen inancını yitirmeden nasıl korkusuzca yürüdüğünü gözler önüne seriyor. 30 Haziran’a dek Türkçe altyazılı olarak Kundurama’da izleyebilirsiniz.

Netflix

25 Haziran: Türkiye Sineması dehlizlerine başını sokan Netflix, bulduğu üç filmle Show TV’nin tahtına oynuyor: Fatma Girik’li Şoför Nebahat (1970), Türkan Şoray’lı Dert Bende (1973) ve Hülya Avşar’lı Fatmagül’ün Suçu Ne (1986).

30 Haziran: Elektrikli testere taşıyan bir George Washington ve bira hastası bir Samuel Adams’ın maceralarını konu eden alternatif tarih anlatısı America: The Motion Picture, Amerikan Devrimi’ne alaycı bir bakış atıyor. Channing Tatum ve Simon Pegg seslendirme kadrosundaki ünlü isimlerden ikisi. Senaryoda çok pahalı ve çok kötü filmler yazan Dave Callaham’ın imzası var.

Bugünkü Destekçimiz

BluTV’de bu hafta

Türkiye’nin lider yerli online video platformu BluTV’nin içerikleri her hafta güncelleniyor. İzleyiciyle yeniden buluşmaya hazırlanan sevilen yapımların yeni sezonları bu hafta BluTV’ye yeni eklenenler arasında yer alıyor. 

Pavyon 2.sezon

Konsomatrisler, müdavimler, yalnızlar, âlemciler, işletmeciler, bolca neon ışık, kabarık hesaplar…Yönetmen koltuğunda Sami Öztürk yer alırken yapımcılığını Kolaj Film’in üstlendiği mini belgesel serisi Pavyon; eğlence sektörünün gizemli dünyası olan pavyon kültürünü yakın mercek altına alan bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Geçen sezon, izleyenlerin bolca müzik ve dansa doyduğu Pavyon’un 2.sezonu ise yarın itibariyle yeniden seyirciyle buluşuyor. Toplam 4 bölümden oluşacak ikinci sezonun ilk bölümüyle buluşmak için yarın BluTV’yi ziyaret edebilirsiniz.

Aynen Aynen 6.sezon

Başrollerinde Kerem Bürsin ve Nilperi Şahinkaya'nın yer aldığı Aynen Aynen; Nil ve Deniz adlı iki karakterin yaşadıklarını merkeze alırken aslında kadın-erken ilişki rutinlerine ve evlilik dinamiklerine samimi bir şekilde yaklaşıyor. Yeniden izleyiciyle bir araya gelmeye hazırlanan dizinin yeni sezonunda ise tanıdık ama sürpriz bir isim var: Uraz Kaygılaroğlu. Kaygılaroğlu’nun konuk olacağı ve yeni sezonu toplam 7 bölümden oluşacak olan Aynen Aynen’in 1’inci ve 2’inci bölümleri yarın itibariyle BluTV’de seyircisini bekliyor.

Türkiye'nin lider yerli online video platformu BluTV'deki yeni içerikleri keşfetmek için bu bağlantıdan üye olabilirsiniz.

MUBI

İşte haftanın filmleri:

24 Haziran: Her hafta bir François Ozon filmi yayınlamaya başlayan platformda bu hafta Frantz’ı izleyebilirsiniz. Savaşta ölen nişanlısının yasını tutan Anna’nın, kasabaya gelen ve Frantz’ı tanıdığını söyleyen bir adamın etkisine girmesini konu eden film, siyah beyaz görüntüleriyle César Ödülü kazanmıştı.

25 Haziran: 20 yıl önce uzayda hayat aramak için çıktığı görevde kaybolan babasını galakside aramaya başlayan Roy, kayıp babasını bulmak ve gezegenimizdeki hayatı tehdit eden bir gizemi çözmek için güneş sisteminin dışına yolculuk ediyor. James Gray imzalı Yıldızlara Doğru / Ad Astra’nın başrolünde Brad Pitt var.

29 Haziran: Silikon Vadisi’nde mühendis olarak çalışan bir adam işini bırakır, eşinden ayrılır ve Paris’te bir havalimanı oteline yerleşir. Tüm bağlarını koparmaya çalışırken kader ağlarını örer ve burada çok geçmeden genç bir Fransız hizmetçiyle bir araya gelir. Pascal Ferran’ın Cannes’da yarışan filmi Kuş İnsanlar / Bird People romantik bir dram.

30 Haziran: 20. yüzyılın başlarında Güney Amerika’nın Tierra del Fuego bölgesine gelen düğün fotoğrafçısı Pedro, buradaki bir kadına yönelik tehlikeli bir takıntı geliştirir. Pedro onu fotoğraflayarak adeta ideal bir güzellik elde etmeye çalışırken, bölgenin şiddetle bezeli tarihi tekerrür eder. Théo Court’un ikinci filmi Beyaz Üstüne Beyaz / Blanco en Blanco, Venedik’ten ödüllü bir dram.
 
MUBI’de yayınlanacak haftanın diğer filmlerini merak ediyorsanız tıklayın.

beIN CONNECT
  • 24 Haziran: Roma imparatoru Augustus Caesar’ın güçlü eşi Livia Drusilla’nın yaşamını odağına alan yeni dizi Domina, her perşembe bir bölüm şeklinde yayınlanacak.
  • 30 Haziran: Maden şirketlerinin mahvettiği kasabasını korumaya çalışan lise öğretmeni Sarah’nın özgürlük mücadelesini anlatan The Republic of Sarah başlıyor.
İçinde Yaşamak İstediğim…

Sevdiğimiz isimlere “içinde yaşamak istedikleri film ya da diziyi” sormaya devam ediyoruz. 10. konuğumuz sinema yazarı ve akademisyen Kaya Özkaracalar, seçtiği diziyse Şirinler.

Adı Şirinler olarak Türkçeleştirilmiş Hanna-Barbara yapımı çizgi dizi Smurfs’un TRT’de yayınlanmaya başladığı 1984’ten itibaren ülkemizde bu adla tanınır hale gelen minik, mavi insansılar ile ben ilk olarak 1975 yılında, okuma yazmayı öğrendikten sonra, anne-babamın evimize almaya başladıkları Doğan Kardeş dergisinde tanışmıştım. Şirinler’i televizyon dizisi ve sinema filmleri üzerinden tanıyanların bazıları farkında olmayabilirler ama bu sevimli kahramanlar aslen çizgi roman kökenli karakterler, sesli-hareketli görüntü mecralarına sonradan uyarlanmışlardı. Doğan Kardeş’teki adları, evleri mantarların içine oyulmuş olduğundan dolayı, yaratıcı bir çeviriyle Mantar Cüceleri’ydi. Mantar Cüceleri’nin çizgi roman serüvenlerinin her sayı ikişer sayfa yayınlandığı Doğan Kardeş’te bir kez de onların küçük plastik oyuncaklarının fotoğrafları yayınlanmıştı. O yıllarda ülkemizde bulunmayan ve fotoğrafları besbelli yurtdışı kaynaklı olarak yayınlanmış olan o Mantar Cüceleri köyü seti hep aklımda kalmıştır...
 
Disney çizgi roman/çizgi filmlerinin evreninde ya da Heidi’nin dedesinin dağlarında bulunmayı da hayal etmiş, arzulamış olsam da ziyaret etmenin, gezmenin ötesinde içinde temelli olarak yaşamanın en cazip geldiği diyar Mantar Cüceleri’nin / Şirinler’in köyü olsa gerek. Şirinler’in yaşam alanının cazibesi, doğayla iç içe oluşundan kaynaklı; Şirinler’in köyü, uygarlıktan uzakta, bir ormanın kıyısındadır, çevresinde ırmaklar, dağlar vardır. Ancak, Şirinler’in yaşamının cazibesi yaşam alanlarının cazibesine indirgenemez. Yedi yaşındaki bilgim, adını koymaya el vermiyordu ama Şirinler toplumu, ‘ilkel komünal toplumun’ fantastik bir evrendeki temsilidir diyebilirim rahatça. Mesleğinde “ilerleme”, “yükselme” baskısının, rekabetin, para kazanma derdinin, hatta böyle bir nosyonun olmadığı bir yaşam, çocuk yaşımdayken de bugün de ‘hayali cihan değer’ özelliğini koruyor benim nezdimde.

“atıptutuyorum” öneriyor

Kol kanat geren, sahiplenen, güçlü ve fedakâr aile babası karakterlerinden sıkıldınız mı? Bir İsveç filmi imdadınıza yetişiyor. Eşi ve güzeller güzeli çocuklarıyla gittiği kayak tatilinde huzurlu vakit geçiren bir baba. Tesis restoranının açık tarafında otururken bir anda çığ düşmeye başlıyor. Şiddetini kestirmenin imkânsız olduğu bu doğa olayı esnasında, çoluğunu çocuğunu tabire caizse ezerken topuklayan, ailesini yüz üstü bırakıp kaçan bu baba karakteri, tüm film boyunca neyin derdine sıkıntısına düşeceğimizi bize daha en baştan söylüyor. Aile içi ilişkilerinin gün yüzüne çıkmamış tarafları, İskandinav usulü iç hesaplaşmalar, hiç beklenmedik sekanslarda ayarsız derecede komik anekdotlar ve niceleri… Bu filmi izleyip beğenmeyen çok az insan tanıyorum, mutlaka şans verin. BluTV’den erişilebilir. Sevgiler.

Kimler sever?
İskandinav sinemasına kıyısından köşesinden merak salmış herkes.

Kimler sevmez?
Kriz durumlarında ortalığı yangın yerine çevirenler.

Modern Klasikler

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017) ile Oscar vitrinine çıkarak adını tüm dünyaya duyuran Martin McDonagh'ın çıkış yaptığı ve hâlâ filmografisinin en iyi parçası olan In Bruges (2008), modern klasikler arasında özel bir yere sahip. Avrupa'nın en iyi korunmuş Orta Çağ şehirlerinden Brugge'u bir karaktere dönüştüren ve kara filmi komediyle harmanlayarak leziz bir tarif yaratan McDonagh, suçluların dünyasına alaycı bir pencereden bakmamızı sağlıyor. Colin Farrell ile Brendan Gleeson'ın kimyası ise görülmeye değer.

Ayrıca...

Dünyanın buzdolabıyla çekilen ilk filmi Piknik, reklam da olsa görülmeye değer.

İlgili Başlıklar

pavyon

İstanbul Film Festivali

Brezilya

Madalena

Madiano Marcheti

Rotterdam Film Festivali

2021 Sundance Film Festivali

Berlinale

+63 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Bu Hafta Ne İzlesem? Yayınını Takip Et

Dijital platformlardan izleme önerileri her perşembe e-posta kutunuzda ve Aposto uygulamasında.

0%

;