Brezilya ile ilgili hikayeler

ParetoPareto

HİKAYE

Güneşten gölgeye: İklim değişirken seyahat

Gelecekte, iklim değişikliği sebebiyle elverişsizleşen konumlar ve seyahat kısıtlamaları insanların dünyayı rahatça keşfetme özgürlüğünü elinden alabilir.

İdil Ertürk

·

27 Kas 2023

AngstAngst

HİKAYE

Küresel şarap üretiminde kritik düşüş

Erken don, şiddetli yağışlar ve kuraklık, dünyadaki bağcılık çıktısını önemli ölçüde etkiledi.

11 Kas 2023

• İşletmelerin müşterilerine bankacılık veya kredi verme hizmetleri sunmalarını sağlayan Brezilya merkezli girişim QI Tech , General Atlantic liderliğindeki Seri B turunda 200 milyon dolar yatırım aldı. 2021 yılında 50 milyon dolar yatırım alan ve dolandırıcılık önleme girişimi Zaig'i bünyesine katan girişim; bu yılın başlarında ise bankacılık uygulaması geliştirme girişimi Builders Bank'i satın almıştı. Ne yapacak? QI Tech, daha önce yaptığı gibi bu yatırımı da yeni ...Devamını Oku

07 Kas 2023

• Yenilenebilir enerji odağında çözümler geliştiren Norveç merkezli girişim Scatec , Climate Fund Managers'tan 102 milyon dolar yatırım aldı. Girişim, yeni yatırım ile "Release by Scatec" markasını, hisselerinin %68'i Scatec'e, %32'si ise Climate Fund Managers'a ait olacak şekilde ayrı bir şirket konumuna getirmeyi planlıyor. Geniş açı: 2022 yılında 9 bin 381 GWh üretim gerçekleştirdiği; 4,7 milyon ton karbondioksit salınımını ise engellediği belirtilen Scateck, 800 k...Devamını Oku

31 Eki 2023

• Brezilya'da süren kuraklık neticesinde suları hiç olmadığı kadar çekilen Amazon Nehri havzasında 2 bin yıl önce insan suretinde oyulmuş kayalar keşfedildi. Keşfin çok sert geçecek kurak bir döneme karşı uyarı niteliği taşıdığını belirten araştırmacılar, yaptıkları keşfin sevindirici olmadığını vurguladı.

28 Eki 2023

• Arjantin'de seçmenler, yeni devlet başkanı, başkan yardımcısı, 24 senatör ve 130 milletvekilini belirlemek için sandığa gitti. Devlet başkanlığı için 5 aday arasından ön seçimlerde en yüksek oy alan Özgürlük Gelişimi partisinin adayı aşırı sağcı Javier Milei, öne çıkıyor. Perspektif: Arjantin'de hızla artan enflasyon %130'u aşmış, ulusal para birimi peso da dolar karşısında ciddi değer kaybına uğramıştı. Uzmanlar, ülkede seçimi kim kazanırsa kazansın, pesonun dolar k...Devamını Oku

23 Eki 2023

DuendeDuende

HİKAYE

📹 Taylor Swift’in son turnesinin konser filmi gelecek ay vizyonda

Küresel yıldızın çok konuşulan The Eras turnesinin filmi 13 Ekim'den itibaren yüzden fazla ülkede gösterime girecek.

26 Eyl 2023

• Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, düzenlediği basın toplantısında "Putin gelecek yılki zirveye katılmaya karar verirse, olası bir tutuklamaya karar vermek benim hükümetimin değil yargının yetkisindedir." dedi. Bir adım geriden: Lula da Silva, geçtiğimiz gün, gelecek yıl Rio de Janerio’da yapılacak G20 Liderler Zirvesi’ne Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılması hâlinde tutuklanmayacağını söylemişti.

13 Eyl 2023

• Brezilya Millî Takımı ile 125. kez sahaya çıkan Neymar, maçın ikinci yarısında attığı gollerle millî takım forması altında attığı gol sayısını 79'a çıkardı. Neymar böylece Pele'yi geride bıraktı. Pele, Brezilya Millî Takımı ile çıktığı 92 maçta 77 gol atmıştı.

11 Eyl 2023

• Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva , Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gelecek yıl Rio de Janeiro'da yapılacak G20 toplantısına katılması hâlinde tutuklanmayacağını söyledi.

11 Eyl 2023