Emircan Yaman

Piyasalar ve Finans Editörü

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Mayıs'ta borsaya gelen yatırımcı halka arza geldi

MKK tarafından açıklanan verilerin alt kırılımlarına bakıldığında, Mayıs ayında borsaya giren yatırımcıların çoğunlukla 10 bin TL ve altı portföye sahip olan yatırımcılardan oluştuğu görüldü. Bu dönemde 1 milyon TL ve üzeri portföye sahip yatırımcıların sayısı azalırken, bu yatırımcıların toplam portföyden aldığı pay ise bir kez daha artış gösterdi.

Emircan Yaman

·

11 Haz 2024

mayista-borsaya-gelen-yatirimci-halka-arza-geldi
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Rasyonele dönüşün bir yıllık karnesi

4 Haziran 2023’te görevi teslim alan Mehmet Şimşek, bakanlık koltuğuna tekrar oturduğunda kurduğu ilk cümlelerden biri “Türkiye’nin rasyonel zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır” oldu. Bunun üzerinden bugün itibarıyla tam bir yıl geçti. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, TİM Başkan Vekili Çetin Tecdelioğlu ve İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Seda Yalçınkaya Özer, rasyonele dönüşün bir yılına dair görüşlerini paylaştı.

Emircan Yaman

·

04 Haz 2024

rasyonele-donusun-bir-yillik-karnesi
EXANTEEXANTE

HİKAYE

İlk faiz indiriminin ayak sesleri

Dünyanın en büyük merkez bankaları olarak görülen ve rezerv para birimlerine hükmeden dört majör merkez bankasından üçü 2024 yılına ‘Haziran ayında faiz indirimi’ beklentisiyle başlasa da, şu anda yalnızca tek bir bankanın bu beklentiyi gerçekleştirme ihtimali konuşuluyor: Avrupa Merkez Bankası.

Emircan Yaman

·

30 May 2024

ilk-faiz-indiriminin-ayak-sesleri
EXANTEEXANTE

HİKAYE

BIST 30 şirketlerinin 2023 bilançolarına bir bakış

Bilançolara göre 2023 yılında BIST 30 şirketleri arasından 27 tanesi nominal anlamda kârlılığını korumayı başarırken, üç tanesi ise bu dönemde zarar ettiğini açıkladı. 2023 yılında bu 30 şirket arasından kârını yıllık bazda artırabilenlerin sayısı 17’ye gerilerken, şirketlerin yarısından azı kârını reel olarak artırmayı başarabildi.

Emircan Yaman

·

29 May 2024

bist-30-sirketlerinin-2023-bilancolarina-bir-bakis
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Yurt içinde cari açık, yurt dışında TÜFE

Gerek yurt içinde, gerekse de yurt dışında veri yoğun bir hafta bizleri bekliyor olacak.

Emircan Yaman

·

13 May 2024

yurt-icinde-cari-acik-yurt-disinda-tufe
EXANTEEXANTE

HİKAYE

İkinci not artışı: OVP çalışıyor mu?

S&P’nin yaptığı not artışı, bu yıl uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından Türkiye için yapılan ikinci not artışı oldu. Ortaya konan Orta Vadeli Program’ın “beklendiği gibi” işlemeyi sürdürmesi halinde başka not artışlarının da gelmesi mümkün gibi. Peki program çalışıyor mu, çalışıyorsa nasıl çalışıyor?

Emircan Yaman

·

06 May 2024

ikinci-not-artisi-ovp-calisiyor-mu
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Stopaj düzenlemesi: Yatırım fonları nasıl etkilenecek?

Resmî Gazete’de yayımlanan yeni Cumhurbaşkanı kararıyla birlikte mevduat faizinden, katılım paylarından, yatırım fonlarından ve tahvillerden elde edilen getiriler için uygulanan stopaj vergisi oranları güncellendi.

Emircan Yaman

·

04 May 2024

stopaj-duzenlemesi-yatirim-fonlari-nasil-etkilenecek
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Liralaşma ne alemde?

Türk lirası cinsinden mevduatların toplam mevduattan aldığı payın büyütülmesi ve kur korumalı mevduat (KKM) stokunun eritilmesi, ekonomi yönetimi için öncelikli hedeflerden bir tanesi. Peki bu hedefler, mevduatları liralaştırma konusunda ne kadar başarılı oldu?

Emircan Yaman

·

30 Nis 2024

liralasma-ne-alemde
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Merkez'in Nisan toplantısı: Sakin karar, şahin ton

TCMB, Nisan ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini beklentiler dahilinde %50,0 seviyesinde sabit bırakma kararı aldı. Piyasa bu hamleyi önceden fiyatladığından Nisan toplantısında karardan çok kararın ardından yayımlanan metne odaklanıldı. Metinde ise şahin ton korundu.

Emircan Yaman

·

26 Nis 2024

merkezin-nisan-toplantisi-sakin-karar-sahin-ton
EXANTEEXANTE

HİKAYE

İhracatçının kur çıkmazı: İstanbul’da kayıp %20’yi aştı

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan illere göre dış ticaret verileri, İstanbullu ihracatçıların kaybının yıllık bazda %20’nin üzerine çıktığını gösterdi. Konuyla ilgili Aposto’ya konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, gerçekleştirilen ihracatla ilgili Ticaret Bakanlığı ile TİM’in hesaplama yöntemi arasında farklılık bulunduğunun altını çizdi.

Emircan Yaman

·

24 Nis 2024

ihracatcinin-kur-cikmazi-istanbulda-kayip-20yi-asti