yapay zeka ile ilgili hikayeler

Önceki bölümlerden 🔍 Seçimin ardından | Dr. Gülfem Saydan Sanver - Siyasal iletişim danışmanı ve Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği Başkanı Dr. Gülfem Saydan Sanver, Spektrum Podcast 'e konuk oldu. Sanver, yerel seçim sürecinde partilerin siyasal iletişim yaklaşımlarını ve kampanya sürecini değerlendirdi. 🔍 Belediyecilik neden cazip bir iş oldu? | Ayşe Köse Badur - Yerel seçim rekabeti giderek yükseliyor. Peki belediyecilik ne zaman bu kadar cazip bir i...Devamını Oku

18 Haz 2024

• Getty Images , fotoğraf düzenleme platformu Picsart ile anlaşarak sadece lisanslanmış görseller tarafından eğitilen bir yapay zeka destekli görsel üretim aracı geliştireceklerini duyurdu. Neden önemli? Böylece AI ile üretilen görsellerin etrafında gelişen telif hakkı ihlali tartışmalarına taraf olmayacak araç, ticari kullanım için gerekli tüm lisansları da kullanıcılara sunacak.

17 Haz 2024

• Meta , yapay zeka modellerini eğitirken AB ve Birleşik Krallık'ta yaşayan kullanıcıların verisini kullanmayacağını duyurdu. Geniş açı: Açıklama, AB'nin önde gelen düzenleyicisi İrlanda'nın Veri Koruma Komisyonu'nun (DPC) itirazları sonrası geldi. Şirket AI sistemlerini eğitmek için hâlihazırda Kuzey Amerikalı kullanıcıların verisinden faydalanıyor.

17 Haz 2024

✳️ Bir seçki: The New Yorker editörleri tarafından hazırlanan seçki, yaz boyunca okunabilecek 19 kurgu dışı kitabı sıralıyor . ✳️ Bir röportaj: Tove Lo ve SG Lewis, NME ’ye verdikleri röportajda yeni EP’leri HEATH hakkında konuşuyor . ✳️ Bir makale: Kristen Arnett’in Literary Hub için kaleme aldığı düşünce yazısı, bültenini yazarken yapay zeka kullanan bir arkadaşına tepki vermek istemesi gibi durumları inceliyor .

16 Haz 2024

• Çin merkezli video platformu Kuaishou, “ Kling ” isimli yeni bir üretken yapay zeka aracı tanıttı. OpenAI tarafından geliştirilen Sora’ya rakip olması beklenen araç, metin girdilerinden oldukça gerçekçi videolar oluşturabiliyor. Ayrıntılar: Kuaishou’ya göre Kling , tek bir metin komutuyla maksimum 2 dakika uzunluğunda ve 1080 piksel çözünürlüğünde videolar üretebiliyor. Araç, güncel olarak yalnızca Kuaishou’nun bekleme listesindeki kullanıcılar tarafından dene...Devamını Oku

15 Haz 2024

• Huawei, Çin’de bulunan Sun Yat-sen Üniversitesi işbirliğinde “ ChatZOC ” isimli yeni bir yapay zeka modeli geliştirdi. Model, göz rahatsızlıklarının teşhis ve tedavisinde doktorlara yardımcı olmayı hedefliyor. Önemli ayrıntı: Huawei, “ ChatZOC ” modelinin 7/24 göz sağlığı danışmanlığı hizmeti sunacağına işaret etti.

15 Haz 2024

• “ theleastvildr ” isimli bir Reddit kullanıcısı, çekilen fotoğrafları yapay zekayla oluşturulmuş görsellere dönüştüren yeni bir kamera geliştirdi. Önemli ayrıntı: Kamera, OpenAI’ın görsel oluşturma modeli DALL-E ’yi kullanıyor.

15 Haz 2024

• Apple, hafta başında hayata geçirdiği “Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC)” etkinliğinde cihazlarına entegre edeceği yeni yapay zeka özelliklerini tanıttı. “ Apple Intelligence ” başlığı altında şirket ekosistemindeki işletim sistemlerine entegre edilecek olan yapay zeka destekli özelliklerin, kullanıcıları ve komutlardaki bağlamı diğer yapay zeka hizmetlerine kıyasla çok daha yüksek doğrulukta anlayacağı ifade edildi. Ayrıntılar: Kullanıcılar, Apple’ın ye...Devamını Oku

15 Haz 2024

• Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) araştırmacılar, kullanıcıların gelecekteki versiyonlarını simüle ederek onlarla sohbet eden “Future You” isimli ve yapay zeka destekli bir sohbet robotu geliştirdi. Yeni yapay zeka aracının, kullanıcıları ileride olmak istedikleri kişi konusunda daha fazla düşünmeye teşvik etmeyi amaçladığı belirtildi. Ayrıntılar: Future You , ilk etapta kullanıcılardan kendileri, arkadaşları, aileleri, karakterlerini şekillendire...Devamını Oku

15 Haz 2024

• İngiltere Ulusal Sağlık Ve Klinik Mükemmellik Enstitüsü (NICE), kullanıcıların 10 yıl içinde kalp krizi geçirme olasılığı bulunup bulunmadığını tespit edebilen bir yapay zeka aracını Ulusal Sağlık Sistemi’ne (NHS) entegre etmeyi planlıyor.

15 Haz 2024