aposto-logo
TR
TREN

yapay zeka ile ilgili hikayeler

• Oxford Üniversitesi Radcliffe Tıp Bölümü’nden araştırmacılar tarafından geliştirilen yapay zeka aracı, muayenelerde fark edilmeyen anormallikleri teşhis ederek koroner arterlerinde belirgin daralma olmayan hastaların sonraki 10 yıl içinde kalp krizi geçirme riskini tahmin edebiliyor. Detaylar: Çalışma, İngiliz Kalp Vakfı tarafından finanse edildi ve Philadelphia’daki Amerikan Kalp Derneği'nin bilimsel oturumlarında sunuldu.

02 Ara 2023

🎧 Pareto Spot'un üçüncü sezonuna Spotify üzerinden ulaşabilirsiniz. 🎧 Aposto Radyo'nun gelecekte hayatımızı değiştirmesini, bakış açımızı ve vizyonlarımızı şekillendirmesini beklediğimiz teknolojilere ve endüstrilere odaklanan pop up serisi Dönüm Noktası'nın ikinci bölümünde, Brandefense CEO'su Hakan Uzun ile güvenlik tehditlerinin giderek daha karmaşık bir hâle geldiği bu dönemde siber güvenliğin önemini konuştuk. Okuma önerileri 🔖 Elektrikte “Serb...Devamını Oku

01 Ara 2023

• Amazon , AWS re:Invent etkinliğinde metin girdisinden görsel oluşturabilen jeneratif yapay zeka modeli Titan Image Generator'ı tanıttı. Amazon Bedrock üzerinden kullanıma sunulan Titan ile görsel üretenlerin, telif hakkı ihlaliyle suçlanmaları hâlinde müşteri nin yapay zeka tazminat politikasına uygun bir şekilde korunacağı belirtildi. Öte yandan: Amazon'un yanlış bilgi ve kötüye kullanım görüntülerinin yayılmasının engellenmesi için bir filigranla birlikte geleceği...Devamını Oku

01 Ara 2023

• Amazon Web Services'in iki gün sürecek "AWS re:Invent" etkinliği dün başladı. Etkinliğin ilk gününde şirketin OpenAI'ın ChatGPT'si ve Google'ın sohbet robotu Bard'a rakip olarak geliştirdiği yapay zeka destekli sohbet robotu "Amazon Q" tanıtıldı. Geniş açı: Etkinlikte yapılan diğer duyurular arasında Trainium2 ve Graviton4 isimli iki yeni çip, kimlik doğrulaması için yeni bir avuç içi tarayıcı, Aurora, ElastiCache ve Redshift için üç yeni sunucusuz hizmet paketi ve...Devamını Oku

30 Kas 2023

• Avrupa Merkez Bankası'nın ( ECB ) yayımladığı, 16 Avrupa ülkesini kapsayan araştırmada, yapay zekanın insan emeğini yok ettiğine dair raporların "fazlasıyla abartılmış" olabileceği belirtildi. Dahası: İstihdam payları bakımından, düşük ve orta vasıflı işler büyük ölçüde etkilenmezken en büyük artış, yüksek vasıflı pozisyonlarda görüldü. Ücretler bakımından ise "nötr ve hafif olumsuz etkiler" kaydedilirken, bu etkilerin artabileceği bildirildi.

29 Kas 2023

Vivodyne'in kurucuları Andrei Georgescu ve Dan Huh, ilaç endüstrisinde yapılan testlerde hayvanların kullanılmasını engelleyecek bir alternatif sunmayı istiyor • Laboratuvarda insan organ ve dokuları geliştiren ve bunlar üzerinde ilaç deneyleri yapan ABD merkezli biyoteknoloji girişimi Vivodyne , Khosla Ventures liderliğinde yapılan tohum turunda 38 milyon dolar yatırım aldı. Girişim, yeni yatırımı yapay zeka platformunu güçlendirmek için kullanacak.

28 Kas 2023

• OpenAI ve Anthropic'e rakip üretken yapay zeka araçları geliştiren Tel Aviv merkezli yapay zeka girişimi AI21 Labs , Intel Capital ve Comcast Ventures'ın katılımıyla yapılan Seri C turunda 53 milyon dolar yatırım aldı. Şu ana kadar topladığı yatırım miktarı 336 milyon dolara ulaşan; değerlemesi ise 1,4 milyar dolarda sabit kalan girişim, yatırımı yeni ürün geliştirmek ve ekibini büyütmek için kullanacak.

28 Kas 2023

• OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka destekli sohbet robotu ChatGPT'nin şu ana kadar ücretli aboneler tarafından kullanılan ses özelliği genel kullanıma sunuldu. Artık isteyen herkes ChatGPT ile sesli bir şekilde etkileşime geçebilecek.

28 Kas 2023

• Elon Musk , yapay zeka şirketi XAI'ın geliştirdiği sohbet robotu Grok'un bu hafta X'te (önceki adıyla Twitter) Premium+ abonelerinin kullanımına sunulacağını duyurdu. ChatGPT gibi rakiplerine kıyasla daha fazla "kişiliğe" sahip olacağı belirtilen Grok, ilk olarak 4 Kasım'da test grubunun kullanımına sunulmuştu.

28 Kas 2023

• İtalya'nın veri koruma otoritesi , yapay zeka algoritmalarının eğitiminde kullanılan kişisel verilerin çevrimiçi olarak toplanmasına yönelik soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında çevrimiçi internet sitelerinin yapay zeka algoritmaları için kişisel veri toplamasının önüne geçmek için "yeterli önlem" alınıp alınmadığı incelenecek. Bir adım geriden: İtalya, bu yılın başlarında gizlilik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kısa bir süreliğine de olsa ChatGPT'nin ü...Devamını Oku

28 Kas 2023