aposto-logo
TR
TREN

Amazon ile ilgili hikayeler

• Amazon , AWS re:Invent etkinliğinde metin girdisinden görsel oluşturabilen jeneratif yapay zeka modeli Titan Image Generator'ı tanıttı. Amazon Bedrock üzerinden kullanıma sunulan Titan ile görsel üretenlerin, telif hakkı ihlaliyle suçlanmaları hâlinde müşteri nin yapay zeka tazminat politikasına uygun bir şekilde korunacağı belirtildi. Öte yandan: Amazon'un yanlış bilgi ve kötüye kullanım görüntülerinin yayılmasının engellenmesi için bir filigranla birlikte geleceği...Devamını Oku

01 Ara 2023

• Avrupa Komisyonu , Amazon'un robot süpürge üreticisi iRobot'u 1,7 milyar dolar karşılığında satın almasına itiraz etti. Olası bir satın alımın robot elektrikli süpürge pazarındaki rekabeti kısıtlayabileceğini belirten Komisyon, Temmuz ayında satın alma anlaşmasına yönelik soruşturma başlatmıştı.

30 Kas 2023

• Amazon Web Services'in iki gün sürecek "AWS re:Invent" etkinliği dün başladı. Etkinliğin ilk gününde şirketin OpenAI'ın ChatGPT'si ve Google'ın sohbet robotu Bard'a rakip olarak geliştirdiği yapay zeka destekli sohbet robotu "Amazon Q" tanıtıldı. Geniş açı: Etkinlikte yapılan diğer duyurular arasında Trainium2 ve Graviton4 isimli iki yeni çip, kimlik doğrulaması için yeni bir avuç içi tarayıcı, Aurora, ElastiCache ve Redshift için üç yeni sunucusuz hizmet paketi ve...Devamını Oku

30 Kas 2023

• Amazon , yapay zeka asistanı Alexa birimindeki "birkaç yüz" çalışanın işine son verdi. Konuya ilişkin açıklamada şirketin yapay zeka alanındaki yatırımlarına dikkat çekilerek ticari gereklilikler ve müşteri talepleri doğrultusunda bazı girişimlerin durdurulduğu belirtildi.

20 Kas 2023

• Meta , kullanıcıların Facebook ve Instagram'dan çıkış yapmadan Amazon'dan sipariş vermelerini mümkün kılan uygulama içi alışveriş özelliğini duyurdu. İlk olarak ABD'deki kullanıcılara sunulacak yeni özellik, Instagram ve Facebook profillerini Amazon hesapları ile bağlayan herkes tarafından kullanılabilecek.

16 Kas 2023

• Amazon'un , OpenAI ve Anthropic'e rakip donanıma sahip bir büyük dil modeli (LLM) geliştirmek için milyonlarca dolar yatırım yaptığı bildirildi. Buna göre, "Olympus" kod isimli modelin, OpenAI'ın 1 milyar parametreye sahip GPT-4'üne kıyasla 2 milyar parametreye sahip olduğu aktarılıyor.

14 Kas 2023

Zappa ZamanlarZappa Zamanlar

HİKAYE

Yeni çalışma koşulları, sorunlar ve mücadeleler

Bu yaz ABD’de başlayan üç büyük grev, önemli kazanımlarla sonuçlandı. Yine de yapay zeka, iklim krizi ve küreselleşmenin gölgesinde, çalışanları zorlu bir gelecek bekliyor.

12 Kas 2023

• Amazon'un , OpenAI ve Anthropic'e rakip donanıma sahip bir büyük dil modeli (LLM) geliştirmek için milyonlarca dolar yatırım yaptığı bildirildi. Buna göre, "Olympus" kod isimli modelin, OpenAI'ın 1 milyar parametreye sahip GPT-4'üne kıyasla 2 milyar parametreye sahip olduğu aktarılıyor. Ayrıca: Samsung, Samsung AI Forum 2023 etkinliğinde üretken yapay zeka modeli Samsung Gauss'u tanıttı. Şu an için şirket çalışanları tarafından dahili olarak kullanılan modelin şirketi...Devamını Oku

09 Kas 2023

• ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), "tekel gücünü yasa dışı kullandığı" gerekçesiyle Eylül ayında Amazon'a açtığı davada, şirketin fiyatları 1 milyar dolardan fazla artırmak için bir algoritma kullandığını belirtti.

06 Kas 2023

• Amazon'un 2023'ün üçüncü çeyreğinde elde ettiği gelir, yıllık bazda yaklaşık %13 artarak 143,1 milyar dolara ulaştı. Şirketin net kârı da üçüncü çeyrekte 9,9 milyar dolar oldu, hisse başına net kâr ise 94 sent olarak hesaplandı.

03 Kas 2023